Marek Wasiluk
 

Prawdziwe przypadki – usuwanie przebarwień

W kolejnym materiale z serii „Prawdziwe przypadki – prawdziwe efekty – prawdziwe zdjęcia”, pokazuję dziś trzy przypadki obrazujące efekty leczenia przebarwień. Wiele razy pisałem już na blogu,  że leczenie przebarwień jest skomplikowane i wymaga dużego doświadczenia i dobrej aparatury. Oto efekty, jakie uzyskuję w moim gabinecie.

CZOŁO – po raz pierwszy od lat bez makijażu

Pacjentka miała na czole przebarwienie typu melzama, które mocno nasiliły się w okresie ciąży. Bardzo ciekawy przypadek i jeden z najbardziej skomplikowanych, z jakimi miałem do czynienia. Melazmy są z założenia trudne do usunięcia, tym bardziej o typu naczyniowego. Tu leczenie utrudniał dodatkowo fakt, że skóra miała nierówną strukturę, z bliznami i odbarwieniami, a pacjentka nie Przebarwienia były nierównomierne, położone na różnych głębokościach. Leczenie było długie i szło bardzo opornie. Po pierwszych 5-6 zabiegach nie było efektów, potem nastąpił skok, znowu zastój, i ponownie poprawa. To pokazuje, że nawet w sytuacjach, gdy na początku nie ma efektu, nie warto się zniechęcać, gdyż natura melazmy a także metoda terapeutyczna są takie, że rezultaty pojawiają się najczęściej po jakiś czasie i wykonaniu kilku zabiegów, czasem ze sporym opóźnienie. W miarę kolejnych zabiegów efekty terapii niejako kumulują się i nagle pojawia się duża poprawa, co wynika z faktu, że zabiegami nie tylko usuwamy przebarwienia, ale też regulujemy ich ilość i zmienimy metabolizm, tak aby przestały wytwarzać nadmiar barwnika.

Wykonałem 17 zabiegów. Była to terapia skojarzona: laser bromkowo-miedziowy, laser Q-Switch i terapia domowa. Zabiegi likwidujące przebarwienia z założenia wykonuje się przy słabych parametrach. Wtedy nie ma ryzyka zbytniego podrażnienia skóry, którego efektem ubocznym jest nawrót nowych przebarwień. W tym przypadku zabiegi musiały być jeszcze słabsze, gdyż pacjentka była wyjątkowo wrażliwa na ból i pomimo znieczulenia nie można było wykonywać ich mocniej (w większości osób znieczulenie nie jest potrzebne). To też dodatkowo wydłużało terapię. Uzyskany efekt – na drugim zdjęciu. Pacjentka przy ostatniej wizycie powiedziała, że pierwszy raz od 4 lat wyszła bez makijażu na ulicę.

przebarwienia na czole

Bardzo skomplikowane przebarwienia na czole – PRZED zabiegiem, fot. arch. własne

 

Przebarwienia na czole - efekty zabiegów

Przebarwienia na czole – PO zabiegach (fot. arch. własne)

 

POLICZKI – osiem zabiegów w dwa miesiące – spektakularny efekt

Pacjentka miała melazmę, przebarwienia pozapalne oraz rumień. Zanim do mnie trafiła, przez 9 miesięcy chodziła na zabiegi laserem Q-Switch w innym gabinecie. Terapia wyglądała tak, że po zabiegu przebarwienie znacznie się rozjaśniało, po 3-4 tygodniach wracało, pacjentka szła na kolejny zabieg, i tak co miesiąc. Wydawało jej się, że to normalne, że tak musi być, dopóki nie przeczytała artykułu o moich metodach leczenia. Przyszła do mnie w takim stanie, jak na pierwszym zdjęciu. Po dwóch zaledwie miesiącach i 8 zabiegach skojarzonych laserami bromkowo-miedziowym i Q-Switch i uzyskałem efekt jak na drugim zdjęciu. Pacjentka była bardzo sumienna, przychodziła na zabiegi co tydzień, a to jest niezwykle istotne dla skuteczności terapii (optymalny odstęp między zabiegami to 7-10 dni). Co ciekawe, pacjentka z racji swojej pracy była bardziej narażona na promieniowanie słoneczne niż się zaleca – przebywała na słońcu po kilka godzin dziennie, a mimo to nie zaszkodziło to terapii. Efektem dodatkowym zabiegów jest poprawa jakości skóry i wyrównania jej kolorytu. Terapia nie wyłączała pacjentki z życia zawodowego i prywatnego, po zabiegu tylko przez kilka godzin utrzymywało się zaczerwienienie. A dlaczego Q-Switch w innym gabinecie powodował nawrót przebarwień? Mógł być kiepskiej jakości i mógł mieć źle dobrane parametry.

Ten przypadek jest warty zatem uwagi z kilku powodów: raz – daje porównanie metod stosowanych u mnie i gdzie indziej, dwa – udowadnia, że czasem da się przebarwienia usunąć nie tylko skutecznie, ale też szybko (nawet melazmę); trzy – pokazuje, że terapia może poprawić jakość skóry, cztery – pokazuje, że przy dobrze stosowanej terapii nawet słońce może nie stanowić przeszkody w uzyskaniu efektów.

przebarwienia usuwanie efekty

Przebarwienia na policzkach – PRZED zabiegiem (fot. arch. własne)

 

Przebarwienia na policzkach – efekty PO zabiegach (fot. arch. własne)

Przebarwienia na policzkach – efekty PO zabiegach (fot. arch. własne)

 

RĘCE – totalne odmłodzenie dłoni

Pacjentka miała na rękach typowe przebarwienia, które pojawiają się w starszym wieku, zwane też plamami soczewicowatymi. Były one masywne, dlatego wymagały 3 zabiegów. Generalnie przebarwienia starcze są jednymi z prostszych do usunięcia, gdyż nie ma czynników endogennych, które stymulują nawrót przebarwień tego typu. W czasie terapii łączyłem laser Q-Switch i laser frakcyjny. Ten drugi głównie po to, by uzyskać efekt odświeżenie skóry. W teorii plamy soczewicowate można usunąć samym laserem frakcyjnym ablacyjnym(i jest to jedyny przypadek, kiedy można do usuwana przebarwień używać lasera frakcyjnego), ale ponieważ laser frakcyjny nie uszkadza skóry całkowicie (dziurkuje ją co około milimetr) to w 100% nie da się nim przebarwienia usunąć. Mogłem użyć tylko lasera Q-Switch, ale wtedy nie uzyskałbym efektu odmłodzenia skóry. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu i ręka przez kilka dni nie wygląda atrakcyjnie, są na niej wyraźne ślady. Przebarwienia na początku ciemnieją, a dopiero potem bledną.

przebarwienia na rękach

Przebarwienia na rękach, po lewej PRZED zabiegiem, po prawej PO. Fot. arch. własne

 

Ostatnie komentarze
 • Witam, pomimo że bardzo cenie Pana doświadczenie i wydaje się Pan uczciwą osobą to jedna rzecz mi się nie podoba i wygląda na manipulacje a dotyczy zdjęć przed i po zabiegu. Zdjęcia robione są w innym oświetleniu przez co przed wyglądają bardziej niekorzystnie a po w tym świetle bardziej korzystnie. Gdyby zastosować odwrotne oświetlenie to mogłoby się okazać że efektu prawie nie ma?
  Jeżeli nie jest to zamierzone działanie to sugerowałabym o takie same oświetlenie zdjęć przed i po.
  Pozdrawiam

  • Akurat zdjęcia są robione w takich warunkach oświetleniowych jakie są w danym momencie, ja na to nie mam wpływu, bo nie ma warunków powtarzalności oświetlania w gabinecie. Ale to i tak w większości przypadków/problemów nie ma znaczenia, np. w przypadku blizn, czy rozstępów, czyli liftingu, czy naczynek, kwasu hialuronowego, botoksu, itp, bo oceniać należy kształt czy strukturę, a nie kolor. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • A ja mam inne pytanie. Bo mam wrażenie, że na tych zdjęciach przebarwienia nadal są lekko widoczne. czy to już koniec kuracji?
  czy pacjentki po tych zdjęciach chodziły jeszcze na zabiegi?
  czy przebarwienia zupełnie znikły?

  • Jeszcze troszkę widać. Jedna chodziła, ale miała przerwę, jedna już nie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • to samo mi się nasunęło

 • Mam 46 lat. Choruję na Hashimoto i Addisona. Ze wzgledu na ta drugą przypadłość ma wiele plam, taże przy bliznach np po niewielkich poparzeniach (np od przytknięcia do piekarnika). Czy mogę poddać sie, któremuś z zabiegów laserowych?

  • Jak najbardziej, nie ma przeciwwskazań. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Jak zachowuje się skóra po kilku tygodniach po zabiegu/terapii?

  • Skóra wygląda normalnie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam przebarwienia i jednocześnie zwiotczałą skórę na policzkach i powiekach plus lwia zmarszczka. Czy terapie tych dwóch przypadłości można wykonywać jednocześnie, np podczas jednej wizyty lub naprzemiennie np co dwa tygodnie raz to raz to, czy trzeba najpierw wykonać całą serię zabiegów na przebarwienia i potem zabiegi remodelingu/liftingu? I czy w tzw. międzyczasie można wstrzyknąć botoks czy jest on przeciwwskazany przy laserach?

  • Botoks i zabieg na przebarwienia w zasadzie da się, o ile przebarwienia nie są w okolicy lwiej zmarszczki. Jeśłi tak to lepiej podać botoks po usunięciu przebarwień. Natomiast większość zabiegów na zwiotczałą skórę można połączyć z zabiegami na przebarwienia. Ale nie wszystkie, najpierw warto ocenić i zaplanować, co byłoby dla Pani optymalnym zaiegiem

 • Od kilku tygodni zażywam vit c 1000 oraz stosuję krem SVR Hydracid C20 (20% stężenie witaminy C). Czy mogę mieć zabiegi laserem czy stosowanie wit C przed i w trakcie zabiegów jest przeciwwskazaniem?

  • Trochę zależy od lasera, można, tylko na 2-3 dni przed zabiegiem trzeba odstawić.

 • Jak z profilaktyką po usunięciu laserem przebarwień?

  • Przede wszystkim trzeba być ostrożnym ze słońcem i stosować filtry mineralne. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Czy po laserowym usuwaniu przebarwień z twarzy pohormonalnych nigdy już nie można korzystać ze słońca? Czy można się opalać?

  • Jak wspomniałem trzeba uważać, ale trochę można, szczególnie, jak nie ma czynników predysponujących do nawrotu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Jaki jest z Pana doświadczenia całkowity koszt ucunięcia przebarwien z policzek ? Pytam, ponieważ nie wiem ile mam odłożyć/ zaoczędzić żeby mi starczyło na pełny efekt.

  • Bez obejrzenia trudno mi ocenić, bo są różnego typu przebarwienia. Może wystarczyć około 800 zł, ale może to być i ponad 2000 zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.