Marek Wasiluk
 

KOMÓRKI TŁUSZCZOWE

Kilka dni temu oglądałem w Internecie materiał dotyczący lipolizy laserowej. Choć do samej metody nie mam większych zastrzeżeń, to zaskoczyła mnie opowiadająca o tej metodzie lekarka, który stwierdziła, że jeden zabieg lipolizy laserowej daje trwały efekt i gwarancję, że w tym miejscu nie powstaną nowe komórki tłuszczowe, gdyż liczba komórek tłuszczowych w organizmie jest stała. Co gorsza, tego typu informacje powtarza się bardzo często przy opisie wielu innych zabiegów, które „bezpowrotnie niszczą komórki tłuszczowe”.

Wg najnowszych badań, komórki tłuszczowe mogą się tworzyć przez całe życie, nie tylko w dzieciństwie, fot. Dmitry Sunagatov, Fotolia.com

Wszystko to nieprawda. Kiedyś rzeczywiście uważano, że komórki tłuszczowe powstają do pewnego wieku (mniej więcej do 7 roku życia), i że gdy człowiek jest gruby jako dziecko, to w przyszłości, jako osoba dorosła, też będzie gruby. Tak i mnie uczono na studiach jeszcze 15 lat temu.

Tymczasem najnowsze badania pokazują, że nowe komórki tłuszczowe mogą się tworzyć także w dorosłym życiu. Jest to tylko kwestia stworzenia im odpowiednich warunków. Najczęściej my sami, jedząc za dużo i niezdrowo, stwarzamy im takie warunki. W organizmie cały czas funkcjonują preadipocyty – komórki prekursorskie, z których mogą powstawać adipocyty, czyli komórki tłuszczowe. Na szczęście – i jest to dobra wiadomość dla tych, którzy martwią się, że mają za dużo komórek tłuszczowych – możliwy jest też proces odwrotny, czyli przechodzenie komórek tłuszczowych w stan preadipocytów.

Adipocyty (komórki tłuszczowe) są jak balonik, który może się znacznie powiększyć. W przypadku wzrostu masy ciała następuje najpierw wzrost objętości komórek tłuszczowych. Nie w nieskończoność, bo każda komórka ma swoją wielkość maksymalną, zwaną krytyczną. Uwarunkowana jest ona genetycznie i zależy też od tego, w jakiej okolicy jest magazynowana. Kiedy wielkość krytyczna zostanie osiągnięta, następuje rekrutacja nowych komórek tłuszczowych. Odwrotny proces ma miejsce w przypadku utraty masy ciała. Następuje wówczas redukcja zarówno objętości adipocytów, jak i ich liczby.

To, czy będzie dochodziło do produkcji nowych komórek tłuszczowych, zależy od naszych nawyków żywieniowych, ale też od zaburzeń metabolicznych w organizmie. Bezpośrednimi czynnikami, które stymulują preadipocyty do zamiany w komórki tłuszczowe, są insulina, glikokortykosteroidy oraz pochodzące z diety wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

 

Kiedy następnym razem przy okazji jakiegoś zabiegu odchudzającego usłyszycie, że zostały Wam raz na zawsze usunięte komórki tłuszczowe, i kiedy zadowolone z tego sięgnięcie po tłuste danie lub superkaloryczny pączek, przypomnijcie sobie o preadipocytach, które tylko czekają na to, aby stać się pełnoprawną komórką tłuszczową zdolną urosnąć do baaaardzo dużych rozmiarów.

komórki tłuszczowe, adipocyty

Komórki tłuszczowe są jak balonik, który może się znacznie powiększyć. W przypadku wzrostu masy ciała następuje najpierw wzrost objętości komórek tłuszczowych. Rysunek Oliwia Smołuch / www.oliwiasmoluch.blogspot.com

 

 

Ostatnie komentarze
 • Bardzo dobry artykuł.Wpisuje się całkowicie w mój sposób postrzegania problemu związanego z tkanką tłuszczową. Ponadto bardzo przystępny i zrozumiały dla każdego.

 • cytat: “Tymczasem najnowsze badania pokazują, że nowe komórki tłuszczowe mogą się tworzyć także w dorosłym życiu.”
  Czy można prosić o odniesienie do konkretnych badań potwierdzających tę teorię.

 • Dziękuję za tak przystępny wpis.
  Przejrzałem kilka artykułów w temacie działania komórek tłuszczowych i to jeden z tych, które zrozumie normalny człowiek (nie biochemik ;).
  Pytanie, jakie mi się nasuwa, to czy energia z adipocytów jest wykorzystywana wyłącznie do aktywności fizycznej? Czy może też być pożytkowana do zasilania mózgu?
  Czy były w tym temacie robione jakieś badania?
  Sukcesów!

 • Napisałam, odpowiedzi nie uzyskałam. Nie znalazłam również żadnych wyników badań potwierdzających, że komórki tłuszczowe namnażają się w dorosłym życiu. Kiedy się przywołuje takie rewelacje w artykule to należy podać źródło.

  • Wystarczy przeszukać Medline. A z drugiej strony chyba już każdy, kto się trochę interesuje medycyną estetyczną wie, że w tkance tłuszczowej jest mnóstwo komórek macierzystych. Czemu miały by one służyć? Przecież nie tworzeniu mięśni czy kości w tłuszczyku.

 • Witam
  Nie wiem czy dobrze rozumiem… Dotychczas utwierdzano mnie w przekonaniu, że wszelkie zabiegi mające być alternatywą dla liposukcji nie będą nigdy tak skuteczne, gdyż komórki tłuszczowe nie są usuwane na stałe tak jak w przypadku liposukcji. Z materiału powyżej wynika, że komórki tłuszczowe zawsze będą sie tworzyc, wiec jaki sens kroić sie i cierpieć po takim zabiegu jak liposukcja? Moge prosic o wyjasnienie ?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.