Marek Wasiluk
 

NOS w gabinecie medycyny estetycznej

Bardzo dużo osób ma kompleks nosa, wynikający z nosa: krzywego, garbatego, za dużego, za małego lub nie o takim kształcie jak by się chciało. Medycyna estetyczna oferuje bardzo duże możliwości korekty nosa, a efekty są bardzo widoczne, co wynika między innymi z tego, że nos jedną na najważniejszych fragmentów twarzy, na które zwracamy uwagę patrząc na drugą osobę.

Jeśli ktoś ma krzywą przegrodę nosową i np. wynikające z niej przewlekłe zapalenie zatok, wtedy trzeba skorygować to operacyjnie. Jeśli nos jest bardzo duży, również konieczny jest zabieg chirurgiczny. Inne natomiast defekty można poprawiać zabiegami medycyny estetycznej, najczęściej poprzez zabiegi wypełniaczami.

Co możemy zrobić dla naszego nosa

1. Garby i nierówności (czyli, gdy nos nie ma równej linii) możemy skorygować wstrzykując kwas hialuronowy lub biostymulator.
2. Asymetrię między lewą i prawą stroną nosa również korygujemy wypełniaczami, czyli kwasem hialuronowym lub biostymulatorami (np. Ellanse)
3. Koniuszek nosa możemy podnieść, opuścić lub wydłużyć, w zależności od tego, jaki efekt potrzebujemy osiągnąć. W tych zabiegach również wykorzystujemy wypełniacze i biostymulatory. Z wiekiem koniuszek nosa opada i podniesienie go, nawet niewielkie, automatycznie przydaje twarzy młodszego wyglądu.
4. Zbyt szeroki nos i duże dziurki możemy optycznie zmienić poprzez zabiegi modelujące, które poprawią ich proporcję. W postrzeganiu czegoś jak piękne czy młode, bardziej liczą się odpowiednie proporcje niż wielkość.

Nos – obszar wymagający

1. W przypadku zabiegów w obrębie nosa potrzebna jest duża precyzja.
2. Niestety są to nieprzyjemne zabiegi.
3. Nos jest niebezpiecznym miejscem zabiegowym. Po nasadzie nosa między brwiami (tam gdzie lokalizuje się tzw. lwia zmarszczka) jest to druga z kolei najbardziej niebezpieczna strefa twarzy. Przebiegają tam tętnice i można je uszkodzić albo zatkać. Dlatego zabiegi w tej okolicy powinny być wykonywane przez bardzo doświadczonych lekarzy, z dużą dozą ostrożności
4. Po zabiegu często zostają siniaki, które utrzymują się ok. tygodnia, czasem dwóch.
5. Efekty przy dobrze wykonanym zabiegu są naprawdę spektakularne.

Jaką metodę wypełniania zastosować

Większość lekarzy medycyny estetycznej używa do korygowania nosa kwasu hialuronowego. Ja jednak wolę biostymulator, czyli preparat, który efekt wypełnienia daje poprzez zastymulowanie własnych komórek pacjenta do namnażania się. Efekt jest więc trwalszy. Trzeba jednak pamiętać, że biostymulator jest trudny w użyciu i nie wybacza błędów. Czasem warto zabieg podzielić na kilka etapów, szczególnie, że rezultaty nie są widoczne od razu.
Wyższość biostymulatora nad kwasem hialuronowym wynika też z innej konsystencji preparatów. Kwas jest elastyczny i dobrze się modeluje na twarzy, ale na nosie ma tendencję do rozpływania się na bok. Biostymulator nie.
Przy małym defekcie nie ma większej różnicy czy zastosujemy HA czy biostymulator, ale przy większym zdecydowanie lepszy efekt końcowy daje biostymulator.

Starzejąca się końcówka nosa

Ludzie czasem nie mają świadomości, że mogą coś poprawić w zakresie swojego nosa. Owszem, widzą, że jest krzywy albo ma za szerokie dziurki, ale np. nie widzą, że ma zbyt nisko opadającą końcówkę i nie zdają sobie sprawy, że taka drobnostka może powodować całościowe postrzeganie twarzy jako starszej. Opadanie końcówki nosa jest jednym z objawów starzenia się. Kąt nosowo-wargowy musi mieć odpowiednią wartość, aby uniknąć efektu „babciowatości”. Uniesienie nosa i odtworzenie jego wysokości przynosi spektakularne efekty.

Ostatnie komentarze
  • Ten zabieg daje bardzo fajne efekty 🙂

  • Czytalam na amerykanskim forum odpowiedzi
    Lekarzy na zapytanie pacjentki ktora chciala zwiekszyc obj ust ale nie chciala kwasu w usta oni doradzili jej pelleve albo sculptre czy doktor slyszal cos takiego???

  • Przydatny artykuł, ale można go bardziej rozbudować i opisać konkretne rzeczy 🙂

  • Moj nos jest po operacji. Zrobily mi sie zrosty i rozjechal sie czubek dodatkowo niefajne uczucie dretwienia prawej strony. Czy taki problem da sie zalatwic za pomoca nici?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.