Marek Wasiluk
 

Pytania i odpowiedzi z zdrowie.tvn.pl

We wrześniu nawiązałem współpracę merytoryczną z portalem zdrowie.tvn.pl. Odpowiadam tam na pytania związane z zabiegami medycyny estetycznej. Oto przykładowe pytania i odpowiedzi.

Czy zabieg z użyciem kwasu hialuronowego wymaga od pacjenta jakichś specjalnych przygotowań?

Odpowiedź eksperta: Pacjent powinien przyjść po prostu do gabinetu ogólnie zdrowy, nie np. przeziębiony, czy z opryszczką, ponieważ tego typu czasowe dolegliwości stanowią czasowe przeciwwskazania. Należy też odstawić różnego typu leki przeciwkrzepliwe, ponieważ występuje wtedy większe ryzyko wystąpienia np. krwiaków. Poza tym zabieg nie wymaga jednak żadnych specjalnych przygotowań.

zdrowie-tvn

Czy kwas hialuronowy może uczulać?

Odpowiedź eksperta: Sam kwas hialuronowy, jako związek chemiczny, nie może uczulać. Mamy go bowiem w naturalnej postaci bardzo dużo w organizmie od narodzin aż do śmierci, dlatego jest dla nas w pełni bezpieczny.
Jednak wstrzykiwany preparat hialuronowy nie jest czystą formą tego związku. Prawdą jest bowiem, że kwas hialuronowy wykorzystywany w medycynie estetycznej otrzymywany jest sztucznie, w fabryce. A to oznacza, że nie jest w stu procentach czystym kwasem hialuronowym, bo proces produkcji nie pozwala na otrzymanie takiego idealnego preparatu. Kwas hialuronowy jest wytwarzany przez genetycznie zmodyfikowane bakterie. Najważniejszym etapem produkcji kwasu nie jest jego synteza przez bakterie, ale oczyszczanie kwasu hialuronowego. Jakoś trzeba powstały kwas odseparować od bakterii, które go produkują.
Okazuje się, że większość komplikacji wskutek stosowania HA wynika nie z samego charakteru kwasu, ale właśnie z zanieczyszczeń białkowych. Obecność w preparacie bakterii niesie poważne ryzyko infekcji i biofilmu, natomiast pozostałości ścian komórkowych to silne alergeny (sam HA nie alergizuje). Organizm pacjenta może je też zidentyfikować jako ciała obce i zareagować mechanizmami obronnymi. Tak więc oczyszczanie kwasu hialuronowego jest kluczowe, a ponieważ jest dosyć kosztownym procesem, tanie kwasu bardzo przechodzą przez mniej dokładny proces oczyszczania.
Kolejnym etapem technologii produkcji, na którym może dojść do zanieczyszczeń, jest sieciowanie, czyli zagęszczanie kwasu poprzez dodawanie do niego specjalnego preparatu, pod wpływem którego cząsteczki kwasu łączą się w większe konglomeraty. Większość producentów HA używa do sieciowania tego samego preparatu, jednak nie każdy dysponuje warunkami gwarantującymi wysoką aseptykę i pełną sterylność. Sam preparat sieciujący też może być różnej jakości i czystości, a to dla jakości gotowego kwasu ma kluczowe znaczenie.
Do zanieczyszczenia kwasu może też dojść na etapie pakowania, przechowywania i transportu. Samo opakowanie/strzykawka może być wykonane z bezpiecznego plastiku albo przemysłowego, zawierającego jakieś toksyczne związki. Ale tego ani lekarz, ani pacjent, nie jest w stanie zweryfikować, to już zależy od etyki producenta.
Można więc powiedzieć, że na rynku krążą dobre i złe preparaty kwasu hialuronowego. Różnica jest stopniu zaawansowania procesów oczyszczania, sieciowania, sterylizacji i pakowania samego produktu.

Jaka jest cena kwasu hialuronowego?

Odpowiedź eksperta: Jeśli chodzi o Warszawę i o gabinety godne zaufania, to cena kwasu hialuronowego za 1ml waha się od 800 do 1300 zł, w mniejszych miejscowościach oczywiście cena będzie trochę niższa. Jednak bez względu na miejscowość, jeśli pacjent trafia do gabinetu, w którym mililitr preparatu kosztuje poniżej 700 czy 600 zł, wówczas powinien nabrać podejrzeń, że coś z tym kwasem może być już nie tak.
Jak przykładowo przekłada się taki mililitr kwasu na obszar, który można dzięki niemu wypełnić? Do wypełnienia ust wystarcza z reguły 1 ml preparatu. Zmarszczki na czole czy przy skroniach również wymagają podobnej objętości. Podobnie w przypadku bruzd nosowo-wargowychczy linii marionetki, ale przykładowo w przypadku policzków taka objętość będzie już za mała (no chyba, że mielibyśmy do czynienia z młodym pacjentem). W przypadku takiej powierzchni dla dobrego efektu potrzeba już ok. 2-3 mililitrów preparatu. Do wypełniania kwasem przykładowo miejsc intymnych, np. warg sromowych, również potrzeba tego preparatu więcej (minimum 1 ml na każdą wargę sromową). Natomiast różnego typu korekty biustu czy pośladków wymagają już znacznie większej ilości preparatu, nawet kilkudziesięciu mililitrów.

 

Po więcej zapraszam na stronę zdrowie.tvn.pl

https://zdrowie.tvn.pl/a/czy-kwas-hialuronowy-moze-uczulac

https://zdrowie.tvn.pl/a/jaka-jest-cena-zabiegu-z-uzyciem-kwasu-hialuronowego

 

 

Bez komentarza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.