Marek Wasiluk
 

Plaga powikłań po kwasie hialuronowym – jak reagować

Już nieraz pisałem o powikłaniach po kwasie hialuronowym. Zwracałem uwagę na to, że jest ich coraz więcej, ale dziś muszę przyznać, że to co się zaczyna dziać, to wręcz plaga. Dostaję po kilkanaście maili tygodniowo, opisujących przypadki takich powikłań. Konieczne więc wydaje mi się stworzenie poradnika „szybkiego reagowania”, pozwalającego rozpoznawać sygnały, że coś jest nie tak, i podejmować właściwe kroki. Skupię się przy tym na ustach, gdyż większość przypadków dotyczy właśnie ust.

Nietypowa reakcja na kwas hialuronowy trzy godziny po podaniu (fot. arch. własne)

Coraz więcej jest niepożądanych reakcji po kwasie hialuronowym (fot. arch. własne)

SKĄD SIĘ BIORĄ POWIKŁANIA

Rok czy dwa lata temu większość powikłań po HA wynikała ze złego sposobu podania kwasu. Obecnie ich przyczyną jest głównie nietolerancja HA, objawiająca się reakcjami alergicznymi/nadwrażliwości, stanami zapalnymi zwłóknieniami i bardzo nieestetycznym wyglądem. Ale nie tylko. Są też inne powody:

1. Zabiegi wykonują osoby niekompetentne, które proponują pacjentowi zabieg HA, gdy nie ma do niego wskazań, a co gorsze, gdy są oczywiste przeciwwskazania; które nie przeprowadzają z pacjentem wywiadu medycznego; które traktują chętnego na powiększenie ust nie jak pacjetna tylko jak klienta, od którego trzeba za wszelką cenę zainkasować pieniądze skoro już przyszedł.

2. Stosowany kwas hialuronowy jest coraz niższej jakości. Nie sam kwas jest winny, ale chęć oszczędzania przez gabinety. Kiedyś było kilkunastu producentów i większość z nich produkowała dobre kwasy, i było wiadomo, które z nich są dobre, a które nie. Dziś rynek się rozrósł, można kupić za grosze przez Internet kwas hialuronowy takich firm, o których istnieniu nigdy nie słyszałem, i które być może w ogóle nie mają certyfikatów (przez zbieżność przypomniała mi się głośna sprawa sprzed lat, dotycząca implantów do powiększania biustu, kiedy to odkryto, że był w nich zwykły silikon przemysłowy).  Nawet jeśli się kupuje niby oryginalny kwas znanej firmy, ale w niepewnym miejscu, to tak naprawdę nie wiadomo, czy nie jest on podróbką.

3. Zapomina się o tym, że nie każdemu można wszystko wstrzyknąć. Ważna jest też ilość podawanego kwasu, głębokość i wiele innych czynników.

Zobacz też: Źle podany kwas hialuronowy – powikłania

PRZEWODNIK SZYBKIEGO REAGOWANIA

Oto ważne zasady dla osób, które poddają się zabiegowi modelowania ust kwasem hialuronowym.
1. Normalne jest, że po zabiegu robi się obrzęk i mogą być siniaki (wynika to z mocnego unaczynienia tkanek). Jednak opuchlizna, z którą pacjent wychodzi z gabinetu, nie powinna się już bardziej powiększać w domu. Jeśli pacjent przychodzi do domu i widzi, że opuchlizna jest większa, a po kolejnej godzinie warga puchnie jeszcze bardziej, to nie masować, nie rozgrzewać, nie czekać aż sam się rozejdzie, bo w ten sposób nie rozwiążemy problemu, tylko trzeba NIEZWŁOCZNIE udać się do kompetentnego lekarza, żeby szybko rozpuścił kwas. A dokąd najlepiej pójść? Najlepiej byłoby do osoby, która nam zrobiła zabieg. Niestety, powszechną praktyką w wielu miejscach jest chowanie głowy w piasek. Przekonują pacjenta, żeby poczekał, albo w ogóle odsyłają pacjenta, niech szuka pomocy gdzie indziej. Jeśli zabieg wykonała kosmetyczka, to w przypadku powikłań zazwyczaj w ogóle nie ma co na nią liczyć, bo kosmetyczki boją się podawać hialuronidazę (ta może dawać reakcje alergiczne). Proponuję też w ogóle nie słuchać lekarzy, którzy pocieszają, że wystarczy poczekać, a samo zniknie, radzą masować itp. Nie wolno czekać. Samo nie zniknie, trzeba błyskawicznie usunąć kwas z ust.

2. Jeśli opuchlizna, z którą opuściliśmy gabinet, utrzymuje się przez kilka dni, to także należy udać się do specjalisty. Obrzęk standardowo znika po około 4-5 dniach. Dłuższe utrzymywanie się obrzęku może świadczyć o tym, że nie ma co prawda ostrej reakcji alergicznej, ale jest nadwrażliwość lub początki infekcji.

3. Jeśli od zabiegu minęło około półtora tygodnia i daje się wymacać palcami zarówno miejsca miękkie jak i twarde, albo pojawia się pieczenie lub ból, którego wcześniej nie było – należy od razu udać się do lekarza.

4. Trzymajmy się zasady, że jeśli po zabiegu już się nam polepszyło – opuchlizna zeszła lub zmniejszyła się, a usta zaczęły wyglądać dobrze – a potem coś się pogarsza, to nie wolno czekać, aż sytuacja sama się ustabilizuje, tylko trzeba udać się do lekarza, bo to oznacza, że zaczęło się dziać coś niepożądanego, np. późna reakcja nadwrażliwości albo infekcja

Nie warto lekceważyć żadnego z tych objawów, bo zmiany mogą być trudne do odwrócenia lub wręcz nieodwracalne. Usta są bardzo delikatną tkanką, łatwo się naciągają, mogą się w nich zrobić zwłóknienia, i przywrócenie ich do stanu sprzed powikłania może się okazać bardzo trudne.

Zobacz też: Późne powikłania po kwasie hialuronowym

Ostatnie komentarze
  • Czy nietolerancja (alergia )na kwas hialuronowy ujawnia się już przy pierwszym zastosowaniu czy dopiero przy kolejnym?

  • A jak tak wiele lat stosuje się wstrzykiwanie kwasu, to napewno robią się zwłóknienia. Kiedyś po zwykłym zastrzyku w pośladek lekarz informował, zeby miejsce masować, aby nie powstały zrosty i zwłóknienia. Mimo, że igły do wstrzyknięć napewno są cienkie to jednak organizm zawsze reaguje w mniejszym lub większym stopniu cytokinami prozapalnymi. Każda akcja powoduje reakcję…

    • Zwłóknienie w jakimś stopniu się tworzą, ale to niekoniecznie jest zła sprawa – o ile są w odpowiednich miejscach i na odpowiedniej głębokości

      • Jak pozbyć się zwłoknien na ustach?

  • Prawda jest taka, że ludzka chciwość nie zna granic. Musimy uważać na siebie w tym dzikim świecie i szukać prawdziwych specjalistów.

  • Robię usta od lat (ok 10) u sprawdzonej zaufanej lekarki, i zawsze po zabiegu puchnę w sposób straszliwy, i po 2 dniach opuchlizna schodzi i usta są dokładnie takie jakie chciałam (naturalne i nawilżone). Pierwszy raz spanikowałam, ale na szczęście nie rozpusciłam kwasu. Jestem jedyną pacjentką która u niej tak puchnie. Generalnie mam skłonności do opuchnięć. Za to efekt utrzymuje sie u mnie bardzo długo.

  • Dzien Dobry Panie Doktorze. U mnie wystąpiła pozna reakcja nadwrazliwosci lub zapalenie ziarniniakowe.Organizm zaczal reagowac stanem zapalnym nie tylko naj kwas podany pol roku temu ale nawet na ten wstrzykniety prawie dwa lata wstecz? Reakcja zaczyna sie stwardnieniem, zaczerwienieniem a pozniej puchnieciem np jednej czesci ust…pozniej schodzi, a po kilku dniach pojawia sie w innym miejscu. Prosze mi doradzic co robic jezeli mam uczulenie na jad owadow blonkoskrzydlych i obawiam sie hialuronidazy? Czy sama sterydoterapia rozwiaze problem? Po konsultacji z lekarzem jestem teraz na antybiotyku i lekach przeciwzapalnych. Niestety nie jestem w tym momencie w Polsce.

  • Podłącze się do Jagody. Mam podobny problem.tylko że pod oczami. Co jakiś czas pojawiają się lokale grudki, które puchna, rozlewaja sie i opuchlizna utrzymuje się pod okiem parę dni..z tym ze jest to naprawdę duże opuchniecie. Lęki alergiczne trochę łagodzą… preparat z hialuronem, nazwe preparatu ,mogę podać w priv wstrzyknieta miałam dla spłacenia zmarszczek oraz na zagęszczenie skóry pod oczami 8 miesięcy temu… problem pojawia się u mnie cyklicznie , tak co 1 – 2miesiace. Proszę o radę. Każdy lekarz wzrusza ramionami, łącznie z lekarka która mi ten preparat podała!

  • Mam dokładnie to samo, ale z miesiąca na miesiąc jest lepiej… Mimo to po ponad roku, nadal zdarzają się obrzęki :/ choć na początku były raz w miesiącu i to strasznie duże 🙁

  • Mam pytanie zrobiłam usta i po 2 godzinach
    Spuchła mi połowa górnej wargi czy to normalne? A i piłam gorącą herbatę cz to może być przyczyną?

  • Czy puchnięcie ust się samo skonczy, ja testem po kwasie dwa lata ,i od roku SIĘ ZDARZA, wędrówka opuchlizny po ustach,

    • Mam to samo wiesz moze juz co to ? Co z tym zrobic ??

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.