Marek Wasiluk
 

Depilacja dla brunetek i blondynek

Depilacja laserowa to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej. Najbardziej satysfakcjonujące efekty przynosi osobom o mocnych, ciemnych włosach i jasnej skórze. Jednak nawet kobiety, które natura obdarzyła włosami jasnymi i delikatnymi mogą skutecznie się ich pozbyć.

Istota depilacji

Depilacja laserowa polega na usunięciu włosów za pomocą urządzeń emitujących światło takich jak: laser, IPL, E-Light. Mechanizm ich działania bazuje na tym, że w cebulkach włosowych znajduje się barwnik melanina, który absorbuje falę świetlną o określonej długości, przy czym w przypadku lasera podawana jest fala o jednej długości, a w IPL szerszy zakres fal, a z kolei w E-Light emitowany jest dodatkowo prąd RF. Ponieważ barwnika we włosie i cebulce jest więcej niż w skórze, to urządzenie może w miarę selektywnie zadziałać właśnie na włosy.

Najczęściej depilowana okolice to łydki, pachy, bikini. Tam włosy są na ogół mocne i ciemne, i najłatwiej się je usuwa. Warto wiedzieć, że do zabiegu przychodzi się ze zgolonymi włosami. Po zabiegu rosną one jeszcze przez ok. 3 tygodnie. Gdyby się ich w tym czasie nie goliło, to można zaobserwować, jak same po tych trzech tygodniach zaczynają wypadać.

IPL, laser czy E-Light?

Nie każde urządzenie reklamowane jako najlepszy sposób na niechciane włosy jest skuteczne.
1) IPL . Odradzam, bo jest za słaby i w związku z tym nieskuteczny. Słabość wiąże się z faktem, że emituje dosyć szerokie spektrum światła, a to oznacza, że jest ono pochłaniane nie tylko przez melaninę, ale też przez inne struktury skóry. Jeśli da się zauważyć jakikolwiek rezultat jego działania to jest on wynikiem osłabienia cebulek włosów, a nie ich likwidacji, więc włosy szybko odrosną.
2) LASERY. Te, które nadają się do depilacji można podzielić na trzy grupy: diodowe, aleksandrytowe i neodymowo-yagowe (Nd:Yag). Wykorzystują one różne długości fal. Najpopularniejsze są obecnie lasery diodowe. Emitują wiązkę światła o długości fali około 810 nm, która jest dobrze i dosyć wybiórczo absorbowana przez melaninę. Promieniowanie lasera zamieniane jest na energię cieplną, która powoduje zniszczenie cebulki włosa. Lasery aleksandrytowe emitują krótszą falę (ok. 755 nm), też mają wysokie powinowactwo do melaniny i są skuteczne. Są nieco bardziej selektywne od diodowych i ich światło wnika nieznacznie płycej, więc zabieg jest ciut mniej bolesny. Jednak w praktyce, dla naszej rasy nie ma istotnych różnic w skuteczności pomiędzy laserem diodowym a aleksandrytowym.
Najgorszy w tym zestawieniu jest laser neodymowo- yagowy o fali 1040 nm. Teoretycznie nadaje się do depilacji, wnika głęboko, ale zabieg jest bolesny.
Laser Nd:Yag to tzw. laser uniwersalny, ma kilka zastosowań, ale najlepiej nadaje się do usuwania naczynek na nogach. Jeśli jednak gabinetu nie stać na zakup kilku laserów, wtedy używa tego jednego urządzenia zarówno do zabiegów na naczynka, jak i do depilacji, a czasem termoliftingu (choć w tym przypadku efekty są nie za dobre).
3) E-LIGHT. Jest to zaawansowane technologicznie urządzenie, łączące energię światła IPL oraz działanie prądu zmiennego o wysokiej częstotliwości (RF). Światło w E-Light jest słabsze od laserowego, ale jego zadaniem nie jest niszczenie włosa, tak jak w przypadku lasera, a jedynie podgrzanie go w celu „wskazania drogi” dla impulsu elektrycznego, który to niszczy bezpowrotnie komórki macierzyste w mieszku włosowym i w konsekwencji włos nie odrasta. Urządzenia E-Light są bardziej wybiórcze i jako jedyne skutecznie radzą sobie nie tylko z ciemnymi włosami, ale też z tymi jaśniejszymi i delikatniejszymi, wobec których laser jest bezradny.

Skuteczność depilacji

Depilacja umożliwia niemal całkowite usunięcie owłosienia (w praktyce ok. 80- 90%). To, co zastaje to bardzo cienkie, delikatne, niemal niewidoczne włoski. Właściwie ich nie widać. Jeśli komuś przeszkadzają może je zgolić, i wystarczy to zrobić raz na miesiąc (dla porównania, przed depilacją golenie jest potrzebne co 2-3 dni, a niektóre kobiety golą się codziennie). Skuteczność depilacji zależy od kilku czynników:
1) Rodzaju i jakości urządzenia do depilacji. Jest to ważniejsze niż sama technologia. W swoim gabinecie używam dobrej jakości urządzenia E-Light i uważam, że jest ono najlepszym rozwiązaniem, gdyż nadaje się do depilacji zarówno ciemnego, jak i jasnego owłosienia.
2) Użytych parametrów. Zbyt niskie będą nieskuteczne. Zbyt wysokie mogą wywołać poparzenia. Dlatego tak ważne jest doświadczenie lekarza lub kosmetyczki wykonujących zabieg.
3) Koloru włosa i koloru skóry. Im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, a więc im większy między nimi kontrast, tym zabieg jest skuteczniejszy. Najlepiej usuwa się włosy grube i ciemne u ludzi z jasną karnacją.
Nie da się z oczywistych względów stosować depilacji u osób czarnoskórych, gdyż nagromadzenie melaniny w skórze jest duże. Problem z depilacją jest też np. u Hindusów, którzy mają na tyle ciemną karnację, że melanina skóry konkuruje z melaniną owłosienia i zabiegi z użyciem lasera byłyby niebezpieczne (groziłyby poparzeniem całej skóry).
4) Głębokości umieszczenia mieszka włosowego. Jeśli jest umieszczony za głęboko światło lasera może do niego nie dotrzeć. Najgłębiej są umieszczone włosy na brodzie i one są najtrudniejsze do usunięcia.
5) Przejścia przez cały cykl zabiegów w zalecanych odstępach. Nie da się usunąć wszystkich włosów naraz, gdyż znajdują się one w różnych fazach rozwoju: wzrostu (anagen), wypadania (katagen) i odpoczynku (telogen). Konieczny jest cykl 6 zabiegów w odstępach ok. 4-6 tygodni, żeby wszystkie włosy „wyłapać” w fazie wzrostu, bo właśnie wtedy jest najwięcej melaniny, a więc tylko wtedy zabieg jest skuteczny. W fazie odpoczynku skupisko melaniny jest niewielki, stąd mieszek można jedynie osłabić. Większość włosów usuwa się w pierwszych 2-3 zabiegach. Aby usunąć pozostałe potrzeba właśnie regularnych odstępów, żeby nie przegapić tych, które weszły w fazę wzrostu, ale też wyższych parametrów, bo po każdym zabiegu włosy odrastają słabsze i cieńsze, a więc trudniejsze do usunięcia.
6) Dokładności, rzetelności i uczciwości osoby wykonującej zabieg. Wbrew pozorom często jest to najważniejszy czynnik. Dlaczego? Ponieważ zabieg wykonuje się światłem pacjent musi mieć założone specjalne okulary ochronne i nie ma możliwości „patrzenia na ręce” osobie wykonującej zabieg. I tutaj jest duża pokusa (szczególnie podczas zabiegu na dużych powierzchniach) manipulacji, czyli robienia zabiegu „po łebkach”. Wynika to z prostej kalkulacji „przecież i tak po jednym zabiegu nie znikną wszystkie włoski, pacjent się więc nie pozna, a będzie szybciej”. Dodatkowo tego rodzaju „kombinacje” często idą w parze ze słabym sprzętem w gabinecie (chęć oszczędności) lub ofertami zakupów grupowych.

Sposób na jasne włosy

Wspomniałem już, że w swoim gabinecie stosuję do depilacji E-Light. Może dziwić, że ja, będąc ogromnym zwolennikiem urządzeń i zabiegów laserowych akurat do depilacji używam technologii E-Light. Jest kilka powodów.
1) Selektywność. Największą zaletą E-light jest możliwość usuwania nie tylko mocnych, ciemnych włosów, ale i tych cieńszych, i blond (bo cebulkę niszczy prąd, a nie światło), z którymi laser nie jest w stanie sobie poradzić.
2) Bezpieczeństwo. Promieniowanie w E-Light jest słabsze aniżeli w laserze, więc prawie nie ma podrażnienia skóry po zabiegu i ryzyko poparzeń jest dużo mniejsze. Zabiegi można wykonywać nawet na lekko opaloną skórę.
3) Komfort. Zabieg jest mniej bolesny, właśnie dlatego, że dawka promieniowania świetlnego jest dużo niższa, a prąd działa bardziej selektywnie niż światło.
Wada jest właściwie tylko jedna. W porównaniu z najnowszymi technologiami laserowymi E-Light jest wolniejszy. Przy mniejszych powierzchniach, jak pachy, bikini, jest to niemal niezauważalne. Różnica jest widoczna np. przy depilacji nóg, która dobrym laserem trwa 30-45 minut, a E-Lightem półtorej godziny.

Owłosienie twarzy

Owłosienie na twarzy stanowi największe wyzwanie dla depilacji laserem czy za pomocą E-light. Zarówno laser jak i E-light radzi sobie z nimi gorzej, niż w innych częściach ciała. Dzieje się tak, ponieważ włoski w tych okolicach są zazwyczaj delikatne i cieniutkie, lub wręcz przeciwnie pojedyncze i mocne, a cebulki włosowe są głęboko umieszczone w skórze. Dlatego do depilacji pojedynczych włosów na wąsiku czy brodzie polecam elektrokoagulację (polega na wkłuwaniu igły w pojedyncze cebulki włosa i podgrzewaniu jej impulsem elektrycznym) lub ultradźwięki. To są metody sprawdzające się jedynie na niedużych powierzchniach, przy pojedynczych włoskach, bo usuwa się je „włos po włosku”. A z takimi najczęściej mamy do czynienia na brodzie czy wąsiku u kobiet.

Estetyka czy wymóg?

Depilacja jest zabiegiem estetycznym, aczkolwiek są sytuacje, kiedy istnieją do niej wskazania medyczne. Dzieje się tak w przypadku skłonności do wrastania włosków i/lub do nawracających zapaleń mieszków włosowych. Depilacja umożliwia całkowicie pozbycie się problemu i włosów przy okazji

Ostatnie komentarze
 • jaka cena tego zabiegu na usuwanie wloskow z lydek ?

  • Cały cennik jest na stronie Triclinium (www.triclinium.pl), depilacja laserowa łydek kosztuje 160 zł. Pozdrawiam.

 • Osobiscie nie zgadzam sie z opinia ,ze Ipl jest nieskuteczny.Znam bardzo duzo osob,ktorym udalo sie uzyskac znakomie efekty za pomoca Ipl. Ja osobiscie pracuje na Elight i jestem zadowolona.Napewno skraca sie ilosc zabiegow i zabieg jest bezpieczniejszy niz Laser. Wiele klientek przychodz skarzac sie na zabiegi laserem , tzn. bardzo bolesne i podraznia skore ,wiele skonczylo poparzonych.

  • Jeśli chodzi o IPL to niestety efekty są słabe. Sama Pani napisała, że laser jest bolesny i podrażnia. A laser emituje światło o jednej długości fali, dobranej właśnie do depilacji. IPL za to emituje szerokie spektrum światła. Tak więc, żeby uzyskać taki sam efekt termiczny dla długości fali „dobrej dla depilacji” musimy zastosować taką samą gęstość energii dla tej fali. Tylko proszę nie zapominać, że IPL emituje też inne długości przy okazji. W sumie więc będzie to duża gęstość energii. Czyli zadziałamy skutecznie i… włosy zejdą razem ze skórą, a pacjent nie wytrzyma z bólu. Albo można zmniejszyć sumaryczną gęstość energii, tylko, że przy okazji też dla tej długości fali „dobrej dla depilacji”. A wówczas owszem osłabimy włoski, część usuniemy, ale niewiele. Co prawda zaczynają się pojawiać obecnie urządzeniu IPL z filtrami o wąskim spektrum światła, nie tak jak do tej pory 500-1200 lub 500-900 nm, a np. 680-720. I takim IPLem można usunąć skutecznie owłosienie, tylko praktycznie takich selektywnych IPL-i prawie nikt jeszcze nie ma, a zabieg będzie równie bolesny jak laserem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

   • Czyli należy rozumieć, że lepszy jest mniejszy zakres fali poniewaz mozna dostarczyc wieksza dawke energii dla scisle okreslonego przedzialu ? Tak wiec diodowy bedzie lepszym rozwiazaniem bo w malym zakresie dlugosci fali dostarczymy np 25 J, w przeciwienstwie do eLight gdzie te sumaryczne 25 J rozlozy sie na kilka dlugosci fali ?

    • Nie do końca, proszę pamietać, że w urządzeniach E-light tak naprawdę działa prąd zmienny, który jest bardzo selektywny, a światło ma na celu tylko podgrzanie skóry. Tak więc E-light działa selektywnie

 • Bylam dzisiaj w klinice na konsultacje, dowiedzialam sie ze moje blond wlosy na brodzie trudno bedzie usunac. Pani polecila mi preparat ktorym mam spryskiwac brode codziennie 6 razy rano i 6 razy wieczorem. Maja wlosy po tym niby urosnac ciemniejsze. Nie wiem czy to sciema ciezko powiedziec. Wiadomo zdesperowana osoba zrobi wiele.

  • Moim zdaniem takie spryskiwanie nie ma sensu. Bo o skuteczności depilacji laserowej decyduje nie tyle kolor i grubość włosa, ale zagęszczenie melaniny w cebulce włosowej. Co prawda zazwyczaj przy jasnych włoskach tej melaniny jest mniej i w cebulce, ale czasem nawet bardzo u osób z jasnym owłosieniem efekty depilacji są bardzo dobre, bo w cebulce melaniny jest sporo. Z drugiej strony czasem nie uda się usunąć skutecznie ciemniejszych włosów, bo zagęszczenie melaniny w cebulce jest niewystarczające. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • a lasery na allegro co są jeśli nigdy tego nie robiłam i zamówie sobię laser i zrobię sama bądź mój facet w miejscach gdzie nie dostanę bo chcę całe ciało to mogę mieć poparenia??? mam jasne włoski na ciele (oprócz bikini,pach) Pozdrawiam

  • Osobiście nie polecam wykonywania zabiegów sprzętem do zastosowań domowych albo niewiadomego pochodzenia i niewiadomej jakości. W pierwszym przypadku nie będzie efektu, ale przynajmniej trudno sobie zrobić krzywdę. W drugim może Pani sobie poparzyć skórę i to całkiem mocno, a włosy i tak mogą pozostać. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Bardzo dobry artykuł. Proszę podzielić się wiedzą. Osoba kupujący laser diodowy na jakie parametry musi zwrócić uwagę. Przyjmując że laser będzie miał przyzwoitą cenę nie w granicach 200 tyś.
  Pozdrawiam Agata

  • Najważniejsza jest wiarygodność firmy, bo wiele co innego pisze w parametrach, a co innego jest w rzeczywistości. Po więcej szczegółów zapraszam na kontakt e-mailowy. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Nie wiem już ile przeszłam zabiegów laserem diodowym, ale mam już wydepilowaną większą część ciała. Poza ceną i bolesnością nie widzę minusów. Trafiłam na dobry gabinet i efekty są naprawdę zadowalające. Najsłabiej depilacja podziałała na ręce i brzuch, a najlepiej tam, gdzie włosy były najciemniejsze, czyli na nogi, bikini i pachy. Został meszek, który czasem wolę zgolić, ale w porównaniu z mękami, jakimi było golenie lub wyrywanie depilatorem takich grubych włosów z całego ciała to szczyt luksusu. Skończyły się też problemy ze skórą, nie pojawiają się stany ropne spowodowane wrastającymi włosami czy czerwone kropki (rogowacenie okołomieszkowe).

  Prawda jest taka, że w dzisiejszych czasach depilacja to nie wybór, a kulturowy wymóg. Dużo w tym winy natrętnego marketingu, ale dziś kobieta nie może już chodzić po ulicy z owłosionymi nogami, żeby nie wzbudzać sensacji czy nawet obrzydzenia. Z drugiej strony dla kobiet (przynajmniej mi znanych) to chyba najbardziej znienawidzony i uciążliwy zabieg estetyczny. Dlatego nie żałuję, że tyle wydałam na depilację. Zyskałam jakość życia, która dla mnie jest bezcenna.

 • Również mogę polecić laserową depilację. Oczywiście najpierw należy odwiedzić kilku lekarzy, żeby dowiedzieć się jak nasza skóra na to zareaguje. Dobry artykuł, pozdrawiam.

 • co pan poleca przy bardzo jasnej karnacji i jasnych, grubych włosach, które już po 12 gidzinach kłują?

  • Najlepiej na jasne włoski sprawdza się technologia E-light/Elos. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • czy w przypadku jasnych włosów i jasnej karnacji można połączyć pozbycie się popękanych naczynek z usunięciem zbednego owłosienia?

  • Jeśli w tym samym miejscu są włoski i naczynka to raczej się nie powinno, ale jeśli w innych to można łączyć. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam ciemne włosy zarówno na twrzy jak i ciele, przy bardzo jasnej karnacji. Z powodu bólu nie mogę stosować depilatora, za to plastry z woskiem znanej firmt(testowane na twarzy)dobrze się sprawdzają. Co by mi Pan doradził w mojej sytuacji?
  Z góry dziękuję i pozdrawiam.

  • Jest Pani idealną kandydatka do depilacji laserowej – efekt powinien być bardzo dobry. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Racja. Depilacja laserowa, to obecnie najlepsze rozwiązanie. Najlepiej jeśli jest wykonywane za pomocą depilatora vectus palomar.
  W porównaniu do zwykłej depilacji woskiem efekty są o wiele lepsze. Nie ma też takich skutków ubocznych

  • Ponieważ ktoś przemyca reklamę firmy to muszę kilka rzeczy sprostować. Po pierwsze w/w urządzenie to nie depilator tylko laser diodowy. Po drugie nie różni się on rewolucyjnie od innych laserów diodowych do depilacji. Dlatego nie można mówić, że jest najlepszy, bo działa podobnie jak inne lasery diodowe. Po trzecie skutki uboczne są takie same jak po innych laserach diodowych. A najważniejsze: to nie laser robi zabieg/usuwa włosy. Nawet najlepszy sprzęt użyty niewłaściwie może zrobić krzywdę albo może nie dać efektu. Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że miałem kilkoro pacjentek, które po zabiegach w/w laserem miały słaby efekt. Dlaczego? Moim zdaniem winny nie był laser, ale niewłaściwe dobranie parametrów i kwalifikacja do zabiegów (za jasne włoski). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • A co w przypadku troszkę ciemniejszej karnacji ale nie bardzo ciemnej i grubych gęstych czarnych wioskach?

  • Jeśli karnacja jest ciemniejsza, ale ktoś nie jest mulatem to spokojnie można robić depilację i będzie skuteczna. Zresztą u mulatów też można robić tylko trzeba bardziej uważać, nie każdy sprzęt do depilacji się nadaje, i bardziej boli. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • “Najgorszy w tym zestawieniu jest laser neodymowo-yagowy o fali 1040 nm.”

  Panie doktorze, czy to nie jest Pana subiektywne zdanie?

  Przewertowałem mnóstwo zagranicznych stron, m.in. w Stanach i Włoszech, na których lekarze podkreślają wyższą skuteczność tego lasera względem lasera diodowego (chodzi o długotrwałą depilacje)…

  Piszą również, że laser diodowy wziął się stąd, że jest skuteczniejszy od światła IPL, a dużo tańszy od ND:yag.

  Bardzo proszę aby Pan się ustosunkował. Dziękuję.

  • Akurat laser neodymowo-yagowy ma jedną zaletę, że można nim zamykać naczynka i depilować. I nadaje się i do jasnej skóry i do ciemnej skóry. Dlatego jest chętniej kupowany w krajach południowych- tam stosowanie lasera aleksandrytowego czy diodowego 810nm u wielu pacjentów byłoby niemożliwe- a dodatkowo można zamykać naczynka. Ale nie zmienia to faktu, że laser neodyomowo-yagowy jest mniej selektywny na melaninę, niż laser diodowy. Za to trochę głębiej wnika w skórę od diodowego. Co z tego wynika? A) Laser neodymowo-yagowy jest mniej skuteczny na typowe włosy od diodowego- bo nie można ustawić równie dużej gęstości energii, inaczej uszkadzamy całą skórę B) łatwiej nim poparzyć skórę C) zabiegu nie da się wykonać bez znieczulenia i chłodzenia skóry. Są w miarę obiektywne badania które pokazują, że skuteczność depilacji jest ewidentnie wyższa w przypadku lasera diodowego, nie neodymoow-yagowego. Natomiast co do trwałości depilacji to nie ma takich badań/ja przynajmniej nie znalazłem więc można powiedzieć, że nie wiadomo. Ale nie sądzę, że będzie jakaś różnica z prostego powodu- nie ma znaczenia jakim laserem uszkodziliśmy włos. Jeśli skutecznie usunęliśmy (czyli nie na ponownego odrostu w krótkim czasie) to ewentualny powód ponownego wyrośnięcia po kilku latach na pewno nie będzie zależny od tego czym usuwaliśmy. To trochę podobnie, jak by ktoś twierdził, że jak obetnie się włosy maszynką to wolniej odrastają niż jak obetnie się nożyczkami. Przecież, jak się tak samo obetnie, to tak samo odrosną. A, że lekarze tak twierdzą o skuteczności depilacji to wynika z potocznych opinii, i trochę braku myślenia. A poza tym podejrzewam, że większość lekarzy miała do czynienia tylko ze sprzętem danego typu. Tak więc proszę się nie sugerować opiniami z internetu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry,mam pytanie dotyczące córki 7 lat.Ma pęknięte naczynko na policzku od 3 lat, cały czas jej się powiększa i zaczyna drażnić.W jakim wieku najlepiej takie naczynko próbować zamknąć i którym laserem?Dziękuję.

  • Na pewno proszę wykonać zabieg lasererm dedykowanym do zamykania naczynek. Co do wieku do nie ma ograniczeń. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam jasną karnację i włosy pod pachami dość jasne,ale nie blond. Niestety zrobiły mi się ciemne plamy pod pachami. Jak poradzić sobie z tym problemem, czy laser sprawdzi się w tej sytuacji? Wydaje mi się, że dalsze golenie pach, tylko pogarsza sytuację, jeśli chodzi o zabarwienie skóry.
  Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

  • Przy tego typu problemach depilacja laserowa jest wręcz obowiązkowa- problem znikinie, chociaż już powstałe przebarwienie niekoniecznie, ale nowe nie będą się tworzyć

 • Witam .Jaki laser i jakiej firmy do depilacji może Pan polecić opierając się na swoim doświadczeniu. Mam zaufanie do Pańskiej wiedzy , a sama nie wiem czy kierować się też ceną czy parametrami .Pozdrawiam

  • Jak do jasnych włosów do E-light, ewentualnie laser aleksandrytowy. Co do konkretnych marek to nie za bardzo mogę pisać publicznie co jest dobre, a poza tym wszystkich nie widziałem i nie miałem pożliwości sprawdzić.

 • Co Pan uważa o depilacji Laserem diodowym Epilia?

  • Akurat nie znam tego lasera niestety. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Panie Marku,
  proszę o szczerą opinię o laserze diodowym 808 nm o następujących parametrach:
  * częstotliwość impulsu 1 -20 Hz !
  * wielkość plamki 5 X 15 mm
  * gęstość energii kształtuje się na poziomie 1- 80 J cm2
  * szerokość impulsu 10 – 300 ms
  * wyświetlacz 8,4 LCD, dotykowy, kolorowy, intuicyjny
  * typ chłodzenia: zamknięty obieg wodny + półprzewodnik + powietrze.

  Taki jest opis producenta.

  Dwa lata temu kierowałam się Pana rzeczowymi argumentami przy zakupie urządzenia do kriolipolizy i nie zawiodłam się. Nie przepłaciłam, a urządzenie sprawuje się doskonale. Dziękuję za bezinteresowną pomoc oraz propagowanie wiedzy przez fakty/ logiczne myślenie.

  Pozdrawiam
  Agnieszka Piasecka

  • Pani Agnieszko-ciut słaba gęstość energii, ale mogłoby być. Tylko jszcze warto sprawdzić przy jakieś średnicy jest taka gęstość i czy parametry są rzetelne, a nie na papierze. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

   • Panie Marku czytałam o 4 laserach które radzą sobie z jasnymi włosami.

    1. Mediostar next
    2. Linscan
    3. Soprano Ice
    4. Laser Pil

    Proszę o Pana opinię.

    • Po pierwsze zależy jak jasne włoski. Z cienkimi i bardzo jasnymi żaden laser sobie nie poradzi. Druga sprawa to fakt, że w/w lasery nie są jakieś wyjątkowe, i działają tak samo jak inne lasery na depilację. Mówienie, że laser danej marki jest lepszy niż innej to manipulacja. Są dobre i słabe, ale pomiędzy tymi dobrymi różnice są niezauważalne. Ale firmy mogą oczywiście swoje reklamy robić i wychwalać swój sprzęt. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam, Bardzo proszę o porade – dwa dni temu udałam sie do gabinetu na depilacje twarzy laderem diodowym – mam problem z owłosieniem w okolicy baków, brody i przedniej czesci szyi- włosy po bokach sa zarówno ciemne -i te wygladaja nieestetycznie ale tez jasne lub juz niektóre siwe -jednak nawet te jasne po zgoleniu lub depilacji woskiem sa twarde i klujące- po depilacji (2 dni) czuje pod reka nadal klujące wloski czy jest to tak ze one z czasem (ok 2 tyg) wypadna i efekt bedzie widoczny czy tez cos jest nie tak?? Bardzo prosze o opinie.

 • Witam Panie doktorze chcę zakupić laser myślę o diodowym?? Ale tez jedna z firm poleca mi sprzet ipl+e-light+SHR jak Pan myśli który będzie lepszy ??

  • Zależy do czego i jakiej jakości. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Wita.Dziękuję za odpowiedź, moje pytanie o laser było motywowanie rozszerzeniem usług w gabinecie i tak jak poprzednio w dużej mierze kieruję się Pańską opinią,stąd prośba o nakierowanie na skuteczny laser spełniający oczekiwania

 • Wita.Dziękuję za odpowiedź, moje pytanie o laser było motywowanie rozszerzeniem usług w gabinecie i tak jak poprzednio w dużej mierze kieruję się Pańską opinią,stąd prośba o nakierowanie na skuteczny laser spełniający oczekiwania skutecznej depilacji

 • Laser Pil to pierwszy laser NEODYMOWO-YAGOWY, który zapewni Ci najbezpieczniejszą, całkowicie bezbolesną i permanentną depilację każdego koloru i rodzaju owłosienia. Likwiduje on równie dobrze włosy ciemne, jak i jasne przy każdym kolorze skóry (również opalonej). Wyjątek stanowią siwe włosy(bez pigmentu), gdyż biały kolor odbija światło. Nie należy usuwać również meszku włosowego, ponieważ stanowi on fizjologiczną barierę ochronną skóry.

  Laser Pil jako jedyny laser stosowany w Polsce, nie działa na melaninę, zawartą we włosach i skórze, a jedynie na brodawki włosa. Dzięki temu, laser usuwa je bez ryzyka poparzeń, podrażnień czy przebarwień. Jest to zabieg bezbolesny, a jedyne co można odczuwać, to delikatne mrowienie i ciepło.

  Laser Pil działa na zasadzie fototermolizy selektywnej, co oznacza, że dociera aż do brodawki włosa i skutecznie ją niszczy, nie naruszając przy tym żadnych komórek skóry.

  Laser Pil przy każdym zabiegu definitywnie usuwa od 20% do 30% włosów (te które są aktualnie w fazie wzrostu). W związku z tym należy wykonać minimum 3 naświetlenia w odstępach 4-6 tygodni. Ostateczna ilość zabiegów zależy od cech osobniczych pacjenta, stanu wyjściowego, oraz stosowanych dotychczasowo metod depilacji.

  • Bardzo ciekawa autoreklama tylko trochę zabawna. Po pierwsze laser Neodymowo-Yagowy jest najbardziej bolesnym laserem do depilacji. I to wynika z technologii i długości fali. Inaczej mówiąc musi boleć, żeby wydepilować, jeśli nie boli to nie może działać, choćby nie wiem co producent wymyślił. Czyli albo nie boli i nie depiluje, albo depiluje i mocno boli. Po drugie jasnych włosów na ciemnej skórze nie usunie, jeśli już to usunie skórę, a włosy zostaną. Po trzecie ciekawe jak to się dzieje, że promieniowanie lasera skupia się w brodawce włosowej tylko, a w jakiś magiczny sposób melanina w strukturach skóry będących bardziej powierzchownie jest przezroczysta dla tego lasera. Pewnie jakieś robociki przenoszą promieniwanie od razu do brodawki. Albo może działa to tak, że przed zabiegiem zdziera się skórę z pacjenta, i naświetla od drugiej strony (nie od naskórka tylko od strony włosa). Wtedy to faktycznie i nie boli bo już nie ma co boleć, i promieniowanie skupia się w brodawce, bo naświetlamy od strony tkanki podskórnej nie od naskórka. Piszę dosadnie, bo nie mogę tolerować prób autoreklamy, a tym bardziej treści tak oczywiście nieprawdziwych. To jest po prostu oszukiwanie pacjentów! Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Czy faktycznie ten laser usunie włosy jasne?

  • Jeśli włos jest jasny, ale nie jest meszek/cieniutki to usunie. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam! Panie Marku, mój problem polega na owłosieniu znajdującym się na nogach, pośladkach i przedramionach, a także na nich. Zresztą problem z owłosieniem mam na całym ciele, ale w miejscach takich jak brzuch czy plecy to mi tak bardzo nie przeszkadza. Przechodząc do rzeczy – z natury jestem ciemną blondynką, tzn. moje owłosienie jest takiego “mysiego” koloru, ale jestem dość jasnej karnacji. Oczywiście, gdyby nie to, że włoski w takich miejscach jak pośladki i przedramiona są nieco za długie, to nie byłoby problemu, gdyż mogłabym się opalić, no ale jest jeszcze problem z włosami na nogach. Na łydkach są ciemniejsze, niż na udach, ale w obu okolicach są długie i dodatkowo wrastające. Panie Marku, jakie lasery Pan mi poleca? I czy one NAPRAWDĘ zadziałają, tj. po kilku zabiegach znikną na zawsze? Bardzo proszę o poradę i jak najszczerszą odpowiedź, bo niestety w portfelu mi się nie przelewa, a naprawdę strasznie ciężko mi z tym niechcianym owłosieniem żyć…

  • Lasery działają, może nie zniknie 100% włosków, ale chociaż 80% i to tych najgrubszych i najciemniejszych. Co do metody to chyba E-light byłby najlepszy, tylko dobrej jakości. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam Panie Marku.
  Proszę o pomoc przy wyborze lasera. Mam dosyć ciemną karnacje a włosy w kolorze ciemnym ale bardziej blond niż czarne. Miałam 4-5 zabiegów laserami diodowymi typu light sheer. Efekty krótkie a skóra bardzo cierpiała w trakcie jak i po zabiegu więc na ten laser już napewno nie pójdę. Proszę o ewentualny model lub typ lasera.
  Z góry serdecznie dziękuję
  B.

  • Ja na takie włosy polecam E-light.

 • Witam!
  Czy uważa Pan, że laser Light Sheer jest skuteczny w walce z nadmiernym owłosieniem? I czy da się nim całkowicie pozbyć owłosienia?
  i jaka jest u Pana cena za jednorazową depilację laserową?
  Czy po wykonaniu tych 5-6 zabiegów potrzebny jest kolejny po kilku latach tzw. zabieg przypominający? Pytam, ponieważ słyszałam, że przy niektórych typach laserów jest on potrzebny, żeby po tych kilku latach włosy nie zaczęły ponownie odrastać. Więc chciałabym się dowiedzieć jak to jest z tym naprawdę.

  • Laser jest ok, ale nie każde włoski da się usunąć. Co do cen u mnie to proszę zerknąć na cennik na stronie Triclinium. Efekty są stałe, chociaż troszkę włosków może zacząć rosnąć po czasie, ale to nie będzie tyle, co przed seria zabiegów.

 • Witam,
  Od lat walcze z nadmiernym rogowaceniem okołomieszkowym na całych nogach. Używałam wielu masci( zapisywanych przez dermatologow) niestety zadna z nich nie była skuteczna. Mam jasna cere i jasne włosy.Zdecydowalam sie z polecenia dermatologa na laserowe usuwanie włosow laserem Vectus o długosci fali 810 nm, poniewaz zapewniano mnie że własnie ten laser nadaje sie do usuniecia jasnych włosow oraz że problem rogowacenie okołomieszkowe zniknie wraz z usunieciem włosow. Niestety po seri 4 zabiegow ani włosy ani rogowacenie okołomieszkowe nie zniknely. Naprawde nie widze żadnych efektów. Chcialabym sie dowiedzieć czy metoda E-light pozwoli mi pozbyc sie mojego problemu? Z gory dziekuje za odpowiedz i Pozdrawiam

  • E-light jest bardziej czuły na jasne włosy, dlatego efekt powinien być na depilację a przy okazji na rogowacenie

 • Panie Doktorze,
  Proszę wyjaśnić, na jakiej zasadzie światło w e-light jest “przewodnikiem” dla prądu i wskazuje mu cel, czyli jasny włos? W e-light jest przeciez prąd bipolarny typu RF, czyli wysokiej częstotliwości. Jak silny musi byc to prąd, czy odczuwa się gorąco w skórze? Czy w takim razie każdy inny silny zabieg RF-em bipolarnym też osłabia przy okazji owłosienie?

 • Witam, czy osoby ze skórą z piegami / pieprzykami są wykluczone z tego rodzaju depilacji? (oczywiście skóra jasna / włoski ciemne).

  • Absolutnie nie, tylko znamiona trzeba pominąć w czasie depilacji, a piegi można spokojnie naświetlać. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Dzien dobry , Czy laser eLight moglby usunac wlosy na ramionach i przedramionach blond o dlugosci ok 2 cm?

  • Jeśli są w miarę grube to tak, jeśli cieniutkie, to będzie kłopot.

 • Witam. Mam wielki problem z owłosieniem praktycznie na całym ciele, ręce, nogi, nawet uda, pośladki także plecy, na brzuchu nie tylko wąska ścieżka ale prawie cały:( Na twarzy najbardziej widoczne są pejsy, wąsik nie aż tak. Włosy są białe ale dość długie, to nie jest normalne. Twarzy nigdy nie depilowałam bo boję się że będę już całkiem jak facet. Czy można temu zaradzić laserem? Koszty by pewnie wyszły kosmiczne…?

  • Zapraszam do Triclinium, musiałbym zobaczyć jak wyglądają włoski, czy „pójdą” laserem.

 • Witam. Przeczytałam Pański artykuł i zastanawiam się, czy dzięki usuwaniu włosów można pozbyć się w całości rogowacenia okołomieszkowego. Czy jest taka możliwość by usunąć je na stałe lub na dłuższy czas? Z góry dziękuję za odpowiedz.

  • Jak najbardziej, można się pozbyć rogowacenia okołomieszkowego.

 • Witam,
  chcę kupić dobry laser diodowy do depilacji ale nie za 200000. mam do dyspozycji 100.000. Prosze o porade.

  • Ja nie śledzę cenników wszystkich firm, tym bardziej laserów depilacyjnych.

 • Panie Doktorze,

  Czy można poddać się depilacji laserowej pach i łydek będąc mamą karmiącą?

  Z góry dziękuję

  • Można bez problemu.

 • Panie Doktorze, nurtuje mnie czy długotrwałe stosowanie Tazarotenu (na trądzik/zaskórniki, nie na łuszczycę) może wpłynąć na zmniejszenie skuteczności późniejszych depilacji laserem diodowym (w tych samych obszarach co był stosowany Tazaroten oraz w pozostałych). Zastanawiam się czy Tazaroten (popularny Zorac) jakoś wpływa na zawartość melaniny w obrębie mieszka włosowego i w brodawce włosa (bo jak zrozumiałam z lektury Doktora wpisów,częsciowo od tego zależy sukces niszczenia włosów). Oraz czy ten konkretny retinoid zaburza w jakiś sposób cykl życia włosa. Wiem oczywiście o zalecanym odstępie czasu pomiędzy lekiem a zastosowaniem laserów, jednak bardzo mnie ciekawi czy jest to podyktowane li tylko działaniem światłouczulającym i podrażniającym retinoidów czy dochodzi też do zaburzenia cyklu wzrostu włosów. Poszukiwałam odpowiedzi na własną rękę ale poległam. Jeśli ten lek jakos znacząco wpływa na produkcje kolejnych włosów to ile należy odczekać by sytuacja sie unormowała i depilacja laserowa pleców oraz łydek była nie tylko bezpieczna ale i skuteczna? Serdecznie pozdrawiam z Krakowa

  • Stosowanie retinoidów nie powinno mieć wpływu na skuteczność depilacji. Co do odczekania z laserami po przyjmowaniu retinoidów to chodzi o bezpieczeństwo – reakcja skóry może być nieprzewidywalna

 • Witam serdecznie . Odbyłam dziś konsultację w klinice która posiada laser Palomar Vectus . Otóż mam problem z owłosieniem na twarzy i szyi – i nie jest to błahy problem . Po informacjach zawartych w internecie byłam nastawiona bardzo pozytywnie , lecz na miejscu okazało się iż mam jasne włosy i Pani nie obieca mi że chociaż 20 % owłosienia uda się pozbyć . Na dodatek goląc włosy przed zabiegiem pobudzę je jeszcze bardziej do wzrostu ( a dotychczas wyrywałam najgorzsze pojedyńczo pęsetą ).Jestem załamana – czy jest jeszcze jakiś ratunek ?

  • Do Agusia:

   Proszę sprawdzić laser aleksandrytowy Gentlelasepro lub pro max bądź elektroliza.
   Byłem na zabiegach IPL, laserem lightsheer ból ogromny efektów brak to samo vectus. Oczywiście znajdą się zwolennicy tych laserów ale jeśli sama Pani nie sprawdzi to coraz ciężej znaleźć rzetelną informacje w internecie ( forum, blog) wszędzie tylko reklamy, marketing szeptany itp.

   Nie musi Pani iść za moja radą ale mogę Panią uspokoić że obecny świat medycyny estetycznej rozwija się bardzo szybko i za jakiś czas nie będzie już miejsca dla firm które wyłudzają pieniądze od ludzi gwarantując efekty na laserach niedziałających 🙂

   Pozdrawiam

  • Jeśli włoski są jasne i cienkie to trudno się ich pozbyć.

 • Dzień dobry panie doktorze. Co sądzi Pan o laserze diodowym ZEMA 850W do depilacji , podobno jest lepszy niż ten starszy model lasera dowodowego Light Sheer. Gdby miał Pan wybrać pomiędzy laserem diodowym do depilacji a laserem aleksandrytowym-neodymowo- yagowy, który będzie według Pana lepszy. Tak samo jeśli chodzi o przebarwienia po słoneczne, dość głęboko położne,kilku letnie, powstałe na skutek poparzenia słonecznego,jaki z tych laserow będzie najlepszy. Serdecznie pozdrawiam

  • Jeśli nie ma Pani ciemnej karnacji to polecam aleksandrytowy na włoski. Co do przebarwień to bez obejrzenia nie jestem w stanie doradzić.

 • Moim zdaniem najlepszym sposobem na depilację są urządzenia ipl. Sama używam Panasonica i sprawdza się super. Bardzo dokładne golenie, włosy odrastają bardzo powoli i sa duzo słabsze, a wychodzi znacznie taniej niż wizyty w klinice.

  • Domowe IPL nie jest w stanie trwale usunąć owłosienia, jeśli więc komuś zależy na trwałym efekcie i świętym spokoju, to musi się poddać zabiegom w gabinecie

 • Witam proszę o pomoc . Wykonałam depilacja brody i wąsika laserem Zuma .jestem po 3 zabiegach w odstępach były robione co ok. 4 tygodnie przez ten czas nie wypadł mi ani jeden włos . Wiem bo robie calu czas zdjęcia i porównuje je poza tym dzień w dzień następnego dnia mam już placki włosów na brodzie . Włosy mam ciemne a twarz bardzo jasna . Co może mi pomóc . Czy w jakiś sposób mogę się domagać zwrotu pieniędzy .

  • Coś jest nie tak, chociaż minimalny efekt powinien być.

  • Laser vectus sobie z tym poradzi

 • Witam miałam przeprowadzoną dwpilację laserem diodowym u dobrej kosmetyczki ale po 8 zabiegach wciaż odrastają te same włosy grube czarne i głęboko osadzone. Jaki mam laser wybrać teraz żeby móc się ich pozbyć kontynuacja tym nie przyniesie dalszych rezultatów od 3 sesji nie sie nie zmienia pomimo szczerej chęci pani dokonującej zabiegi.

  • Proszę spróbować albo aleksandrytowego albo ewentualnie ND-Yag.

 • Witam, proszę o pomoc w dobraniu odpowiedniego laseru. Mam ciemną karnację (prawie mulatka) chociaż w czasie zimy już tak ciemna nie jest. Posiadam także ciemne włosy na całym ciele. Posiadsm też chorobę skóry- Atopowe zapalenie skóry ale w miejscach, które chcę poddać depilacji dotychczas atopową się nie pojawiała. Mam też pytanie o to czy przed zabiegiem (np. Dla bikini) mogę ogolić się nie maszynką a kremem do depilacji.

 • Witam Panie Doktorze,
  jaki zabieg najlepiej sprawdzi się na cienkie i jasne, ni to blond ni to ciemne włoski na wąsiku? Czy konieczne jest zgolenie włosków maszynką do zabiegu? Czy jest jakiś zabieg, którym można się pozbyć włosków, ale bez ich wcześniejszego golenia maszynką?
  Z niecierpliwością czekam na odpowiedź. 🙂
  Serdecznie pozdrawiam 🙂

  • Ogolić trzeba przed zabiegiem, no chyba że zdecyduje się Pani na elektrokoagulację – tutaj nie, ale trzeba udać się do super doświadczonego miejsce, bo można sobie narobić blizn.

 • Witam, umówiłam się na depilację laserem aleksandrytowym. Mam jednak obawy, ponieważ mam na skórze pieprzyki brązowe, płaskie. Boję się że wystawione na działanie lasera mogą się uaktywnić wiadomo w ten niedobry sposób. Proszę o odpowiedź, dziękuję.

 • Witam, jakiś czas temu byłam na konsultacji przed zabiegiem depilacji laserowej, niestety Pani stwierdziła, że zabieg będzie nieskuteczny ponieważ mam jasne cebulki włosa (sam włos jest bardzo ciemny i gruby, a skóra jasne). Czy jest jakiś laser, który poradziłby sobie w takiej sytuacji?

  • Ktoś nie do końca się znał przekazując taką informację. Jeśli ma Pani grube, ciemne włosy, to depilacja będzie działać, i to całkiem dobrze.

 • Mam pytanie odnośnie metodu e-light.
  Czy opalenizna nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu? Czy mogą powstać przebarwienia i jak ich uniknąć?

 • Dzień dobry, Panie doktorze proszę powiedzieć co Pan sadzi o laserze Infinity super LD o następujących parametrach: Diodowy

  Typ diody:

  LD oraz SLD

  Długość fali:

  810 nm

  Rodzaj:

  SLD (diody superluminescencyjne)

  Wielkość plamki:

  14×14 mm

  Moc max. lasera:

  800 W

  Energia regulowana:

  0-40J/cm2

  Szerokość pulsu:

  0 ms~400 ms

  Częstotliwość impulsów:

  1 Hz – 10 HZ

  Chłodzenie skóry:

  Najnowszy System chłodzenia

  Żywotność głowicy

  30 000 000 – 60 000 000 s. Byłam na 2och zabiegach na nogi i efekt dosyć slaby

 • Witam jestem brunetka o jasnej karnacji oraz problemy hormonalne typu Pcos. W)łoski są jasne ale dłuższe pomieszne z ciemnymi na brodzie. Jaki laser można tu zastosować?

 • Infinity super LD to raczej nie jest dobry laser

 • Dzień dobry panie doktorze. Mój problem to bardzo grube, ostre i momentalnie odrastajace włosy na brodzie, są jak męski zarost, ale do tego jasne, laser diodowy Palomar vectus ich nie ruszyl, chyba po 4 zabiegu dałam sobie spokój. Niestety choruje na epilepsję, więc z tego co wiem wszystkie metody używające prądu u mnie odpadają. Co będzie lepszym rozwiązaniem laser ALEKSANDRYTOWY, czy łączony aleksandrytoy z neodymowo-yagowym np thunder mt. Czytałam jeszcze o laserze rubinowym. Bardzo proszę o rade, na który najlepiej się ZDECYDOWAĆ, bo już jestem załamana stanem mojej twarzy. Karnacje mam jasna, na twarzy skóra Jasna wpadająca raczej w różowe niż żółte tony. Pozdrawiam serdecznie

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.