Marek Wasiluk
 

Blizna cięta na twarzy – jak usunąć? Efekty zabiegów

Moją pacjentką jest młoda dziewczyna, która w wypadku komunikacyjnym doznała pionowego przecięcia twarzy.

Blizny cięte po wypadkach

Rana zagoiła się ładnie z punktu widzenia pozostałej blizny i stopnia urazu, gdyż nie powstały żadne przerosty, blizna była wąska. Jednak, ponieważ uszkodzenie było głębokie, blizna, ciągnąca się od oka wzdłuż bruzdy nosowo-wargowej, pozostała. W każdym innym miejscu ciała pewnie by nie przeszkadzała, ale na twarzy tego typu blizna dosyć mocno rzuca się w oczy.

Paradoksalnie, cięte blizny są trudne do usunięcia, trudniejsze niż np. po trądziku. W dodatku pacjentka chciała poprawić całkiem ładną bliznę na skórę wręcz idealną, a to dużo trudniejsze niż poprawić bardzo brzydką bliznę na całkiem znośną.

Na zdjęciach pokazuję, co realnie można osiągnąć – efekt po 6 zabiegach. Nie jest to jeszcze koniec terapii. W planie mamy 2-3 kolejne zabiegi. Na razie widać niewielkie zaczerwienia na skórze, gdyż zdjęcie zostało wykonane dosyć świeżo po zabiegu. Takie zaczerwienienia schodzą w ciągu kilku miesięcy.

blizna na twarzy przed zabiegiem i po roku terapii

Blizna na twarzy przed zabiegami (po lewej stronie) i po roku terapii (po prawej stronie) / fot. arch. Triclinium

Czy da się całkiem usunąć bliznę?

Przykład mojej pacjentki pokazuje, że da się osiągnąć stan niemal idealny, ale jak widać wymaga to wielu zabiegów, w dodatku dobrze skomponowanych, indywidualnie pod każdego pacjenta.
W leczeniu blizn obserwuję dwie skrajne postawy. Hurraoptymizm, że zawsze i każdy rodzaj blizny można usunąć. Oraz pesymizm – że zawsze pozostanie ślad po niej. A jaka jest prawda?

Moja praktyka pokazuje, że da się blizny o nie za dużej powierzchni poprawić tak, że prawie nie będzie śladu, ale wymaga to dużo zabiegów rozciągniętych w czasie, często mieszania metod, a nie każdy jest na to gotowy. Sporo osób rezygnuje z terapii, gdy blizny stają się już akceptowalne.

W przypadku bardzo rozległych blizn uzyskanie takiego efektu jest trudne, ale nie tyle z ograniczeń metod, tylko raczej faktu, że przy dużej powierzchni nie możemy zazwyczaj naraz poddawać zabiegowi całej blizny, co w efekcie powoduje, że trzeba sumarycznie wykonać kilkadziesiąt zabiegów i trwa to ładnych kilka lat (na przykład jeśli potrzeba 10 zabiegów dla fajnego efektu, a z racji powierzchni blizny zabieg trzeba podzielić na 3 etapy to wychodzi 30 zabiegów i ok. 3 lata) – jest to duże poświęcenie dla pacjenta.

 

Zobacz też jak można usunąć blizny wypukłe TUTAJ

 

Jak wygląda terapia blizn?

W leczeniu blizn skorygowania wymaga: kolor, nierówność powierzchni oraz struktura (twardość, konsystencja) blizny.

W przypadku tej pacjentki dużym problemem było umiejscowienie części blizny w bruździe nosowo-wargowej. Z jednej strony to był plus, bo bruzda jest naturalnym zagłębieniem i tego fragmentu nie było widać, a z drugiej duży minus – gdyż bruzda to swojego rodzaju odgraniczenie anatomiczne różnych struktur, granica struktur o różnej ruchomości, tak więc samo wygładzenie skóry (brak wypukłości czy zapadnięcia), bez uzyskania odpowiedniej struktury tkanek pod spodem spowoduje, że będzie widać sztuczność w momencie mówienia, śmiechu, mimiki, gdyż bruzda będzie mieć inną ruchomość, niż bruzda po przeciwnej stronie.

1. Korygowanie koloru to doprowadzenie blizny do takiego koloru, jaki ma skóra obok. Nie jest to łatwe, szczególnie jeśli blizna jest jaśniejszego koloru, chociaż coraz bardziej stwierdzam, że nawet biały kolor, który kiedyś wydawał mi się niekorygowalny prawie nigdy, można poprawić w około 30% przypadków. To wciąż mało, ale jest nadzieja dla pacjentów z takimi bliznami. Najprościej jest poprawić kolor czerwony. Brązowy też jest do poprawy, choć wymaga cierpliwości.

2. Wyrównanie powierzchni blizny jest oczywistą koniecznością. Trzeba sprawić, aby blizna, która jest zanikowa, została nadbudowana, a taka, która wystaje ponad powierzchnię skóry, aby się z nią zrównała.

3. Skorygowanie struktury blizny to osiągnięcie takiej konsystencji w bliźnie, jaka jest w skórze zdrowej obok. Najtrudniej to osiągnąć w miejscach ruchomych. U tej konkretnej pacjentki takim miejscem był fragment blizny schowany w bruździe.
Zadziałanie na wszystkie trzy problemy związane z blizną powinno być podstawą każdej terapii. Jeśli robi to się umiejętnie, to można uzyskać super efekty. Konkretne metody, częstotliwość zabiegów, schemat terapii niestety jest bardzo indywidualny – nie ma tutaj jednego schematu, bo każda blizna jest inna, ale też każdy organizm inaczej reaguje na zabiegi.

 

Zobacz też: Blizny, rodzaje i zasady postępowania ze świeżą blizną

 

 

Tagi
Ostatni komentarz
  • Dzien fobry, jak poprawic bialy kolor blizny, zeby byl taki jak Pozostałej czesci ciała?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.