Marek Wasiluk
 

RF mikroigłowa – historia wprowadzenia urządzenia do Polski

11 lat RF mikroigłowej w moim gabinecie (czyli jednocześnie w Polsce, bo byłem pierwszym lekarzem, który ją wprowadził) to dobry czas, aby przypomnieć historię wprowadzenia tej technologii.

RF mikroigłowa – co to takiego

Na ten temat napisałem wiele tekstów w blogu, dlatego tylko krótko przypomnę, że zabieg z wykorzystaniem RF mikroigłowej łączy nakłucie skóry igłami oraz działanie prądu. A jego celem jest pobudzenie komórek do produkcji kolagenu.

RF mikroigłowa stosowana jest do usuwania rozstępów, w zabiegach odmładzających oraz w usuwaniu niektórych rodzajów blizn. Chociaż właściwiej byłoby napisać, że ja ją stosuję w takich wskazaniach, bo tylko w nich ma sens.

Najistotniejsze jest jednak to, że pojawienie się RF mikroigłowej na rynku wprowadziło rewolucyjną zmianę w usuwaniu rozstępów. Wcześniej nie było sposobu na poradzenie sobie ze starymi i głębokimi rozstępami. Ciekawe jest też to, że producent urządzenia w ogóle nie brał pod uwagę tego typu zabiegu; wskazywał skuteczność w usuwaniu porów skórnych i działaniu na aktywny trądzik (co się nie sprawdziło) oraz poprawę jakości skóry pod oczami. Skąd więc te rozstępy.

Pomysł wziął się ode mnie, więc można powiedzieć, że to ja wytyczyłem ten szlak. A to, że ja wpadłem na ten pomysł było wypadkową kilku czynników – mojej wiedzy, logicznego myślenia i szczęścia.

Kiedy mówię o szczęściu, mam na myśli m.in. to, że pierwsze próby okazały się na tyle dobre, że zachęciły mnie do dalszego eksplorowania tematu.

Skąd się wzięła RF mikroigłowa

Najprostsza odpowiedź na to pytanie: z Korei. Trzy sprawy wybijają się na pierwszy plan.
1 / Przede wszystkim urządzenie, które się pojawiło, było naprawdę bardzo innowacyjne. Wprowadzono nową technologię, nie na zasadzie np. kolejnej wersji lasera, ale było to rzeczywiście coś totalnie nowego.
2/ Znamienne było to, że RF mikroigłową wymyślili Koreańczycy. W tej chwili Korea Południowa jest rozpoznawalna w medycynie estetycznej jako ważny gracz na rynku. Jednak dekadę temu był to kraj postrzegany jako ten, który dobrze naśladuje technologię amerykańską czy europejską. To oznaczało raczej chłodne przyjęcie technologii, gdyż obce wtedy było myślenie, że skoro Koreańczycy to wymyślili to znaczy, że jest dobre.
3/ Z faktu, że technologia powstała w Korei wynikało to, że nie było wokół niej wielkiego marketingu i show, jak to mają w zwyczaju robić firmy amerykańskie i europejskie.

Działania promocyjne i reklamowe były niewspółmiernie małe w stosunku do rangi tej technologii. W związku z tym trudno było na podstawie ich skali wywnioskować z jak rewolucyjną innowacją mamy do czynienia. Kupowałem więc to urządzenie trochę w ciemno, samodzielnie łącząc różne fakty, czyli m.in. dane na temat technologii, wiedzę na temat fizjologii organizmu i jak starzeje się skóra.

Kto mnie zna, wie, że jestem z jednej strony odważny, ale z drugiej rozsądny. Decyzje o zakupie sprzętu, wejściu w nowe metody, podejmuję po długiej analizie. W tym przypadku, gdy tylko wypatrzyłem urządzenie do RF mikroigłowej, zacząłem szukać dodatkowych informacji, badań, ale nie było ich za wiele. Dlatego musiałem zaufać własnej intuicji, a nawet bardziej logice myślenia. A ona mi podpowiadała, że to będzie dobra metoda anti-aging, a zaraz potem wykalkulowałem, że technologia powinna sprawdzić się przy rozstępach.

W wywiadzie dla Art of Beauty opowiadam o moim pierwszym spotkaniu nie tylko z urządzeniem, ale i jego twórcą. Było to na targach w Korei. Stoisko łatwo było przegapić, bo było małe, z jednym tylko urządzeniem. Na stoisku był mężczyzna, lekarz dermatolog, który okazał się twórcą technologii.

Opowiadał o nim z ogromnym entuzjazmem, który mi się udzielił. Wtedy o tej technologii nie było żadnych informacji w dostępnych źródłach. Kiedy rok później na podobnych targach pojawiło się już kilka stoisk z urządzeniami do RF mikrogiłowej, wiedziałem, że sprawa jest poważna.

Tej historii możecie posłuchać tutaj:

A w kolejnym tekście napiszę, w jaki sposób ewoluowały moja wiedza i doświadczenie z wykorzystaniem tej technologii.

Ostatni komentarz
  • Witam
    Panie doKtorze ktory z urzadzen rf jest najlepszy na rynku chodzi mino nazwe
    Chce sie wybrac na ten zabieg ale sxukam informacji o rodzajach tych urzadzen.
    Czy rf rozpusci badz usunie kwas h z twarzy np z bruzd nosowo wargowych
    Z gory dziekuje za odpowiedz pozdr

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.