Marek Wasiluk
 

Termografi kontaktowy – jak diagnozować cellulit

Niby nic prostszego, bo kiedy jesteśmy na plaży czy basenie to od razu widzimy, kto ten cellulit ma, a kto nie ma. Chodzi jednak o to, aby zdiagnozować cellulit, zanim osiągnie on stan widoczny gołym okiem z daleka, kiedy leczenie jest trudne lub wręcz niemożliwe. Bo tak jak pisałem ostatnio (Cellulit – przyczyny i etapy powstawania) od tego, na jakim jest on etapie zależy skuteczność terapii.

Diagnozy dokonuje się na podstawie badania fizykalnego (palpacyjnego), czyli obejrzenia i obmacania tkanki. To jest możliwe przy cellulicie, który już się uwidocznił.

Można też zdiagnozować cellulit na podstawie badania USG lub termografii kontaktowej. Ta ostatnia metoda jest doskonałym narzędziem, z którego korzystam na co dzień.
TERMOGRAF KONTAKTOWY to klisza z ciekłych kryształów zatopionych w folii, które świecą pod wpływem ciepła. Różne kryształki reagują na różne zakresy ciepła i świecą innymi kolorami. W przypadku cellulitu w tkance występują różnice w ukrwieniu, a co się z tym wiąże w ciepłocie tkanek; tam gdzie są obrzęki i zastoje krew płynie wolniej i jest niższa temperatura, a więc kolor na termografie będzie inny od tego miejsca, gdzie nie ma procesów patologicznych, i jest normalny przepływ krwi przez tkanki.

Jeśli tkanka jest zdrowa kolor będzie jednolity (niebieski lub zielony). Przy niewielkich zmianach kontrast między kolorami będzie mały, np. we wczesnym stadium na kliszy pokaże się kolor żółty przechodzący łagodnie w pomarańczowy. Im bardziej cellulit się zaostrza, tym większy kontrast pomiędzy kolorami na kliszy, np. żółty sąsiaduje z brązowym, a w zaawansowanej fazie obraz jest czarny, z jasnymi punktami.

Oprócz profesjonalnych istnieją również termografy w wersji do użytku domowego. Mają jednak one zdecydowanie niższą czułość i służą raczej orientacyjnej diagnostyce.

Zobacz też: Skuteczne metody likwidacji cellulitu

Mam wrażenie, że termograf nie jest byt często wykorzystywany w gabinetach medycyny estetycznej, a ma same zalety. Diagnostyka jest szybka (ok. 10-20 sekund), czuła i wiarygodna. Można porównywać obraz z klisz na różnych etapach leczenia, aby sprawdzić skuteczność terapii. Jest lepszy od USG, bo obejmuje większą powierzchnię. I wreszcie wyłapuje cellulit na bardzo wczesnym etapie.

DIAGNOZA CELLULITU

TERMOGRAFIA KONTAKTOWA – im bardziej cellulit się zaostrza, tym większy kontrast pomiędzy kolorami na kliszy, np. żółty sąsiaduje z brązowym (fot. arch. własne Triclinium)

Poniżej dla przykładu zdjęcie termografii kontaktowej wykonanej na brzuchu, gdzie nie ma cellulitu:

termograf kontaktowy

Jeśli tkanka jest zdrowa kolor na kliszy będzie jednolity (niebieski lub zielony), fot. arch. własne Triclinium

Ostatnie komentarze
  • Witam gdzie można kupić takie plastry do diagnozy cellulitu?

    • W Polsce o ile wiem nie są dostępne.

  • Witam, rownie jestem zainteresowana gdzie można kupic takie klisze. Z góry dziękuję za odpowiedź.

    • Niestety za granicą.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.