Marek Wasiluk
 

Wywiad we Wprost o laseroterapii

W tym tygodniu we Wprost ukazał się wywiad ze mną na temat zabiegów odmładzających. Poniżej jego treść.

Laser odmłodzi twarz

Laser spowoduje z jednej strony odświeżenie skóry, rozjaśnienie twarzy, wyrównanie kolorytu, z drugiej strony zadziała głębiej, zniweluje drobne zmarszczki i poprawi napięcie skóry – mówi dr Marek Wasiluk, szef Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium.

W jaki sposób odmłodzić twarz za pomocą zabiegów laserowych?

Jest wiele możliwości. Kluczowa jest jednak lekarska diagnoza. Czy problemem jest skóra zwiotczała, czy też przesuszona? Czy chodzi o jej zmniejszoną elastyczność, o drobne zmarszczki i przebarwienia, czy też mamy do czynienia z opadaniem tkanek i zmianą owalu twarzy? Bardzo ważna jest też rozmowa z pacjentką o tym, jakie efekty chciałaby uzyskać. Na ogół mam swoją wizję zabiegu i mogę zaproponować pacjentce postępowanie, jednak ważne jest poznanie jej oczekiwań. Przechodząc do możliwości zabiegowych, to najbardziej uniwersalną procedurą odmładzającą z zakresu laseroterapii jest wykorzystanie lasera ablacyjnego frakcyjnego.

Jak działa taki laser?

Spowoduje z jednej strony silne odświeżenie naskórka, czyli rozjaśnienie twarzy, wyrównanie kolorytu cery, z drugiej strony zadziała głębiej, zniweluje drobne zmarszczki i poprawi napięcie skóry i ją delikatnie zliftinguje. Jednocześnie nastąpi poprawa jakości skóry, zyska ona elastyczność. Jeśli ktoś myśli o odświeżeniu wyglądu, wypłyceniu zmarszczek i poprawie jakości skóry to powinien zacząć właśnie od takiej terapii. Warto dodać, że trzeba tu liczyć się z kilkudniowym okresem rekonwalescencji, kiedy na twarzy widoczne są ślady po zabiegu. Jednak już jeden zabieg daje spektakularne efekty. Co istotne efekty po zabiegu laserem frakcyjnym są długotrwałe. Poprawa wyglądu naskórka utrzymuje się przez około rok, a sprężystość i napięcie skóry przez ok. dwa lata.

A jeżeli ktoś chciałby zniwelować głębsze zmarszczki, poprawić owal twarzy?

Jeżeli do gabinetu przychodzi osoba koło czterdziestki, to z reguły sam laser frakcyjny jest wystarczający, aby nadać jej wygląd młody, świeży i wypoczęty. Kiedy diagnozujemy problem i okazuje się, że mamy do czynienia z dużymi zanikami tkanki, związanymi z wiekiem, głębszymi zmarszczkami lub bruzdami, wówczas warto uzupełnić zabieg laserowy o inne techniki. W grę wchodzą zabiegi wolumetryczne, polegające na wypełnianiu ubytków kwasem hialuronowym lub zabiegi z wykorzystaniem biostymulatora takiego jak kwas polimlekowy. Coraz popularniejszą metodą rewitalizacji skóry twarzy oraz poprawy jej napięcia są także specjalne nici, którymi uzyskuje się efekty liftingujące. Bardzo dobre rezultaty napięcia zwiotczałej skóry uzyskuję też za pomocą radiofrekwencji mikoigłowej. Wybór zabiegu uzależniony jest od kondycji zdrowotnej osoby, od rozpoznania problemu przez lekarza oraz czasami także trochę od kosztów. Kluczowe jest indywidualne podejście do pacjenta. Trzeba naprawdę patrzeć oraz działać z wyczuciem i ze smakiem.

Wtedy można cofnąć czas?

Jeżeli do zabiegów o których mówiłem dołożymy np. drobną korektę zmarszczek na czole np. za pomocą toksyny botulinowej, to wizerunek kogoś, kto wygląda na zmęczoną 50-letnią osobę można odmłodzić nawet o 15 lat.

wprost-laseroterapia

Bez komentarza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.