Marek Wasiluk
 

Zmarszczki i bruzdy

Jak się pozbyć zmarszczek? Co zrobić z bruzdami? Zanim odpowiem na te pytania zacznę od rozróżnienia, czym jest zmarszczka, a czym bruzda. Powstają one w innych mechanizmach, a to oznacza, że inne będą metody ich usuwania.

ZMARSZCZKI – degeneracja kolagenu

Zmarszczki są typowym defektem skóry powstającym pod wpływem mimiki twarzy. Na początku zagięcia w skórze (prowadzące do degeneracji kolagenu) prostują się, a potem, z biegiem czasu, utrwalają.
Struktura skóry jest niejednorodna. Gdybyśmy zrobili przez nią przekrój, widać byłoby naskórek i skórę właściwą, które przy skórze niepomarszczonej miałyby w całej swojej ciągłości jednakową grubość. Gdy dochodzi do degeneracji kolagenu kotwiczącego naskórek do skóry właściwej, struktura skóry właściwej zostaje zaburzona, robi się w miejscach zginania skóry cieńsza. To jest właśnie zmarszczka. Można to też porównać do jelita napełnionego kiełbasą (albo balonika o takim kształcie). Gdyby przewiązać je nitką to zrobią się serdelki, a te przewiązane miejsca będą zmarszczkami.

BRUZDY – nieznośna siła ciężkości

Bruzdy powstają w odmiennym mechanizmie. Pojawiają one, gdy wiotka, luźna skóra opada pod wpływem siły ciężkości. Skóra na twarzy wraz z tkankami znajdującymi się pod nią, jest ruchoma, ale połączona z kośćmi w kilku miejscach więzadłami. Takie więzadła są np. w okolicy ust. Gdy skóra powyżej, na policzkach, staje się luźna i opada, to zatrzymuje się ona w miejscach tych wiązadeł i tworzy się nad nimi zwisający fałd skóry, pod którym jest bruzda. A więc bruzda powstaje nie wskutek degeneracji kolagenu (jak zmarszczka) tylko wskutek nadmiaru skóry. Co nie wyklucza tego, że tam gdzie jest nawis fałda skórnego może dodatkowo skóra się zagnieść i stworzyć zmarszczkę. Wtedy mamy zarówno fałd, jak i zmarszczkę

Zobacz też: Brudy nosowo-wargowe (zabieg)

USUWANIE ZMARSZCZEK – ani krem ani kosmetyczka

Jak usunąć zmarszczki? Kremem, zabiegiem kosmetycznym czy zabiegiem medycyny estetycznej? Kremy na zmarszczki są normą na półkach sklepowych. Ale nie oszukujmy się, one nie usuwają zmarszczek. Owszem, gdy posmarujemy skórę kremem, to zmarszczki wydają się mniejsze, ale nie ma to nic wspólnego z regeneracją czy przebudową skóry, a jedynie z mechanizmem nawodnienia – skóra czasowo pęcznieje i zmarszczki nie widać.
Nie zlikwidujemy też zmarszczek zabiegami kosmetycznymi, gdyż one nie mają mocy zregenerowania tkanki, niezbędnej do trwałego usuwania zmarszczek. Zabiegami kosmetycznym możemy jedynie kamuflować problem. Przykładowo, stosowana w gabinetach RF kontaktowa daje spektakularny efekt na zmarszczki wokół oczu, ale utrzymuje się on jedynie dwa tygodnie, maksimum trzy, a potem mija, a bywa i tak, że problem się pogłębia. Poza tym RF kontaktowa jest zabiegiem niebezpiecznym i nieprzewidywalnym, więc ją odradzam poza przypadkami palącej potrzeby wykonania tego zabiegu ewentualnie przed imprezą. Inne zabiegi kosmetyczne też nie przynoszą trwałych rezultatów.

USUWANIE ZMARSZCZEK – trwałość medycyny estetycznej

Medycyna estetyczna jest zdecydowanie najlepszym, bo jedynym skutecznym rozwiązaniem, szczególnie gdy działamy w mechanizmie regeneracji tkanki.
Inne metody stosujemy, gdy zmarszczka dopiero powstaje, a inne, gdy zmarszczka jest już utrwalona (czyli, gdy zagniecenie jest stałe). Łatwo sprawdzić z jaką zmarszczką mamy do czynienia,wystarczy w tym miejscu naciągnąć skórę. Jeśli po naciągnięciu skóra jest gładka, dysponujemy dużym arsenałem środków likwidujących zmarszczkę. Gdy po naciągnięciu nadal jest widoczny ślad, oznacza to, że zmarszczka jest już utrwalona. Wówczas trzeba sięgnąć po metody, które wymagają sporego już uszkodzenia skóry w celu jej mocnej przebudowy.
Na zmarszczki nieutrwalone stosuje się botulinę, kwas hialuronowy, laser frakcyjny, HIFU, RF mikroigłową, osocze bogatopłytowe. Nie wszystkie one są tak samo skuteczne, o czym za chwilę.
Na zmarszczki zagniecione stosuje się laser chirurgiczny, laser frakcyjny ablacyjny, RF mikroigłową. Przy czym w tym ostatnim przypadku zalecam niebyt mocny zabieg, żeby nie zniszczyć za bardzo skóry. Można też używać metod wymienionych przy zmarszczkach nieutrwalonych, z tym jednak zastrzeżeniem, że napną one skórę, ale nie zlikwidują zagniecenia.

USUWANIE ZMARSZCZEK – lista zabiegów

Zarówno laser frakcyjny ablacyjny jak i RF mikroigłowa działają na zmarszczki najsensowniej, gdyż w mechanizmie przebudowy skóry, dzięki temu efekt jest trwały i skuteczny także na zmarszczki utrwalone.
Szybki i skuteczny w usuwaniu zmarszczek jest botoks, przy czym nie zlikwiduje on zagniecenia w zmarszczce już utrwalonej.
Kwas hialuronowy nie jest tak dobry jak mogłaby wskazywać na to jego popularność. Przynosi efekt częściowy.
HIFU w teorii miało być dobrym rozwiązaniem na zmarszczki, ale praktyka tego nie potwierdziła. Jedyne zmarszczki, przy których się bez wątpienia sprawdza to kurze łapki, przy czym nie w mechanizmie regeneracji skóry, ale jej naciągnięcia.
Stosunkowo słabe na zmarszczki jest osocze bogatopłytkowe. Pewien efekt daje zastosowanie go pod oczami.

OBSERWACJE PRAKTYCZNE – tendencje i wczesne działanie

Z moich obserwacji wynika, że jeśli ktoś ma tendencję do lwiej zmarszczki to trzeba jak najwcześniej wykonać zabieg toksyną botulinową. W innym przypadku może dojść do mocnego wyrzeźbienia skóry i powstania głębokiej bruzdy bardzo trudnej do usunięcia. W dodatku jest to okolica oczu, gdzie trzeba się wykazać szczególną ostrożnością we wstrzykiwaniu jakiegokolwiek preparatu.
W przypadku tendencji do zmarszczek poziomych na czole też dobrze byłoby szybko zareagować, żeby się nie pogłębiły i nie utrwaliły. W tym przypadku polecam zabieg laserem frakcyjnym lub RF mikroigłową. Można dodać ewentualnie trochę kwasu hialuronowego jeśli zmarszczki są głębokie. I oczywiście skuteczny jest też botoks, z tym samym zastrzeżeniem co wyżej, że prostuje on zmarszczki, ale nie w mechanizmie regenerującym.
W przypadku tendencji do zmarszczek wokół oczu proponuje sięgnąć jak najwcześniej po laser frakcyjny, RF mikroigłową lub HIFU.

BRUZDY

Przy bruzdach istotne jest podejście indywidualne. Trzeba pacjenta bardzo dokładnie obejrzeć i przeanalizować każdy przypadek oddzielnie. Nie da się zastosować żadnego automatyzmu w doborze metody i sposobu jej zastosowania.
Generalnie możemy działać w trzech mechanizmach. Możemy bruzdę wypchać, naciągnąć lub zregenerować
Wypychanie odbywa się przez wstrzykiwanie preparatów w miejsce bruzdy. Najczęściej jest to kwas hialuronowy. Uprzedzam jednak, że bruzdy nie są najszczęśliwszym miejscem do podawania HA, gdyż preparat ten ma sporą ruchomość, lubi się przemieszczać i rozlewać, wtedy nie tylko że nie wygląda to dobrze, to dodatkowo po 2 miesiącach efekt zaniknie.
Metody naciągające bruzdę to zabiegi nićmi, RF mikroigłowa, HIFU, laser frakcyjny ablacyjny oraz zabiegi wolumetryczne.
Likwidowanie bruzd poprzez regenerację następuje przez podanie biostymulatorów, czyli preparatów typu kwas l-polimlekowy czy polikaprolakton. Przy czym to trzeba dobrze rozważyć, bo nie zawsze biostymulator przyniesie efekt i nie zawsze podaje się go w bruzdę, czasem lepiej jest wstrzyknąć go obok.

Ostatnie komentarze
 • Jeśli mam wypełnion bruzdy HA i botoks na lepiej czy mogę spokojnie zrobić RF lub laser Co2

 • Panie doktorze od roku robię kurze łapki botoksem.Moja doktorka ostrzykuje wokół oczu ale mam taki problem że chciałabym podnieść opadające kąciki brwi.Wjakie miejsce dokładnie należy podać botoks aby je delikatnie podnieść?Czytałam kiedyś Pana artykuł że należy to podać nad brwiami w okolicy skroni,Gdy chciałam żeby tak podała moja doktorka powiedziała że nie bo mi się brwi jeszcze bardziej obsuną w dół.Panie doktorze pomoże Pan z odpowiedzią?

 • Panie doktorze jeszcze raz ja:)Czy może lepiej zastosować hifu na t e opadające kąciki ale czy można wtedy stosować i hihu i botoks jednocześnie?

 • Panie doktorze czyli w lwia zmarszczke (bruzdę)mam bardzo głęboką ,nie wstrzykiwać kwasu hialuronowego?

 • Panie Doktorze co pan sądzi o zabiegu linerase (kolagen )lub nithya ?

 • Czy laser frakcyjny można stosować przy cerze naczynkowej? Czy drobne zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego nie są przeciwskazaniem dla lasera, który rzekomo mógłby ‘rozpuścić’ wcześniej zaaplikowany kwas?
  Jeśli mógłby Pan Doktor napisać artykuł o zabiegach bezpiecznych dla cery naczynkowej to byłby przełom, gdyż niewiele informacji na ten temat jest dostępnych.

 • Panie doktorze,
  mam lwia zmarszczke, z zagnieceniem, ktory wyglada jak faldka. jakie zabiegi oprocz botoksu beda skuteczne i bezpieczne,

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.