Marek Wasiluk
 

Co ty wiesz o botoksie (część druga)? Od czego zależy skuteczność zabiegu

W poprzednim artykule napisałem, że nie ma większych różnic między różnymi preparatami zawierającymi botoks (Botox, Azzalure, Boucouture), jakie są obecnie na polskim rynku [Co ty wiesz o botoksie, część 1]. Zdarza się jednak, że u jednych osób efekt zabiegu utrzymuje się dłużej, u innych krócej. Z czego to wynika? Powodów jest wiele, ale w największym skrócie można powiedzieć, że zależy to zarówno od lekarza, jak i od pacjenta.

Wpływ lekarza na skuteczność zabiegu

Skuteczność zabiegu zależy od ilości podanej botuliny, jej stężenia w jednostce oraz sposobu podania. Bywa, że zabieg jest mało skuteczny, bo lekarz po prostu podał za mało preparatu (np. źle przeliczył jednostki albo… próbował zaoszczędzić; niestety, takie praktyki też się zdarzają). Trzeba też mieć na uwadze, że wstrzykuje się naprawdę niewielkie ilości preparatu (rzędu 0,06 ml na jedno wkłucie) i jeśli ktoś nie ma doświadczenia to może wstrzyknąć w różne miejsca nierówne lub nieodpowiednie objętości.
Doświadczenie jest też niezbędne przy technice podawania botuliny. Tak jak pisałem w poprzednim artykule, różne preparaty mają odmienny stopień penetracji, a więc podaje się je mniej lub bardziej gęsto.

Poza tym nie ma jednego obowiązującego schematu, według którego wstrzykuje się botulinę – decydujący jest układ i sposób pracy mięśni, a ten u różnych osób jest odmienny. Dlatego, nawet jeśli założymy, że „zrobienie” czoła wymaga 10 wkłuć, to nie oznacza automatycznie, że ma być ich po 5 symetryczne po lewej i prawej stronie.

Trzeba najpierw dokładnie poobserwować, jak pracują mięśnie, można narysować kropeczki w zaplanowanych do podania botuliny miejscach, i dopiero potem zrobić iniekcje.

botoks, na co działa

Botoksem można tez uzyskać uniesieni brwi (gdy botoks podamy na czole, lekko nad brwiami w okolicach skroni), otwarcie oka (kiedy podamy minimalna ilość botoksu w górną powiekę), uniesienie kącików ust i rozluźnienie napiętych mięśni brody

 

Lwia zmarszczka „na receptę”

Często piszę w moich artykułach, że lekarze ślepo trzymają się protokołów zabiegowych, narzuconych przez producentów sprzętu czy preparatów. Robią to z braku doświadczenia, niechęci do własnej inwencji, zachowawczości czy obawy przed odpowiedzialnością. Ale akurat w przypadku toksyny botulinowej prawie nie ma żadnych protokołów zabiegowych. Przynajmniej oficjalnie.

Botulina jest lekiem na receptę, ze wskazaniami do stosowania, które w większości niewiele mają wspólnego z medycyną estetyczną. Cytuję sposoby zastosowania z ulotki Botoksu: „Kurcz powiek. Połowiczy kurcz twarzy i związane z nim ogniskowe dystonie. Ogniskowe przykurcze (spastyczność) związane z dynamiczną deformacją stopy końsko-szpotawej u dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, w wieku dwóch lat i starszych. Leczenie zmarszczek gładzizny czoła spowodowanych nadmiernym kurczeniem się mięśnia marszczącego brwi oraz mięśnia podłużnego nosa. ”

Jak widać, tylko ostatnie zdanie odnosi się do medycyny estetycznej, i w dodatku jedynie do lwiej zmarszczki. A co ze zmarszczkami na czole, kurzymi łapkami, itd.? Dlaczego mowa tylko o lwiej zmarszczce, skoro wiadomo, że botulinę stosuje się powszechnie w medycynie estetycznej w o wiele szerszym zakresie?
Po prostu na inne zastosowania nie ma badań klinicznych, więc nie mogą być wykazane w oficjalnych wskazaniach. Co nie oznacza, że stosowanie botuliny poza lwią zmarszczką jest nielegalne. Istnieje w medycynie pojęcie off label, które oznacza, że lekarz może stosować każdy lek zgodnie z wiedzą jaką posiada. Oficjalnie firma produkująca toksynę botulinową nie może podawać żadnych instrukcji wykorzystywania preparatu poza tymi zastosowaniami, które zostały przebadane i dopuszczone do obrotu. Może natomiast zrobić szkolenie, na którym lekarz będzie się dzielił swoją wiedzą związana z „pozarecepturowymi” zastosowaniami toksyny botulinowej.

Zobacz też: Laser frakcyjny ablacyjny CO2 do odmładzania twarzy

Wpływ pacjenta na skuteczność zabiegu

Stopień utrzymania się botuliny zależy w dużej mierze od cech osobniczych pacjenta (rzadko są osoby, u których lepiej sprawdza się preparat Botox, a są takie, u których skuteczniejszy jest Boucouture albo Azzalure; dla większości osób nie ma to znaczenia), od tego, jak zachowuje się po zabiegu i od trybu życia jaki prowadzi.
Im lepszy metabolizm (wysiłek fizyczny = szybsze krążenie = lepszy metabolizm) tym krótszy efekt. Wiadomo, że bez sensu byłoby namawiać kogoś, kto regularnie dużo ćwiczy, biega, jeździ na rowerze, itd. do zaprzestania aktywności fizycznej tylko dlatego, że miał zabieg. Powinien się jedynie liczyć z tym, że efekty mogą u niego nieco krócej się trzymać. Ale, ile krócej – czy tydzień, czy miesiąc – też nie da się dokładnie określić. Najważniejsze jest, aby na samym początku, kilka dni po zabiegu, dopóki toksyna nie „złapie”, nie podejmować dużego wysiłku fizycznego, unikać sauny, słońca i nie pić alkoholu.
Szybsze krążenie krwi i wypłukiwanie toksyny wywołują też zabiegi medycyny estetycznej. Dlatego zaleca się, aby na tym obszarze, gdzie była podana botulina, unikać ich. Lepiej zatem najpierw zrobić np. zabieg laserowy, a dopiero potem botox.
Toksyna botulinowa działa od 4 do 6 miesięcy. Stopniowo, z upływem czasu, mięśnie wracają do aktywności, ale nie dokładnie takiej samej jak przed zabiegiem. Jednorazowe porażenie mięśnia na pół roku osłabia go o ok. 7%.
Z wiekiem, i z kolejnymi zabiegami, czas działania toksyny botulinowej może się skrócić (aczkolwiek nie jest to regułą). Istnieje bowiem możliwość wykształcenia się w organizmie przeciwciał i szybszej eliminacji botuliny. Oto sposoby, jak temu przeciwdziałać:
– podawać minimalną ilość potrzebną do otrzymania efektu
– wykonywać zabieg tak rzadko, jak tylko się da
– absolutnie nie dostrzykiwać preparatu pomiędzy zabiegami

Zobacz też: Bruzdy nosowo-wargowe

Na co działa toksyna botulinowa

W medycynie estetycznej botulinę stosuje się głównie w obszarze górnej części twarzy (1/3 górnej części twarzy), ale nie tylko. Oto najczęstsze zastosowania:
1) górna część twarzy, czyli: lwia zmarszczka, czoło, kurze łapki. I w tym obszarze toksyna botulinowa daje najlepsze efekty
2) pod oczami, ale tutaj ostrożnie, bo przy porażeniu mięśnia w tym obszarze mogą powstać obrzęki
3) mięsień okrężny oka (górna powieka, żeby „powiększyć” oko),
4) królicze zmarszczki (z boku nosa), ale efekt, który da się osiągnąć jest bardzo delikatny
5) uniesienie kącików ust (ostrożnie, są w tej chwili lepsze na to metody, np. kwas hialuronowy)
6) bródka (mięsień bródkowy)
7) górna warga (tzw. zmarszczki palacza), ale trzeba pamiętać, że spowoduje to trudności z piciem przez słomkę czy gwizdaniem
8) bruksizm

Na koniec, aby podsumować informacje o botoksie, dodam, że jest to zabieg bardzo bezpieczny (dawki są bardzo małe) i właściwie nie ma powikłań (te, które mogą się pojawić to krwiak w miejscu ukłucia lub paraliż nie tego co trzeba).
OBEJRZYJ FILM Z ZABIEGU:

Ostatnie komentarze
  • czy ilość 30 jednostek azzalure na jedną zmarszczkę będzie wystarczająca?

    • Tak.

  • Czy to prawda, że botox podany w okolice “kurzych łapek” może rozprzestrzenić się do innych mięśni ciała np. nóg lub osłabić te mięśnie? Czy możliwe są po podaniu botoxu powikłania w postaci niepokoju, lęku, a także parastezji w obrębie twarzy lub innych części ciała? Ewentualne skutki uboczne po podaniu toksyny mogą pojawić się w jakim okresie?

    • Nie pojawiają się powikłania w innych mięśniach jak nogi czy ręce, co do parestezji to w zasadzie też nie, chyba, że uszkodzi się nerw, ale to jest naprawdę trudne.

  • 1,5 roku po zastosowaniu azzalure opadły mi brwi i powieki stały się bardzo ciężkie. Bardzo trudno mi żyć z tą dolegliwośćią. Dodatkowo znacznie pogorszył mi się wzrok.

    • Trudno mi to ocenić wirtualnie, ale botoks aż tak długo nie działa.

  • 1,5 roku po zabiegu? moim zdaniem nie ma takiej możliwości, ale niech wypowie się lekarz…ja skłaniałabym się do tego , że po prostu przestał działać a ciało zaczeło się starzeć zgodnie ze swoim dna 😀 Jakby był stosowany w ciągu myślę, że to można by było troszkę odwlec w czasie 🙂

  • Czy można zrobić Botox na drugą okolicę twarzy po dwóch tygodniach od pierwszego zabiegu? Zrobiłam zabieg na lwią zmarszczkę, widząc dobre efekty chciałąbym też zastosować na kurze łąpki. Są przeciwskazania?

    • Można bez problemu

  • Dzien dobry,
    Mam taki problem – od 4 lat co 6 miesięcy robie botulinę (botox, azzalure) na czole, zmarszczki poprzeczne i lwia zmarszczka. Ostatnio nie robiłam zabiegu przez 9 miesięcy czyli 4 byłam bez botoxu.
    Czoło wróciło do ruchomości sprzed ALE skóra jest sflaczała, to znaczy widać ze mam dużo słabsze napięcie skóry niż przed stosowaniem, odciska mi się poduszka podczas snu na skórze i nie jestem w stanie przez 3-4 h pozbyć się tego odcisku – czyli skóra nie wraca tak jak przed botoxem szybko do stanu sprzed- np po użyciu okularów pływackich -mam 10h odcisk. Panie Doktorze, proszę napisać o tym, że botox sprawia ze mięśnie tracą swoją masę przez to że są nieużywane i ze mogą zniekształcić czoło na zawsze ( tak ma moja znajoma, jej czoło się jakby zapadło gdy przestała stosować botox) i nic nikt nie jest w stanie jej pomóc…Czy nie mam racji?

    • To nie jest tak do końca. Botoks unieruchamia mięśnie, a jak one nie pracują to się osłabiają w pewnym stopniu. Ale to nie ma nic wspólnego ze skórą i jej wiotkością. Botoks nie działa na skórę, co nie zmienia faktu, że jak się przestanie botoks wstrzykiwać to mięśnie zaczną pracować, i skóra będzie się wiotka, ale przyczyną jest postępujący proces starzenia i fakt przeskoku z unieruchomionego np. czoła to pracującego, i dlatego tak się wydaje. Bez stosowanie botoksu przez lata też skóra by się zestarzała.

    • Ja zastosowałam botoks tylko trzykrotnie czyli stosowałam go jedynie około roku i mam z czołem ten sam PROBLEm.

  • Witam.
    Wczoraj mialam botox na lwią zmarszczkę -20 jednostek , czy to wystarczy??
    Kiedy znikną mi te zmarszczki?

    • Powinno wystarczyć, efekt jest po kilku dniach.

  • Dzień dobry. 10 dni temu poddalam się zabiegowi – Vistabel na lwia zmarszczke,19 jednostek. Oczy się zapadły, mam ogromne cienie, opadła mi lekko prawa powieka. Dziś wokół miejsc wkloc pojawiły się zgrubienia, jakby opuchlizna. Od dwóch dni ćwiczę mięśnie czoła. Czy zaprzestać? Jak długo potrwa ten stan? A może się pogorszy? Panie Doktorze, proszę o radę! Lilka

  • Czy 2-3 dni po podaniu Azzalure na bruksizm może wyjść obrzęk?

  • Panie Dr.Czy dostrzykniecie botuliny do ok 2 tygodni po zabiegu z botoksem też może skrócić czas jego działania ? Bardzo proszę o odpowiedź.

    • Nie, nie skróci.

      • Panie doktorze 2 tygodnie temu miałam podaną większą dawkę botoksu niz do tej pory, bo rowniez pod oczy, znacznie horzej widzę, czy to minie? Proszę o odpowiedz , bo sie martwię

  • Panie doktorze tydzien po botoxie zaczęły mi się dziwne objawy dreszcze, osłabienie, biegunka, brak apetytu, suchość w ustach, niepokój, mrowienia na twarzy i w głowie. Czytalam, że to mogą być takie działania niepożądane i parestezje. Chodzę po lekarzach i każdy rozkłada ręce nie wie jak mi pomóc jestem w 100% przekonana że to po botoxie a inni twierdzą, że to niemożliwe przecież nie oszalalam i nie wymyślam.Proszę o jakąś poradę co mam robić kiedy to minie i czy w ogóle minie a może zostaną te wszystkie objawy nie wytrzymam tego dłużej psychicznie. Nie potrafię przez to normalnie funkcjonować.

  • Po miesiącu od wykonania botoksu pod pachy (problem z nadmierną potliwoscia), efekt się skończył. Czy jest to możliwe?

  • OKOŁO 4-5 DNI PO WSTRZYKNIĘCIU BOTOKSU W OKOLICĘ LWIEJ ZMARSZCZKI ZAUWAŻYŁAM DZIAŁANIE PREPARATU – MIEJSCE LEKKO SIĘ WYGŁADZIŁO, CZUŁAM ŻE MIĘŚNIE SĄ “ZABLOKOWANE” – MIAŁAM OGRANICZONA RUCHOMOŚĆ TEGO MIEJSCA. NIESTETY, PO 8 DNIACH PREPARAT JAKBY PRZESTAŁ DZIAŁAĆ (TAK MI SIĘ WYDAJE) NIE CZUJĘ JUŻ TEGO CHARAKTERYSTYCZNEGO MROWIENIA W OKOLICY LWIEJ ZMARSZCZKI, MIĘŚNIE SPRAWIAJĄ WRAŻENIE ROZLUŹNIONYCH, MOGĘ NIMI NORMALNIE PORUSZAĆ (NO, MOŻE W MNIEJSZYM STOPNIU NIŻ PRZED ZABIEGIEM, ALE NIE STAWARZA MI TO ŻADNEGO PROBLEMU).
    CO TO MOŻE OZNACZAĆ? CZY PREPARAT PRZESTAŁ DZIAŁAĆ?

    • Po prosyu za mało, warto lekarzowi powiedzieć jaki efekt chciałoby się UZYSKAĆ, pani ma pewnie naturalny, MIĘŚNIE sa zblokowane, ale nie ZUPEŁNIE, do efektu na “BLACHĘ” potrzeba u pani wie ej JEDNOSTEK.

  • Witam 2 dni temu wstrzyknelam botox Nie mam do tej pory skutków ubocznych ,ale moje pytanie czy po kilku dniach mogą wystąpić skutki uboczne? Czytam komentarze i trochę się obawiam

  • Jaki jest metabolizm tych WSPOMNIANYCH preparatów? na jakie substancje sie ROZŁOŻĄ
    i Co zostaje w ORGANIZMIE?

    • Również jestem ciekawa, nie znalazłam na ten temat informacji.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.