Marek Wasiluk
 

Laserowe usuwanie włókniaków i innych zmian skórnych (zdjęcia)

– Żałuje że wcześniej tego nie zrobiłam – powiedziała Alicja Piętak, moja kolejna pacjentka pokazana w filmie z cyklu „Medycyna estetyczna bez tajemnic”. Jej problemem był włókniak na nosie. Usunięcie go nie zajęło wiele czasu, było bezbolesne, a komfort jaki odczuła pacjentka po pozbyciu się tej przeszkadzającej jej na co dzień zmiany skórnej, bezcenny.

usuwanie włókniaków

Przy usuwaniu włókniaków do 2 cm wielkości laser jest lepszy od skalpela (fot. Pink Media)

Przyczyny powstawania włókniaków

Włókniaki, tłuszczaki, kaszaki, prosaki to zmiany skórne, które przeszkadzają, psują samopoczucie, są nieestetyczne. Powstają w wyniku urazów, zmian hormonalnych, predyspozycji genetycznych, wpływu środowiska. Można usunąć je chirurgicznie lub laserowo. W filmie pokazuję, jak pozbyć się tych zmian za pomocą lasera chirurgicznego.

Zobacz film:

Laserowe usuwanie włókniaków

Dlaczego laser jest lepszy od skalpela? Powodów jest wiele:

1) Laser jest niezwykle precyzyjny w porównaniu ze skalpelem. Możemy nim operować na dziesiąte części milimetra. Zabieg laserowy można porównać do wycierania tkanki gumką, warstwa po warstwie, aż do całkowitego usunięcia. Skalpelem nie da się tak dokładnie wymierzyć głębokości cięcia.
2) Laserem możemy usuwać zmiany w miejscach niedostępnych dla skalpela, na przykład na powiece czy też brzegu powieki przy oku. Chirurgicznie byłoby to bardzo ryzykowne, gdyż każdy ruch w czasie zabiegu groziłby uszkodzeniem oka. Należałoby więc to robić w znieczuleniu ogólnym, co już jest bardzo poważnym zabiegiem.
3) Przy zabiegach laserowych mniejsze jest ryzyko powstania blizny.
4) Przy zmianach do dwóch centymetrów nie ma potrzeby szycia.
5) Zabieg jest bezbolesny, u dwóch trzecich pacjentów nie stosuję znieczulenia. Pani Alicja Piętak to potwierdza: – Zupełnie nie bolało. Nic nie czułam – powiedziała po zabiegu.
6) Nie ma krwawienia.
7) Zabieg jest aseptyczny, więc tkanka łatwo się goi. Po tygodniu od zabiegu nie ma po nim śladu.
8) Laserem można usuwać zmiany na każdej części ciała, także na błonach śluzowych, nawet w miejscach intymnych.

kaszaki, prosaki,

Laser jest niezwykle precyzyjny w porównaniu ze skalpelem (fot. Pink Media)wlokniaki-kaszaki

Jakie zmiany skórne można usunąć laserem

Laserem usuwa się zmiany, które są bezpieczne, łagodne, czyli nie niosą ryzyka, że są zmianami nowotworowymi, które wymagają zbadania pod mikroskopem. To wynika tylko z tego, że przy termicznej technologii usuwania laserem nie da się tej zmiany zbadać, gdyż tkanki w czasie zabiegu są odparowywane, a nie wycinane.

Zmiany bezpieczne, które kwalifikują się do laserowego usunięcia to ogólnie mówiąc: zmiany w kolorze skóry, o strukturze wypukłej i wielkości do 2 cm (większe też można, tylko wtedy może być już wymagane szycie i nie zawsze da się je usunąć w czasie jednego zabiegu).

Natomiast znamiona barwnikowe w większości sytuacji usuwa się skalpelem, ponieważ należy je zbadać pod mikroskopem.

usuwanie włókniaków, kaszaków

U pacjentki zastosowałem przed zabiegiem znieczulenie, ale zabieg jest tak komfortowy, że u dwóch trzecich pacjentów wykonuję go bez znieczulenia (fot. Pink Media)

Ostatnie komentarze
 • Witam,
  Rozumiem, że mógłby Pan usunąć włókniaki z powiek i przy linii rzęs? Mam taki problem i żaden lekarz w moim mieście nie ma odpowiedniego sprzętu do usunięcia ich w takim miejscu. Odsyłano mnie od dermatologa do okulisty i tak w kółko. Jaki jest także koszt usunięcia jednej takiej zmiany? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

  • Jest to do wykonania. Co do kosztów to usunięcie zmiany to 150 zł. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • witam p doktorze mam kaszaka przy oku koło woreczka łzowego bardzo mi przeszkadza i czasami boli czym można go usunąć pozdrawiam

 • Czy zabieg można wykonywać będąc w ciąży?

  • Dla Pani bezpieczeństwa raczej nie. Co prawda nie ma to wpływu na dziecko czy przebieg ciaży, ale sam stres może na przykład wywołać poród. Dlatego lepiej poczekać. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie doktorze, 6 tygodni temu miałam wykonywany zabieg usunięcia tłuszczaka (o średnicy 0,5 cm, między brwiami) za pomocą lasera. Lekarka wykonująca zabieg zapewniała, że nie zostanie żadna blizna. Niestety teraz zamiast małego znamienia mam wklęsłą bliznę jak po ospie o średnicy 1 cm! Czy to możliwe, że lekarka wypaliła za dużo skóry? Jestem załamana, bo wyglądam o wiele gorzej niż przed zabiegiem. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Trudno jest ocenić bez zdjęć przed i po, chociaż może tak być. Zazwyczaj przez jakieś 1-3 miesiące po usunięciu blizny jest nieduży dołek, który stopniowo zarasta i się wyrównuje, chociaż może się zdarzyć, że pozostanie. Wówczas pozostaje wykonanie zabiegów tak jak na blizny zanikowe. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam wiele małych włókniaków na szyi,pod pachami i między piersiami,czy też muzę mieć znieczulenie? Koszt wielu włókniaków to…? Pozdrawiam-Inez.

  • Standardowo liczę 150-200 zł za 1 zmianę, ale jeśli jest ich naprawdę dużo, to cena jest bardziej ryczałtowa. Znieczulenie nie jest konieczne, bez troszkę boli, ale nie za mocno. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Miałam usuwanego włókniaka laserem ponad 3 miesiące temu. Dołek się już wyrównał jednak ciągle mam mocno czerwoną plamę w tym miejscu. Czy jest szansa, że to zniknie? Smaruję bliznasilem ale to nic nie daje.

  • Powinno zniknąć. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • mam na twarzy w okolicach nosa brodawkę, czy włókniaka – bo nie rozróżniam. Ile kosztuje zabieg usunięcia tego czegoś. średnica pewnie ze 3-4 mm

  • Koszt to 200 zł

 • Witam Panie Doktorze. Mam na nosie naroal skorna wielkosci 5 mm na 5 mm. Dokladnie w polowie nosa z lekkim odchyleniem na prawa strone. Czy po laserowym usunieciu narosli zostanie mi blizna?

 • Witam,
  Mam do usunięcia kaszaka o średnicy ok. 1 cm, który urósł po raz trzeci w miejscu, gdzie już dwukrotnie, chirurgicznie był usuwany (teraz mieści się między bliznami. Czy w takim przypadku można usunąć go laserowo raczej niż chirurgicznie i jaki byłby koszt?
  Oprócz tego mam kilka/kilkanaście małych zmian tzw. pieprzyków do usunięcia (robiłam to już dwukrotnie w życiu, urosły nowe). Jaki byłby orientacyjny koszt usunięcia tej “drobnicy” w jednym zabiegu?

  • Kaszak jest tylko do chirurgicznego usunięcia. Co do zmian barwnikowych to są one zazwyczaj niestety głębokie, i albo je usuwamy głęboko i jest ryzyko blizn, albo nie jesteśmy w stanie usunąć całkowicie i nawracają.

 • Czy ktoś odpowiada na nasze zapytania? Minęly 3 tygodnie…

  • Tak, staram się odpowiadać, ale nie od razu (brak czasu)

 • Witam. Czy istnieją jakieś ograniczenia wiekowe co do użycia lasera? Moja córka ma 22 miesiące, włókniak pojawił się u niej na szyi z tyłu. Dermatolog doradza nam aby usunąć zmień poprzez wymrazanie. Pozdrawiam.

 • witam, mam na ciele wiele tłuszczaków o średnicy nie przekraczającej 2 cm, czy jest Pan w stanie to usunąć bez skalpela? jest jakaś sprawdzona metoda?

 • Witam. Mam na nogach 4 włókniaki twarde w kolorze brązowym o rożnej średnicy. Czy można jest usunąć i jaki byłby koszt?
  8 lat temu miałam wycinanego wlokniaka z kostki- jest drobna blizna.

  • Spokojnie można usunąć, koszt to 500-600 zł

 • Witam. Mam tłuszczaka na plecach ( okolice prawej łopatki) ale jest dość duży ok 6cm i znacząco odstaje.Czy kwalifikuje się to do usuwania laserowego, jeśli tak to jaki koszt i czy po tak dużym usuwaniu pozostanie blizna?

 • Witam,miałam usuwane z twarzy znamiona/brodawki laserem. Strupki juz odpadły. Czym teraz powinnam smarować te miejsca? Kremem Avene Cicalfate czy moze Solcoserylem w maści. Czy zacząć już stosować preparat na blizny, jak radzą niektórzy?Pozdrawiam

  • Wystarczy unikanie słońca, a jak jest wypukłość to maść na blizny.

 • Minęło 10 dni od usunięcia włókniaka na podudziu – i niestety miejsce jest coraz bardziej zaognione, wygląda coraz gorzej…. “dołek” niby się wypełnia ale wokół… nie podoba mi się 🙁

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.