Marek Wasiluk
 

NOWOCZESNE ODMŁADZANIE W NEWSWEEKU

W Newsweeku ukazał się mój artykuł o odmładzaniu

 NOWOCZESNE ODMŁADZANIE

Medycyna estetyczna to coraz szeroki zakres zagadnień, w których mieści się zarówno usuwanie poważnych defektów (blizny, przebarwienia), upiększanie (np. wypełnianie ust), jak i odmładzanie. Potrzeba tego ostatniego sprawia, że w rozwoju medycyny estetycznej na przestrzeni lat bardzo zmieniła się filozofia podejścia do tego tematu, którą można w skrócie określić jako przejście od zabiegów leczących objawy starzenia do terapii zajmujących się jego przyczynami.

Przestarzały kamuflaż

Metody stosowane w medycynie anti-ageing można podzielić na kamuflujące i regeneracyjne. Do tych pierwszych, kamuflujących, należą między innymi kwas hialuronowy, nici, mezoterapia. Są one bardziej popularne od metod regeneracyjnych, gdyż są dużo prostsze i dają szybsze efekty. Jednocześnie jednak są z wielu powodów dużo gorsze. Po pierwsze efekt nie jest trwały, znika na ogół po kilku miesiącach (a po mezoterapii po kilku dniach). Po drugie, rezultaty zabiegów bywają bardzo niezadowalające z powodu sztuczności. Po trzecie, i chyba najważniejsze, nie likwidujemy nimi przyczyn starzenia, a jedynie je kamuflujemy.
Starzenie się, to nie tylko zmarszczki, ale wiele przemian związanych z zanikaniem tkanek i przebudową kości twarzoczaszki, które sprawiają, że z wiekiem skóra traci sprężystość, opada, zapadają się skronie, szczęka i żuchwa zmieniają kształt. Aby zatrzymać i odwrócić ten proces trzeba zadziałać na wszystkie jego elementy. Medycyna kamuflująca tego nie robi, jest przestarzała i mimo swojej popularności dużo prymitywniejszej od obecnych, nowoczesnych trendów. Problemem zabiegów kamuflujących jest też zdwojone wrażenie postarzenia się, gdy znikają efekty ich działania, gdyż nie tylko powracamy do stanu sprzed zabiegu, gdy podany np. wypełniacz już zniknie, ale jesteśmy dodatkowo starsi fizjologicznie o ten czas, kiedy go mieliśmy.

Nowoczesna regeneracja

Nowoczesna medycyna estetyczna jest bardziej wysublimowana i nastawiona nie na kamuflowanie objawów, ale przede wszystkim na likwidację przyczyn starzenia. Skoro z wiekiem zanika kolagen, to trzeba go odtworzyć. Tak samo z tkanką tłuszczową i innymi zmianami, którymi podlegamy. To podejście jest o wiele bardziej sensowne, a jednocześnie trudniejsze, zarówno dla lekarzy, jak i pacjentów. Lekarz musi umieć bardzo dobrze zdiagnozować problem, dysponować w gabinecie najnowszymi technologiami o szerokim spektrum oraz mieć doświadczenie w stosowaniu często niestandardowych procedur.
Z punktu widzenia pacjenta proces jest dłuższy niż wstrzyknięcie kolagenu, dojście do optymalnych efektów zajmuje więcej czasu i jest droższe (chociaż w dłuższej perspektywie, zakładającej, że potem nie trzeba już robić drogich zabiegów, tylko podtrzymujące ten efekt, ostateczny koszt okazuje się mniejszy).
Najważniejsze jest jednak to, że efekt jest długotrwały. W czasie zabiegów medycyny regeneracyjnej nie kamuflujemy problemów na chwilę, lecz dążymy do tego, aby kolagen sam się odtworzył, czyli autentycznie cofamy czas. Są też dodatkowe korzyści takich zabiegów. Są one bezpieczniejsze, a ich rezultaty bardziej naturalne. W medycynie regeneracyjnej nigdy nie dochodzi do przerysowań i sztuczności.
Głównymi metodami medycyny regeneracyjnej jest laseroterapia, biostymulatory, radiofrekwencja mikroigłowa. Przede wszystkim jednak inteligentne łączenie tych metod między sobą oraz z innymi w rozmaitych konfiguracjach.

newsweek-zdrowie

Ostatni komentarz
  • Panie Marku,

    Czytam Pana stronę od dawna i w końcu zdecydowałam się na rozpoczęcie korzystania z zabiegów medycyny estetycznej. Jestem jednak z Katowic. Przy regularnych wizytach, dojazd do Pana byłby utrudniony. Czy może Pan kogoś polecić na Śląsku? Anti-agening.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.