Marek Wasiluk
 

Laser frakcyjny – zasady działania i możliwe powikłania

Laser frakcyjny to pojęcie nie do końca precyzyjne. Słowo frakcyjny oznacza, że działa on punktowo (frakcjonująco) na skórę, czyli nie na całą jej powierzchnię, a na wybrane fragmenty, ale nie definiuje jak na te skórę oddziałuje. Najbardziej kojarzy się z urządzeniem do odmładzania, i takim też jest najczęściej.

Niezaprzeczalnie laseroterpia to jedna z najlepszych metod odmładzających skórę. Najskuteczniejszymi i najpopularniejszymi laserami odmładzającymi są lasery frakcyjne CO2. Ich działanie polega na kontrolowanym uszkadzaniu komórek i podgrzaniu skóry, w celu wymuszenia procesu odbudowy.

Jak działają lasery frakcyjne, czym się różnią i jaki dają efekt

Lasery frakcyjne można podzielić na ablacyjne i nieablacyjne.

Światło lasera frakcyjnego CO2 ablacyjnego wnika w skórę i jest pochłaniane przez zawartą w niej wodę. W wyniku reakcji fototermicznej dochodzi do błyskawicznego podgrzania wody w tkance do bardzo wysokiej temperatury, a potem jej odparowania. Powstają mikroskopijne ubytki, jak kratery wulkanu. Uszkodzenia oraz podgrzanie tkanki sąsiadującej bezpośrednio z brzegami kraterów uruchamia procesy naprawcze, między innymi tworzenie się nowego kolagenu.

Najważniejsze jest to, że laser frakcyjny nie uszkadza całej skóry, ale ją dziurkuje, tworząc w niej mikrokolumny uszkodzeń, które są otoczone zdrową, nienaruszoną tkanką. To przyspiesza proces regeneracji skóry po zabiegu.

Istota zabiegu sprowadza się do stymulacji naprawy skóry. Kolagen jest głównym czynnikiem odpowiedzialnym za napięcie naszej skóry. Z wiekiem postępują zaniki i procesy degeneracji kolagenu, a produkcja nowego kolagenu się spowalnia, rocznie tracimy około 1 proc. kolagenu. Zabiegi laserem, powodując kontrolowane poparzenie skóry, doprowadzają do zwiększenia aktywności białek szoku cieplnego, które są jednymi z najsilniejszych stymulatorów naprawy. Dlatego lasery ablacyjne są tak skuteczne w pobudzaniu procesów odnowy skóry. Więcej kolagenu to jędrniejsza, napięta, bardziej elastyczna, zagęszczona i bardzo mocno odświeżona skóra.
Dodatkowym efektem zabiegów laserem frakcyjnym ablacyjnym jest złuszczanie skóry, czyli ablacja, która nie występuje po zabiegach laserami frakcyjnymi nieablacyjnymi. Na tym też polega zasadnicza różnica między nimi.

Laser nieablacyjny działa bowiem delikatniej. Skóra jest podgrzewana. W praktyce oznacza to krótszy czas gojenia, ale zarazem dużo słabszy efekt.

Zobacz też: Standardy w medycynie estetycznej

Laser ablacyjny i nieablacyjny – porównanie

Gdyby więc porównywać te dwa typy lasera, to różnią się przede wszystkim skutecznością. W teorii, aby laserem nieablacyjnym uzyskać taki efekt, jaki daje jeden zabieg laserem ablacyjnym, trzeba wykonać trzy do pięciu zabiegów. To oznacza dużo wyższe koszty i zajmuje dużo więcej czasu. W praktyce stosując lasery nieablacyjne nie udaje się uzyskać takiej samej skuteczności klinicznej jak laserów ablacyjnych nawet przy dużej ilości zabiegów. Poza tym brak złuszczania skóry po zabiegu laserem nieablacyjnym powoduje, że nie dają one efektu odświeżenia i odmłodzenia skóry, który jest charakterystyczny dla zabiegów laserem ablacyjnym.

Lasery nieablacyjne mają swoich zwolenników, jednak mimo iż są młodsze od laserów ablacyjnych CO2, uważam, że ich los jest przesądzony, jako że są za słabe. Jedynym plusem technologii nieablacyjnej jest krótszy czas rekonwalescencji. Jednak w sytuacji, kiedy dąży się do osiągnięcia optymalnych efektów, lepiej jest poczekać trzy dni dłużej na zagojenie skóry, niż frustrować się zbyt mało satysfakcjonującymi rezultatami zabiegu. Co do mnie, to mam obydwa lasery, ale nieablacyjnego w zasadzie nie używam.

Zobacz też: Laser frakcyjny ablacyjny C02 – kompendium 

Na rynku funkcjonują też lasery subablacyjne, które łączą działanie lasera nieablacyjnego i ablacyjnego – podgrzewają skórę i mogą prowadzić do ablacji, ale wszystko to robią niezbyt mocno. I chociaż są intensywnie reklamowane to nie wróżę im rynkowego sukcesu, bo działają zbyt płytko.

laser frakcyjny

Laseroterapia to jedna z najlepszych metod odmładzania skóry.

Możliwe powikłania po zastosowaniu lasera frakcyjnego

Gdy laser jest rękach doświadczonego lekarza, jest nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny. Warto jednak mieć świadomość powikłań, które teoretycznie mogą się przydarzyć.
1. Zaczerwienienia. To właściwie nie powikłanie, ponieważ zaczerwienienie (czerwona twarz) utrzymujące się od jednego do kilku tygodni to normalna reakcja organizmu.
2. Przebarwienia pourazowe – to najczęstszy skutek uboczny zabiegów laserowych. Jeśli się poparzymy, to też zdarza się, że dochodzi do przebarwienia. Podobnie przy zabiegu laserem, który jest silnie urazowy i przebarwienie to jego naturalna konsekwencja. Im mocniejszy zabieg, tym większe ryzyko przebarwień. Czasami same schodzą, ale czasami niestety nie. Ocenia się, że przebarwienia mogą się pojawić przy 10-30 proc. zabiegów laserem. Wiele zależy od fenotypu skóry, stopnia jej opalenia, mocy zabiegu, jakości urządzenia. W mojej praktyce obserwuję takie przebarwienia bardzo rzadko, poniżej 10%. Staram się tak dobierać parametry zabiegów, aby ich uniknąć. Inna rzecz, że są pacjentki, dla których szybki efekt liftingujący jest ważniejszy od ryzyka przebarwień.
3. Infekcje. Najczęściej jest to wirusowa opryszczka, bo jeśli ktoś jest jej nosicielem, to przy zabiegu dochodzi do obniżenia odporności organizmu i wirus może się uaktywnić. Opryszczka po laserze frakcyjnym nie pojawia się oczywiście na ustach, tylko na skórze w miejscu zabiegu, i trochę inaczej wygląda. Takie infekcje pojawiają się na ogół po około trzech dobach. Trzeba wtedy zażyć lek, np. heviran. Są lekarze, którzy podają go profilaktycznie. Ja tego zazwyczaj nie robię, bo każdy lek obciąża organizm. Poza tym opryszczka pojawia się u moich pacjentów średnio raz na 20-30 zabiegów, więc nie ma sensu faszerować chemią wszystkich. Szczególnie, że opryszczka nie jest groźna, nie zostawia blizn i goi się bez problemów. Infekcje zdarzają się częściej po zabiegach laserem ablacyjnym, ze względu na naruszenie ciągłości skóry. Przy laserze nieablacyjnym ich ryzyko jest niewielkie.
4. Nadkażenie bakteryjne. Dochodzi do niego bardzo rzadko.
5. Blizny przerostowe. Jeśli jednak pacjent wie, że ma do nich skłonność, powinien unikać zabiegów laserem frakcyjnym.
6. Blizny zanikowe. Mogą powstać, jeśli zaburzone jest gojenie skóry po zabiegu laserowym

Nie jest powikłaniem poparzenie, bo tak jak pisałem wcześniej, zabieg ten wiąże się z wykorzystaniem ciepła i świadomym, inteligentnym poparzeniem skóry. Mitem jest, że po laserze pojawiają się pęcherze pooparzeniowe. Po zabiegu skóra ma tworzyć suchą, jednorodną skorupę. Przy mocnych zabiegach mogą pojawić się wysięki i lekkie podkrwawianie. Po zabiegu laserem pacjent jest opuchnięty, a przez pierwsze 3-4 godziny odczuwa bolesność skóry. Co więcej, po dobie wygląda jeszcze gorzej bezpośrednio po zabiegu. Na szczęście później wygląd zaczyna wracać do normy.

Mimo iż zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym wiąże się z dyskomfortem to efekt odmłodzenia zdecydowanie jest tego wart. A że jest to zabieg często wykonywany, w następnym artykule napiszę o najczęstszych prawdach i mitach związanych z laserem frakcyjnym.

Więcej o laserach i innych terapiach odmładzających przeczytacie w mojej książce „Medycyna estetyczna bez tajemnic

Ostatnie komentarze
 • Na bezpieczeństwo tego typu zabiegów w dużym stopniu wpływa zastosowanie nowoczesnych urządzeń w postaci aplikacji dedykowanych medycynie. Dzięki temu pacjent nie musi się obawiać ryzyka pomyłki lekarza.

 • A co w przypadku, kiedy nie będzie działał, bo zaczęliśmy te zabiegi zbyt wcześnie i co wtedy ? W wieku 40 lat twarz jest pomarszczona do tego stopnia, że nic się nie da zrobić

  • Nie do końca rozumiem. Laser zawsze będzie działał, tylko słabiej w zaawansowanym wieku. Ale 40 lat to nie jest zaawansowany wiek i laser będzie skuteczny.

   • Panie doktorze 10 dni po laserze frakcyjnym co 2 15mj pół twarzy mam jakby większej. Czy to WRÓCI do normy. Z Początku wszystko było ok A teraz taka sytuacja.

 • Panie doktorze pytanie trochę z innej beczki czy Pana zdaniem laser erbowy jest skuteczny w usuwaniu blizn potradzikowych bardzo proszę o komentarz

 • Witam
  Miesiac po zabiegu moja buzia zaczęła piec i swedziec oraz zaczerwienione się tak jak po drugim dniu po zabiegu laserem czy to normalne?oprócz tego trochę spuchla proszę o informację co mam teraz robić czy to normalne czy to zejdzie?

  • Nie wiem jaki laser był użyty i jakie wskazanie. Proszę napisać coś więcej.

  • Panie doktorze 10 dni po laserze frakcyjnym co 2 15mj pół twarzy mam jakby większej. Czy to WRÓCI do normy. Z Początku wszystko było ok A teraz taka sytuacja.

  • czy po blokadzie sterydowej w w staw u ręki , można mieć laser frakcyjny co2?

 • Witam.Dokladnie 8 listopada mija drugi tydzień po zabiegu laserem a moja twarz jest czerwona,a do tego mam prawdopodobnie zapalenie mieszkow wlosowych, wyglądam okropnie a w dodatku wydaję mi się że pojawiło mi się więcej blizn.Laser miałam robiony właśnie ze względu na nie.To mój drugi zabieg.Po pierwszym delikatniejszym było perfekcyjnie, dlatego zdecydowałam się to powtórzyć. Jestem załamana bo nie wiem czy da się jakoś to zwalczyć, może to normalne.Bardzo proszę o odpowiedź i poradę.

  • Zaczerwienie może być kilka tygodnia, ale jeśli coś Panią niepokoi, to proszę podesłać zdjęcia na e-maila blog@marekwasiluk.pl

 • Witam jestem po laserze frakcyjnym co2 idzie 6 tydzień, moja twarz oddzialowuje na ciepło i zimno cały czas twarz utrzymuje się w kolorze czerwonym co związku z tym oraz nie doszło do złuszczenia naskórka gdzie nie gdzie się łuszczy ale nie chce odejść ,czy ten stan może utrzymywać się cały czas ?

  • Nadreaktywność i zaczerwienienie utrzymuje się od tygodnia do kilku miesięcy, zleży to od kilku czynników.

 • Witam. Zabieg laserem frakcyjny miałam w marcu tego roku. Mamy sierpień A moja skóra nadal wygląda okropnie . Są wyraźnie linię po laserze i widoczne małe punkciki. Dodatkowo skóra jest zaczerwienioną i bez życia. Korzystałam z zabiegu z powodu blizn potrądzikowych. Mam teraz na skórze bardzo dużo zaskórnikow i nie mogę się ich pozbyć. Potrzebuje pomocy

 • Dzień dobry,
  Czy możliwe jest uszkodzenie mięśnia twarzy podczas przeprowadzania takiego zabiegu? Na przykład , gdy moc lasera była zbyt mocna?
  Pozdrawiam

  • Nie ma takie możliwości o ile sprzęt jest ok.

   • Witam jestem 4 dzień po zabiegu laserem frakcyjnym, buzia cały czas jest czerwona i w jednym miejscu smarujac alantanem szczypie, jestem zaniepokojona bo nie widzę najmniejszej poprawy. Pozdrawiam i proszę o pomoc

 • u mnie to samo co u Patrycji. Po pierwszym zabiegu rewelacja, po drugim płacz. Zabieg zrobiony w marcu, mamy październik a zaczerwienie skóry jest, blizn jakby przybyło, struktura skóry fatalna, koloryt tragiczny,przebarwienia. Co się stało?

  • Niestety trudno mi oceniać bez obejrzenia i rozmowy.

 • Dzień dobry,
  31 pazdziernika miałam zabieg laserem frakcyjnym CO2 na blizny potrądzikowe,
  dziś mamy 13 listopada, proszę o informację jak długo będę miala te mikro dziurki, bo mam wrażenie, że zostaną na zawsze, twarzy juz raczej sie wygoiła a dołki zostały na calej twarzy.

  • Mikroidziurki się różnie utrzymują czasem 2 tygodnie, czasem i pół roku.

 • Dzień dobry
  Panie doktorze mam pytanie
  Może najpierw opisze sytuacje
  Jestem 7 tygodni po zabiegu laserem frakcyjnym CO2
  Moja twarz wyglada jakbym miała trądzik powstały bliźnyTwarz jest bordowa mimo upływu dość długiego czasu
  Nie był to moj pierwszy zabieg laserem frakcyjnym

  Wydajre mi się ze zabieg był przeprowadzony ma zbyt wysokich parametrach ponieważ wcześniej po zabiegach twarz goiła się bardzo ładnie bez żadnych powiklan i co najważniejsze a zarazem najbardziej mnie niepokoi to nie pojawiły się żadne blizny
  Bardzo proszę o poradę co można zrobić w takiej sytuacji
  Pozdrawiam i dziekuje za każda informacje

  • Wydaje się, że faktycznie zabieg był wykonany dosyć mocno, ale trudno mi ocenić. Laser frakcyjny jest z założenia agresywny, a stopień „mocy” zabiegu zależy między innymi od problemu na jaki jest robiony.

 • Dzień dobry 🙂 czy w pańskim gabinecie jest wykonywany zabieg er:yag?

 • Dzień dobry. Jestem dzień po zabiegu laserem CO2 na całej twarzy. Spodziewałam się że będę przez jakiś czas dochodziła do siebie, że skóra będzie zaczerwieniona i.t.p ale nikt mi nie powiedział o opuchliźnie. Jest ogromna, na całej twa
  rzy. Proszę mi napisać czy to normalne?

 • Witam chciałbym usunąć plamki fordycea na ustach lecz boję o powikłania po zabiegu laserem czy ktoś już jest może po takim zabiegu jak wrażenia. Chciałbym wiedzieć czy mam się czego obawiać.

 • Witam.Mija 7 dzień po zabiegu.Już od wczoraj moja twarz wygląda pięknie, gładko,promieniście.Uszkodzenia były bardzo intensywne (tak zawsze proszę, bo skoro zapłacić tyle kasy, to warto skorzystać;), na trzeci dzień wyszła opryszczka, na piąty już prawie zniknęły ‘OPONY’ wokół oczy, na szósty odpadły strupki i jestem piękna! Funduję swojej buźce taki zabieg mniej więcej raz do roku-w styczniu.Efekty spektakularne-POLECAM!!!!

 • Witam, mam blizny po trądziku bardzo mocno. Jestem rok po ciąży na żuchwie i szyi zaczęły wyskakiwac mi pryszcze grudkowe gdzie w tym miejscu nigdy ich nie miałam. Kosmetyczka poleciła najpierw peelingi chemiczne a potem mam zrobić laser. Po peelingach skóra się nie zmieniła ani nie złuszczyła. Jaki laser mogę zrobić? Koszmarem dla mnie jest moja twarz w biznach teraz jeszcze trądzik. Co mogę zrobić? Jaki koszt jest laseru. Pomocy…

 • Jak długo po laserze frakcyjnym ablacyjnym można wykonać mezoterapię igłową?

 • Jak się pojawią wysiek na twarzy po laserze w pierwszych dniach i zasychA np przez noc tworzy się gruba nierówna struktura. . Czy skóra nie będzie szybciej Pękać i zaburzy to prawidłowe gojenie Się skóryMoże to być efekt odwrotny ze przez mocniejsze parametry zamiast pozbyć się blizn nabawimy się kolejnych? Jak temu przeciwdziałać. Brakuje informacji na ten temat. Bardzo proszę o odpowiedź

 • Mialam zrobiony zabieg laserem frakcyjnym Biolase! W pierwszym dniu po zabiegu dostalam obrzek calej twarzy, w drugim dniu bylo jeszcze gorzej i wyladowalam na pogotowiu! Dostalam shota z sterydow , antybiotyk i laki antyhistaminowe! Co mogko byc przyczyna tych objawow! W tym samym dniu po zabiegu mialam dosc jntensywny dzien , zakonczony kolacja z WINKIEM i kawiorem, czy to moglo miec jakis wplyw? W tej chwili jest 6 dzien po zabiegu i jest lepiej, nie mam obrzeku juz, kincze sterydy i antybiotyk, ale przekrwione paski na twarzy poxiostaja! Musze wracac do pracy, czy mige nalizyc choc lekki makup, caly czas nakladam masc lagodzaco nawilzajaca na twarz , unikam slonca ! Mam jeszcze jedno pytanie czy przed laserem nalezy przemywac skore alkoholem, czy nie powoduje to dodatkowego wyduszenia skory? Dziekuje i prosze o odpowiedz( nadmienie jeszcze ze zabieg mialam wykonany na sobue , jako Pacjet/ modrl w USA)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.