Marek Wasiluk
 

Blizna – prawdziwy przypadek

Młody chłopak, gimnazjalista, przechodził w szkole przez płot tak nieszczęśliwie, że spadł i rozerwał sobie skórę na czole. Po wypadku pozostała mu nieestetyczna, biegnąca po skosie blizna. Trafił do mnie 2 miesiące po wygojeniu się rany, a więc dosyć szybko, i fakt ten był kluczowy dla powodzenia zabiegów.

Niestety, chirurdzy na ogół nie mają świadomości, jak ważne jest jak najwcześniejsze podjęcie działania, co gorsza, zalecają pacjentom, aby czekali z zabiegami na blizny pół roku, a nawet rok po zagojeniu się rany. To jest błąd. Najskuteczniejsza jest terapia na świeżą bliznę, kiedy nawet nie chodzi o to, aby ją usunąć, ale aby sterować gojeniem. Równie ważne jest to, by pacjent przychodził na zabiegi tak często i regularnie, jak zaleca lekarz.
Na zdjęciu pokazuję stan po 7-8 zabiegach. W efekcie udało mi się zarówno odbudować strukturę blizny, jak i skorygować kolor, co nie udaje się często. Na ogół, nawet jeśli tkanka jest już przebudowana i wyrównana, to po bliznach tego typu w tym miejscu zostaje biały ślad. U mojego pacjenta blizna ma kolor skóry.
Chłopak jest już teraz zadowolony z efektów i mógłby na tym poprzestać. Jednak rodzice i trochę ja nalegamy, żeby kontynuować zabiegi, więc prawdopodobnie wykonam ich jeszcze trzy lub cztery, delikatniejsze niż dotąd, żeby zniknął ślad po bliźnie. Warto pamiętać, że efekt widoczny po ostatnim zabiegu, nie jest efektem finalnym, bo tkanka przebudowuje się nadal i będzie to robić dłuższy czas.
Przyład tego młodego człowieka uzmysławia, co można zdziałać medycyną estetyczną, jeśli się wdroży odpowiednie działania.

Blizna PRZED rozpoczęciem zabiegów (fot. arch. własne)

Blizna PRZED rozpoczęciem zabiegów (fot. arch. własne)

Blizna po serii zabiegów (fot. arch. własne)

Blizna po serii zabiegów (fot. arch. własne)

Ostatnie komentarze
 • Dzień dobry, chciałabym zapytać co polecałby Pan na blizny białe, zanikowe, powstałe po laserowym usuwaniu pieprzyków (niestety na twarzy)? Czy istnieje jakaś możliwość, by zmienić ich kolor? Czy zabiegi mezoterapii krzemionką (2-3) plus laser fotona (3-5), jakie proponował mi lekarz u którego byłam, maja jakiś sens? Czy Pan zaproponowałby coś innego? Blizny mają mniej więcej rok, bo tak jak Pan pisał, najwyraźniej zbyt długo zwlekałam z ich leczeniem. Byłam przekonana, że musi minąć rok żeby uformował się ostateczny kształt blizny i dopiero wtedy można zacząć działać, co jak się okazuje było błędem. Sama niedawno zrozumiałam, że to bzdura, lepszym pomysłem było działanie, gdy blizna miała jeszcze różowy kolor 🙁 Będę bardzo wdzięczna z odpowiedź, bo największa blizna jest na samym środku twarzy i rzuca się w oczy nawet pod makijażem. Czytałam u Pana na blogu, że dobrym pomysłem na białe blizny jest laser, który zazwyczaj stosowany jest w poradniach bielactwa, czy nadal Pan tak uważa, a jeśli tak, czy to czy może rozważa Pan wprowadzenie go u siebie? Pozdrawiam serdecznie.

 • a jesli zostanie biały ślad da coś sie zrobic?

 • Radiofrekwencja mikroigłowa czy lasery? Efekt rewelacyjny, na miejscu pacjenta na pewno jeszcze powalczyłabym z blizną, bo jest o co.

 • Rewelacja! Nie widać nic, żadnej blizny. Efekt wow!
  Niestety moja blizna na czole a raczej rana się rozeszła po szyciu i zrosła w taki sposób, że blizna jest wklęsła. Szkoda, że 20 lat temu nie było takich metod.

 • Jaki zabieg został zastosowany w przypadku usunięcia tej blizny?

  • Laseroterapia, osocze.

 • A napisać jaki zabieg był wykonany to nie łaska? Do tego niby czemu to Pana zasługa a nie zwykle wygojenie rany? Z prawdopodobieństwem 99% efekt byłby ten sam bez żadnej ‘estetycznej’ interwencji.

  • Skoro jest Pani specjalistą od blizn i magii powodującej, że blizny znikają same, to być może takie efekty ma Pani przy tego typu bliznach. Chętnie poznam metodę, bo medycynę ich nie zna. Ja mam swoje doświadczenia dotyczące tworzenia się i niwelacji blizn i je prezentuję.

 • Dzien dobry Panie Doktorze,

  Czy poradzilby Pan cos na swizeza 2-miesieczna blizne na lewej piszczeli? Blizna ma 1cm, jest czerwona i plaska. Zalezy mi zeby ja rozjasnic.

  Pozdrawiam,
  Karolina

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.