Marek Wasiluk
 

Jak się pozbyć cellulitu (od stadium początkowego po zaawansowany cellulit)

W ubiegłym miesiącu pisałem o przyczynach powstawania cellulitu (zobacz: Jak powstaje cellulit) i o jego diagnostyce (zobacz: Jak diagnozować cellulit). Dziś chciałbym się skupić na tym, jak się pozbyć cellulitu.

Najważniejsza jest profilaktyka. Wszystkich czynników sprzyjających powstawaniu cellulitu (szczególnie predyspozycji genetycznych) nie jesteśmy w stanie zlikwidować, ale istnieją takie, na które mamy wpływ. Możemy choćby zmienić złe nawyki żywieniowe, wprowadzić do codziennego kalendarza aktywność fizyczną, ograniczyć chodzenie w szpilkach i zbyt obcisłych ubraniach. Jeśli tego nie zrobimy to jesteśmy narażone na powstanie cellulitu. A jeśli go już mamy, to nawet skuteczna kuracja antycellulitowa nie uwolni nas od niego raz na zawsze, gdy nie pozbędziemy się przyczyn jego powstawiania.

body wrapping na cellulit

Body wrapping na cellulit: smarujemy ciało preparatem antycellulitowym, owijamy folią i… idziemy na siłownię albo pobiegać (fot. Fotolia)

Domowe sposoby likwidacji cellulitu

Domowymi metodami możemy sobie pomóc, gdy cellulit jest mały (stadium 1, gdy brak jeszcze wizualnych wyraźnych zmian, ale w badaniu mikroskopowym są już widoczne zastoje w krążeniu). Warto te metody stosować także wtedy, gdy cellulitu nie mamy (jako działanie profilaktyczne), jak i wtedy, gdy jest w bardziej zaawansowanym stadium, aby wspomagać leczenie prowadzone w gabinecie medycyny estetycznej.
Metody domowe są nakierowane na poprawienie krążenie (bo to od jego zaburzenia, zaczyna się cellulit):
1) Naprzemienny prysznic zimną i ciepłą wodą (codziennie)
2) Masowanie skóry szorstką gąbką lub rękawicą (codziennie)
3) Body wrapping (2-3 razy w tygodniu): smarujemy ciało jakimś preparatem antycellulitowym (np. z kofeiną, L-karnityną, algami, rutyną, itp.), owijamy folią i… idziemy na siłownię albo pobiegać (45 minut do godziny). Wysiłek fizyczny wzmaga krążenie, a folia nie dopuszcza powietrza, przez co skóra bardziej się poci, rozszerzają się pory i następuje lepsza penetracja składników w głąb skóry. Ta metoda jest doskonała także na modelowanie ciała
4) Masaże.

Leczenie cellulitu – generalne zasady 

Metody stosowane w gabinetach kosmetycznych i medycyny estetycznej skierowane są na:
1) poprawę ukrwienia [radiofrekwencja, karboksyterapia, krioterapia, masaże, endermologia, mezoterapia, body wrapping, aromaterapia, jonoforeza]
2) zmniejszenie obrzęku [masaże, drenaż limfatyczny, endermologia, farmakoterapia, mezoterapia]
3) rozbicie tkanki tłuszczowej [lipoliza, liposukcja, elektrolipoliza, kawitacja ultradźwiękowa, mezoterapia]

Konkretne zabiegi dobiera się w zależności od stopnia zaawansowania i rodzaju cellulitu. Warto pamiętać o dwóch zasadach:
Im szybciej tym lepiej. Przy pierwszych objawach cellulitu można go usunąć najszybciej i najskuteczniej. Przy 4 stopniu zaawansowania bardzo trudno jest doprowadzić tkankę do normalnego stanu, właściwie jest to niemożliwe.
Najlepszą strategią jest synergia. Nie ma jednej metody, o której można byłoby powiedzieć, że jest najlepsza, bo każdy przypadek jest inny, ale niezależnie od rodzaju cellulitu (czyli tego, czy jest wodny, tłuszczowy, cyrkulacyjny, twardy, wiotki, itp.) warto stosować synergię działania, czyli łączyć różne zabiegi.

Zobacz też: Skuteczne metody likwidacji cellulitu

Czy cellulit da się zlikwidować? Stadium początkowe (najpopularniejsze metody) 

W stadium 1 i 2 (cellulit już widoczny, ale na ogół dopiero po ściśnięciu fałdu skóry) polecam: masaże (ręczne lub endermologię), kawitację oraz mezotermię. Ponieważ pierwotną przyczyną cellulitu są zaburzenia w mikrokrążeniu, i we wczesnym stadium nie ma jeszcze zmian troficznych, celem tych zabiegów jest poprawienie ukrwienia, dostarczenie komórkom większej ilości tlenu i eliminacja obrzęków oraz metabolitów przemiany materii.

1) ENDERMOLOGIA NA CELLULIT

Masaż z podciśnieniem, który jest istotą działania endermologii, bardzo dobrze wpływa na poprawę krążenia w skórze. Jeszcze lepsze efekty obserwuje się, gdy połączy się w jednym urządzeniu endermologię (masaż z podciśnieniem) z RF (podgrzewa skórę i zapewnia moce przekrwienie tkanki) i zimnym laserem (działa biostymulująco na komórki tłuszczowe). Zabiegi muszą być wykonywanie systematycznie i regularnie, a więc np. w serii 10 zabiegów wykonanych z częstotliwością 2-3 razy w tygodniu. Po zakończonej serii nie ma sensu robić zabiegów podtrzymujących raz w miesiącu, jak to się czasem zaleca. Najlepiej jest raz na pół roku powtarzać całą serię lub robić zabiegi podtrzymujące, ale częściej, np. raz w tygodniu.

2) KAWITACJA ULTRADŹWIĘKOWA

Zabieg polega na rozbijaniu komórek falą ultradźwiękową wywołującą zjawisko kawitacji (następuje ich rozerwanie wskutek zmian ciśnienia). Nie jest to jednak zabieg dla każdego. Ma on sens tylko wtedy, gdy pacjenta nie jest zbyt szczupła. Kawitacja działa dobrze w środowisku płynnym, więc bez tłuszczu efektu nie będzie. Jeszcze lepszy rezultat osiągniemy, gdy tuż przed kawitacją zadziałamy na tkankę radiofrekwencją, czyli podgrzejemy skórę. Spowoduje to większe uwodnienie tłuszczu i większą skuteczność kawitacji. Zabiegi należy powtarzać co 1-3 tygodnie.
Reasumując: u osób szczupłych lepsza będzie endermologia. U kobiet, które mają tłuszczyk dobrym rozwiązaniem może być kawitacja ultradźwiękowa. Piszę to, by uświadomić, że nie można automatycznie proponować tego samego rozwiązania różnym osobom (mimo iż wydawałoby się, że mają dokładnie ten sam problem). A zdarza się tak niestety, gdy gabinet dysponuje jednym tylko urządzeniem, którym chciałby wyleczyć wszystkie dolegliwości.

3) MEZOTERPIA NA CELLULIT

 Jest to technika podawania do skóry lub podskórnie różnych preparatów (koktajle witaminowe, wyciągi roślinne, kwas hialuronowy). Na cellulit w fazie początkowej najlepsze będą koktajle z kreatyniną i kofeiną, które poprawiają krążenie i przestawiają metabolizm z beztlenowego na tlenowy. Najlepsze efekty stosuje się przy częstotliwości raz w tygodniu.

Bardziej zaawansowany cellulit (stadium 3) + tkanka tłuszczowa

W przypadku cellulitu połączonego z nadmiarem tkanki tłuszczowej warto od razu zadziałać nie tylko poprawienie krążenia, ale też na rozpuszczenie tłuszczu (niezależnie od wymienionych niżej metod, cały czas można stosować wspomagająco endermologię).

1) KAWITACJA ULTRADŹWIĘKOWA

Tę metodę rozbijania komórek tłuszczowych ultradźwiękami można stosować zarówno samodzielnie, jak i łącząc z innymi zabiegami, np. z mezoterapią, endermologią, RF, karboksyterpią.

2) MEZOTERPIA

W przypadku cellulitu w bardziej zaawansowanym stadium (np. trzecim, gdy zmiany w postaci skórki pomarańczowej są widoczne gołym okiem) techniką mezoterapii podaje się najczęściej środki lipolityczne (czyli rozpuszczające tłuszcz), uszczelniające naczynia krwionośne, a także enzymy, gdyż w tym stadium mogą się już pojawiać zwłóknienia tkanki.

Zobacz też: Alydia – szybka i skuteczna metoda na cellulit

3) KARBOKSYTERAPIA

Zabieg polega na wstrzykiwaniu w tkankę podskórną dwutlenku węgla (CO2), który silnie rozszerza naczynka, zwiększa natlenowanie tkanek i przywraca prawidłowy metabolizm komórkom. Występuje tu tzw. efekt Bohra, który polega na tym, że im większe stężenie CO2 tym dużo łatwiej tlen jest oddawany w tkankach. Karboksyterapia ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne i jest stosowana także przy trudno gojących się ranach. Zaleca się 10-15 zabiegów z częstotliwością dwa razy w tygodniu. Jest jeden minus – nie jest to zabieg zbyt komfortowy, bo ukłucie i podaniu zimnego CO2 nie jest przyjemne, ale przy bardziej zaawansowanym cellulicie ta metoda ma wysoką skuteczność.

Zabiegi na zaawansowany cellulit (4 stopnia) – leczenie dla wytrwałych 

Problem z cellulitem zaawansowanym, czyli w stadium czwartym (gdy widoczne są guzowate zmiany) polega na tym, że metody, których celem jest poprawa krążenia, zmniejszenie obrzęku i przywrócenie prawidłowego metabolizmu, nie są skuteczne. W cellulicie zaawansowanym dochodzi bowiem do powstania zwłóknień i guzowatych stwardnień. Trzeba więc w pierwszej kolejności te zwłóknienia rozbić. I jest to technicznie trudne.
Proszę sobie wyobrazić ciasto drożdżowe ze śliwkami, które wystają z niego tworząc pagórki. Jedna śliwka jest mniejsza, inna większa, więc i wypukłości są nierówne. Patrząc na ciasto z zewnątrz nie wiemy jak głęboko te śliwki sięgają, tylko wiemy, że są. Tak wygląda nasza skóra w zaawansowanym stadium cellulitu. Aby ją wyrównać należałoby pozbyć się śliwek (czyli zwłókniałych guzów w skórze) bez uszkadzania otaczającego je ciasta.

Można próbować rozpuścić zwłóknienia za pomocą enzymów (kolagenazy). Należy jednak pamiętać, że kolagenaza rozpuszcza nie tylko zwłókniałe guzy, ale może także rozpuścić kolagen w skórze, czego nie chcemy. Dlatego technika podawania musi być bardzo precyzyjna.

Kolagenazę wprowadza się igłą, ale nie w taki sposób jak w mezoterapii, gdzie skórę nakłuwa się płytko i w równych odstępach. Tutaj musi wstrzyknięcie tzw. celowane, czyli dokładnie w zwłóknienia. I na tym polega trudność. Nie można ani za płytko się wbić, ani za głęboko. I nie można naraz podać za dużej ilości kolagenazy, żeby enzym się „zużył” w zwłókniałym guzie i nie zadziałał na prawidłowe struktury skóry.
Trzeba zatem naprawdę dużo zabiegów, aby „śliwka” rozpuszczała się powoli. W dodatku sprawa jest utrudniona przez to, że widzimy tylko czubek „śliwki”. Jeśli ktoś jest bardzo zdeterminowany, aby poprawić stan skóry w zaawansowanym cellulicie to mogę powiedzieć, że sprawa nie jest beznadziejna, ale wymaga ogromnej cierpliwości, bo wg mnie potrzeba do 20 do 50 zabiegów co 3 tygodnie. Z zastrzeżeniem jednak, że nawet potem skóra nie będzie idealnie gładka, choć znacznie lepsza.

Komu przeszkadza cellulit

Moimi pacjentami są najczęściej kobiety młode, 20-, 30-letnie, które mają początkowe stadium cellulitu (stopień 2). Rzadziej przychodzą kobiety z 3 stopniem zaawansowania, a z 4 w zasadzie wcale. Może dlatego, że ten najbardziej zaawansowany stan dotyczy na ogół kobiet starszych, którym wydaje się, że już i tak nic się nie da z nim zrobić, albo, że już nie warto. Na przeciwległym biegunie są bardzo młode dziewczyny, które przychodzą i mówią, że chciałyby się pozbyć cellulitu, ale w trakcie badania okazuje się, że go… nie mają.

Ostatnie komentarze
 • Oj, ciężka sprawa z tym cellulitem. Sama prowadzę gabinet i wypróbowałam już mnóstwo zabiegów na sobie i moich klientkach. Problem cały czas powraca i jeśli nie pracuje się nad sobą caly czas to i do tego są predyspozycje genetyczne to cellulit nie zniknie.

  • Niestety ciężka, bez zmiany trybu życia i nawyków cellulit będzie powracać. Moim zdaniem najważniejsze jest, aby nie doprowadzić do bardzo zaawansowanego stadium, bo wtedy naprawdę trudno jest uzyskać dobry efekt estetyczny terapii. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Nalezy krzyczeć , że chleb , makaron, ciasta powodują cellulit. Dopóki ludzie beą sie modlic o chleb powszedni i go jeść, dopóty będą chorować i miec cellulit i nie tylko.

  • Nieodpowiedni tryb życia to główna przyczyna cellulitu. Ale niestety bardzo trudno jest nam zmienić styl życia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dysputy na temat tego jak się pozbyć cellulitu wciąż trają, trwały i trwać będą. Endermologia jest zabiegiem bardzo skutecznym w tym wypadku i nad tym nie ma co się rozwodzić.

 • Mam 45 i odnosze wzinerae,ze moj cellulit pozostanie ze mna na zawsze:( Od ponad dwoch lat trzy razy w tygodniu systematycznie plywam na basenie, od czasu do czasu biegam, jezdze rowerem a cellulit ani drgnie Czy moge z tym cos zrobic?? Stracilam juz nadzieje,ze pozbede sie tego paskudztwa. Moje nogi wygladaja okropnie!

  • Jeśli to nie jest cellulit IV stopnia to da się go pozbyć, jeśli Iv stopnia to przynajmniej poprawić wygląd estetyczny. Co do metody to trochę trudno mi polecać bez obejrzenia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • “Biegam od czasu do czasu” – to za mało. Biegać trzeba prawie codziennie, trenować jak sportowiec. Basen to za mało…Ja mam najlepsze efekty po endomasażach( te normalne na oliwce i kosmetykach nie endermologia ) , , ,bieganiu, rowerze o mezoterapii preparatem Alydia. Praktycznie pozbyłam się cellulitu do zera prócz zwłóknień obok szpary pośladkowej. Niestety te 10 cm na pupie już chyba zostanie z dziurkami 🙁

  • Oczywiście, że im więcej tym lepiej, ale to też jest sprawa indywidualna, nie każdy musi aż tak dużo się „poświęcać” Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie Marku, są i osoby, które robią wszystko co jest możliwe. Sportowcy… Mają idealną dietę, wyliczoną co do grama, idealnie czystą, trenują po 5-6 razy w tygodniu, robią codzienne masaże i niestety coś (2 przeleżane w łóżku ciąże) w ich życiu spowodowało, że cellulit w bardzo widocznym stopniu się utworzył i nie da się go po prostu spalić. Taka jest niesprawiedliwość na świecie bo inni jedzą śmieciowe jedzenie, tony słodyczy, siedzą przed telewizorem i narzekają, że mają cellulit. Jedyna nadzieja, że Pan mi pomoże bo nic więcej już nie jestem w stanie zrobić. Do zobaczenia w piątek na karboxyterapii. Całym sercem mam nadzieję, że to mi pomoże.

 • Moja lekarka poleca również terapię falą uderzeniową. Jeszcze nie testowałam, ale pewnie się skuszę.

 • Witam! Czy mógłby Pan podać ilośc zabiegów i ich odstępy w przypadku większego cellulitu + tkanki tłuszczowej. Co po czym stosować? W jakich odstępach? Ile powtórzeń?
  Pozdrawiam,S,F.

  • Oj trudno mi mówić bez obejrzenia, na pewno co najmniej kilka, może nawet kilkanaście, i dosyć regularnie.

 • Mam również problem z cellulitem mimo że jestem bardzo szczupła cellulit jest i to mocno widoczny. Jakie dla mnie zabiegi będą najlepsze ?

  • Bez oceny trudno mi powiedzieć, ale prawdopodobnie wystarczą masaże

 • z jakim rozstworem stosować jonoforezę na zwłóknienia?

  • Wszelkiego rodzaju mieszanki rozpuszczające zwłóknienia.

 • Panie Doktorze, uprzejmie proszę o Pana opinię w sprawie pozbycia się cellulitu oraz odchudzania przy użyciu takiego sprzętu jak Vacu Active. Przy pomocy tej maszyny w czasie 30minut spalic mozna od 2000 do 4000kcal. Czy to ma jakikolwiek sens? Jeśli w tak krótkim czasie spalamy tak dużą ilość kalorii, a pocąc się tak nadmiernie tracimy bardzo duzo wody to w takim wypadku czy woda ta nie powróci do nas za jakiś czas? Jaka powinna być , z medycznego punktu widzenia, dzienna dawka kalorii? Jak wpłynąć to może na na nasz organizm, nasze zdrowie po zakończeniu zabiegów.
  Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.
  Z poważaniem
  Elżbieta

 • A czy Krioterapia pomoże przy cellulicie 2-3 stopnia ?

 • Jak najbardziej zgadzam się z tym, że połączenie jak największej liczby środków daje najlepsze efekty i nie ma co ograniczać się do jednej rzeczy. Sport bardzo pomaga, na pobudzenie krążenia masaże, to może być kwestia indywidualna ale u mnie też dobrze spisują się kosmetyki nie tylko z kofeiną, ale też ze składnikami wpływającymi na krążenie właśnie (kasztanowiec, ruszczyk itp.)

 • cellulit 3go stopnia, niedowaga , b. malo tkanki tłuszcxowej. endermologia i wszystko co rozgrzewa rujnuje i tak mocno widoczne naczynka.Sytuacja beznadziejna ? czy jest cień nadzieji?

  • Jeśli to jest cellulit 3 stopnia to trudno uzyskać dobry efekt, albo inaczej, jest to dosyć kosztowne, bo raczej uzupełniamy dołki, a nie zmniejszamy górki, co jest kosztowne niestety.

 • A co pan dr mysli o rf frakcyjnym na cellulut?

  • Zarówno laser frakcyjny jak i RF mikroigłowa nie nadają się na cellulit.

 • jeżeli chodzi o domowe sposoby na pozycie się cellulitu to mam pytanie. niedawno czytałam ze najlepsze efekty pielegnacja kosmetykami przynosi po masazach i peelinach. Czy tak jest i czemu? Pozdrawiam!

 • U mnie jest bardzo delikatny ten cellulit. Jedynie na udach i pupie, więc się zastanawiam czy zabiegi mają sens, a widzę tutaj kilka metod polecanych w artykule, która z nich bylaby najsuteczniejsza?

 • A co jeżeli nie mam kasy aż tak na zabiegi? Można jakoś domowo pozbyć cellulitu?

  • ruszać się i to na prawdę porządnie. nic lepszego nie znajdziesz od regularnego sportu i trzymania się diety. dodatkowo możesz postawić na pielęgnację opartną np. na: kofeinie, ekstrakcie z guarany, ekstrakcie z alg, ekstrakcie z bylicy bożego drzewka, ekstrakcie z ruszczyka kolczastego, ekstrakcie z kasztanowca itp.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.