Marek Wasiluk
 

Prawdziwe przypadki: usuwanie makijażu permanentnego

Im bardziej modny jest makijaż permanentny, tym większa jest grupa osób, która go wykonała i jest niezadowolona ze swojego nowego wyglądu. Są różne powody, dla których makijaż wychodzi nieładnie. Nie ta szerokość i kształt (np. brwi), nie ten kolor, albo po prostu zamiast makijażu wyszedł tatuaż.

Makijaż permanentny różni się od tatuażu głębokością podania barwnika, przy czym różnica jest tak niewielka, że czasem nie wiadomo, czy to jeszcze makijaż czy już tatuaż. A to istotne bo o ile makijaż po dwóch latach powinien się wchłonąć, to tatuaż zostaje na zawsze. Skóra go nie wchłonie, a jest zbyt głęboko, żeby złuszczył się z naskórkiem. Aby się go pozbyć, trzeba po prostu usunąć barwnik – mechanicznie lub laserowo (laser Q-switch).
Niechciany makijaż permanentny usuwa się łatwiej niż tatuaż, zazwyczaj wystarczy 3-5 zabiegów. Sporo osób przychodzi do mnie na usuwanie makijażu permanentnego brwi – czasem krótko po zabiegu, gdy tylko zagoi się skóra, a czasem po kilku latach, gdy ktoś już stracił nadzieję, że sam zejdzie (to w sytuacjach, gdy makijaż okazał się tatuażem). Zabieg jest niestety agresywny i bolesny, może się pojawić krew, a potem strupki. Ale jest bezpieczny.
Wiele osób pyta, co się dzieje z włosami i z cebulkami włosów w trakcie zabiegu. Włosy ulegają rozjaśnieniu, a cebulki – osłabieniu. Na szczęście przejściowo. Laser Q-switch, którym wykonuję zabieg, nie jest laserem do depilacji, więc nie usuwa włosów.
A na ile ważna jest kwestia koloru makijażu? Jeśli makijaż brwi ma nietypowy kolor, np. zielony, usuwanie jest trudniejsze. Obecnie mam pacjentkę z takim właśnie przypadkiem. Jest dopiero po drugim zabiegu, więc za wcześnie, by mówić o efektach. Większym problemem może się okazać usuwanie makijażu permanentnego ust. Mamy tu do czynienia z czerwonym barwnikiem, i może się okazać, że w czasie usuwania zmieni się on w kolor srebrny. Tego nigdy nie da się przewidzieć, dlatego zawsze na początku wykonuje próbkę na niewielkim fragmencie ust, aby sprawdzić, jak barwnik się zachowa.

Na zdjęciach, które dziś prezentuję, widzimy usuwanie makijażu permanentnego brwi. Pacjentka ma za sobą kilka zabiegów, i jak widać, skuteczność jest wysoka. Zabiegów mogło być mniej, ale w jednym miejscu pozostała kropka (prawdopodobnie makijaż był tam zrobiony za głęboko i powstał tatuaż), więc kilka spotkań poświęciliśmy już tylko na usunięcie tego jednego fragmentu.

Usuwanie makijażu permanentnego: widok po wykonaniu pierwszego zabiegu (fot. arch. własne Triclinium)

Usuwanie makijażu permanentnego: widok po wykonaniu pierwszego zabiegu (fot. arch. własne Triclinium)

Usuwanie makijażu permanentnego: w trakcie zabiegów, widać, że włoski są osłabione, a skóra jest jaśniejsza (fot. arch. własne Triclinium)

Usuwanie makijażu permanentnego: w trakcie zabiegów, widać, że włoski są osłabione, a skóra jest jaśniejsza (fot. arch. własne Triclinium)

Usuwanie makijażu permanentnego: widok po kolejnych zabiegach, skóra już doszła do siebie, włoski jeszcze cały czas osłabione (fot. arch. własne Triclinium)

Usuwanie makijażu permanentnego: widok po kolejnych zabiegach, skóra już doszła do siebie, włoski jeszcze cały czas osłabione (fot. arch. własne Triclinium)

Usuwanie makijażu permanentnego: efekt finalny, nie ma śladu po makijażu permanentnym i widać, że włosy już odrosły (fot. arch. własne Triclinium)

Usuwanie makijażu permanentnego: efekt finalny, nie ma śladu po makijażu permanentnym i widać, że włosy już odrosły (fot. arch. własne Triclinium)

Ostatnie komentarze
 • Panie doktorze, czy przed takim zabiegiem można stosować wzmacniającą odżywkę preznaczoną do brwi? Mam bardzo mało włosków i są bardzo delikatne, dlatego przed laserem wolałabym je wzmocnić. Rozumiem, że czasem kosmetyki mogą podrażniać, co nie było by wskazane bezpośrednio przed, stąd moje pytanie ile czasu przed zabiegiem musiałabym zaprzestać korzystania z odżywki?

 • Witam, co w przypadku gdy użyto korektora podczas prezentacji brwi? Czy jest Pan w stanie określić czy klientka miała użyty taki barwnik?

  • Nie da się tego ustalić.

 • Makijaz permanentny to też tatuaż. Gdyby był wykonany w naskórku to złuszczył by sie po najdalej miesiącu. Przechodzenie warstw naskórka od najgłebiej położonej do rogowej nastepuje bowiem w ciągu 14-28 dni. Kazdy permanent trafia do skóry właściwej.W Anglii zabronione jest reklamowania go jako makijaż mówi sie permanent totoo. Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologów również klasyfikuje pigmentację jako tatuaz.
  Najlepszy artkuł jaki znalazłam w necie na ten temat po tym linkiem.ttps://losevskaya.ru/pl/krasota/permanent-makeup-types-and-features-of-the-procedure-what-are-the-main-differences.html

 • Ja jestem po 6 zabiegach laserem i w kilku miejscach nadal mam czarny barwnik a pozostałe miejsca gdzie był makijaż są czerwone. Kosmetyczka mówi że to blizny i czerwony kolor sam zniknie ale utrzymuje się cały czas od kiedy zaczęłam usuwać barwnik. Tutaj na zdjeciach tego nie widzę i już sama nie wiem…

  • Trudno mi oceniać be obejrzenia.

 • Czy zabieg można stosować na górnej powiece -czy jest bezpieczny dla oka- chodzi o makijaz permanentny kreska na górnej powiece koloru Czarno – żółtego ?

  • Można zabieg robić, ale ostrożnie

 • witam, mam pytanie, usuwałam makijaż permanentny brwi i pomimo tego ,że minęły ponad dwa miesiące , w jednej brwi , od połowy łuku dalej mam mocno zaczerwienione miejsce … jakby poparzenie, gdyż nawet nie widać tam żadnego barwnika…czy jeszcze mam czekać, czymś smarować? to miejsce nie boli, nie swędzi, nie jest wypukłe, jest po prostu mocno czerwone, czy mogę iść na kolejny zabieg , będę wdzięczna za odpowiedź

  • Witam. Jestem już trzy miesiące po usuwaniu brwi i też mam Jeszce czerwone miejsce.. Bardzo proszę może jest jakiś sposób aby to wybielić..?? Mam dosyć smarowania korektorem.
   Z góry dIekuje za odpowiedź.
   Pozdrawiam serdecznie.

 • jestem po 3 zabiegach laseru moje brwi są obecnie koloru łososiwo- zielono-żółte czy jest szansa na pozbycie się całkowicie tego koloru/makijażu???

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.