Marek Wasiluk
 

Dlaczego napisałem książkę Medycyna estetyczna bez tajemnic

Pomysł na książkę narodził się już dwa lata temu, ale mam tak wypełniony czas, że musiał trochę poczekać na realizację. Napisałem ją, bo nie ma na rynku książki, która kompleksowo podejmowałaby tematykę medycyny estetycznej. Pojawiają się co chwilę nowe zabiegi, nowe metody i technologie. Rynek jest sterowany przez producentów i dystrybutorów sprzętu i preparatów. Trudno się w nim połapać nie tylko pacjentom, ale nawet lekarzom wykonującym zabiegi. Żeby być dobrym lekarzem medycyny estetycznej trzeba non-stop się dokształcać, pogłębiać wiedzę korzystając z różnych źródeł i samodzielnie myśleć. Trzeba też inwestować w nowoczesny sprzęt do gabinetu.

!!!!!!!okladka_optymOd czterech lat prowadzę blog Medycyna estetyczna bez tajemnic. Odzew na to co piszę jest ogromny, dostaję co miesiąc setki komentarzy i maili z prośbą o pomoc, konsultację, opinię. Zauważam, że rzeczy dla mnie oczywiste są dla innych odkryciem. A przede wszystkim, że czytelnicy spragnieni są informacji z niezależnych źródeł. Nieustannie zadziwia mnie brak wiedzy u wielu lekarzy, a także, co stwierdzam z ogromną przykrością, wątpliwe postępowanie etyczne.

Rynek medycyny estetycznej rozwija się niezwykle dynamicznie, a rzetelnych informacji o nim jest coraz mniej. Stąd moja książka, która jest nie tylko pierwszym tego typu, tak szerokim i kompleksowym kompendium wiedzy na temat medycyny estetycznej, ale również ciekawą opowieścią, która – mam nadzieję – wciągnie czytelników w tajniki poprawiania urody. Napisałem ją tak, by zainteresowała zarówno pacjentów, jak i specjalistów. Korzystałem ze swojej wiedzy i doświadczeń, dlatego dużo jest odwołań do prawdziwych przypadków z mojej praktyki lekarskiej, a także zdjęć.

Książkę podzieliłam na kilka części. Można ją czytać rozdział po rozdziale, co polecam, można też sięgnąć do konkretnego miejsca poświęconemu problemowi, z którym mamy do czynienia.

 

CZĘŚĆ I: WPROWADZENIE DO MEDYCYNY ESTETYCZNEJ
Piszę tu o początkach medycyny estetycznej, krokach milowych jej rozwoju oraz o usytuowaniu jej między kosmetologią a chirurgia plastyczną. W tej części także duży rozdział o kanonach piękna oraz podstawy budowy i fizjologii skóry. Na koniec części pierwszej o grzechach głównych lekarzy i pacjentów, a także podstawy starzenia i pielęgnacji skóry

CZĘŚĆ II: TECHNOLOGIE I METODY TERAPEUTYCZNE
W tej części skupiam się na aspektach „technicznych”. Opisuję podstawowe metody terapeutyczne stosowane w medycynie estetycznej. Następnie omawiam najważniejsze technologie, m.in. lasery, prąd i ultradźwięki. Robię to w sposób zrozumiały, tak aby nawet laik mógł połączyć technologię z efektem, jaki można dzięki niej uzyskać. Dzielę się też swoim doświadczeniem, jak i gdzie kupować sprzęt do gabinetu, aby był wartościowy. Na koniec tej części aspekty związane z bezpieczeństwem zabiegów.

CZĘŚĆ III ODMŁADZANIE
Ta część w całości jest poświęcona metodom odmładzania. Zaczynam od podstaw – czyli rozdziału Dlaczego się starzejemy. Bez właściwego zrozumienia tych procesów trudno mówić o odmładzaniu. Następnie po kolei omawiam metody odmładzania, łącznie z tymi najnowszymi, jak rf mikroigłowa czy HIFU, które dopiero od niedawna pojawiają się w gabinetach. Piszę o toksynie botulinowej, wypełniaczach i stymulatorach, pilingach, laserze frakcyjnym, HIFU, frakcyjnej rf mikroigłowej, osoczu bogatopłytkowym, niciach liftingujących.

CZĘŚĆ IV PROBLEMY TERAPEUTYCZNE
W tej części szczegółowo omawiam najważniejsze problemy, z którymi pacjenci przychodzą do gabinetu. Na przypadkach z własnej praktyki pokazuję sposoby postępowania, szczególnie w trudnych przypadkach. Omawiam po kolei: przebarwienia, blizny, rozstępy, cellulit, nadmiar tłuszczu, owłosienie, zmiany naczynkowe, trądzik, nadpotliwość, tatuaż i makijaż permanentny, okolice oczu

CZĘŚĆ V GINEKOLOGIA ESTETYCZNA
Końcówkę książki poświęciłem ginekologii estetycznej. To zupełnie nowy obszar w medycynie estetycznej. Często mała zmiana w obrębie narządów intymnych powoduje kolosalną zmianę w psychice kobiet. Warto o tym pamiętać.

Dziękuję Wydawnictwu Lekarskiemu PZWL za zaufanie i entuzjastyczne podejście do pomysłu wydania książki.

Podpisywanie książek (fot. LNE)

Podpisywanie książek (fot. LNE)

Ostatnie komentarze
  • Książka jest świetna, bardzo merytoryczna, mam nadzieję, że napisze Pan jeszcze jedną tylko o laserach 🙂 najbardziej jednak w książce zaskoczyła mnie okładka tak przyjemnej faktury nigdy nie doświadczałam w książkach. Wyjątkowa w każdym calu

    • Dziękuję

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.