Marek Wasiluk
 

Zabiegi medycyny estetycznej po porodzie

W czerwcowym numerze Beauty Forum ukazał się artykuł o tym, jak wrócić do formy po porodzie. Odpowiadam w nim m.in. o rozstępach, przebarwieniach i problemach intymnych. Przedruk artykułu poniżej.

 

70-72_Ciaza_Medical-beauty-1Zabiegi medycyny estetycznej po porodzie

Oczekiwanie na narodziny dziecka jest przede wszystkim wielkim szczęściem dla przyszłej mamy. Jednak ciąża wywiera także destrukcyjny wpływ na jej organizm. Zmiany hormonalne, naturalny rozrost tkanek, defekty związane z porodem naturalnym lub cesarskim cięciem – w rezultacie kobieta zostaje z bagażem pociążowych dolegliwości. Doktor Marek Wasiluk z warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium doradza, w jaki sposób się ich pozbyć i szybko wrócić do formy.

Nie każdy wie o tym, że już nawet w okresie karmienia piersią można poddawać się wielu zabiegom medycyny estetycznej. Zupełnie bezpieczne są zabiegi działające miejscowo, nie wywołujące ryzyka przeniknięcia substancji chemicznych do krwiobiegu. Są to wszelkiego rodzaju zabiegi urządzeniami medycznymi np. laseroterapia. Ostrożniej należy podejść do zabiegów powodujących wprowadzenie do organizmu różnego rodzaju preparatów. W czasie laktacji nie można stosować na przykład peelingów chemicznych, czy mezoterapii igłowej, ponieważ podane substancje mogą dostawać się do mleka matki.

Rozstępy
Rozstępy to problem, który dotyka wielu kobiet właśnie w trakcie ciąży. Pojawiają się na brzuchu, udach, pośladkach, a nawet biuście. W leczeniu rozstępów zasada jest prosta – na pojawiające się prążki najlepiej reagować jak najwcześniej. Na świeże rozstępy można zadziałać już ok. szóstego tygodnia po porodzie. Według doktora Marka Wasiluka z kliniki Triclinium, najlepszą metodą niwelującą ten problem jest frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa. – Metoda jest unikatowa, ponieważ pozwala pozbywać się nawet zabliźnionych rozstępów. Rozstępy powstają bardzo głęboko w skórze, przez co ciężko jest do nich dotrzeć. Na pewno nie poradzą sobie z nimi kosmetyki, często nie wystarczają również zabiegi laserowe i peelingi medyczne. Przewagą tej metody jest możliwość zastymulowania odbudowy kolagenu w rozstępach na bardzo dużych głębokościach bez naruszania zewnętrznych warstw skóry. To zabieg, który polega na jednoczesnym nakłuwaniu i podgrzewaniu skóry głowicą wyposażoną w 25 mikroigieł pozwalających wniknąć w skórę bardzo głęboko, bo aż do 3,5 milimetrów. Takie podgrzewanie i nakłuwanie silnie stymuluje fibroblasty do produkcji nowej elastyny i kolagenu. Włókna skręcają się i zagęszczają, powstają też między nimi nowe wiązania. W ten sposób głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie zanikać.

Utrata jędrności skóry brzucha
Warto wiedzieć, że frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa powoduje również napinanie skóry, a więc w pewnym stopniu pozwala usunąć wiotkość brzucha po porodzie. Jest to idealne rozwiązanie dla kobiet z rozstępami i nadmiarem skóry na brzuchu, ponieważ w ramach jednego rodzaju terapii można poprawić dwa problemy estetyczne. Jeśli jednak skóra w tym obszarze jest bardzo rozciągnięta, tego typu zabieg z pewnością nie wystarczy. Można wspomóc go metodą HIFU, która polega na wysyłaniu w głąb tkanki skoncentrowanych ultradźwięków, nie narusza skóry i jest całkowicie bezbolesna.

Przebarwienia
Poważnym problemem ponad połowy młodych mam są przebarwienia. Podczas ciąży znacząco zmienia się gospodarka hormonalna organizmu kobiety. Nadmiar hormonów w połączeniu z wystawianiem w tym okresie ciała na słońce daje mieszankę, która przyczynia się do powstawania tego typu zmian. Jest wiele rodzajów przebarwień, ale te o podłożu hormonalnym typu melasma są zdecydowanie najtrudniejsze do usunięcia.– Postawą w leczeniu przebarwień jest ich dokładana diagnoza. Trzeba sprawdzić co jest przyczyną ich powstawania, jak są głębokie i czy są połączone np. ze zmianami naczyniowymi. Dopiero potem dobieramy metody leczenia. Do leczenia melasmy bardzo często wykorzystuję laser bromkowo-miedziowy, a dokładnie jego zielone światło. Jeśli pacjentka boryka się z melasmą z powikłaniami naczyniowymi, wówczas działam dodatkowo światłem żółtym, emitowanym przez to samo urządzenie – tłumaczy doktor Marek Wasiluk z Triclinium.

Problemy miejsc intymnych
Po porodach kobiety bardzo często mają wiele zastrzeżeń do wyglądu stref intymnych swojego ciała, a dolegliwości z nimi związane potrafią w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie, jak i czerpanie przyjemności z życia seksualnego. Kobietom z tego typu problemami przychodzi z pomocą ginekologia estetyczna. Doktor Marek Wasiluk wymienia kilka przypadłości, z którymi radzą sobie zabiegi z tej dziedziny.
Luźność pochwy – jest bardzo częstą dolegliwością kobiet rodzących siłami natury. Najszybszym, a zarazem najmniej inwazyjnym rozwiązaniem problemu jest laserowe obkurczanie pochwy. Zabieg trwa ok. 15 minut, jest niemal całkowicie bezbolesny, a wykonywany jest za pomocą lasera CO2 lub erbowo-jagowego (specjalnie do tego celu przystosowanego). W efekcie po zabiegu błona śluzowa pochwy staje się pogrubiona, a praca śluzówki staje się bardziej efektywna, przyczyniając się do lepszego nawilżania.
Blizny po nacięciu krocza – powstają w wyniku nieprawidłowego zszycia po porodzie naturalnym. Oprócz bolesnych i nieestetycznych blizn, problemem mogą być również zrosty i stwardnienia. Do ich usuwania używa się głównie lasera frakcyjnego oraz biostymulującego lasera bromkowo-miedziowego. Czasem konieczna jest również korekta laserem chirurgicznym.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – jest problemem dotykającym co czwartej kobiety w naszym kraju. Dolegliwość bardzo często pojawia się najczęściej w następstwie przebytego porodu naturalnego. Dolegliwość usuwana jest za pomocą ablacyjnego lasera frakcyjnego odpowiednio dostosowanego pod kątem tego typu zabiegów (dedykowana końcówka i specjalny tryb pracy). Procedura trwa ok. 10 minut i jest praktycznie bezbolesna. Zazwyczaj potrzebnych jest od jednego do trzech zabiegów wykonywanych w ok. miesięcznych odstępach czasu. Niemal całkowite usunięcie problemu następuje już po ok. miesiącu – półtora, a dodatkowym efektem terapii jest również obkurczenie i poprawa nawilżenia pochwy.

Wymieniliśmy tylko niektóre problemy urodowe młodych mam. Do tej listy moglibyśmy dopisać jeszcze cellulit czy nadmiar tkanki tłuszczowej. Na szczęście każdą z tych przypadłości można wyleczyć.

 

Ostatnie komentarze
  • Z uwagą śledzę wszystkie posty na blogu, niedługo rozpoczynam moją przygodę z medycyna i przygotowuję się do tego wykonując testy https://www.egzaminylekarskie.pl/ oraz czytając blogi medyczne.

  • Jaki koszt usuniecia rozstepow z boczkow po ciazowych. Prosilabym o adres email wysle zdjecia. Mieszkam daleko takze trudno o konsultacje w sprawie ceny. Pozdrawiam

  • Panie Doktorze, a co Pan sądzi o zabiegu Zaffiro na brzuch celem jego ujędrnienia i obkurczenia naprawdę niewielkiego nadmiaru skóry (widocznego tylko przy schylaniu, czego przed porodem nie było)? Jakie mogą być skutki uboczne – czy skóra może wyglądać gorzej na skutek zniszczenia włókien kolagenowych?

    • Ja osobiście nie jestem zwolennikiem termoliftingu przy pomocy podczerwieni (jak Zaffiro). Co do skutków ubocznych to przede wszystkim poparzenie, ale też brak efektu lub pogorszenie.

  • Czyli zabieg Zafirro nie jest az tak skuteczny jak reklamują ? O co chodzi z tym poprzeniem i pogorszeniem ?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.