Marek Wasiluk
 

BLIZNY – RODZAJE I ZASADY POSTĘPOWANIA ZE ŚWIEŻĄ BLIZNĄ

Zabiegi chirurgiczne, cesarskie cięcia u kobiet, skaleczenia zakończone szyciem ran, poparzenia, trądzik, ospa – to zdarzenia, które pozostawiają często ślad na całe życie w postaci BLIZN. Nie poruszałem jeszcze tego tematu na blogu, a pojawia się on często w komentarzach, jak i w mailach do mnie od czytelników. Dlatego czas przyjrzeć się temu zagadnieniu.

BLIZNY – DLACZEGO SĄ TAKIM PROBLEMEM?

Blizny to wyjątkowo szeroki i złożony temat. Przy nich likwidacja zmarszczek czy bruzd to drobnostka. Leczenie większości blizn jest bardziej skomplikowane od leczenia przebarwień, które też jak wiadomo nie należy do prostych. Dlaczego?

W bliznach występują i nakładają się generalnie dwa problemy:
1) struktura blizny (tkanki)
2) kolor blizny

Inaczej leczy się strukturę, inaczej działa na kolor. Co gorsza każdy z tych dwóch problemów ma kilka wariantów.
Dla przykładu zmarszczki też są problemem struktury, typu zagniecenie (jak kartka papieru po złożeniu). Tymczasem w bliznach może być ubytek tkanki (tzw. blizny zanikowe, np. po trądziku), nierówna jej struktura (na przykład blizny pooparzeniowe), lub nadmiar tkanki (tzw. blizny przerostowe). Dodatkowo mogą występować zrosty, czyli blizny, które wyglądają tak, jakby od wewnątrz był ciągnięta za pomocą sznurka i przytwierdzone.

Podobnie jest z kolorem. W przypadku przebarwień problemem jest tylko kolor i to na ogół ciemny/brązowy. Przy bliznach mamy różne problemy z kolorem, bo może być ciemniejszy, jaśniejszy, brązowy, czerwony, lub mogą być blizny odbarwione (białe).

Jeśli na różne możliwe struktury blizn nałożymy różne możliwe kolory to pojawi się nagle wiele wariacji tego, co mieści się pod pojęciem blizna.

To pokazuje, że muszą istnieć różne strategie leczenia, dopasowane do tych rodzajów blizn. Wiedza, doświadczenie i sprzęt to niezbędne elementy tych strategii. Nie wystarczy na przykład wyposażyć gabinet w laser frakcyjny, bo jest on skuteczny jedynie w leczeniu niektórych rodzajów blizn. Warto też pamiętać o tym, że nie da się zlikwidować problemu blizny w ciągu miesiąca (chyba że przez chirurgiczne wycięcie), trzeba się nastawić na długotrwałe leczenie. Niezwykle trudne do likwidacji są blizny przerostowe, czyli wypukłe, ale najtrudniej jest pozbyć się białego koloru blizny.

DLACZEGO TWORZĄ SIĘ BLIZNY

Generalnie blizna powstaje w wyniku nieprawidłowości w gojeniu się rany. Blizna to tkanka o niewłaściwej strukturze i/lub kolorze. W skórze występuje kilka typów kolagenu, w określonych proporcjach. W bliźnie te proporcje są zazwyczaj zaburzone.

Najczęstszymi przyczynami powstawania blizn są:
1) predyspozycje (są po prostu osoby, u których uszkodzenia skóry goją się łatwo i nie pozostawiają śladów, a są takie, gdzie niemal każde zadrapanie kończy się blizną)
2) nieprawidłowe gojenie ran po zabiegach chirurgicznych (może nastąpić rozejście się tkanki, nadkażenie rany, itp).
3) komplikacji w trakcie gojenia się drobnych ran, kiedy uważamy, że aseptyka nie jest wymagana z racji rozmiaru rany (np. przy trądziku, kiedy pomimo małego rozmiaru, zmiana często jest typu ropnego, czyli z założenia „brudna”, a nie stosujemy odpowiedniej higieny i odkażania)

RODZAJE BLIZN (PODZIAŁ)

Blizny można dzielić według różnych kryteriów. To, co prezentuję to uproszczony podział, ale umożliwiający zakwalifikowanie większości występujących blizn i obejmujący te najpopularniejsze, a jednocześnie ułatwiający mi późniejsze opisanie postępowania leczniczego.

1) blizny potrądzikowe

Tu rzadko problemem jest kolor. Problemem jest ubytek tkanki – są najczęściej to blizny zanikowe. Powstają ponieważ trądzikowi towarzyszą stany zapalne i zmiany ropne, a to sprzyja nieprawidłowemu gojeniu. Obraz kliniczny blizn potrądzikowych to zazwyczaj dużo drobnych, kraterowatych wgłębień, czasem są one rozleglejsze. Osoby mające problemy z trądzikiem powinny pamiętać o tym, żeby nie doprowadzać do powstawania stanów ropnych. Trądzik to w ogóle temat na oddzielny materiał, więc zapowiadam, że go podejmę, na razie tylko sygnalizuję, że jestem zwolennikiem intensywnego leczenia objawowego stanów zapalnych.
Do blizn zanikowych należą też blizny po ospie. Na ogół są większe od trądzikowych i trochę trudniejsze w leczeniu.

2) blizny pooparzeniowe

Blizny pooparzeniowe, na ogół są przebarwione na ciemno lub też białe i mają bardzo nierówną strukturę tkanek. Pomimo zazwyczaj bardzo nieestetycznego wyglądu i dużej powierzchni w ich przypadku można osiągnąć spektakularne efekty terapeutyczne.

3) blizny pooperacyjne

blizny pooperacyjne (po nacięciu skóry i szyciu, cesarce itp.), po wypadku, skaleczeniu, itp. (czyli ogólniej mówiąc wynikające z urazu „mechanicznego”) Tu największym problemem zazwyczaj jest fakt, że blizna się rozeszła i jest szeroka albo stanowi cienką niteczkę, ale jest odbarwiona, lub też jest twarda.

Zobacz też: Jak usunąć bliznę ciętą na twarzy

 

 OGÓLNE ZASADY POSTĘPOWANIA Z BLIZNĄ

Wielu osobom, które miały zabiegi chirurgiczne wydaje się, że zdjęcie szwów z rany jest końcem leczenia. Nic bardziej mylnego, bo przez kilka miesięcy będzie się przebudowywał kolagen i będzie się zmieniać struktura blizny, jest to więc moment, kiedy należy o nią intensywnie dbać.

1. Etap gojenia się rany (rozumianej potocznie, czyli przerwanej ciągłości skóry). Trzeba przede wszystkim pilnować, żeby goiła się ona prawidłowo. A więc należy dbać o aseptykę, rana ma być regularnie odkażana i sucha, nie można dopuścić do jej nadkażenia (na przykład chodzenie na basen w okresie gojenia się rany – wykluczone). Nie wolno też zrywać strupów (robią się od tego przebarwienia)

2. Etap po zagojeniu się rany. Priorytetem jest nie dopuszczenie do tego, by powstała blizna przerostowa, czyli wypukła. Tak jak wspomniałem wcześniej, zagojenie się rany, czyli zasklepienie się skóry to dopiero początek, tkanki pod zagojoną wydawałoby się skórą jeszcze się przez kilka miesięcy przemodelowują. Dlatego trzeba jak najszybciej wprowadzić działania, które nie dopuszczą do nieprawidłowości w tym procesie. Niestety brak właściwych zachowań w okresie po zagojeniu się rany jest częstą przyczyną późniejszych problemów z bliznami.

Należy zatem przez ok. 3 miesiące stosować preparaty na blizny. Teoretycznie może to być maść, jednak trzeba wtedy pamiętać, że blizna musi być non stop poddawana jej działaniu, czyli jeśli np. jest ona pod rękawem bluzki, czy pod spodniami, to trzeba smarować ją co pół godziny, bo maść się wciera w ubranie. Pewniejszym rozwiązaniem są specjalne plastry silikonowe, które nakleja się na bliznę. Stosowanie tych preparatów nie daje gwarancji, że blizna nie zrobi się wypukła (przerostowa), ale bardzo ogranicza takie ryzyko.

Oprócz plastrów można (a przy większych bliznach typu blizna po cesarce polecam) stosować laser, ale taki, który ma działać biostymulująco – tak, aby wspomagać prawidłowe gojenie się tkanek. Zabieg trwa krótko, jest niebolesny, wykonuje się go na niskich parametrach, zazwyczaj potrzeba ok. 10 lub więcej zabiegów, co tydzień, albo nawet częściej. Efektem stosowania laseroterapii jest nie tylko wspomaganie gojenia (a więc większe prawdopodobieństwo odbudowania się kolagenu we właściwych proporcjach), ale też blednięcie blizny. Bardzo ważne żeby to był laser jak najbardziej selektywnie pochłaniany przez hemoglobinę, czyli np. bromkowo-miedziowy lub barwnikowy. Każda świeża blizna jest czerwona (ponieważ jest to silnie unaczyniona tkanka), ale nie wiadomo, czy po zagojeniu będzie miała tendencję do stania się odbarwioną blizną, blizną o kolorze normalnym czy też blizną o kolorze brązowym. Jak wcześniej napisałem, najtrudniej jest poradzić sobie z bliznami odbarwionymi. Dlatego w przypadku świeżej blizny, kiedy nie wiemy jeszcze jaki kolor będzie mieć blizna po „zestarzeniu się” bardzo ważnie jest stosowanie lasera działającego wybiórczo na hemoglobinę znajdującą się we krwi, ale już nie pochłanianego przez melanocyty (żeby ich nie zniszczyć), bo na tym etapie nie wiadomo, czy redukcja melanocytów będzie w ogóle potrzebna czy nie zaszkodzi (może doprowadzić do powstania odbarwienia). Popularny laser o długości fali 532 nm, którego promieniowanie jest silnie pochłaniane przez hemoglobinę ale też melaninę w melanocytach się tu nie sprawdza za dobrze. Przynajmniej ja nie polecam jego stosowania.

Można również stosować zabiegi światłem LED, 10-15 minut dwa razy w tygodniu. Jeśli jest wybór, polecam wybrać laser.

To, o czym do tej pory pisałem to działania, które można nazwać profilaktycznymi. Stosowanie maści (plastrów) i lasera lub światła LED na tym etapie ma na celu doprowadzenie do prawidłowego zagojenia się blizny. O tym, co zrobić, kiedy w wyniku zaniechania tych działań albo pomimo nich pozostaniemy z blizną, która utrudnia nam funkcjonowanie (nie tylko ze względów estetycznych, bo to nie jest wyłącznie problem związany z tym, czy się ładnie wygląda) napiszę w kolejnym artykule.

Ostatnie komentarze
  • Witam,
   tydzien temu mialam wycinany pieprzyk bez pigmentacji nad prawym okiem, dokladniej w kaciku brwi blizej nosa. Wczoraj sciagnieto mi szwy. Jak powinnam dbac o miejsce po zszyciu? Rozumiem, ze nie wolno stosowac zeli ani mydla do mycia twarzy w tym miejscu, ale w jaki sposob je odkazic? Jaki preparat wybrac zeby rana byla nawilzona? Czy kolagen pomoze w zrastaniu sie miejsca? A jesli tak to kiedy zaczac go uzywac?

 • z bliznami to różnie, tak na prawdę każde można leczyć na inne sposoby, ja na przykład jak miałam wycinany wyrostek i została mi brzydka blizna, stosowałam taki przezroczysty żel z apteki, już njie pamiętam jak się nazywał, a na moje blizny potrądzikowe stosuję żel trioxil z acnegone.pl i tez pomaga, ale nie wyobrażam sobie, żebym stosowała ten z apteki na twarz… chyba po pierwszym urzyciu by mi ją wypaliło…

  • Niestety jest wiele marketingu producentów preparatów i urządzeń. Bardzo trudno jest pacjentowi dostrzec do jest prawdą a co nie. Co więcej, wielu lekarzy daje się nabierać, bo albo nie myślą i nie analizują, albo nie mają czasu zastanowić się i przyjmują, co im firmy podsuwają. Warto pamiętać, że wszelkie żele/kremy/folie działają wspomagająco, są w jakimś stopniu skuteczne na świeże blizny, ale nie usuną starej blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • A co na blizny wypukle na dużych palcach u stop? Jakieś zabiegi? Lase? Jestem juz 6 miesięcy po zabiegu. Na jednym palcu blizna jest bardzo wypukła a na drugim palcu blizna z czasem stała sie lekko wypukla. Dodam tez ze lekarz dermatolog przepisał mi maść sterydowa-flucinar. Bardzo mi zależy aby one nie były wypukle..
  Pozdrawiam

  • Nie wiem jak bardzo wypukłe są Pani blizny. Można próbować je wymrażać, delikatnie usunąć laserem chirurgicznym, być może naświetlać laserem bromkowo-miedziowym, być może ostrzykiwać preparatami ze sterydami. I na pewno smarować maściami na blizny, a jeszcze lepiej stosować plastry silikonowe. Może Pani przesłać mi zdjęcia, to coś więcej doradzę. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Super, dziekuje bardzo za odpowiedz! Poproszę o wysłanie mi Pańskiego maila, mój to paulinach@vp.pl

  Pozdrawiam

 • Witam serdecznie, wlasnie choruje na ospe wietrzna, a w zasadzie wczoraj skonczylam leki. Lakarz lalecil mi kapiele i przemywanie nadmanganianem potasu i ladnie wysyszal. Teraz mam problem bo strupki w prawdzie odpadaja, ale zostaja po nich czerwone slady… Bardzo sie boje ze takie zostana. Znajoma polecila mi zel contractubex, prosze mi powiedziec czy ja moge go juz teraz zaczac stosowac? Pozdrawiam

  • Jeśli zmiany już są suche, strupki odpadły to można zacząć smarowanie. Jeśli to są blizny to contratubex czy cepan czy inna podobna maść jest ok. Proszę tylko pamiętać, że maść się wyciera od ubrania, więc warto smarować kilka razy dziennie lub zaklejać posmarowane miejsca opatrunkiem. Jeśli struktura skóry jest ok (czyli to nie blizna tylko czerwony ślad) to może Pani poczekać i samo powinno zejść lub też smarować czymś na bazie kwasu azelainowego. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie, na twarzy mam dwie blizy wielkości około 2 i 3 cm kwadratowe spowodowane obdarciem naskórka. Rany nienajlepiej się goiły i pozostały brzydkie czerwone ślady. Po wygojeniu zaczęłam stosować maść Contratubex, używam od prawie dwóch miesięcy jednak skóra z koloru czerwonego zmieniła się na brązowy. Czy może Pan doradzić co teraz z tym rtobić, mam wrażenie że jest to bardziej widoczne niż przed stosowaniem ww maści.

  • Czy mogę poprosić o przesłanie zdjęć. Być może nic nie warto jeszcze robić, a może trzeba. Po obejrzeniu zdjęcia doradzę co zrobić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,

  Miałem ranę kłutą policzka, ok. 1cm rany na wylot. Rana została zszyta z oby dwóch stron (zewnątrz i wewnątrz jamy ustnej) Po zdjęciu szwów, zauważyłem że skóra po jednej stronie rany jest “opuchnięta” źle to wygląda. Mam zamiar stosować plastry silikonowe na zmianę z jakąś maścią na blizny. Po jakim czasie od zdjęcia szwów i kuracji z plastrami i maściami, można będzie koregować bliznę chirurgicznie?

  • Korekta chirurgiczna jest możliwa w zasadzie w każdym momencie, ale zazwyczaj czeka się kilka miesięcy, w celu pełnej regeneracji tkanki. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, 13 kwietnia 2014 upadlam na twarz i rozcielam zebami warge. Rana nie wymagala szycia,strupek odpadl po 1,5 tygodnia. Niestety do dzis zostalo mi na sluzowce takie zgrubienie, jakby gulka, nie wiem jak to nazwac. Ta gulka obniza mi troche usta. Masujje to od 2 tygodni delikstnie, ale to nie znika. Cz jest szansa ze to sie wchlonie ? Kiedy mozna ingerowac chirurgicznie w ta wypuklosc ? Dziekuje.

  • Ingerować warto już, jak najszybciej, chociaż raczej nie chirurgicznie tylko innymi metodami. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Jestem miesiac po zabiegu lip lift… blizna wyglada chyba w porzadku… jedyne co mnie martwi to to ze nadal czuc sztywnosc w centralnej czesci i od paru dni takie klucie czasem jak ruszam intensywniej warga… czase zaswedzi… mam wdomu przyrzad ze Swiatlem LED i zastanawiam sie ktory kolor najlepszy??? Czerwony czy niebieski ? Pozdrawiam serdecznie

  • Zdecydowanie kolor czerwony. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

   • I używać go 2 razy w tygododniu?
    Stosowałam przez jakiś czas dwa razy dziennie (blizny na twarzy i na szyi, poparzenie od źle wykonanego zabiegu Radio frekwencji mikroigłowej),
    mam nadzieję, że sobie nie zaszkodziłam? Mam wrażenie, ze te z szyi schodzą dziwnie lepiej.
    Czy można stosować delikatny kwasowy peeling (np mlekowy w połączeniu z traneksamowym) na około 2 miesięczne blizny?

 • Dzień dobry, jestem ponad miesiąc po wycięciu znamienia na nodze powyżej kolana. Blizna się trochę rozeszła i jest dość duża, jak na znamię ok. 0,5 cm. Używam plastrów Sutricon. Czasami jest nawet różowa, ale najczęściej jednak czerwona, ze śladami po szyciach. Nie wygląda to jakoś bardzo ładnie, dzięki plastrom blizna się przynajmniej wyrównała i już tak nie odstaje, ale co z kolorem? Czekać, czy już teraz zacząć działać? Jestem w stanie zafundować sobie terapię laserem, byle zniknęła ta szpecąca czerwoność.

  • Proponuję już zacząć laseroterapię. Im wcześniej tym lepiej. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam 2 dni temu pogryzl mnie pies ,na nosie mam 2 szwy ,ktore sciagam w poniedzialek prosze mi powiedziec co mam zrobic zeby blizna szybciej sie goila,kiedy uzywac masci i kiedy zaczac chodzic na laser?blizna nie wyglada najlepiej

  • Warto stosować maść na blizny jak najszybciej (nie ma aż takiego znaczenia jaką). Co do zabiegów laserami to można je zacząć wykonywać tuż po zagojeniu rany (2-3 tygodnie po zdjęciu szwów).

 • witam ,jestem po zabiegu onkologicznym na twarzy mam przeszczep czyli przesunięcie gładyszki mijazaraz 2 miesiące .czoło cięte krzywo duże zgrubienie nisko brwi -wygląda na malutkie jajko ,ponoć tam sa naczynia ,które pomagają tej łacie wygłda to brzydko czym to smarować aby te blizny zbielay i żeby całkowicie zszedł ten obrzęk .Smaruję maściami contratubex i maścią z wit.A co mam robić jestem oszpecona

  • Serdecznie współczuję. Jeśli chodzi o maści to jest wiele na rynku i podobnie działają, to co Pani stosuje jest ok. Niestety maść działa w niewielkim stopniu i blizny nie znikną, chociaż troszkę się poprawią. Do zblednięcia potrzebny jest czas, może Pani też stosować maści z kwasem azelainowym. Wyrównać blizny można zabiegami laserowymi, a czasem krioterapią, ostrzykiwaniem (w zależności od rodzaju blizny). Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Napisałam do Pana maila na adres recepcja@triclinium.pl bardzo proszę o odp.

  • Myślę, że rozsądniej byłoby poczekać do końca sierpnia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam blizny po nieudanych zabiegach TCA Cross (3 zabiegi)i peelingu kwasem tca, które miały usunąć blizny zanikowe typu icepick. Zabiegi przeprowadzone były w okresie: czerwiec, wrzesień, październik, listopad 2013r.

  W miejscach gdzie miałam dziurki, skóra się zrosła, ale pozostały białe blizny. Czy jest sposób, by je usunąć?

  Mam bardzo jasną katnację i do tej pory (lipiec) blizny nie odznaczały się aż tak bardzo. Jednak mimo, że unikam słońca, to skóra delikatnie się opaliła i “białe kropki” stały się bardzo widoczne.

  Nadal mam blizny zanikowe typu rolling na policzkach po innych niż trądzik urazach mechanicznych z dzieciństwa.

  Słyszałam o dermastampach/ dermarollerach lub dermapenie. Czy te zabiegi pomogą, czy poleca Pan Doktor coś innego?

  • Jeśli Pani może, to proszę o przesłanie zdjęć. Bez nich trudno mi powiedzieć co można zrobić. Z Pani opisu wynika, że są to odbarwienia. Niestety jest to jeden z najtrudniejszych problemów do poprawy. Żadne rollery nie sprawdzą się. Można spróbować lasera chirurgicznego lub frakcyjnego ablacyjnego na bardzo silnych parametrach, albo lasera excymerowego (najskuteczniejszy, ale trzeba b. dużo zabiegów, mogą być problemy techniczne z wykonaniem zabiegów i laser ten jest prawie niedostępny w gabinetach). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Po upadku na kant betonowego chodnika mam szyte kolan ,rozcięte było 20cm długie i na 4 głębokie miałam założone 17 szwów Będą zdjęte wszystkie po 4 tygodniach od szycia (co drugi był wyjety wcześniej ) Mam pytanie jaką maść mogę stosować na taka bliznę bo jest dużą i kiedy dodam jeszcze że mnie trochę martwi to że kolano jest od pewnego sztywne Co mogę zrobić żeby zginąć kolanem sprawniej .

  • Jeśli chodzi o bliznę to chyba lepiej byłoby, gdyby Pani stosowała plastry silikonowe. W zasadzie, jeśli nie ma już strupków to można je stosować od zaraz. Ponieważ była to duża rana, to blizna pewne i tak będzie, i żeby ją zredukować potrzebne by były zabiegi laserowe. Jeśli chodzi o ograniczenie zginania nogi w kolanie to być może jest to jeszcze związane z obrzękiem. Może Pani próbować delikatnie próbować uruchamiać poprzez ćwiczenia bez obciążania nogi (czyli na pewno nie przysiady). Ale bezpieczniej chyba byłoby zgłosić się do ortopedy, żeby zobaczył czy nie uległ uszkodzeniu staw kolanowy (szczególnie jeśli nie zgina Pani nogi nie tyle z powodu bólu, ale dlatego, że się dalej nie da). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,dziesięć dni temu rozcięłam sobie rękę w pracy. Skończyło się na 12 szwach…W pn mam je mieć zdejmowane. Boje się, że będę mieć sporą bliznę. Co zrobić by tego uniknąć? Jestem młodą dziewczyną, lubię się opalać. Czy podczas opalania uważać na bliznę? Słońce może zaszkodzić regeneracji, wpłynąć na efekt gojenia?

  • W tym roku proszę koniecznie nie opalać tej blizny. Za rok już spokojnie będzie można. Sugeruję też intensywne i częste smarowanie preparatami lub stosowanie plastrów silikonowych. Proszę ewentualnie przesłać zdjęcia to odpiszę, czy coś jeszcze warto stosować już teraz czy nie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, moja 3 letnia córka zostala ugryziona przez psa, miala ranę na nosie, 12 szwów w narkozie, niestety po zdjeciu szwów czesc tej blizny ma wygląd zanikowy, jest to akurat na środku nosa gdzie kończy sie kość a zaczyna czesc miękka. Smaruje ją 2-3 razy dziennie Avene Cicalfate, co jeszcze mogę zrobić aby ten ,,szew,, wzdluz blizny sie bardziej zszedł wypelniajac zanik, gorna czesc blizny ladnie sie zeszla, dolna jakby byla za Malo ściśle zszyta… Martwię się bo to dziewczynka, jakie preparaty moglabym stosować, podobno silikony itd to na bluzny przerostowe tylko, a u nas problem wygląda na to ze jest na odwrót. Będę wdzięczna za odp. Czy u tak malego dziecka tez mozna stosować laser ?

 • Witam serdecznie,
  Moja 6-letnia córka przeszła cztery tygodnie temu ospę, miała bardzo dużo wykwitów na twarzy i na plecach. Niestety nie mogła powstrzymać się od ich zdrapywania. W wyniku czego ma 5 sporych śladów na twarzy i kilka na plecach(mniej lub bardziej głębokich). Bardzo mnie to martwi, szczególnie te na twarzy. Kupiłam NOSCAR i Bio-oil, czy mogę smarować zmiany tymi preparatami? Czy to w ogóle ma sens? Czy istnieją zabiegi laserowe bezbolesne, przeznaczone dla dzieci?

  • Smarowanie jest konieczne, chociaż blizny pewnie już i tak zostaną. Ale chodzi o to, żeby nie zrobiły się blizny przerostowe. Co do zabiegów, to jedynie zabiegi biostymulujące nie są bolesne, ale ich skuteczność jest ograniczona. Inne zabiegi laserowe bolą, ale sam zabieg trwa bardzo krótko.

 • Dzien Dobry mam pytanie.Miałam wypadek w wieku 3 lat i powstala z tego głęboka blizna.Teraz mam 16 lat i 3 tygodnie temu miałam operacje.Blizna została wycięta i zszyta na nowo teraz nie jest głęboka tylko wyrównana.Jeszcze szwy nie zostały zdjęte a blizna zrobiła się czerwona.Czy to możliwe że blizna już się przebarwiła?

  • Kolor czerwony jest normą i w ciągu kilku miesięcy zanika. Proszę się na razie nie martwić i spokojnie czekać. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Kilka dni temu (w poniedziałek) rozcięłam łuk brwiowy. Skutkiem tego jest 6 szwów na około 2 cm rance. W tej chwili smaruję zszycie Tobrexem. Po ściągnięciu szwów chcę rozpocząć smarowanie kremem-który będzie lepszy contrabutex, cepan czy dermatix, bliznasil…?

  • Nie ma większych różnic, ważniejsza jest regularność smarowania. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam! Mam pytanie w sprawie blizny ok. 1,5 cm długości na przedramieniu po stronie wewnetrzenej. Blizna powstała w kwietniu tego roku w wyniku rozcięcia skóry. Używam contractubex, blizna się zmniejszyła, pomału zanika, ale pozostaje biały slad, czy można to całkowicie usunąć laserem i kiedy powinnam to zrobić, jak najszybciej? czy może jeszcze poczekać, zastanawia mnie tez jeszcze jedno czy czerwona barwa zniknie, czy może jest to tez efekt działania contractubexu?

  • Z białymi bliznami jest problem. Nie ma gwarancji, że się uda kolor wyrównać niestety. Jeśli nie jest to duży ślad to chyba bym nic nie robił, a jak Pani bardzo przeszkadza to można spróbować. Kolor czerwony zblednie po kilku miesiącach, ewentualnie można ten proces przyspieszyć zabiegami laserowymi. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Miesiac temu mialam operowany palec II, rana cięta w tym przecięcie ściegna zginacza głębokiego, po sciagnieciu szwow blizny są baaardzo brzydkie, wypukle, nie moge zginac palcem nawet biernie czy to wina blizn ? jest podejrzenie zrostow na sciegnach i to tez moze byc powodem.

  • Może to być spowodowane zarówno bliznami jak i zrostami, albo też niewłaściwy zszyciem ścięgien. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • W kwietniu miałam operację tarczycy, niepokoje się że blizna jest jeszcze czerwona i z jednej strony nieco przerośnięta. Stosuję na bieżąco cepan/contratubex, stosowałam też maści silikonowe i no-scar. kupiłam olej arganowy, czy warto go stosować? Mam lampę bipoptron czy naświetlać? po kilku próbach poczułam kłujący ból i zaprzestałam. Co mogę jeszcze zrobić?

  • Blizn zazwyczaj bledną w ciągu pół roku, ale zdarza się, że trwa to nawet ponad rok. Oprócz tego co Pani stosuje niewiele można zdziałać z warunkach domowych. Lampą sobie Pani nie zaszkodzi więc warto ją stosować. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dziendobry mam rane a wiec w jednym miejscu powstał pryszcz calkiem duzy 1 cm wycisnałem i obecnie mam strupa on znajduje sie na nosie jak powinienem postepowac aby ta rana sie ladnie zagoila? niechem miec w tym miejscu widocznej blizny prosze o szybka rade.

  • Proszę delikatnie dezynfekować ranę przede wszystkim i smarować preparatami wspomagającymi gojenie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, miałem ostatnio wycinaną chirurgicznie bliznę na policzku, ok 5 cm, a teraz po wycięciu zrobiło się 6 cm, czy to normalne? Po jakim czasie od zdjęcia szwów można stosować plastry silikonowe? czy można stosować plastry nawet gdy są jeszcze szwy? po jakim czasie od zdjęcia szwów można stosować laser i czy taka blizna po terapii laserowej i plastrami silikonowymi nie bedzie widoczna oraz po jakim czasie efekt poprawy?

  • Plastry najlepiej zacząć stosować zaraz po zdjęciu szwów. Zabiegi laserowe można rozpocząć po ok 1-2 tygodniach od zdjęcia szwów. Co do spodziewanych efektów zabiegów terapii to bez obejrzenie blizny nie jestem w stanie powiedzieć, czy da się całkowicie ją zniwelować. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • czy lampa bioptron pomaga na blizny mam dużą po wszczepieniu zastawki 2 lata temu.Blizna swędzi ,zsycha się i czasem boli,jest gruba iprzerośnięta.

  • Troszkę może pomóc, ale nie za dużo niestety.

 • Mam jeszcze pytanie do pana . Czy dwukrotne cięcie w tym samym miejscu ma wpływ na moją bliznę?Było to po 3 dni po pierwszej operacji.

  • Troszkę tak, bo to był podwójny uraz. Ale nie aż tak bardzo. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Jestem po wycięciu dermatofibromy na lewym przedramieniu, na wierzchniej jego części. Zdjęcie szwów było 13 października, po 11 dniach od zabiegu. Blizna ma 2 cm długości i do 1,5 mm szerokości, cięcie było na skos. Jest płaska, lekko zagłębiona, końce lekko uniesione ku górze, koloru żyworóżowego do czerwonego. Chirurg właściwie nie zalecał mi stosować na nią niczego specjalnego. Chciałabym żeby zbladła i nie urosła, a wręcz się zmniejszyła. Czy powinnam coś stosować, od kiedy i co by to miało być? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam, życzę zdrowia. Anna

  • Proszę stosować jak najszybciej i przez kilka miesięcy, albo maści na blizny albo plastry silikonowe. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie Doktorze, w czerwcu miałam usuwane znamię na policzku, po którym została niewielka, ale jednak blizna. Najgorsze jest to, że jest lekko czerwona. Blizna z pewnością się rozeszła, nie jest to cieniutka kreska a “łezka”. Dodatkowo jestem w trakcie kuracji przeciwtrądzikowej ATREDERMEM, czy mogę nakładać ten lek również na bliznę? Czy jest szansa, że atrederm poprawi stan blizny – lekko ją złuszczy, wpłynie na kolor?

  • Może Pani smarować, powinno trochę poprawić wygląd bliny, szczególnie kolor. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie doktorze, 16 września miałam wypadek, którego efektem była rana na nosie – miałam założone 4 szwy. Szwy został ściągnięte po tygodniu. Po kolejnych 2 tygodniach miałam zabig laserem Pixel. Po wygojeniu naskórka blizna zaczęła być twardsza (wyczuwalna pod palcem) i delikatnie wypukła. Czy to normalny proces w gojeniu blizny czy niepożądany efekt po zabiegu laserowym? Właśnie włączyłam do leczenia Contractubex i zastanawiam się czy decydować się na kolejny zabieg laserowy (czy może to spowodować powstanie wypukłej blizny?). Proszę o poradę. Pozdrawiam

  • Nie da się jednoznacznie określić, czy stwardnienie do efekt lasera czy etap gojenia (to drugie jest bardziej prawdopodobne). Dlatego moim zdaniem lepiej kontynuować laseroterapię, ale przyglądać się co się dzieje z blizna. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie Doktorze,

  Czy masaż ” do środka” bliz wklęsłych 2-5 mm może powodować ich zmniejszanie? Jak często i jak długo wykonywac taki masaż? Jakie preparaty do tego stosować? Czy masaż może powodować likwidację przerostów przy bliznach wypukłych?
  Z góry dziękuję za odpowiedź.

  Z wyrazami szacunku,
  Władysława

  • Masaż ma sens w przypadku świeżych blizn albo przy starych ale w czasie terapii. Samo masowanie starej blizny (nieważne czy jest to blizna wklęsła czy wypukłą) nie da efektu. Sam masaż najlepiej wykonywać stosując jakiś preparat na blizny, wystarczy 2-3 razy dziennie po kilka minut. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam , miesiąc temu miałam cesarskie ciecie , jakie zabiegi i kiedy mogę zacząć stosować aby pozbyć się blizny po operacyjnej , czy zabiegi złuszczające na bazie retinolu i zabiegi mikro nakłuwana sa wskazane ? dowiedziałam się o takich zabiegach jako dobre rozwiązanie Jakie zabiegi dałyby najlepsze rezultaty . Prosiłabym o sugestie w sprawie zredukowania rozstępów które się pojawiły w ostatnich miesiącach ciąży pomimo intensywnej pielęgnacji
  pozdrawiam Magda

  • Na bliznę najlepsze będzie stosowanie plastrów silikonowych, masowanie i może Pani stosować mikronakłuwanie (jeśli tylko blizna nie rośnie, jak rośnie to proszę nie nakłuwać). W domu nie za dużo więcej da się zrobić. Na rozstępy do co mogę polecić to jedynie zabiegi RF mikroigłową moją metodą, bo to jest na ten moment najskuteczniejsze. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry, mam takie pytanie. Na treningu karate dostałam nogą w twarz i powstało zadrapanie najprawdopodobniej paznokciem na powiece ruchomej, w połowie nad linią rzęs. Po powrocie ranę przemyłam i smarowałam hydrosilem. Rana się szybko goiła więc miałam nadzieję, że blizna nie bedzie widoczna. Niestety powstało spore wgłębienie, które z powoduje zagięcie się powieki na całej długości (trochę to tak jakbym miała kolejną powiekę). Martwi mnie to bo rana aż tak wielka nie była, a blizna jest dosyć głęboka :(. No i w końcu przechodzę do sedna. Jak taką bliznę traktować? Smarować i masować jak inne, czy też nie. Proszę o odpowiedź.

  • Wydaje mi się, że już na tym etapie jak jest utrwalone zagłębienie, bez profesjonalnych zabiegów nie uda się zniwelować blizny. Więcej mógłbym powiedzieć po obejrzeniu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie doktorze, będę wdzięczna za poradę, co zrobić z blizną po wycięciu tatuażu. Jest ona węższa niż sam tatuaż, ale niestety wygląda jak dołek, skóra po rozciągnięciu zapadła się. Ten dołek ma ok. 1 cm kw. powierzchni. Chcę zaleczyć tę bliznę i nie wiem, jak to zrobić. Pomyślałam, żeby wyciąć dołek (jeśli znów się rozejdzie, to będzie od obecnego dołka węższa), a potem rozpocząć laseroterapię. Nie wiem, czy sam laser, bez wycięcia blizny, pomoże. Jeśli zaś laser, to jaki byłby Pana zdaniem najlepszy? Blizna ma 6 lat. Dziękuję za odpowiedź!

  • Musiałbym dokładnie zobaczyć, ale wydaje mi się, że laser frakcyjny ablacyjny czy RF mikroigłowa powinna sobie z tym poradzić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie. W wyniku nieuwagi, podczas mechanicznej depilacji nóg maszynką jednorazową zacięłam się na długości prawie 20 cm. W wyniku mojej nieostrożności powstało mi na nodze ok. 14 małych “zadrapań”, wyglądają jak małe kółeczka ok. 1 mm. na 1,5 mm., jedno za drugim (ciąg idący wzdłuż łydki). Zastosowałam żell HYDROSIL i zakleiłam opatrunkiem. Jaka metoda będzie dla mnie najlepsza i kiedy rozpocząć dalsze działania? Czy może już teraz powinnam podjąć dalsze kroki w celu niedopuszczenia do powstania większych i brzydszych blizn? Absolutnie zalezy mi na jak najlepszym rozwiązaniu i największym spectrum działania, ceny nie grają roli. jeśli jest Pan w stanie doradzić – byłabym bardzo wdzięczna, gdyż zależy mi a czasie…! Pozdrawiam.

  • Być może nie będzie potrzebna żadna specjalna interwencja, ale tak naprawdę musiałbym zobaczyć. W najgorszym przypadku trzeba będzie zastosować laser frakcyjny ablacyjny i laser na przebarwienia oraz biostymulujący, oraz ostrzykiwanie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam panie doktorze moja corka 8 lat ma kilka blizn na twarzy po szwach chirurgicznych. Blizny sa kilkuletnie i mimo smarowania licznymi masciami nie wygladaja ladnie. Czy zaleca pan zastosowanie lasera? Moze jakas inna metoda lub silna masc? Bardzo prosze o pomoc

  • Niestety na kilkuletnie blizny maści inne domowe metody nie pomogą (ewentualnie troszkę może pomóc mikronakłuwanie). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam , 4 miesiące temu miałam implantowane nici barb , niestety po jednej stronie lekarz nie mogl sie ” wbić ” kaniulą z powodu grubej skory lub jak twierdził zrostow .Sprobowal wiec jeszcze raz płycej co spowodowało , ze nic po naciągnięciu policzka widac ale najgorsze jest to , ze zrobił sie siniak okragla plama i bol .Siniak ten utrzymywał sie ok 3 tygodnie .Po zejściu siniaka skora jest bledsze od pozostałej części , wyglada to jak poparzenie , najbardziej widac jak pomaluje sie fluidem .Bardzo prosze o pomoc , jak mozna te białe odbarwienie wyrównać , czy moze zabiegi z osoczem mogą wpłynąć na uaktywnienie melanocytow lub jakies inne sposoby .? Prosze o informacje

  • Jest to trochę dziwne, odbarwienie nie zdarza się po krwiakach. Ponieważ pisze Pani, że fluid wyrównuje kolor – bardziej wydaje mi się, że problem jest ze strukturą skóry. Powinno się dać problemu pozbyć, ale bez obejrzenia nie potrafię zaproponować planu terapii. Pozdrawia. Marek Wasiluk

 • Witam

  Panie dr mam dwudziestoletnią bliznę na czole a od 2 tyg zrobiło się pod nią zgrubienie jest to podobno zwłókniała blizna czy można to w jakiś sposób usunąć.

  Pozdrawiam
  Kinga

  • Da się ale wymaga paru zabiegów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, mam nad okiem (nad wewnętrznym kącikiem) blizenkę po dotkliwym wbiciu paznokcia. Blizenka ma 3 miesiące, jest nierówna, raczej zanikowa o czerwonawym zabarwieniu. Przyznaję, że mi przeszkadza, bo pomimo, że jest mała to jednak widoczna. Póki co natłuszczam ją kremem. Czy istnieją jakieś sposoby na jej zredukowanie, wygładzenie, poprawę kolorytu? Jeżeli tak to jakie i kiedy można zacząć je stosować? Ona jest świeża, ma dopiero 3 miesiące, czy zadziałać już teraz czy lepiej około roku od jej powstania gdy zakończy się proces bilznowacenia? Nie chciałabym jej zaszkodzić, tym.bardziej, że znajduje się na twarzy. Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję. Pozdrawiam, Ewa.

  • Im wcześniej zacznie się działać, tym lepiej, pewnie najlepiej laserem frakcyjnym-ablacyjnym. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, 5 lat temu miałam operację. Mam bliznę na brzuchu od pępka w dół (jakieś kilkanaście centymetrów). Blizna się rozeszła i ma szerokość ok 12-15 mm na całej długości, jest odrobinę jaśniejsza niż skóra na brzuchu. Dodatkowo ma 2 przyrośnięte wgłębienia. Z Pana wypowiedzi rozumiem, że te wgłębienia można uwolnić igłą, ale czy można zapobiec ponownemu przyrośnięciu? Czy z całą blizną można coś zrobić, aby była mniej widoczna?

  • Bez obejrzenia trudno mi jednoznacznie odpowiedzieć, ale nie powinno być problemu ze znacznym poprawieniem wyglądu skóry. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Pana Doktora, mam pytanie na temat blizn po oparzeniu IIa i IIb stopnia, na te drugie została przeszczepiona moja skóra z innej części ciała , zostały mi już tylko dwie małe otwarte ranki a jest już 5 tyg po wypadku, reszta ran jest zamknięta. Lekarz prowadzący zalecił stosowanie kremu nivea. Od kiedy na suche rany można stosować inne maści specjalne i plastry silikonowe? Słyszałam ze aż trzy miesiące od oparzenia, czy to jest prawda? Chce zadbać o jak najmniejsze blizny ale tez nie chce sobie zaszkodzić. Dodam ze za dwa tygodnie otrzymam uszyte na miarę uciskowe ubrania. Pozdrawiam

  • W zasadzie to już można stosować maści na blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie. Jestem mama 16 miesiecznej córeczki,serce mi pęka i bardzo się martwię żeby nie została jej duza blizna-mimo iż jest jeszcze malutka i rosnie wiec skóra też bedzie się rozciągac,ale jak każda matka martwię się i chcę sprobówać wszystkiego co można żeby zminimalizować bliznę w przyszłości. córeczka rozcieła nosek(miedzy brwiami) na tyle mocno że trzeba było założyć 3 szwy,szwy sciagnieto 2 dni temu i chciałabym sie dowiedziec jak mogę pomoc maleństwu,czym smarowac żeby strupek ladnie sie zagoił i nie swedział,a potem tę nieszczesną bliżne zniminalizować? Będę bardzo wdzięczna za jakąś podpowiedz. Pozdrawiam Ola

  • Proszę na razie smarować jakąś maścią na blizny, nie jest aż tak ważne jaką. I proszę się nie martwić, u dzieci wszystko dobrze i ładnie się goi. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam. prosze mi pomoc otóż jestem po zabiegu usuniecia migdałka trzeciego. ze wzgledu na krwotok miałam zalozona tambonade w nosie. po zdjeciu jej kazano smarowac mi nos detromecyna. rana sie wygoila ale pozostala okropna brazowa blizna. jaką maścia moge to rozjasnić.prosze o odp. mam ta blizne 2,5 mcy i wstydze sie tego bo to oszpeca mnie

  • Odpisałem Pani w mailu, pozdrawiam, Marek Wasiluk

   • witam, mógłby Pan Doktor odpisać na forum – co stosować aby blizna się rozjaśniła? poszukuję takich informacji

    • Zależy jaki jest kolor, jak czerwony to serum z witaminą C na przykład, a jak brązowe to kwas azelainowy, ale nie zawsze będzie skuteczny

 • Dobry.
  Jakiś rok temu byłam na tyle głupia i zaczęłam się samookaleczac.
  Mam teraz blizny, są jasne, podpadają pod kremowe. Jednak nadal je widać, zwłaszcza gdy jest zimno. Największa blizna ma 3cm, są po 2,5 itp. Nie jest tego dużo, żałuję i chciałabym się ich pozbyć. Nie wystąpiły żadne komplikacje podczas gojenia rany, blizny są gładkie. Czy są jakies kremy które moglyby pomoc?

  • Niestety kremami nie da się nic zrobić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam
  Miałam wypadek ok 22 lata temu. Mam bliznę na czole, dokładniej na brwi. Na tej brwi na środku nie ma włosów. Blizna znajduje się nad i pod nią. Jest gruba i twarda. Problem polega na tym że od kilku dni to miejsce mnie boli. Jest twarde i czuje jakby drętwienie i napięcie. Co to może być? Jest również lekkie zaczerwienienie. Nic nie robiłam. Pojawiło się to nagle. Proszę o pomoc. Olga

  • Bardzo trudno jest mi coś powiedzieć bez obejrzenia. Być może jakiś stan zapalny, ale niekoniecznie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Mam dylemat dotyczący wygojenia sie rany i stosowania na nią maści. Czy jeśli na szwie po operacyjnym znajdują się strupki to rana jest wygojona i można zacząć stosować maść na bliznę, czy wygojenie rany i stosowanie powyższych maści należy rozpocząć po odpadnięciu strupków. ( W zwiazku z brakiem klasycznych szwów, mam rozpuszczalne, ciężko jest mi sugerować się kwestia wyjęcia ich). Czy w okresie dwóch tygodni po operacji mogę stosować bliznasil lub inny preparat?

  • Już jak są suche strupki to można zacząć smarowanie, 2 tygodnie po operacji zazwyczaj już tak jest. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Jestem po zabiegu usunięcia znamion na brzuchu. Mam założone szwy, czy mogę od razu zacząć stosować żel Hydrosil czy czekac do ściągnięcia szwów ?

  • Smarować można już kilka dni po założeniu szwów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam mam pytanie córka w wieku sześciu miesięcy przeszła operacje serca dziś ma 3 lata i została jej co jest rzeczą normalną po tego typu operacji blizna na mostku z niewielką “dziureczką” na końcu po cewniku.Mam pytanie czy z taką blizną coś można zrobić,kiedy czyli w jakim wieku córeczka bezie mogła się poddać jakimś zabiegom żeby blizna stała się mniej widoczna.Wiadomo dziewczynka a tu bluzeczki pod szyje bo jednak bliznę widać a i ludzie są bardzo wścibscy.Proszę o odpowiedź.Pozdrawiam Joanna.

  • Bliznę da się poprawić. Ale wydaje mi się, że warto poczekać kilka lat. Oczywiście nie dlatego, że u małych dzieci nie można wykonywać zabiegów, tylko aby dziecka nie stresować (zabiegi są nieprzyjemne). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam!
  Sparwa jest tego typu, ze kiedys podczas bójki, (prawdopodobnie zębem) rozgryzłem sobie warge gorna. Obrzydliwy temat, wiszące mięso, krew. Mialem nadzieje ze to sie zagoi i sie ladnie zrosnie. Niestety nie, blizna ma juz 4 lata i wyglada bardzo brzydko. Jest to zgrubiona warga w jednym miejscu. Bardzo sie to wyróżnia. Czy da sie cos jeszcze z tym zrobic?

  • Na pewno się da, chociaż bez obejrzenia trudno ocenić o ile. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,4,5 miesiąca temu usunęłam pieprzyka chirurgicznie na nodze niżej kolana (na kości piszczelowej).Miałam założone 8 szwów. Szwy zostały ściągnięte po 2 tygodniach i powstała tzw drabinka. Do tej pory stosowałam maść cepan tak jak zalecił mi chirurg. Jednak nie widać efektów jakich oczekiwałam, mianowicie widoczne są 4 różowe kropeczki po prawej stronie cięcia i jedna po lewej stronie,reszta jest praktycznie niewidoczna. Dodatkowo jedna prawdopodobnie podczas gojenia przesunęła się na linie cięcia i w tym miejscu linia jest szersza. Po stosowaniu maści cepan skóra w okolicach tych kropek i lini cięcia jest jaśniejsza jednak same kropki i linia są ciemniejsze. Zastanawiam się nad zastosowaniem maści silikonowej. Czy to dobry pomysł?zależy mi bardzo aby blizna stała się niewidoczna gdyż znajduje się w bardzo widocznym miejscu..Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Co prawda nie widziałem blizny, ale raczej bez zabiegów laserowych nie da się blizny już wiele więcej poprawić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie doktorze, mam drobne blizny zanikowe po trądziku. Wykonywałam eksfoliacje kwasami Aha oraz zabiegi przy użyciu derma roller.Zarówno po kwasach jak i derma rollerze zauważyłam, że pojawiły się kolejne drobne uszkodzenia skóry. Czy to możliwe i dlaczego tak się stało. Nadmieniam, że nie borykamy się od dłuższego czasu z trądzikiem. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Kwasy AHA nie powinny powodować powstawania blizn, jeśli są prawidłowo wykonane i nic nie zaburza procesu gojenia. Trudno mi ocenić co się stało nie tak, że powstały nowe uszkodzenia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dobry wieczór Panie doktorze,proszę o poradę w sprawie blizny po usunięciu tarczycy z powodu mikro raka brodawkowatego który znajdował się bezpośrednio pod linią cięcia . Operacje miałam w maju 2014 roku ,blizna pomimo bardzo dokładnej pielęgnacji niestety przerosła i zrobił się brzydki , gruby keloid. Mam pytanie ,co mogę zrobić z tą blizną,co jest przeciwwskazane po raku tarczycy ? Zaznaczę że nie byłam poddana żadnej terapii onkologicznej gdyż nie była wymagana.Bardzo proszę o odpowiedź ,pozdrawiam . Beata

  • Musiałbym zobaczyć jak wygląda blizna, ale powinno dać się ją poprawić. Jest to bezpieczne, sam fakt wcześniejszej zmiany nowotworowej nie jest przeciwwskazaniem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry,
  Mam problem z blizną po wycięciu rok temu pieprzyka wielkosci ok. 0.5 cm z czoła, po usunięciu go z marginesem mam pionową blizne, niestety pieprzyk nie byl umieszczony gdzieś w okolicy wlosów gdzie mogłabym zakryc blizne lecz na samym srodku czoła, mniej wiecej na wysokości brwi. Blizna jest wklęsła w kolorze skóry. Stosowałam przez kilka miesiecy krem z masą perłową by ją maksymalnie zmniejszyc. Jednak nie wiem czy jest jakaś lepsza maść lub całkiem inny sposób zmniejszenia jej ponieważ pomimo makijazu jest ona ciągle widoczna. Czy powinnam dalej używać tej samej maści?

  • Na tym etapie kremami nie da się poprawić blizny. Domowo można spróbować stosowanie dermarollerów, ale niekoniecznie dadzą one poprawę. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mój roczny synek ma bliznę na brwi. Ma ona już 10 miesięcy. Nadal połowa blizny jest lekko różowa. Czasem blizny nie widać w ogóle, a czasem jest bardzo widoczna. Chciała bym zapytać czy to prawidłowy przebieg gojenia blizny ?

  Pozdrawiam

  • Tak, tak być może. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dobry wieczor. Mam 24 lata, okolo dwa lata temu bylam na oczyszczaniu twarzy. Niestety stan mojej twarzy po tim zabiegu znacznie sie pogorszyl, powstalo mostró dziurek wglebien. Uzywalam wszystkiego zeby zmniejszyc powstalo dziurki, stosowalam rozne zele , masci, maseczki, peelingi, min p kawitacyjny, mikrodermabrazje, kwasy salicylowe migdalowe ale nic nie podzialalo, wrecz przeciwnie ppjawily sie estrené wglebien .zw blizny zanikowe. Uzywam veraz kropelek z kolagenem i mam wrazenie ze motj blizny sie powiekszaja i przybywa ich coraz wiecej . Czy to mozliwe ze po solamente moga pojawiac sie nowe blizny? Czym moge je zmniejszyc? Bylabym bardzo wdzieczna za gdyby mi pan cos doradzil. Jestem naprawde zdesperowana, nie moge patrzec juz w lustro.

  • Jeśli są już blizny, to domowymi metodami nie da się ich za bardzo zmniejszyć, a nieumiejętne zabiegi mogą jeszcze pogorszyć blizny. Dlatego sugeruję znaleźć osobę, która ma doświadczenie i odpowiedni sprzęt/metody na poprawę blizn, bo to nie jest proste. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dobry wieczór Panie doktorze czy zmiana, która została usunięta laserem co2 nad brwią, po dwóch miesiącach jest ślad okragły brzegi są wypukłe a środek ma dziurkę czy to zniknie lub czym mogę to wspomóc szczegolnie żeby wypełnić ta dziurke ( miejsce wklęsłe jest różowe a wypukłe brązowe)

  • Proszę podesłać zdjęcia, a w międzyczasie smarować czymś na blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie doktorze, córka 4 latka, właśnie przeszła ospę. Niestety na twarzy zdrapała klika strupkow. najgorzej wygląda jednak zmiana pod okiem. rozdrapała najpierw pęcherzyk ospowy, a potem jeszcze zadrapała strupek. w tej chwili nadal jest w tym miejscu strupek z czerwoną obwódką, niestety juz na tym etapie widać że strupek znajduje się w dziurze. Boje sie ze pozostanie po tym brzydka dziura, blizna. narazie smaruje tylko żelem octenilin.Bardzo proszę o poradę czym najlepiej było by to smarować zeby pozostał jak najmniejszy ślad, i czy już mogę stosowac jakies maści lub kremy jesli nadal jest strupek.Z góry dziękuje za odpowiedż. Pozdrawiam

  • Niestety jak już powstanie dziurka, to niewiele da się domowymi metodami coś z tym zrobić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Szanowny Panie doktorze, wiele lat temu miałem ogromnego czyraku na środku czoła 3 centymetry poniżej lini włosów. Pozostał mi po nim wielkie wybrzuszenie które było korygowane krótko po tym przez chirurga plastyka. Znacznie to zniwelowało wypukłość ale całkiem jej nie usunęło. Czy jest możliwe zrównanie tego wybrzyszenia o powierzchni 2.5 cm na 3.5 cm do poziomu otaczającej skóry. Z góry dziękuję za poradę.

  • Bez obejrzenia nie jestem w stanie powiedzieć, trochę się raczej da, ale nie wiadomo czy całkowicie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam mam blizny po ospie na nogach i na twarzy po tradziku prosze o rade co zrobic?to jest straszne

  • Proszę o podesłanie zdjęć to odpiszę. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, piec tygodni temu mialam usunietego pieprza na brzuchu. Zalozony jeden szew. Nie byl duzy ale ze wskazaniem. Do tej pory rana goila się wydawalo się ladnie. Byla troszke wklesla i miala strupek. Gdy ten odpadl blizna zrobila się czerwona i wypukla. Proszę powiedziec jak teraz o nia zadbac zeby w przyszlosci wygladala dobrze..
  Pozdrrawiam

  • Proszę kilka razy dziennie masować i smarować kremem na blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, mam ospę wietrzną. Strupki mi poodpadały ale po kilku zostały mi wielkie dziury na polikach. Stało się to dzisiaj. Czy mogę coś zrobić żeby te blizny zniknęły albo się pomniejszyły? Bardzo mi na tym zależy. Mam w domu maść bliznasil ale nie wiem czy mogę jej używać, a jeśli tak to już teraz, czy jak dziury lekko się podgoją. Pozdrawiam.

  • Na blizny zanikowe (a takie zazwyczaj powstają po ospie) domowe metody nie są zbyt skuteczne, a jeśli już to tylko roller. Sugeruję, żeby jak najszybciej po zagojeniu zacząć zabiegi laserowe, bo stare blizny po ospie poprawia się trudno. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam
  Panie doktorze 8 maja córeczka 15 miesiecy wylała na siebie gorąca herbatę poparzyla sobie ramionka,prawa część klatki piersiowej i brodę wszystko było wygojone po 7 dniach.Oparzenie oceniono na 2 stopien.Na ramieniu i pod piersią kilka dni temu pojawiły się białe wgłębienia(domyslam się ze to blizny zanikowe)czy można je czymś potraktować aby je zmniejszyć?

  • Proszę masować i smarować 2x dziennie i podesłać do mnie zdjęcia to zobaczę co dalej robić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

   • Witam
    Na jaki adres e-mail mogę wysłać zdjęcia?Od oparzenia minęły już 3 miesiace.W miejscu oparzen pojawiły się białe oraz lekko brązowe przebarwienia(plamy).Chciałabym aby PAN doktor obejrzał oraz doradził czym je smarowac.
    Dziękuje pieknie.
    Pozdrawiam

    • Proszę podesłać zdjęcia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Jestem po wycięciu tarczycy 3 tygodnie temu blizna jest ładna smaruję maścią silikonową lecz niepokai mnie zgrubienie nad blizną proszę o radę .Pozdrawiam maria

  • Proszę regularnie i dosyć mocno masować, i na razie poczekać ok. 3 miesiące. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie Dr. Mam pytanie. Moja siostrzyczka która ma 6lat została pogryźona przez dorosłego amstafa, jak na tą rasę to bardzo łagodnie ją potraktował, dziewczynka ma 15 szwów wokół uszka resztę z tyłu głowy (odrosną włosy i nie będzie widać blizny, ale czy tę wokół uszka delikatnie nachodzi na ppoliczek, i czy po zaciągnięciu szwów będzie to widoczne, czy po czasie się zagoii i nic nie będzie widać. Dziewczynka drugą noc spędza już w szpitalu. Proszę o radę z góry dziękuję.

  • Niestety najprawdopodobniej ślady pozostaną. Zapraszam do pokazania się jeśli nie jest to kłopotem około miesiąc od zagojenia się. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam
  27 maja 2015 miałam usuwaną zmianę na skórze nad łukiem brwiowym. Rana bardzo ładnie się zagoiła. Mam bliznę ok 4 cm, jednak w jednym miejscu pojawiło się zgrubienie pod skórą. Jest to dość twarde. Smaruję Contratubexem. Jednak martwię się co z tym dalej robić, bo nie widzę, żeby te zabiegi przynosiły efekt. Proszę o radę

  • Musiałaby zobaczyć, żeby doradzić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam
  Półtora miesiąca temu oparzyłam sobie udo wrzątkiem miałam zmieniane opatrunki co dwa dni przez tydzień u chirurgia, później smarowałam oliwką dla dzieci a nastepnie lekarz powiedział mi że nie musze niczym juz smarować i że po bliźnie nie będzie śladu stosowałam jednak codziennie maść Cicatridina. Mija juz miesiąc rana dalej jest taka sama nie zmniejsza sie czasami robi sie czerwona a później blednie. Chciałam zapytać czy to prawidłowy przebieg gojenia blizny a jeśli nie to jaką maść powinnam stosować ? Proszę o rade. Pozdrawiam.

  • Pełna regeneracja skóry trwa nawet ponad rok czasu, dlatego kolorem proszę się nie martwić. A smarować warto przez 3-4 miesiące. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie Doktorze,
  Piszę, ponieważ mam problem właśnie z blizną zanikową. Na koniec marca tego roku spadłam ze schodów i w wyniku urazu zrobiła mi się rana na łydce. Po około 3-4 tygodniach jak rana w moim odczuciu się zagoiła zaczęłam stosować Contractubex. Stosowałam ją dość regularnie, aż do teraz czyli połowy czerwca ( w sumie używałam jej około 2 miesiące). Niestety blizna jest wklesła i co najgorsze mocno czerwona. Pani dermatolog powiedziała, że jest to blizna zanikowa i prawdopodobnie niewiele się zmieni w jej wyglądzie, a stan taki jest najprawdopodobniej spowodowany właśnie używaniem maści. Czy mimo wszystko mogę liczyć na to, że kolor blizny z czasem będzie przypominał kolor skory? Jeśli tak, to jak długo może to trwać? Czy jest jakieś inne leczenie lub zabiegi, które mogłabym zastosować w tej sytuacji? Podaję dwa linki ze zdjęciami mojej blizny:
  http://zapodaj.net/2f2d4dee8ae9f.jpg.html http://zapodaj.net/78615fa38197f.jpg.html
  Z góry dziękuję bardzo za odpowiedź i pozdrawiam!

  • Kolor się wyrówna, chociaż może stać się wręcz jaśniejszy od skóry obok. Wyjątkowo zdarza się, że się nie wyrównuje – wtedy należy wykonać zabiegi jak na każde inne przebarwienia. Zapadnięcie niestety wymagałoby zabiegów laserowych najlepiej. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Pana doktora,

  Od jakiegoś czasu borykam się z około 8 miesięczną blizną, w miejscu naturalnej zmarszczki na czole. Jest to niewielki wklęsły pigment ciemnego koloru spowodowany trądzikiem. Tydzień temu miałem wykonany na niej zabieg laserowy, lecz nie widać większych efektów. Zostałem poinformowany, że jedyną metodą prawdopodobnie byłoby nacięcie chirurgiczne, w celu pozostawienia na tym miejscu białej blizny w kształcie kreski. Chciałbym spytać czy robił Pan kiedyś coś podobnego i na jakiej zasadzie miałoby to wyglądać? Skąd miałbym pewność, że nowo zrobiona blizna będzie w białym, a nie ciemnym kolorze. Lubię się opalać, a ówczesna blizna zmusza mnie do ciągłego chronienia jej przed promieniami słonecznymi. Czy biała blizna zmienia kolor na Słońcu? Czy również trzeba ją nieustannie chronić?

  Do końca wakacji zamierzam chodzić w czapce i smarować ją kremami, ale na dłuższą metę chciałbym raz, a dobrze pozbyć się tej uciążliwości.

  Pozdrawiam.

  • Musiałbym zobaczyć na żywo, ale jeśli to jest tylko ciemny kolor, to pewnie najlepszą metodą jest zastosowanie lasera na przebarwienia, a nie wycinanie chirurgiczne. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Proszę o radę w sprawie gojenia rany po pogryzieniu przez psa – 10 dni temu. Najbardziej ucierpiała prawa ręka. Na przedramieniu, w okolicy nadgarstka mam małe, ale głębokie rany, które krwawiły przez kilka dni. Był też duży obrzęk przedramienia i dłoni, więc stosowałam okłady z sody, środki antyseptyczne i oczywiście przez tydzień brałam antybiotyk.Rany wyglądają na zagojone, ale ręka nadal boli mnie dość mocno. Szczególnie trudne są noce, bo budzi mnie drętwienie dłoni, a kiedy zaczynam ruszać ręką pojawia się okropny ból (rozrywający, promieniujący), który po pewnym czasie słabnie, ale nie ustaje zupełnie i muszę w środku nocy brać silne leki przeciwbólowe. I tak jest od 5 nocy. Chciałabym zapytać, czy jest to normalne zjawisko przy tego typu ranach, czy może tworzą się jakieś głębokie blizny, które uszkadzają naczynia lub nerwy. Pozdrawiam – Alicja

  • Ból jest najprawdopodobniej spowodowany uszkodzeniem nerwów, które się teraz regenerują. Powinno się to stopniowo uspokoić. Przyjmowanie witaminy b wspomaga regenerację nerwów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam! Mój synek ma niecałe 2 latka i właśnie przechodzi ospę wietrzną.Mamy największy problem z twarzą bo krosty są dość duże i rozległe. Zrobiły sie ciemne strupy ale malemu dziecku trudno wytłumaczyć żeby nie drapał. Jednak w nocy mały podrapał i zostały czerwone ślady z dziurkami. Bardzo mnie to martwi że zostaną mu dość duże blizny na twarzy.Czy moze nam Pan cos polecić aby zapobiec bliznom po ospie?

  • Niestety w takiej sytuacji już powstaną blizny, bo skóra jest już uszkodzona. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • A co można stosować na bliznę na powiece górnej ?

  • Takie same maści, jak na wszystkie inne blizny. Ważne jest regularne ich stosowanie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam,

  jestem bardzo zmartwiona i pelna watpliwosci, 3 dni temu moja 10-miesieczna coreczka upadla tak nieszczesliwie ze rana nad brwia musiala byc szyta, rana jest na okolo 1cm, chodzi mi o to ze nie jestem przekonana czy nie bylo by lepiej gdyby zostala sklejona moze blizna bylaby mniejsza, bo po szwach sa tez przeciez dodatkowe blizny po niciach i igle, lekarka stwierdzila ze blizna bedzie ladniejsza po zszyciu ..czy faktycznie tak jest? poza tym czy moge u coreczki po zagojeniu blizny uzywac plastrow silikonowych?

  • Zazwyczaj przy brwi lepiej jest zszyć ranę, bo lubi się rozchodzić i plastry/sklejenie za słabo trzymają. Po wygojeniu może oczywiście stosować plastry silikonowe. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. W kwietniu miakam usuwane znamie barwnikowe na policzku. Po zabiegu przez miesiac stosowalam masc Alantan Plus a nastepnie silikonowa masc na blizny. Niestety nie widze zeby blizna jakos sie rozjasnila i nadal mam rozowoczerwona kreske (mialam 3 szwy) Co stosowac zeby blizna rozjasnila sie i ile trwa taki proces? Z gory dziekuje za odpowiedz

  • Blizna może blednąć nawet około roku, zazwyczaj ok 4-5 miesięcy. Zależy to od głębokości i indywidualnych predyspozycji. Może Pani smarować maścią z kwasem azelainowym. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam po trądziku zostały mi blizny przerostowe na plecach i dekolcie. Stosowałam już różne maście na blizny m.in bliznasil, contractubex oraz plastry silikonowe. Niestety nic mi nie pomogło, chciałabym zapytać czy są jakieś mocniejsze maści, które mają lepsze działanie? Dodam że mam 21 lat i bardzo chciałabym się ich pozbyć. Pozdrawiam

  • Nie ma silniejszych maści. Jeśli blizny już są stare to maści nie za wiele już pomogą niestety. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Okolo miesiac temu otarlam sobie noge, a dokladniej skore na kosci piszczelowej. Po otarciu zrobil sie strupek, ktory samoistnie odpadl, ale pozostal po nim slad (ok 5 cm). Najpierw byl rozowy, a teraz lekko brazowy. Czy powinnam czyms to smarowac, zeby tak nie zostalo? Czy raczej nie da sie nic z tym zrobic?

  • Powinno samo zejść po kilku miesiącach, ale może Pani smarować dodatkowo maścią z kwasem azelainowym. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Serdecznie.. Panie Profesorze chodzi o to iż gdyż mam (( GŁĘBOKĄ ,WKLESŁĄ, BRĄZOWĄ NA 3.5 CM BLIZNE NA TWARZY OBOK OKA))
  Bliźna Powstała na skutek uderzenia twarzą w szybę bliźna ma już jakieś 6 lat i bardzo obniża moje samopoczucie bo nie wygląda ładnie 🙁 chociaż podobno Kobiety lubią blizny lecz ja do tego nie jestem przekonany. Panie Profesorze czy maść CEPAN jest wstanie rozjaśnić tą blizne? Bo jak narazie stosuje tylko cytryne ale wiem że to mało realne aby mi pomogła i prosiłbym jeszcze o radę jak mogę zrobić aby nie była taka WKLĘSŁA? Bardzo panu dziękuję za odp.

  • Profesorem póki co nie jestem, i nie mam takich planów  Z opisu wynika, że domowymi metodami nie uda się nic zrobić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam od dziecka mam dużą bliznę pooparzeniową na lewej ręce blisko ramienia.Do jej nieestetycznego wyglądu już się przyzwyczaiłam jednak nurtuje mnie inny problem z parę lat temu w jednym miejscu na tej bliżnie pojawił się jakby mały przerost ranka ciągle niegojąca się.
  Byłam u kilku dermatologów, którzy przypisywali mi róznego rodzaju maście, które niestety nic mi nie pomogły przez co też zniechęciłam się do kolejnych wizyt u dermatologów. Jednak obecnie zaczyna mnie niepokoić ten fakt,ze ta ranka zrobiła się jeszcze większa i bardziej czerwona na jej wierzchu tworzy się jakby stróp.Zauważyłam też, ze ta ranka robi się trochę bledsza po każdej kąpieli ale obawiam się,że jak z tym nic nie zrobię to ona zacznie coraz bardziej się rozrastać. Panie doktorze czy jest mi Pan w stanie pomóc coś doradzić będę wdzięczna, bo nawet nie wiem co to jest i skąd ten przerost się wziął?

  • Myślę, że mógłbym pomóc, ale musiałbym zobaczyć. Zapraszam. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, po jakim czasie można stosować silikonowe żele na blizny po przeszczepach?

  • Jak tylko szwy będą zdjęte. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie Doktorze
  Miesiąc temu córka (4 lata) rozcięła powiekę (rana ok 2 cm od połowy powieki w stronę skroni – czyli również w okolicy oczodołu). Założono stripy i rana szybko się zrosła ale jest czerwony ślad – widoczny szczególnie na oczodole. Czy można w tym miejscu stosować plastry lub maści silikonowe?

  • Czerwony ślad powinien zniknąć w ciągu pól roku. W międzyczasie można stosować maści czy plastry. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, około trzech tygodni temu moja córeczka 6 letnia rozcięła głęboko czoło nad łukiem brwiowym, po drodze wdało się zakazenie, rana była ponownie oczyszczana i mamy brzydką bliznę. Stosowałam contratubex lecz ma uczulenie teraz stosujemy Dermatix. Czy jest coś skutecznego na rynku?

  • Pomiędzy maściami nie ma jakieś wielkiej różnicy w skuteczności, ważna jest regularność stosowania. Ale jeśli wdało się zakażenie, to blizna raczej będzie większa i maści prawdopodobnie nie wystarcza. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry Panie doktorze, piszę do Pana z zapytaniem a mianowicie na lini łuku browiegomam posiadam przecięcie wielkości 1,5cm, spowodowoane uderzeniem bomu od jachtu. W czwartek tj. 06.08.2015 założono mi 2 szwy, zdjęcie przewidzane jest po siedmiu dniach, czy do tego momentu mogę zacząć stosować hydrosil na leczenie ran? Zalezy mi na szybkim wygojeniu rany bądź zminimalizowaniu widoczności gdyz za 5 tygodni mam ślub:-/ POMOCY!!!

  • W tak krótkim czasie nie za wiele się niestety uda zrobić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam blizny na nodze po operacji, dobrze zagojone, nie rozeszły się ale są dosć mocno widoczne, po 7cm. Słyszałam że istnieją jakieś bardzo cienkie nici po których blizna jest bardzo cienka. Da sie na prawdę zrobić coś żeby te blizny były cienitkie? Czy Pan wykonuje takie coś jak wyciecie blizny i ponowne zszycie?

  • Trudno mi ocenić, co byłoby najlepsze, ale pewnie zabiegi laserem frakcyjnym ablacyjnym. Wycinanie raczej nie ma sensu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie.moja córka14 Miesięczna poparzyla sie wrzątkiem na klatce piersiowej, 10% jest objętych oparzeniem :od wysokości barków aż za pępek. Czy zajmuje sie Pan takimi bliznami?? Na czym polegać bedzie leczenie? Jak narazie oczywiście przechodzi leczenie szpitalne ale o estetykę blizny to my rodzice musimy zadbać.

  • Zajmuję się jak najbardziej takimi bliznami. Leczenie trochę trwa, jest to nawet kilkanaście wizyt co ok 1 miesiąc. Niestety nie da się szybciej. Ogólnie im szybciej się zaczyna, blizna nie jest stara tym lepsze są efekty. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie co moge stosowac na jasne blizny … białe? nie wiem co juz robi a sa w bardzo widocznym miejscu 🙁

  • Niestety jest to bardzo trudny problem- można laser ekscymerowy, ale jest on trudnodostępny i nie daje gwarancji. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam,przeszłam zapalenie mieszków włosowych i zostały mi białe ślady po nich,smaruje często cepanem i kremem pilarix jak zalecił dermatolog,widzę że plamki jaśnieją ale czy całkiem zejdą proszę o rade.

  • Trudno mi powiedzieć, bo nie widziałem.

 • Dzien dobry,
  ponad miesiac temu mialam robiony lifting czola i usuniecie zbednej skory nad okiem. Niestety blizny na galkach ocznych I na lini czola pozostaly. Uzywam masci Contratubex lecz nie widze efektu. Staram sie zakrywac je mocnym makijazem I opaska na czole. Jaki dokladnie laser polecilby mi pan w moim przypadku? Pozdrawiam
  Maria

  • Najprawdopodobniej laser frakcyjny ablacyjny, ale bez obejrzenia blizny trudno na 100% powiedzieć.

 • Witam.
  Mam pytanie. Moja 6 letnia córka została pogryziony przez psa, ma szytą ranę, 3 szwy, rana w kształcie ptaszka -do góry nogami,(niedomkniety trójkąt

  • Dopóki nie są zdjęte szwy i rana nie jest zagojona trzeba tylko dbać o dobre i szybkie gojenie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie, moja 6letnia corke pogryzl na buzi bulterier. Masakra bylo to 2 tygodnie temu. Lekarz polecil mi dermatix, ale jestem samotna mama dwojk idzieci i nie bardzo mnie na niego stac. Czy Bliznasil jest ok? I czy moge stosowac go na blizny, z ktorych dopiero odpadly strupki? poki co smaruje 2 razy dziennie linomagiem, ale jest to moja coreczka i jest to buzia ( caly lewy policzek i na czole po prawej stronie nad okiem). Sporo tego. To dziewczynka i chcialabym, poki jest malutka jaknajszybciej i jaknajlepiej pozbyc sie blizn.. Po roku bedziemy mialy konsultacje u chirurga plastycznego. Czy moge juz stosowac bliznasil na takie miejsca, z ktorych dopiero odpadly strupki? Pozdrawiam i czekam na odpowiedz, z gory dziekuje. Sylwia

  • Bliznasil może być. A więcej będzie można powiedzieć po jakiś 6-8tygodniach od urazu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam. moja córka wieku 3,5mca przeszła operację na otwartym sercu. obecnie ma 6,5mca i ta blizna jakoś zbyt powoli się goi, u góry już zaczyna blednąć ale na dole jeszcze gdzieniegdzie są maleńkie strupki, nic się nie sączy. lekarz mówi że goi się prawidłowo. czy można już coś zacząć stosować, jakieś maści (jakie) lub plastry żelowe (jakie) bądź od razu laser? (gdzie w Trójmieście) jeśli p.dr byłby tak uprzejmy i doradził. chętnie podeślę zdjęcia rany (czy ten mail jest aktualny?recepcja@triclinium.pl)
  Chciałabym zrobić wszystko aby w przyszłości moja córka nie miała do mnie żalu, że czegoś nie zrobiłam by jakoś zmniejszyć widoczność tej blizny.dziękuję

  • Witam serdecznie. Proszę podesłać zdjęcia. Na ten moment proszę bliznę smarować i regularnie energicznie masować. Co do gabinetu trudno mi kogoś polecać, aż tak nie jestem zorientowany co do Trójmiasta. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie,
  9 października 2015 miałam usuwany pieprzyk w okolicy zmarszczki nosowo wargowe. Pieprzyk miał około 0,5 cm. Lekarz wyciął go chirurgicznie i założył aż 5 szwów. Po 4 dniach tj. 13.10.15r ściągnął szwy i zakleił plasterkami. Dzisiaj jest 18.10. Strupki juz odpadły ale widoczna jest blizna z drabinką i dookoła czerwone. Co na tym etapie zrobic żeby zminimalizować ta bliznę? Jestem załamana bo obiecywał ze nic nie bedzie widać po wycięciu a mam okropny ślad. Nie powiedział tez ze to bedzie tak duże ciecie. Nie spodziewałam sie takiego rezultatu. Bardzo prosze o pomoc. To jest swieza blizna w sumie 9 dni wiec moze jeszcze mogę wpłynąć na jej wygląd.
  Dziekuje, Anna

  • Proszę podesłać zdjęcia, a na ten moment smarować maśćią na blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Szanowny Panie Doktorze,

  ja się spotkałam z ogromem opinii co do zastosowania laserów. Jestem pacjentem “onkologicznym” więc z bliznami jestem w bliskim kontakcie:) I tak: jedni lekarze mówią żeby zabiegi laserowe wdrażać zaraz po ściągnięciu szwów (np laser 1540 ITP). Inni wspominają że po 3 miesiącach łączyć IPL – żeby zamknąć naczynia a zaraz po tym laser 2490 aby zadbać o właściwą przebudowę blizny. Chirurg plastyk mówił – absoltnie do roku czasu nie ruszac blizny tylko smarować silinonem. Gdzie jest prawda i jakimi laserami (długość fali) traktuje się blizny. Jaka jest różnica postępowania z bliznami świeżymi (i od kiedy można je “laserować” a starymi?
  Bardzo dziękuję
  Agnieszka

  • Najważniejsza rzecz to działanie na bliznę jak najszybciej, zaraz po zagojeniu. Czekać można, ale to osłabia skuteczność laseroterapii. Inna sprawa to jaki laser. Ogólnie to frakcyjny ablacyjny, ale jak mocno, jak często itp. to już jest bardzo indywidualne. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam tydzień temu usuwałam laserem kilka płaskich pieprzyków z twarzy od 1mm-3mm ten największy i dwa mniejsze strupeki zostały zdrapane przez sen po 5 dniach od zabiegu sa małe dziurki a ten większy 3miletrowy to tez bliska wklęsła sa lekko czerwone. Doktor powiedział ze blizn raczej nie bedzie. Co zrobic by uwypuklić/zrównać blizny. Czy maść pomoże i jesli tak to jaka? Mam wrażliwa skore i nie wiem czy cepan lub contrctubex nie podrażni skory. Narazie używam bio oil ale słyszałam ze ten nie zrówna blizn. Zabieg miałam w Polsce obecnie mieszkam w uk czy konieczny bedzie powrót i kuracja laserem nieablacyjnym czy sama maść/zel mógłaby tu pomoc. Prosze o wskazówki. Z gory dziękuje

  • Proszę się nie martwić, zawsze tak jest że są dołki, ale w 99% się wyrównują i nie trzeba nic specjalnego robić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie, w marcu 2014 roku miałm usuwaną zmianę na skrzydełku nosa – rak podstawnokomórkowy.Badanie histopatologiczne wykazało zbyt mały margines z jednej strony, wyrównany zabiegiem laserowym.Następnie mialam naświetlania ( 3 x 20 min).Po trzech miesiacach od zabiegu zaczęła ni sie tworzycledwie widoczna blizna, w zupełnie innym miejscu, tak jakby w przedłużeniu w kierunku dziurki od nosa.Ta blizna okresowo boli, piecze i swędzi.Od zabiegu minęło 18 miesięcy, a ja znów czuję ból (niezbyt mocny), i pieczenie, jak po skaleczeniu.Czy tak jest zawsze przy takich zabiegach? Proszę o odpowiedź.Dziękuję

  • Czasami tak się dzieje, ale raczej przy świeżej bliznie, a nie 18 miesiecznej. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie.
  Mam takie pytanie: Czy od raz u po ściągnięciu szwów mogę delikatnie natłuszczać i masować bliznę?
  Łucja.

  • Ciut zależy od okolicy i jak napięta jest blizna. Ale delikatnie masować nawet trzeba, a tym bardziej smarować. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Serdecznie,
  Ostatnio zostałam oparzona papierosem w policzek. Rana miala wysięk, więc poszłam do lekarza. Przepisano mi Octenilin. Zastosowałam go po raz pierwzy i utworzył on skorupe na ranie. Nie wiem co mam z tym zrobić, czy zmyć, czy oderwać jak polecją, jezeli jednak oderwe warstwę żelu to rana znowu nie bedzie sie goić tylko bedzie raną otwarta bez wastwy gojącej się. Nie wiem jak postępować z tym preparatem, na ulotce nie zbyt jest to opisane w stosunku do oparzeń.
  Proszę o odpowiedź. Dziękuję

  • Proszę nic nie odrywać i pozwolić, żeby wszystko się wygoiło i samo odpadło. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Proszę mi powiedzieć ,cz mogę stosować jonoforezę i laseroterapię na bliznę na mostku scalonym drutami, po operacji zastawki serca,biorę stale warfin.Blizna ma 3 lata ijest przerośnięta ijest uciążliwa.

  • Laser można spokojnie, jonoforezę ostrożnie, bo do końca nigdy nie widomo, jaką drogą płynie prąd. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam mam niewielkie 3 dołeczki na policzkach (blizny zanikowe, po trądziku), byłam już na 2 zabiegach laserem frakcyjnym, jednak dołeczki dalej są, teraz smaruje je maścią sponter i jestem umowiona na zabieg exellis, nie wiem już jak sobie z tym poradzić, ponieważ szpecą twarz, czy dalej kontynuować zabieg laserem a może są na to inne metody?

  • Są inne metody, ale musiałbym zobaczyć jakie to blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie,drugiego pażdziernika 2015roku – po 6 tygodniach zdjęto mi gips (trójkostkowe złamanie prawej goleni),natychmiast rozpoczęłam rehabilitację nogi, ale niestety nie zwrócono należytej uwagi na blizny pooperacyjne, które na dzień dzisiejszy są wielkim problemem.Od miesiąca intensywnie rehabilituję (szczególnie przy kostkach są przerośnięte i wklęsłe).Ból niesamowity przy uciskaniu i rozciąganiu ale w dalszym ciągu mocno utradniają ruchomość nogi.Rana przy wewnętrzej kostce nie jest zagojona(często po mocnym uciskaniu) otwiera się, co uniemożliwia stosowanie jakichkolwiek maści.Może są jakieś sposoby wspomagające przyśpieszenie “oderwania tych blizn”.Będę bardzo wdzięczna za podpowiedż.Serdecznie pozdrawiam

  • T zależy co jest przyczyną niegojenia. Są preparaty wsomagające, jeśli tylko złe gojenie to problem miejscowy (niedożywienie i niedotlenienie), ale to może też być choroba ogólnoustrojowa albo po prostu mechaniczne naciąganie blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,
  3 tygodnie temu, zostałam ugryziona przez bezdomnego psa w przedramię.
  3 dni temu sciagnieto mi szwy, rana była dość głęboka.
  Czuje ogromny dyskomfort, gdyż jest to prawa ręka. Nie mogę jej wyprostować do końca, boli kiedy jest w ruchu.
  Ile czasu potrzeba, aby rana się zagoila i czy powinnam skorzystać z pomocy rehabilitanta?
  Bardzo proszę o odpowiedź.

 • Witam Panie Doktorze.
  W czwartek miałam operację usuwania tarczycy, w sobotę po 2 dniach usunięto szwy. Dzisiaj-3 dzień wyszłam ze szpitala. Co robić z tak świeżą blizną? Wpierw linomag do odpadnięcia strupków ale jeszcze bez masażu? Czy inny schemat postępowania? I kiedy masaż i żele silikonowe ? Pozdrawiam Joanna

  • Póki są strupki to nie masujemy, ale jak odpadną to trzeba masować i silikon. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam! Siedem dni temu zdjęto mi szwy z pleców i chciałabym zapytać kiedy najlepiej zacząć stosować preparat na bliznę

  • Proszę już zacząć stosować. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry byłam zachaczona na twarzy zębem przez psa rana z zewnątrz zagoiła się ładnie ale pod skóra powstało coś twardego i trochę ciągnie ( taka gulka )minęło już ponad dwa tygodnie czy jest szansa ,że się rozejdzie jak mogę sobie pomóc aby się tego pozbyć? Dziękuję za odpowiedź.

  • Blizna ewaluuje przez 18-24 miesiące, ale czy się wyrówna nie wiem, bo po pierwsze nie widziałem, a po drugie każdy organizm inaczej reaguje . Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Dwa dni temu uderzyłam twarzą w słup betonowy na tyle niefartownie ze rozcielam łuk brwiowy. Skończyło się szyciem i trzema szwami. Mam wrażenie ze rana została źle zszyta ponieważ na dolnej powiece mam zgrubienie. Co powinnam dalej z tym zrobić ? W najbliższy poniedziałek najprawdopodobniej będę miałam ściągane szwy . Z góry dziękuję za odpowiedź . Pozdrawiam

 • Witam,moj problem natury estetycznej polega na tym, iz po zabiegu usuniecia z boku policzka dwoch piprzykow za pomoca jednego ciecia skalpela -zgodnia z propozycja chirurga plastyka- bylo to 5 lat temu- zapadl mi sie policzek i znacznie rozni sie od tego drugiego. Czy istnieja jakies zabiegi wypelniajace miejsce pod blizna?

  • Oczywiście że można to skorygować. Co by było najlepsze mógłbym powiedzieć po obejrzeniu. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Witam,prosze o porade,moja 2,5letnia coreczka upadla na kant klocka i rozciela skore czola,rana byla dlugosci ok 1cm,zostala zeszyta 2szwami,gdy po ok 10dniach odpadl strupek zostala czerwona plaska blizna.Dzis mijaja 3tyg i bluzna nadal jest czerwona mimo,ze smarowalam unigel,em a teraz naklejam plastry silikonowe.prosze o porade jak dalej pielegnowac blizne aby slad byl jak najmniej widoczny? monika

 • Zgrubienie to raczej efekt urazu i gojenia/powstawania blizny niż złego szycia. Należy mocno masować i proszę stosować preparaty na blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, dokładnie dwa lata temu podjęłam się zabiegom laserowej depilacji IPL całych nóg. Sesje dokonane były jak dobrze pamiętam 4 razy. Niestety od tamtej pory mam blizny na nogach. Spowodowane jest to najprawdopodobniej reakcją alergiczną, ponieważ przed zabiegiem pani popisała moje nogi mazakiem, a potem użyła lasera. Po zabiegu w miejscach długopisu powstały strupy, a kolejno czerwone ślady. W trakcie wakacji blizny wyglądały jeszcze gorzej, ściemniały i od tamtej pory są brązowe. Salon w ramach rekompensaty wykonał kilkukrotny zabieg mezoterapii igłowej i fale radiowe. Niestety nic to nie pomogło. Do tej pory mam brązowe ślady, które przesyłam na zdjęciu. Dodam, że stosuje Bio-oil. Byłam dzisiaj na konsultacji w salonie i zaproponowano mi dopiero za pół roku laser na blizny. Czy do tej pory mogę coś zrobić, aby je pomniejszyć? Proszę o pomoc.

  • Myślę, że poparzenie było, ponieważ ciemny mazak chłonie silniej światło niż skóra- miejsc kreśleń nie wolno naświetlać! Co z tym zrobić trudno mi jednoznacznie powiedzieć, bo nie wiem czy są blizny czy tylko przebarwienia. Ale na pewno nie ma sensu czekać pół roku. Proszę podesłać zdjęcia lub zapaszam na konsultację.

 • Witam Panie Marku. miesiac temu mialam przeprowadzony zabieg wyciecia pieprzyka przy nosie. Teraz wokól blizny jest czerwona skóra a w jednym miejscu blizna jest zgrubiala i ma siny ciemny kolor, jakby krew byla pod spodem. Wyglada to tak jakby mi znowu urosl ten nieszczesny pieprzyk. Czy to jest normalne? Moze powinnam cos z tym zrobic? Smarowalam contractubexem i przemywalam woda z mydlem. I jeszcze jedno pytanie czy moge juz maskowac blizne kosmetykami typu podklad czy puder? Bardzo prosze o odpowiedz

  • To pewnie jest blizna wypukła, ale dokadniej mógłbym powiedzieć po obejrzeniu. A kosmetyki można stosować

 • Witam, bardzo proszę o pomoc. Mój 2,5-letni synek 1,5 miesiąca temu wpadł w futrynę i rozciął sobie łuk brwiowy. Niestety zakończyło się to szyciem. Po odpadnięciu strupka chirurg kazał smarować to miejsce cepanem, ale mały tarł to miejsce… Maść go uczulała. Lekarz kazał smarować dermatixem. Niepokoi mnie fakt, że miejsce jest cały czas czerwone. Nic się nie zmienia… Nie wiem, czy to jest normalne. Bardzo proszę o odpowiedź. Co mam robić? Powiem szczerze, że nie wygląda to ładnie. Po za tym w miejscu rozcięcia pojawiła się maleńka grudka, coś jakby kaszaczek. Pozdrawiam.

  • Czerwony kolor jest normalny, po kilku miesiącach powinien zniknąć. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam,panie Doktorze jaka jest różnica miedzy laserem frakcyjnym CO2 a laserem fotona.Córka miała wycinany pieprzyk następnie 3 zabiegi laserem frakcyjnym CO2 -zero efektu ,teraz musimy zmienić gabinet na Łódź i proponują fotona – który laser jest lepszy.I jak wygląda gojenie po fotonie?Proszę o odpowiedż. Nie wiem co robić.

  • Oba lasery są ok, jeśłi tylko są prawidłowo stosowane. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam, mam blizny potrądzikowe zanikowe niektore sa czerwone, chciałabym je chociaż trochę spłycić i rozjaśnić, czy mogłabym zastosować atrederm badz zorac? nie stac Mnie na zabiegi.

  • Maści niestety nie zmniejszą blizn zanikowych, ale pomagają w zblednięciu czerwonego koloru. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • 12 grudnia wyszliśmy z 8-miesięcznym synem ze szpitala po oparzeniu: klatka piersiowa i udo 2b, przedramiona 3 – po przeszczepie skóry z uda. Klatka piersiowa i udo goją się ładnie, ale bardzo powoli, skóra jest coraz jaśniejsza i powstał na niej już “meszek”. Czy to dobra oznaka? W domu przez 3 tygodnie stosowaliśmy linomag, później wszedł alhydran na przemiennie z linomagiem.
  Martwi mnie udo oraz miejsca po przeszczepach. Na przedramieniu powstało zgrubienie (niewielkie, około 1x1cm, ale bardzo szpeci malutką rączkę). Stosujemy plastry granuflex polecone w poradni w Prokocimiu w Krakowie i masuję zgrubienie 3x dziennie po ok. 5 minut. Zgrubienia nie powiększa się, ale i nie maleje. Na udzie po 3 tygodniach stosowania plastrów granuflex skora jest mocno czerwona, sucha i lekko twarda. Rany są zagojone. Czy powinnam nadal stosować te plastry?
  Jak ogólnie powinniśmy postępować dalej? Bardzo proszę o pomoc – codzienna pielęgnacja jest dla mnie dużym stresem, bardzo czekam na efekty. Pozdrawiam serdecznie. Marta.

  • Na razie postępowanie jest dobre. Niestety pełne gojenie trwa długo, blizna się przebudowuje miesiącami. Sugeruję na tym etapie pokazanie się komuś, kto zajmuje się leczeniem blizn, bo powoli można by zacząć zabiegi. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam Panie Marku Mój problem to uległy moje nogi poparzeniu wrzątkiem minęło od tego czasu 3 miesiące a blizny są płaskie nie wypukłe lecz brązowe i czerwone oraz wysuszone.Stosowałam maści plastry.Bardzo proszę o odpowiedz.

  • Pastry proszę koniecznie stosować dalej. Dodatkowo można by już zaczynać zabiegi laserowe. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam. Panie Doktorze 1,5 miesiąca temu córce ostrzyknięto bliznowce na plecach i brzuchu. Skóra po ostrzyknięciu głęboko zapadła(zrobiły się dziury)zmieniła kolor(na biały) stała się cienka. Czy istnieją jakieś metody by odbudować to co zanikło i przywrócić normalny kolor skóry. Bardzo proszę o odpowiedź

  • Trudno mi odpowiedzieć bez obejrzenia. W jakimś stopniu skóra sama powinna się zregenerować. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Dziś minęło 10 dni od zdjęcia plastra granuflex z uda, gdzie pobrano skórę do przeszczepu. Zaczęłam smarować alhydranem i maścią silikonową Veraderm. NIe jestem pewna, czy dobrze postępuję. Skóra lekko się łuszczy, wieczorem nadal paski są mocno różowe. Co robić?

  • Wszytko raczej jest ok, chociaż nie widziałem i na 100% nie mogę powiedzieć. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Dzień dobry
  Jakieś 1,5 roku temu podczas majsterkowania przeciąłem skórę na nadgarstku. Niewielka rana, ok. 4 cm, założono mu szwy, zagoiła się, ale od razu zauważyłem, że tak jakbym miał nieco mniejsze czucie na części kciuka. Po zdjęciu szwów blizna wyglądała na żywą, i do dziś tak wygląda, a do tego mam wrażanie jakby była coraz większa, jakby ta dawna rana się rozstępowała. Gdy mocniej nacisnę bliznę, czuję pod spodem lekkie ukłucie, promieniujące czasem na kciuk. Mam się czyms martwic czy nie?

 • Witam serdecznie. Panie doktorze, 2 miesiące po oparzeniu na żuchwie blizna się wybrzuszyła, wygląda jak wypukła grubsza kreska, pomimo stosowania żelu silikonowego od ponad miesiąca. Wcześniej powierzchnia była płaska i cała czerwona. Blizna jest biała na środku i czerwona wkoło. Czy dalsze stosowanie żelu silikonowego przyniesie rezultaty?

 • Witam, 12.01 br.ugryzł mnie pies i miałam szycie na twarzy- 6 szwów od płatka nosa do wargi górnej. Po 10dniach zdjęto szwy. Stosuje co ok.2h żel contractubex i 2x dziennie spotner. Blizna jest ròżowawa, gdy dotykamy czuć lekka wypukłość. Co by Doktor polecił, by stała się jak najmniej widoczna?

 • Witam! Moja córeczka ma 6 lat i 3 tyg temu przechodziła ospę. Była bardzo wysypana i nie mogła się powstrzymać przed drapaniem krostek. Nie które tak rozdrapała ,że miała dość spore ranki. Myślałam, że chociaż strupków nie zdrapie ale i tu nie obeszło bez zdrapania. I niestety ma dość dużo tych blizn ,ale najgorzej przerażają mnie te na buzi. Chciałabym jak najszybciej czymś smarować ale nikt nie potrafi mi nic doradzić więc zaczęłam szukać w internecie i ciesze sie ,że tu trafiłam bo może Pan mi pomoże.

 • Mogę się z Państwem podzielić swoim sposobem na uniknięcie blizn ospowych u dzieci. Moją córeczkę smarowałam gencjaną punkt po punkcie, gdy zaczynały się tworzyć czerwone plamki z pęcherzykami lub bez. W pewnym momencie była prawie cała granatowa! Spała w granatowj piżamce na ciemnym prześcieradle,nie przejmowałam się tym, kąpałam ją w tym czsie może raz w wodzie z sodą, żeby nie rozmoczyc strupków.
  Trwało to wyjątkowo długo, wysypane było niemal całe ciało – a nie miała rzadnej blizny nawet najmniejszej. Co ważne nie drapała się bo gencjana znosiła świąd

 • Witam! Moja 2- letnia córeczka miała w grudniu wypadek,a po nim głęboką ranę na środku czoła. Została ona zszyta ( 4 szwy ), po których została blizna na ok. 13mm, w bardzo widocznym miejscu na środku czoła, niewiele wyżej brwi. Zaraz po zagojeniu się rany zaczęliśmy smarować ją maścią Dermatix (zgodnie z zaleceniem lekarza), 2 razy dziennie rano i wieczorem. Minęły już 2 miesiące i jak na razie rana jest bardzo czerwona i widoczna. Wiem, że im dłużej stosuje się maść tym efekt powinien być lepszy. Ale bardzo proszę o poradę, czy u tak małego dziecka można coś jeszcze zacząć robić, tak aby blizna była jak najmniej widoczna? Z powyższych odpowiedzi wnioskuję, że laser odpada?? Jak każda matka chciałabym mieć pewność, że zrobiłam wszystko żeby blizna była jak najmniej widoczna.

  • Można stosować zabiegi laserowe, wiek nie przeszkadza. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Witam
  Proszę o pomoc
  W piątek 26.02.2016 upadając rozcięłam sobie łuk brwiowy,rana nie jest zszyty ponieważ za późno zgłosiłam się do lekarza , rozeszła się ,jest dość gruby strup co można z tym zrobić aby była jak najmniejsza blizna?
  Czy można smarować solcoselyrem i czy to coś pomoże?

  • Solcoseryl do dobry preparat. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Witam
  Doznałam urazu – rana tłuczona. Nos i okolica pod okiem zaopatrzone są chirurgicznie – szwy do ściągnięcia 7 dnia .. Czy przez te dni przemywać czymś rany? Jak pielęgnować? Stosować opatrunek? Czy do dnia ściągnięcia szwów nie ruszać ran?

  • Należy odkażać i smarować maściami przyspieszającymi gojenie. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam! Mój syn ma 8 lat, 24 dni temu miał usuwane znamię barwnikowe w części lędźwiowej pleców, po 9 dniach chirurg usunął 3 szwy zewnętrzne, natomiast zostały jeszcze szwy wewnętrzne (wystają 2 niteczki na zewnątrz, jeszcze nie odpadły, jedna z nich jest ukryta w formie strupka ). Czy szwy wewnętrzne są przeciwwskazaniem do stosowania maści typu Veraderm? Kiedy można zacząć ją stosować? Jak dbać o bliznę na tym etapie?

  • Nie są, można smarować, a ogólnie intensywnie masować. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Dzień dobry
  Jakieś dwa miesiące temu zaczęła mnie piec skóra twarzy zrobiła się czerwona i z dnia na dzień pojawiły się na niej podłużne bruzdy i plackowate blizny o ciemniejszym kolorze.Wszystko zaczęło się na niej odbijać,jakby utraciła całą swoją jędrność, pod oczami zrobił się”beton”.Następnie zauważyłam, że głownie na przedramionach i szyi pojawiły się czerwone plamy przypominające blizenki (i swędzenie całego ciała). Blizny na twarzy dalej się tworzą (czuje mrowienie i tworzy się ubytek skóry jak po trądziku). Mam 34 lata i do tej pory skóra była jednolita i w dobrej kondycji. Jakiś czas temu pracowałam ze starymi papierami (liczącymi 50 lat) czy może mieć to coś wspólnego? Proszę o pomoc, gdyż proces ten postępuje i skóra szczególnie na twarzy robi się brzydka.

  • Trudno mi powiedzieć bez obejrzenia. Warto by było udać się do dermatologa. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam Panie doktorze. Ponad miesiąc temu córka 8 lat przez przypadek dostała od kolegi z dużej odległości małym przedmiotem w czoło tuż nad łukiem brwiowym było mocne otarcie skóry z czego zrobił się strupek. Po odpadnieciu strupka pozostał czerwony ślad i lekkie wglebienie w tym miejscu ale widoczne tylko przy mimice w tedy kiedy np unosi brew do góry, mam wrażenie że ta skóra jest delikatniejsza. Od odpadniecia strupka mija miesiąc smaruje bepanthenem czasem noscar lub bio oil. Nie wiem co mogę zrobić na tym etapie i na jakiej konkretnej maści bazowac i czy jest szansa że ta skóra się zregeneruje tak że nie będzie widać tego wglebienia? Co mam robić aby nie zaszkodzić czym smarować? Może jakieś masaże aby ta tkanka się zaczęła regenerowac?

  • Trudno mi ocenić bez obejrzenia, ale wgłębienie pewnie pozostanie. Kolor zaś się powinien wyrównać. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam, jestem 5 tygodni po operacji powiek ,moje blizny są coraz brzydsze .Stosuje żel Bliznasil ,oraz smaruje oliwką .Na bliznach pojawiły się jakby krostki lub kaszaki ,co robić?

  • Bez obejrzenia trudno mi doradzić. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • A da się usunąć bliznę powstałą na skutek zadrapania się szpilką??? Błagam o pomoc!

  • Pewnie, że tak. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam.W grudniu miałam operację usunięcia całej tarczycy.Blizna nadal czerwona i tkliwa oraz pogrubiona.Miesiąc po zdjęciu szwów smarowałam maścią contratubex ale blizna bardziej bolała i kuła no i zaprzestałam.Co mogę zrobić żeby ją spłaszczyć i żeby zbledła.Wstydzę się ją pokazywać.

  • Z domowych metod to tylko smarowanie i masowanie. Ale można już na tym etapie wykonać zabieg medyczne/korekcję blizny. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Dzień dobry,
  Moją 1,5 roczną córeczkę 28.03 ugryzł w twarz pies (między oczami). Zostały założone 4 szwy, które będą zdjęte dopiero 05.04. Na wierzchu jest szeroki na ok.0,5cm suchy strup. Jak dbać o ranę? Widzę, że strup jest na tyle suchy, że zaczyna córkę swędzieć. Czy są preparaty dla tak małych dzieci wspomagające gojenie i zapobiegające powstawaniu “brzydkich” blizn? Z góry dziękuję za pomoc.

  • Ważne jest dbanie o dobre gojenie, a potem masowanie blizny przez kilka miesięcy. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Dzień dobry, proszę o radę. 12 dni temu miałam przeprowadzany zabieg laserem na twarz typowo… Upiekszajacy:) przy okazji wypalony zistal wlokniaczek czy jakoś tak. Po odpadnieciu strupka mam wglebienie. Dziurką po wypaleniu była spora. Czy sstosowanie Dermatixu jest wskazane? Czytałam, że hamuje syntezę kolagenu a chyba dziurką powinna się wypełnić? Ah i jeszcze 5 dni temu miałam przepriwadzony lifting wampirzy i ostrzykniety wtedy jeszcze strupek osoczem. Proszę o radę, czy teraz Dermatix czy np Noscar.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję.

  • Nie ma sensu stosować maści na blizny przy bliznach zanikowych. Dbanie o ranę, dobre gojenie jest najważniejsze i wystarczające.

 • Witam.Moja 1.5 roczna córka otarła sobie przy nasadzie nos.Niby nic poważnego ale zanim strup zdążył zaschnąć ona go zdrapała. Od tej pory pilnowałam żeby więcej nie zdrapała.Po czterech dniach strup odpadł. Miejsce po nim jest różowe i jest minimalne wgłebienie. Chciałam zapytać czy skóra u takiego dziecka się zregeneruje i nie będzie śladu a jeżeli to jest blizna to jak ją pielęgnować żeby była jak najmniej widoczna. Z góry dziękuję za pomoć.

  • Trudno mi ocenić bez obejrzenia.

 • Witam serdecznie, moja córka (2,5 roku), miała usuwane dosyć duże znamię barwnikowe na ręku, tuż nad zgięciem łokcia, po wewnętrznej str ręki. Po operacji polecono natłuszczanie blizny i po 2ms masowanie. Dodatkowo smarowałam jej ponoć najlepszą na rynku maścia na na blizny. Maść na bazie wyciągu z wąkrotki azjatyckiej. Lecz zauważyłam, że po 3,4 nałożeniach(w ciągu jednego dnia) blizna ta staje się bardziej czerwona i pojawiają sie dookoła krostki. Stwierdziłam że to pewnie alergia, i teraz tylko natłuszczam. Nie chciałabym doprowadzić aby w przyszłości stałą się ona przerosła lub po prostu brzydka, A zauważyłąm że w jednym miejscu troszkę się rozeszła i tu jest najbardziej czerwona. Co mogę zrobić na tym etapie aby wspomóc regenerację?

  • Musiałby obejrzeć bliznę, ale chyba po 2,5 roku nie za wiele da samo smarowanie

 • Witam serdecznie , mój syn na 17 miesięcy rozciol sibie skórę nad łukiem brwiowym został założony mu jeden szew
  sciagniety zostł 2 dni temu po tym szwie jest większe wgłebienie bo szew się wrósł czy taą blizne można usunąć dodam że lekarzmówil że mam smarować linomagiem narazie bo jest zaczerwienienie ,Czy możliwe jestzminimalizowanie te go wgł

  • Będzie dosyć trudno, ale w jakimś stopniu dałoby się.

 • Witam, Panie Doktorze jaka jest Pana opinia na temat AcuScar ?
  Bardzo proszę o odpowiedż

  • Akurat nie znam.

 • Witam,Mój sym 3 miesiące temu został ugryziony przez psa miał szytą ranę 2 szwy rana ładnie się zagoiła ale został czerwony ślad nic nie blednie smaruje mu maściami silikonowymi ale raczej nie pomagają. Czy można coś z nimi zrobić? Syn ma 3 lata. Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Prawdopodobnie należałoby wdrożyć laseroterapię – bez zdjęć trudno mi ocenić, ale ugryzienia przez psy są głębokie, więc blizna prawie zawsze zostaje i domowymi metodami można ją co najwyżej trochę poprawić

 • Witam
  Mam zapytanie, 3 tygodnie temu miałam wycinane znamię nowotworowe z tyłu łydki lewej, wielkości około 1 cm, szwy zdjęto tydzień temu było ich pięć, jak na razie rana wygląda w miarę ok, jeszcze mam strupki więc jej nie smaruję, ale mam problem z dyskomfortem w łydce, mam cały czas w niej taki jakby bolesny skurcz, ból i mnie bardzo ciągnie skóra, czy to minie i czy to normalne?? proszę o odpowiedż

  • Trudno mi ocenić bez obejrzenia i informacji, jak głęboko było cięcie, itp.

 • Dzień dobry, miałam usuwaną bliznę laserem frakcyjnym i niestety 5 dnia coś mnie pokusiło i starłam strupki. Pozostały mi po tym slady drobne blizny. W niektórych miejscach skóra jest biała (grubsza, przebudowana) w innych mam drobne blizny, które różnią się kolorem. Bardzo żałuje tego co zrobiłam, ale czasu nie cofnę. Czy da się to jakos poprawić? Zrównać skórę? Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Trzeba by było ponownie wykonać laser.

 • Chcę jeszcze nadmienić, że minęło już 3 miesiące od wykonania lasera.

 • Panie doktorze,poparzyłem reke- poparzenie 2 stopnia,teraz zostala czerwona skora po 3 tygodniach od poparzenia,czym smarowac ,zebym nie miał po tym oparzeniu białych plam,poniewaz posiadam bielactwo.Prosze o rade co zakupic do smarowania.

  • prosze o odpowiedz

 • Oparzyłem reke ,skora podleczona jest czerwona ,co robic ,zeby wrociła do swojego koloru.smarowac jakas mascia?

 • Dzień dobry.Mam Blizne na czole 20letnia i od jakiegoś czasu zrobiła się bardzo twarda i jak dotykam,to czasami boli.Byłam już na ostrzykiwaniu Pani która mi to robiła stwierdziła,że to jest jakiś ziarniak i potrzebne jest kilka zabiegów żeby zrobiła się miękka i dopiero potem można ja usunąć czy to prawda?.Czy nie można takiej blizny od razu usunąć?.Blizna jest po urazie i ma jakieś 3cm.Nie wiem co mam robić.Proszę o pomoc.Pozdrawiam

 • Witam mam pytanie jestem po operacji łamania kości pod kolanem nacięcie jest długie17 cm jestem 3 tygodnie po zdjęciu szwów jaką maść powinnam stosować na blizny

 • Jakieś trzy tygidnie temu przewruciłam sie na rowże i sie niezle pościnałam na twarzy po jakimś czasie porobiły mi sie strupy a potem odpadły i zostały mi czerwine i pomarańczowe plamy na strupy stosowałam linomag w płynie i do odkażania coś na litera O… do pryskania aaaaa i mam wrażenie że te plamy troche opaliłam co stosować ??

 • Ile razy dziennie smarować blizne maścią?

 • Dzień dobry, na podniebieniu twardym w jamie ustnej miałam usuwane laserem 2 małe zmiany. Niestety powierzchnia działania lasera była znacznie większa niż zmian i powstały przez to spore blizny. Od zabiegu minęło 8 miesięcy, blizny są białe, lekko wypukłe (wyczuwalne pod językiem, pod palcem prawie gładkie). Są jednak delikatnie zaczerwienione wokół. Lekarz prowadzący mówi że jest ok, nie ma żadnego stanu zapalnego. Natomiast przeszkadza mi wygląd blizn. Czy one mają szansę się zupełnie rozjaśnić i wygładzić po jakimś czasie?

  • Blizny goją się nawet około 2 lata, ale najbardziej zmieniają się w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Wydaje mi się, że będzie już niewielka poprawa. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Dzień dobry, mam 30 lat i ospę, wyprysków nie przesadzając tysiące, smaruję je, na całym ciele, również twarz i we włosach, fioletem 1% roztworem wodnym. Proszę o informację, czy jest to prawidłowe działanie. Mam również pytanie, dlaczego nie wolno drapać? Jest to niezmiernie trudne, szczególnie nie drapanie się po głowie. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Nie drapiemy, bo powstaną blizny. Smarowanie jest ok. Można jeszcze preparaty typu pudroderm. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Dzień dobry,
  Czy laser można stosować podczas terapii Seroxatem (Paroxetinum)? Oczywiście po wykonaniu próby i jeżeli wyjdzie ona bez zarzutu?

  • Trochę zależy jakiego typu laser/na jaki problem, niektóre można z zachowaniem ostrożności. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Ja stosowałam plastry epi-derm, kupiłam je w polsce u dystrybutora i naprawdę nic tak mi nie pomogło jak te plastry – stosowałam je 5tygodni bo miałąm bardzo brzydką, grubą, czerwoną bliznę po cc i w efekcie mam płąską białą gładką bliznę, której nie widać gołym okiem, naprawdę polecam…

  • Cieszę się, że blizna jest ładna. Ale przypominam, że dużo ważniejsze jakie plastry czy jaka maść, jest odpowiednie ich stosowanie i predyspozycje danego organizmu. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Dzień dobry, Panie Marku. Jakie jest Pana zdanie odnośnie zabiegu SCARLET RF na zanikowe blizny potrądzikowe? Chodzi mi o policzki, blizny niezbyt głębokie, ale wchodzą na psychikę.

  • Wszystko zależy od rodzaju blizn i poprawności wykonania zabiegu.

 • dzien dobry.
  Jestem ponad trzy miesiace po kuracji izotekiem.
  Chcialabym usunac blizny zanikowe.
  Po jakim czasie moge sie zglosic na jakis zabieg?

  • W zasadzie można już zaczynać zabiegi na blizny, pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Dzien dobry
  Mialam usuwane cos w rodzaju krosty ktora sie odnawiala od pol roku na posladku. Zalozone mam trzy szwy. Nieldugo ide na zdjecie. Staram sie oszczedzac ten posladek i nawet boje sie siadac na nim. Czy po zdjeciu szwow nadal mam go tak oszczedzac. Jestem w stanie dalej siedziec tylko na jednym byleby blizna soe nie rozeszla. Tylko przez ile? I kiedy moglabym powrocic na silownie zeby cwiczyc partie ud i posladkow. I czym smarowac? Kiedy na szew po wyrostku stosowalam contratubex i nie pomogl mi specjalnie bo blizna sie rozeszla

  • Proszę podesłać zdjęcia jak to wygląda, ale na pewno z siadaniem trzeba uważać (mail: blog@marekwasiluk.pl)

 • Witam, posiadam ranę po wyprysku, która bardzo trudno się goiła, teraz używam kremu argosulfan aby to wygoić jednak widzę ze powstaje mi głęboka blizna zanikowa, czy jest coś co mogłabym zrobić jeszcze na etapie gojenia aby była jak najpłytsza i po jakim czasie mogłabym wykonać zabieg laserem ? Rana znajduje się na środku czoła dlatego bardzo zależy mi na kompletnym jej zniknięciu

  • Niestety nie za wiele można zrobić w domu, ewentualnie mikronakłuwanie może pomóc.

 • Witam. Będąc małym dzieckiem poparzyłam się wrzątkiem na dekolcie (oparzenia I i II stopnia). Zostały brzydkie blizny przerostowe. Miałam wykonywane 3 zabiegi laserowe w Siemianowicach Śląskich, jednak niestety wiele one nie pomogły. Czy po 20 latach od oparzenia jest możliwość zrobienia z nimi czegokolwiek? Czy jest już za późno? Czy klinika Pana Doktora zajmuje się takimi przypadkami? zdaję sobie sprawę, że nie nigdy nie znikną całkowicie. Bardzo proszę o odpowiedź.

  • Spokojnie można takie stare blizny sporo poprawić, całkiem nie da się usunąć. Zapraszam.

 • Witam. Syn miał 14 czerwca szytą część od nosa do wargi po niefortunnym upadku. Obecnie- 3 miesiące po wypadku syn ma 13 miesięcy. Mimo smarowania i nawilżania zrobiły się na nosku blizny przerostowe. Czy maść silikonowa Dermatix na to coś pomoże? Dziś pierwszy raz ją zastosowałam u synka.

  • Maść i masowania pomaga, ale trzeba cierpliwości i raczej laseroterapia będzie konieczna.

 • Witam, co Pan poleca na blizny potrądzikowe. Lepiej maść perłowa czy żel silikonowy ? Walcze z trądzikiem już bardzo długo. Teraz stosuje na noc mść acnederm. Na policzkach mam najwięcej dziur.

  • Raczej żel silikonowy, ale na blizny wypukłe, bo na dziurki nie ma sensu, nie działa.

 • witam jestem po korekcie powiek dwa tygodnie temu miałam zciagane szwy , czy smarować mascia rane żeby przysieszyc gojenie

 • Witam, Panie doktorze czy nosząc aparat ortodontyczny można poddać się zabiegowi rf mikroigłowej na blizny potrądzikowe?

  • Oczywiście, można.

 • Pano Doktorze,
  Córka (27 m-cy)ponad 2 miesiące temu mały wypadek, rana pod oczkiem ok 1 cm długości, dośc głęboka.Szyć się nie dało, do całkowitego zagojenia się rany ok 3 tyg chodziła z opatrunkiem hydrokoloidowym Granuflex Extra Thin, poźniej przyklejam jej codzinnie na 24h plaster Sutricon, raz dziennie masuję żelem sutricon do wchłonięcia. Mijają ponad 2 m-ce, Blizna płaska, ale wcale nie traci na kolorze, wręcz mam wrażenie, że jest bardziej czerwona. Jak długo mogę stosować te plastry? Czy są jakieś inne kremy, masci, plastry, które możemy dodakowo stosować u dziecka i Czy są jeszcze jakieś inne sposoby jak zminimalizować widoczność blizny u 2 latka?
  Z góry dziękuję za odpowied, pozdrawiam serdecznie

  • Na ten moment sugeruję trochę poczekać i stosować plastry dalej. Kolor stopniowo zblednie, co do struktury to niekoniecznie niestety.

 • Dzień dobry, miesiąc temu miałam operacje usunięcia macicy wraz z przydatkami. Mam bliznę od spojenia łonowego i aż 10 cm powyżej pępka. Rana się dobrze goi a strupki odpadły oprócz tych na samym dole (przy spojeniu łonowym). Jeden odpadł ale pod spodem się nic nie zagoiło, widać było malutką dziurkę po strupie (która zaraz z powrotem zarosła strupkiem). Spryskuje to co się nie zagoiło Actinoseptem. Ale boję się żeby nie wdało się tam zakażenie, poza tym chciałbym już smarować blizny maścią w celu nawilżenia skóry i żeby było jak naj mniej widoczna. Wiem że nie można zdrapywać strupków ale jak długo mogą one się tak “trzymać”?

  • Strupki potrafią się długo utrzymywać, ale nie wolno ich odrywać, bo to zwiększa ryzyko blizny i przez to dłużej się utrzymują.

 • Witam jestem po operacji kregoslupa ledzwiowego i na rezonansie wyszło ze mam zrosty otaczające korzeń l5 które dają się we znaki – czy jest jakaś metoda nieoperacyjna która byłaby skuteczna.

  • To nie jest niestety moja dziedzina i nie mogę doradzić.

 • Witam Panie Doktorze! Znajom zrobila pierwszy raz zabieg TCA (stężenie ok 30%) na samo czolo w celu zniwelowania blizn. Miała nałożone 5 warst co 1 minute. Doszło do frostu. Wszystko się zluszCzylo ale w tej chwili jest dokładnie miesiąc po zabiegu, a czoło nadal jest bardzo różowe, a między brwiami duża różowa plama. Wygląda to jak zaburzenie gojenia. Smaruje masciami natluszczajacymi i na zaczerwienienie ale nic nie pomaga. Mogę wysłać zdjęcie tylko proszę o maila. Pozdrawiam serdecznie !

 • Panie doktorze wysłałam maila ale nie dostałam odpowiedzi i nie wiem czy w ogole Pan doktor go dostal. Z maila monjaw90@wp.pl .
  Pozdrawiam

  • Jeśli nie otrzymała Pani odpowiedzi to email nie dotarł. Proszę podesłać jeszcze raz (blog@marekwasiluk.pl)

 • Czy zastosowanie któregoś z kremów na blizny a następnie naklejenie plastra silikonowego to dobry pomysł?

  • Niestety nie za bardzo, bo izolujemy plaster.

 • Witam. 4 listopada miałam usuwaną starą bliznę (35 letnią) na górnej wardze. 12 listopada zostały ściągnięte szwy. Rana już się wygoiła, ale jest zaczerwieniona podobnie jak miejsca po szwach. Dziś mamy 18 listopada mam wrażenie, że rana troszkę się jakby poszerzyła – czy może to być spowodowane tym, że dość często się uśmiecham?
  Lekarz plastyk nie zalecił smarowania specjalną maścią, tylko czymś tłustym – najlepiej smalcem świńskim i masować!!! Jestem trochę w szoku!
  Mam w domu lampę Bioptron. Czy mogę używać tej lampy (świeci na żółto) i czy jednak zakupić i smarować ranę specjalną maścią na rany wbrew zaleceniu lekarza?
  Błagam o radę, bo męczyłam się z poprzednią blizną 35 lat i nie chcę, żeby sytuacja się powtórzyła.

 • Dzień dobry, po urlopie we wrześniu mam pamiątkę na policzku w postaci blizny. Odwiedziłam już kilku dermatologów i używam wielu kremów(contratubex, biooil, cepan, svr serum), ale nie ma spektakularnych efektów. Czy mógłby mi Pan coś doradzić w tej sytuacji? Dziękuje.

  • Proszę zainteresować się laseroterapią, pomoże na pewno.

 • Na maści Cepan (z wyciągiem z cebuli) napisane jest, aby w przypadku starych blizn stosować okłady, czyli posmarować starą bliznę grubą warstwą Cepanu, przykryć gazikiem i owinąć bandażem na godzinę/wiele osób zostawia tak na noc. Czy takie okłady faktycznie pomogą?

  • Wszystko zależy jaka blizna.

 • Witam ludzzie. Uzyjcie zywokostu na swieza blizne. Zalac kozen zywokostu tak aby 1 cm wody juz po wchlonieciu byla ponad tresc. Zmiksujcie i oklad gruby na noc. Po jednym razie widac widoczna poprawe. Jestem 9 tygodni po operacji nogi. Mam za soba kolo 9 okladow na noc. Blizna jest juz w pelni biala. Teraz zaczyna sie wyrownywac blizna tzn. Struktora i bruzda sie poziomuje. To nie czary a medycyna naturalna.

 • Mam duży problem z moja blizna w czerwcu przewróciłam się kamienie żwir i piach wbiły mi się w kolano.Nie dało się tego zszyc wiec jakąś tam metoda i sulfalazinem miałam 4msc pokrywana rane. Mmlamy grudzień a blizna jest brzydka boli mnie przy dotyku siada mi w ciągu dnia kolano a codziennie na wieczór wybałusza się i robi się sino purpurowa…kolano robi się wtedy gorące czerwone i lekko opuchnięte. Mam tak co wieczór po świętach mam umówiony wizytę u chirurga traumatologa u którego leczył ranę czy to normalne? :/

  • Czasem tak się dzieje, ale na pewno nie jest to normalna blizna.

 • Dzien dobry,
  Panie Doktorze,
  Mam stare, niektore nawet 10letnie male blizny na twarzy po nieudanych próbach wyeliminowania niedoskonalosci. To sa białe blizny zanikowe z tego co czytalam. Czy jest szansa zeby je usunąć? Może ta metoda rf mikroiglowa czy laserem? Jaki bylby koszt zabiegów i ile trzeba by bylo ich zrobic? Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz

  • Zanikowe blizny ładnie się daje poprawić, problemem jest biały kolor.

 • Panie doktorze córeczka m w tej chwili roczek, przechodziłyśmy ospe i zostały jej dołeczki, najgorsze że trzy są na twarzy. Córka ma azs i na azs używam maści dimeticon gliceryna czy mogę tą maścią smarować dołki?

 • Gdy córka miała rok kot podrapał ją w twarz (blizna między brwiami do kącika oka). Teraz ma 2,5 roku. Cały czas smaruje contratubex teraz kupiłam też noscar tylko mam taki dylemat: te kremy są na rozjaśnienie blizn a córka ma białą cienką lekko wypukłą bliznę. (wypukła więc krem z silikonem też chyba bez sensu?) Co robić? smarować czy nie? czy w wieku 2,5 mogę coś jeszcze zrobić? Czuje też że ta blizna jest głęboka. Bardzo proszę o pomoc.

 • Witam. Proszę o pomoc Pana doktora. Synek wylał na twarz wrzątek. Oparzenia IIa. Nie miał skóry na nosku, policzku i ustach. Jesteśmy juz 16 dni po zdarzeniu. Skora jest wygojona ale rozowa a w najgorszym miejscu jest czerwona plamka i taj jakby taka grubsza skora z kropeczkami kaszka. Czy to jest przerost blizny? Czy smarowac to zelami silikonowymi lub no-scar? Prosze o porade.

 • Czy można jeszcze kierować pytania do Pana doktora?

  • Tak, można

 • Panie doktorze czy jest jakaś roznica między zelami silikonowymi takimi jak Silaurum, Bliznasil, Veraderm, Dermatix, plastry silikonowe?
  Pozdrawiam

  • Nie robiłem porównań, ale większej różnicy nie ma.

 • Witam, jaką maść/ żel poleca Pan doktor na miesięczną bliznę w okolicy szyi/karku gdzie plastry silikonowe się odklejają, bo są tam włosy. Pozdrawiam.

  • Nie ma znaczenia większego, ale raczej z silikonem.

 • Witam. Moj synek mial poparzenia IIa i IIb na szyjce i klatce piersiowej po wylaniu na siebie wrzątku. Takich typowych blizn nie ma tylko takie plamy obwodka brazowa a srodek jasny. Jesteśmy miesiac po incydencie. Panie doktorze czym to smarować? Do tej pory naklejalam plastry silikonowe. Czy to wystarczy czy trzeba jeszcze czyms smarowac? Czy te plamki zniknął? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za artykuł i bloga 🙂

  • Plastry powinny wystarczyć, plus masowanie, jeśli są stwardnienia.

 • Witam

  Panie doktorze
  6 letnia córeczka upadła na ławę w wyniku czego powstała 1 cm rana która zszyto-3 szwy.Jak dbać po zdjęciu szwów żeby nie powstała blizna.Czy stosować plastry siliko owe czy lepiej maści.Czy jest szansa żeby u córki nie było widocznej blizny?

  • Plastry są zazwyczaj lepsze, ale ważne jest też masowanie blizny 2x dziennie.

 • Panie Doktorze napisałam do Pana ale nie mam odpowiedzi. Bardzo mi zależy na Pana opinii. W Pana artykule jest napisane że przy białej bliźnie należy pobudzi melanocyty. Proszę mi powiedzieć jak? Córka ma 2 latka chce wierzyć że mogę jej jakoś pomóc.
  (Gdy córka miała rok kot podrapał ją w twarz (blizna między brwiami do kącika oka). Teraz ma 2,5 roku. Cały czas smaruje contratubex teraz kupiłam też noscar tylko mam taki dylemat: te kremy są na rozjaśnienie blizn a córka ma białą cienką lekko wypukłą bliznę. (wypukła więc krem z silikonem też chyba bez sensu?) Co robić? smarować czy nie? czy w wieku 2,5 mogę coś jeszcze zrobić? Czuje też że ta blizna jest głęboka. Bardzo proszę o pomoc.)

  • Można próbować pobudzać silnymi urazami, ale szansa poprawy nie jest duża.

 • Witam Panie doktorze jestem przerażona mój półtora roczny synek ma duże znamię na szyi od urodzenia niestety pojawiły się na nim rana jak gdyby odparzenie w nocy drapie i krwawi.Byłam już u kilku dermatolog, mam wrażenie jakby nie traktowali mnie powaŻnie bo jak przychodzę po poradę oglądają znamię to przypisują maść i mówią że to nic takiego niestety żadna maść nie leczy tej rany ciągle się babka.. Przepisano nam belogent Mupraxon zinelfat ciągle myje i smaruję i nic .Proszę o pomoc gdzie mam się udać..

  • Trudno mi cos doradzić, to jest jednak głównie problem dermatologiczny

 • Witam.
  Panie Doktorze jestem po wypadku, ktory miałam 2 tygodnie temu i miałam 7 szwów na czole i pozostała 10 cm blizna. Bardzo proszę o poradę w jaki sposób można zniwelować do minimum bliznę,czy już mogę stosować żel na blizny? mogę przesłać zdjęcie jeżeli Pan jest zainteresowany.pozdrawiam

  • Smarowanie i masowanie od momentu zdjęcia szwów i odpadnięcia strupków

 • Panie Doktorze, od ok. 3 m-cy jestem posiadczką blizny tarczycowej. Wg dermatologa stworzyła się blizna przerostowa. Po jednorazowym zastosowaniu plastrów sutricon blizna poszerzyła się stała się czerwona, bolesna, po dermatixie puchnie powiększa się. Jak ją pielęgnować by nie pozostawiła wielkiego śladu i problem?

  • Ważne jest regularne masowanie, smarowanie maścią na blizny, czas. A jak nie będzie efektu to niestety pozostaną zabiegi.

 • Dzień dobry, trafiłam do Pana, gdyż szukam pomocy dla synka… nie dopilnowałam go i oblał się gorącą herbatą… Miał przeszczep z uda na klatkę piersiową, ramię i żuchwę (dolną część i kawałek policzka). Po tygodniu od opuszczenia szpitala mieliśmy kontrolę w poradni chirurgicznej – zalecenia to smarowanie maścią silikonową i uszycie kamizelki uciskowej. Chciałam dodatkowo na żuchwę, ale usłyszałam, że mogłoby to spowodować wadę zgryzu, bo jest jeszcze za malutki (13,5 miesiąca). Chciałam zapytać o Pana opinię. Czy nie jest również za wcześnie na koszulkę uciskową? Czy ucisk nie przeszkodzi w prawidłowym rozwoju kośćca i mięśni? Czy na szczękę stosować plastry silikonowe czy wystarczy dermatex, czy contractubex, sutricon…? Z góry bardzo serdecznie dziękuję za wszelkie wskazówki.

  • Ucisk faktycznie może spowodować zaburzenie rozwoju żuchwy, z ręką ryzyka w zasadzie nie ma. Proszę stosować plastry i regularnie masować, marka nie jest aż tak ważna co regularność

 • Dzień dobry Panie Doktorze, rok temu przeszłam rozległą operację onkologiczną, która pozostawiła fatalną bliznę na moim brzuchu. Pomimo stosowania contratubexu, masaży naturalnymi olejkami, blizna jest widoczna i przybrała kolor bordowo – brązowy 🙁 Jej długość w pionie jest spektakularna i sięga 21 cm :((( Czy istnieje metoda, aby ją przynajmniej rozjasnić? Najgorzej sprawa wygląda wokół pepka, bo tam cienka skóra w czasie zabiegu popękała, tworząc bardzo niestetyczne dwa zrosty…

  • Całkiem nie da się usunąć, poprawić tak, ale to wymaga co najmniej kilku zabiegów.

 • Witam, 3 tygodnie temu miałam wypadek i przeciętą rękę od nadgarstka pionowo na ok 10 cm. Szwy zostały zdjęte 14.04 (5 dni temu). Ponoć zrosło się ładnie wg. chirurga wyjmującego szwy. Po dwoch dniach pojawił się ból, uczucie jakby wciągania blizny i ciągnięcia. Widać przy ruchach ręki, że blizna jakby przyrosła się do wewnętrznych tkanek nadgarstka. Blizna nie jest wypukła ale wręcz wklęsła. Zaniepokoiło mnie to i dziś poszłam do fizjoterapeuty. No i mam dwie sprzeczne opinie. Chirurg kazał tylko natłuszczać maścią z wit A i do kontroli za 2 mce. Kategoryczny zakaz stosowania maści na blizny przez 2 mce bo cyt. blizna się rozlezie. Natomiast od fizjoterapeuty dziś usłyszałam, że blizna się przyrosła, trzeba ją intensywnie mobilizować by odczepić te wewnętrzne zrosty. Mam też zacząć smarować bliznę maścią np. cepan lub plasterek na blizny by uelastycznić bliznę. Mi już nawet nie chodzi o efekt kosmetyczny tylko o funkcjonalność dłoni (blizna ogranicza ruchomość). Jaka jest Pana rada bo już nie wiem kto ma rację? stosować już masć lub plastry? ew. coś jeszcze poza masażami i ćwiczeniami?

  • Przede wszystkim silne masowanie i fizjoterapia-seria za biegów poprawiająca ruchomość.

 • Witam,
  Mam pytanie odnośnie blizn, mianwicie posiadam 2 blizny na policzku (spowodowane zerwaniem strupa). Posiadam je od 6 miesięcy i wciąż są zaczerwienione mimo stosowanych masci.(rozmiar 0,5cm 0,5cm około) Czy mozliwe jest ich usunięcie w jaki kolwiek sposób ?

  • Kolor sam się wyrówna, ale można stosować maści (np. skinoren) albo naświetlić blizny laserem.

 • Szanowny Panie Doktorze, proszę o radę w sprawie blizny u mojej rocznej córeczki. Uległa wypadkowi 2,5 miesiąca temu: poziome rozcięcie idące od prawej brwi nad nocek. Ściągnięcie 4 szwów:13 marca.
  Obecnie kreska jest w dalszym ciągu różowa, płaska, jednak wyczuwalne jest zgrubienie “w środku” , pod skórą. Dermatolog zalecił stosowanie rano maści Linomag i masowanie kilka minut ruchem okrężnym,a wieczorem No Scar. Mam wrażenie, że blizna poszerza się-z 1 na 3 milimetry, czerwony pasek jest grubszy. Czy blizna się rozciąga, aż się rozejdzie? czy powinnam ją potraktować innymi maściami?boję się, że można uczynić więcej szkód niż pomóc? Veraderm czy Dermatix? Czy też są jakieś bezbolesne zabiegi medyczne – laser frakcyjny chyba dla takiego dziecka jest zbyt dużym obciążeniem? Uprzejmie proszę o pomoc i wskazówki jak Pana zdaniem dalej powinnam postępować. Serdecznie dziękuje.

 • Witam Panie doktorze. miesiąc temu miałem wypadek na motocyklu w wyniku czego miałem ranę szarpana w okolicy prawnego oka, czy mógłbym Panu podesłać zdjęcie, żeby mi Pan ewentualnie doradzil co stosować i czy można już ?

 • Witam.serdecznie w tamtym tygodniu w niedziele moja córka upadła na krzeslo i rozwaliła górna warge miała dwie szwy które zostały dzisiaj ściągnięte moje pytanie od kiedy stosować maści.jej usta to wizytówka i jeszcze dziwczynka pozdrawiam

 • Witam
  Prosiłabym o radę w kwestii blizny pozabiegowej – 7 miesięcy temu miałam usuwany z twarzy 3 mm włókniak (umiejscowiony na policzku pod okiem, na wysokości +/- połowy nosa; wycinany stożkowo, nie ścinany).
  Po zabiegu pozostała około 1,2-centymetrowa podłużna blizna (biegnąca równolegle do kierunku naturalnego ułożenia bruzd nosowo-wargowych) – blizna jest bardzo widoczna głównie ze względu na lekkie zapadnięcie + dodatkowe poprzeczne blizny po szwach (zabieg wykonywany przez renomowanego chirurga plastyka, brak stanów zapalnych po zabiegu, szwy zdjęte w terminie, pielęgnacja zgodnie ze wszelkimi zaleceniami – wg informacji po zabiegu “po pół roku blizna miała być cieniutką kreseczką lub wogóle niewidoczna”).
  Czy i ewentualnie kiedy i jakie działania powinnam podjąć w odniesieniu do przedmiotowej blizny?
  Dziękuję i pozdrawiam.

 • Witam.mam pytanie ja usuwalam blizny potradzikowe na twarzy kwasami.po zejsciu skory twarz byla sliczna lecz po tygodniu pojawily mi sie ciemno brazowe plamy kolo oczu I na czole, nie wiem z jakiego powodu.w miedzy czasie zrobilam sobie wyniki z krwi na tarczyce I okazalo sie ze ponownie tarczyca sie ukazala,czy to moze miec jakis wplyw na to.narazie stosuje bio oil I troszke te plamy mi zbladly.nie wiem juz co robic I stosowac.przeszlo mi przez mysl zeby moze powtozyc ten zabieg ponownie ale dopiero zima.czy jest na to jakis sposob.

  • Prawdopodobnie to są przebarwienia pourazowe i same mogą nie zejść.

 • Witam,
  Panie Doktorze dwa tyg temu miałam wypadek.na rowerze,na skutek bliskiego spotkania z kraweznikiemmiałam ranę szyta na czole 3 szwy.Rana nie wygląda dobrze jej górna część pokryta jest grubym strupem głęboko wynikającym w rane.Mam obawy że jak strupe odpadnie to będzie spore wglebienie.Rane smaruje już żelem Kelo-cote z filtrem UV.Jesli będzie blizna wglebienie po odpadnieciu strupa to co mogę zrobićaby to glebienie wypełnić?Czy będzie potrzeby kolejny zapieg odświeżenia rany ? Kiedy to można zrobić?
  Dziękuję.
  pozdrawiamEwa

  • Warto z wgłębieniem poczekać kilka miesięcy, ale obawiam się, że może tak zostać i trzeba będzie je wypełnić.

 • Witam serdecznie.Niestety mam problem i bardzo liczę na Pana pomoc.Jestesmy obecnie od wczoraj na wakacjach.Corka 4,5 roku dwa mce temu miala ospe.Nie drapala sie.Byla bardzo dzielna.Ma jedna blizne na srodku czola ale duzo na klatce piersiowej i na plecach.Jest duze slonce.Wczoraj zauwazylam ze miejsca po ospie wyraznie sciemnialy.Nie smarowalam wcześnie bo nie byly prawie wcale widoczne i prawie o nich zapomnialam.Jednak po opalaniu sa bardzo widoczne.Co powinnam zrobić?Czy puscic córkę do morza w koszulce a slad na czole zakleic?Bardzo licze i proszę o w miare szybką odpowiedź ponieważ nie wiem co teraz robic.Pozdrawiam serdecznie.

  • Świeże blizny nie powinny być wystawiane na dużą ekspozycję słoneczną, dlatego bezpiecznej, żeby córka nosiła koszulkę

 • Dzień dobry. Piszę do Pana, ponieważ mam bardzo duży problem. Zimą tego roku zdecydowałam się na chirurgiczne usunięcie kępek żółtych. Miało być potem bez znaku. Niestety pozostały blizny grubsze niż był szew, wyczuwalne w dotyku nawet lekko bolesne. Są koloru różowego, lekko czerwonego. Widac. Wstydzę się. Musze nakładać dużo pudru ale i tak widać
  Oszpecilam się. Niestety chyba w dodatku obok blizn znów widzę żółte zmiany. Proszę o pomoc.boję się znów poddawać zabiegowi. Czy Pan mi pomoże? No i czy to bardzo drogo wyniesie? Agnieszka

  • Musiałbym obejrzeć, żeby doradzić, co zrobić.

 • Dodam tylko że chodzi o powieki górne.

 • Witam,
  Od marca mialam odparzenie na plecach(w okolicach ledzwi) po noszeniu ciezkiego plecaka.Ksztalt trojkaty o wymiarach ok4cm z kazdej strony I mala plamka u dolu. Prawde mowiac nic z tym nie robilam,bylo rozowe na brzegach I zrobilo sie strup w rodku. Jakies 2 miesiace temu zaczelo brazowiec po brzegach wiec udalam sie do lekarza, ktory przepisal krem ze sterydami.Po tygodniu cala okolica zaczela byc bardzo ciemno brazowa I tylko srodek gdzie byl strup pozostal jasniejszy. Czy to normalne zeby nastapila az taka pigmentacja?
  Dziekuje

  • Czasami się tak dzieje niestety.

 • Panie doktorze czy odpowie Pan na mój wpis z 4 lipca. Bardzo mi zależy. Dziękuję. Agnieszka

  • Bez obejrzenia trudno mi ocenić co by się dało zrobić, ale zapraszam do mnie.

 • Witam Panie Doktorze. Zmagam sie z bliznami na dekolcie juz ponad 3 lata. Sa to biale blizny po tradziku jest ich sporo powstaly na wskutek zlego gojenia. Za kazdym razem tworzyl sie strupek ktory po odpadnieciu zostawil po sobie biala kropke.. i takich kropek mam ok 15 co bardzo nieestetycznie wyglada. Dodatkowe 2 viale blizny (wygladajace jak po otarciu) po zle wykonanym zabiegu u kosmetyczki ktora doslownie spalila mi dekolt laserem.. bardzo prosze o porade. Wyslalam do Pana zdjecia na maila juz trzykrotnie sle niestety bez odpowiedzi. Z gory dziekuje.

  • Nie wiem czemu e-maile nie dotarły. A jeśli chodzi o blizny, to tego typu są bardzo trudne do poprawy niestety.

 • Witam. Mój 5-letni synek przeciął przez nie uwagę sobie twarz blachą, rana cięta na ok 5 cm, była szyta 6 szwów. Doktor który szył powiedziała że blizna na pewno zostanie. bardzo się martwię. Jak mogę pomóc synkowi. Rana jest świeża dopiero po wyciągnięciu szwów. Czy mogę już coś zrobić aby nie została blizna? ewentualnie od kiedy i co można zastosować. Dziękuje

  • Na tym etapie najważniejsze jest smarowanie maścią silikonową i regularne masowanie, przez kilka miesięcy.

 • Panie doktorzeam 25 letni bliznowiec po oparzeniu 3stopnia. Jak moge go zakryc? Czy tatuaz wchodzi w grr? Ile kosztuje operacja usuniecia lub zakrycia. Ratunku

 • Dzień dobry. Miałam operacje kolana i mam jeszcze szwy, jeden mi się ‘wyrwal’, reszta jest normalnie i tu gdzie się wyrwał jest czerwona kreska, jest ona albo równa ze skórą albo lekko wklesla (nie widzę dokładnie bo jest z tylu). Wyglada jak zadrapanie. Czy to się rozejdzie? Czym to smarować? Wiem, że jak zdejma szwy to maści i plastry na blizny, ale jeśli to będzie lekko wklęsłe to też? Pozdrawiam.

 • Dzień dobry,
  miałem zabieg zszywania ścięgna achillesa i w związku z tym miałem również rozcinaną skórę w miejscu zabiegu. Aktualnie jestem 35 dni po zabiegu (20 dni po zdjęciu szwów). Blizna z góry zrosła się bardzo szybko, u dołu trwało to dłużej i blizna jest tam lekko szersza, ponieważ noga była w tzw. zgięciu końskim przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu. Zastanawiam się nad zastosowaniem maści contractubex w celu poprawy elastyczności blizny oraz wspomagania procesu formowania się blizny. Dodatkowo aktualnie stosuję masaże na bliznę w celu uniknięcia przyrostu blizny do tkanek podskórnych. W związku z tym pojawia się moje pytanie czy mogę stosować już tą maść i czy to dobre rozwiązanie ?

 • Dzień dobry, syn ma na ręku dużą bliznę po operacji (złamanie nadkłykciowe kości ramiennej w marcu 2017r). Wczoraj (5 października 2017)miał zabieg usunięcia drutów z kości i w pobliżu tej marcowej blizny nowe, niewielkie, bardzo świeże nacięcie. Termin zdjęcia szwów ma wyznaczony na 18.10, jednak dzień wcześniej tzn 17.10 rozpoczyna rehabilitację, na którą doczekał się wreszcie po wielu miesiącach (ćwiczenia +laser). Czy można stosować laser jesli w pobliżu jest świeża rana? Pozdrawiam Justyna J.

 • 10lat temu temu przecielem sie na zgieciu palca wskazyjacego. Dodam ze blizna nigdy w pelni sie nie zagoila, luszczy sie i jest rozowa jak 2 tygodniowa blizna a miejsce przeciecia jest caly czas widoczne. dodam ze zrobila sie z tego bruzda i wydaje mi sie ze gryze to we snie- co z tym zrobic?

 • Witam mam bliznę . Wyskoczyło coś mi pod dolna częścią wargi . Zrobił się z tego strup a następnie zostawiło mi bliznę w aptece kupiłam maść ale bez skutecznie mi nie zadziałała . Używam maść jak cepan , robi się jaśniejsze ale wciąż nie widzę dobrego efektu . Może pan poleci jąkać dobra maść na bliznę

 • Witam mialem wypadek rowerowy od wypadku mineło 2 tyg .. Po 1 tyg odszedł mi juz strup z bocznej czesci twarzy na wys. ucha 5 cm2 .troche szybko
  od tyg używam UNIGEL oraz Alantan plus i biore Vit C. Kupilem tez Krem No scar z masy perłowej z komórkami macierzystymi czy moge juz go używac 2 tyg po zdarzeniu ..Co robić jeszcze mam czerwoną plame jak po oparzeniu .

  • Smarowanie i masowanie jest ważne i konieczne. Czerwony kolor stopniowo powinien zejść

 • Dzień dobry, bardzo mnie to cieszy że jest taka osoba jak Pan która stara się pomóc i odpisuje na większość wiadomości.A piszę tak dlatego gdyż mieszkam za granicą i mam praktycznie zerową możliwość porozmawiania z lekarzem. W sierpniu 2017 roku na wakacjach w Polsce doznałem upadku na duży głaz skutkiem czego rozciąłem sam środek czoła na ok 4,5 cm. Zostało założonych 5 szwów, rana się wygoiła ale niestety jest dosyć duża i brzydka ( blizna wklęsła do środka a po bokach lekko zgrubiała skóra ale nie twarda). Bardzo proszę o poradę co dalej robić z tą blizną, lasery niestety odpadają gdyż tu gdzie mieszkam nie mam dostępu i czasu do takich rzeczy, a jeżeli o maść to bardzo proszę o nazwę zamówię przez internet. pozdrawiam

  • Obawiam się, że tego typu blizny bez laseroterapii nie uda się, poprawić, ale bez obejrzenia na 100% nie mogę powiedzieć.

 • Witam. Tydzien temu mialem wypadek w pracy w ktorym to doznałem dwoch przeciec skory. Na brodzie ok 4 cm i ciagnacej sie od ust w kierunku nosa ok 3 cm. Dzisiaj zdejmowali mi szwy i polecono masc bepanthen. Czy moge jej od razu stosowac albo poczekac az pod strupkami sie najpierw lekko zagoji i odpadna. Na brodzgpdzie skóra jest wypukła, czy masowac ja. W zestawie z kremem byl malutki wałeczek do masazu.

  • Proszę stosować od razu, a jak zejdą strupki to zacząć masować.

 • Witam serdecznie.Panie Doktorze wczoraj mialam usuniety lewy plat tarczycy.Ciecie jest dosc dlugie kolo 5cm.mualam nadzieje ze bedzie mniejsze ale niestety.Jak postepowac z ta rana zeby nie byla ona tak bardzo widoczna?Pozdrawiam
  Olga Buzor

 • Dzień dobry. Trochę ponad miesiąc temu miałam operację cieśni nadgarstka. Blizna wygląda chyba dobrze, nie jest wypukła, ale jest twarda, a pod nią wyczuwalne jest zgrubienie, które przy ucisku kłuje. Fizjoterapeutka doradziła mocne rozmasowywanie, rozcieranie tego miejsca, ale lekarz rehabilitacji stwierdził, że najpierw powinien to obejrzeć ortopeda (ale wiadomo – terminy). Proszę o radę.

 • Witam
  Miałam operowanego haluksa.Po zdjęciu szwów rana się rozeszła na dł 2cm. Zrobił mi się strupek. Czy rana zejdzie się i czy będę miała głęboką blizne?

 • Witam. Mam pytanie odnośnie zastosowania Lasota frakcyjnego na potrądzikowe blizny zanikowe na twarzy. Czy można wykonać tego typu zabieg gdy występuje u mnie bielactwo? Tam gdzie występują blizny nie ma bielactwa.

 • Witam, Panie Doktorze ja mam pytanie, dlaczego gdy dotykam czerwonej blizny po wycięciu znamienia na twarzy robi się jasna po czym ponownie wraca kolor czerwony?

 • Witam. Córka ma blizne po przecięciu. Blizne ma od września. Smarujemy contractubex i słabo działa. Jeśli Pan pozwoli wyślę zdjęcia to może Pan coś doradzi. Dodam jeszcze że ta blizna nie jest wypukla a przy uśmiechu robi się dole zek.

 • Dzień dobry Panie Doktorze , jestem po rekonstrukcji twarzy , przeszczep skóry pod nos ,po nie udanym zabiegu lip lift ust , jestem przerażona po przeszczepie wyglądam bardzo źle okropna blizna , dołek pod nosem , nie mam równej powierzchni skóry .Obecnie jestem pół roku po przeszczepie , nie wychodzę z domu .Czy w mojej sytuacji są szanse na dalsze leczenie ?

 • Mam bliznę po ściągnięciu szwów ściągnołem we wtorek strupek już odpadł jeden jeszcze jest
  Co robić blizna na twarzy 4 szwy
  Smaruje ją od dzisiaj cicabio creme czy mogę i czy jest dobry albo coś innego
  Pozdrawiam

  • Proszę smarować i masować na ten moment.

 • Witam,
  Panie Doktorze pytanie odnośnie koloru blizny. Pisze Pan że to najtrudniejszy problem ( z gatunku estetyki). Czy udało się Panu zmienić kolor biały blizny czy w zasadzie już dać sobie spokój z szukaniem rozwiązania problemu? Pozdrawiam !

  • Czasem się udaje, ale to jest odpowiednie słowo.

 • Dzień dobry,
  Jestem po zabiegu usunięcia tluszczaka z płatu czołowego. Tłuszczak mieścił się na czaszce, ale rana jest bardzo mała. Jutro idę do chirurga zdjąć dwa szwy. Czy od razu mogę stosować plastry silikonowe np. Sutricon? I czy należy masować bliznę razem z maścią na tak napiętej skórze? Chciałabym zastosować również olejek na blizny, który często jest teraz reklamowany- Bio-oil. Pozdrawiam.

  • Można od razu stosować plastry i inne preparaty.

 • Witam otarłam skórę spodniami i została mi blizna taka brązowa proszę o poradzenie co mam zrobić by to znikło

  • Proszę stosować miejscowo retinoidy.

 • po 6 miesiącach Plama po obdarciu zbyt Jasna niż reszta cery czy moge opalać i się ujedolici kolagen .Wczesniej używalem wiele kremow na blizny teraz maść VIT A

 • Po 6 miesiącach Plama po obdarciu z boku czoła jest zbyt Jasna niż reszta cery czy moge opalać i się ujedolici kolagen .Wczesniej używalem wiele kremow na blizny Cepan No Scar i inne teraz maść Vit A w to miejsce .Co robić byłem na mikrodefrabrazji .Czy czekać na słońce i powoli to opalać stopniowo i sie ujednolici ( wielk 3×3 cm

 • Witam kilka lat temu stanąłem na gwoździu teraz od lat mam problem z blizna na stopie mianowicie pogrubienie skory wokół i w głąb stopy wycinam to zyletka ale po czasie wraca i nie mogę spowodnie postawić nogi proszę o pomoc czy mogę jakoś usunąć ten martwy naskórek który wchodzi w głąb stopy po śladzie gwoździa

 • Witam!
  Moja córka (5 lat) tydzień temu przewróciła się i upadła twarzą na kamienie. Ma liczne otarcia na policzku i czole. Rany od razu zdezynfekowałam octeniseptem. Po zaschnięciu zrobiły się strupki i smarujemy je altabactinem na zmianę z solcoserylem. Po przemywaniu octeniseptem zaczynają odchodzić strupki i nie bardzo wiem czym teraz najlepiej potraktować skórę, by nie zostały córeczce blizny. Proszę o radę co zastosować, by nie było pamiątki na całe życie, tym bardziej, że są to bardzo widoczne miejsca na buźce.

  • Z otarcia zazwyczaj nie powstają blizny, ale nie mogę nić więcej powiedzieć bez obejrzenia. I raczej nic nie trzeba robić, bo tego typu urazy są zazwyczaj powierzchowne.

 • Witam,
  synek w trackie zajęć z robotyki doznał urazu – klocek wprawiony w ruch udzerzył go w trwarz. Widać uszodzenie naskróka. Po 2 dniach pojawily sie strupy, które odpadły po kolejnych 2 dniach. Teraz skóra jest różowa nie wypełnia calości ubytytku. Co powinniśmy stosować by nie doszło do odbarwienia i blizny zanikowej? Kiedy rozpocząć inne leczenie niż maści i jakie? Zależy nam na tym by dziecko nie miało blizny.

  • Maści jak najszybciej po zagojeniu, raczej silikonowe, chociaż na blizny wirtualne dawanie rad może być tylko ogólne, każda blizna jest inna i inaczej się zachowuje.

 • Mam 3rany cięte na długości przedramienia rownolegle do żył
  Są świeże i bardzo zależy mi na tym żeby nie było po nich blizn
  W szpitalu powiedzieli żebym nawet wie nie łudziła.. nie wiem jak zapobiec najlepiej

 • dzien dobry można jeszcze pisac

 • Witam. 8 letnia córka w lutym miała zabieg usunięcia tłuszczaka na udzie. Ma bliznę długości ok. 10 cm. początkowo była bardzo ładna cienka kreseczka. Zalecono miesiąc po zdjęciu szwów stosowanie plastrów sylikonowych i mam wrażenie, że właśnie po tym zrobiła się grubsza, wypuka i bardziej czerwona. Obecnie stosujemy constactubex ale poprawy nie widać. Proszę o informację, co można by z tym zrobić i gdzie się z nią udać.

 • Witam. 8 letnia córka w lutym miała zabieg usunięcia tłuszczaka na udzie. Ma bliznę długości ok. 10 cm. początkowo była bardzo ładna cienka kreseczka. Zalecono miesiąc po zdjęciu szwów stosowanie plastrów sylikonowych i mam wrażenie, że właśnie po tym zrobiła się grubsza, wypukła i bardziej czerwona. Obecnie stosujemy constactubex ale poprawy nie widać. Proszę o informację, co można by z tym zrobić i gdzie się z nią udać.

 • witam, dwa tygodnie temu miałam wykonywaną rekonstrukcję ACL, jestem po zdjęciu szwów i zastanawiam się, czy już mogę smarować blizny maścią? od kiedy mogę zacząć wykonywać masaż blizny? Wiem, że nie można blizny opalać, ale jeśli jest lato to muszę osłaniać ją także przy każdym wyjściu poza dom, czy to dotyczy to jedynie bezpośredniego opalania i dłuższego wystawienia na słońce ?

  • Po 2 tygodniach od szwów można i masować i smarować

 • Witam..08.08.18 miałam operacje stawu (endoproteze stawu biodrowego) chciałam zapytać jakiej najlepiej używać maści na Blizne i od kiedy mogę ja stosować.

  • Najlepiej maści silikonowe, od momentu jak się zagoi skóra

 • Witam. Tydzień temu na wakacjach przewróciłam się na kamienie , pod okiem o czoło miałam całe zdarte. Byłam na pogotowiu polecili mi maść bepanthen. Wczoraj odpadły mi strupki (nie drapalam,nie dotykałam) i mam białe plammy po strupach. Widać to bardzo ponieważ mam ciemna karnację. Czy jest jeszcze możliwość że te plamy znikną? Co stosować? Proszę o odpowiedź

  • Plamy raczej same znikną

 • Miałam robioną biopsję z guzka pod prawym okiem. Guz okazał się nie szkodliwy, lecz w miejscu blizny zrobiło mi się paskudne zrogowacenie. Byłam pod opieką dermatologa przez ponad 3 lata, który robił mi naszczykiwania sterydami co powodowało dodatkowe zaczerwienienie się blizny. Jestem desperatem, straciłam twarz. Proszę o poradę.

  • Proszę podesłać zdjęcie na e-maila, bo bez obejrzenia nie jestem w stanie doradzić blog@marekwasiluk.pl

 • Dzień dobry. Czy to prawda, że zrost przy bliźnie po ospie wietrznej jest przeszkodą w zabiegu botoksem na pionową zmarszczkę na czole, która powstała na bliźnie?

  • Nie, tylko efekt może być w tym miejscu słaby

 • Witam bardzo proszę o podpowiedź jakim laserem dokładnie można zadziałać na przebarwienia na twarzy po oparzeniu 3 stopnia blizna jest świeża miną miesiąc od wygojenia rany syn ma 15 lat. Jest bardzo czerwona bardzo wolno blednie smarujemy od miesiąca wazeliną słyszałam że to ma być laser ze światłem niebieskim jak się nazywa i gdzie go szukać jak pytam u dermatologów to reaguja że zdziwieniem. Chciała bym zrobić wszystko co w mojej mocy żeby te przebarwienia były jak najmniej widoczne bo syn nie chce chodzić do szkoły. Bardzo proszę o poradę.

  • Najlepiej światło zielone lub żółte.

 • dzien dobry
  mialam przd sylwestem usunieta torbiel boczna szyi
  moja blizna ma 8 cm
  smaruje od prawie samego sciagniecia szwow 2x dziennie mascia contratubex
  blizna wyglada ciagle tak samo ..
  mam pytanie kiedy moge zaczac robic masaze?
  ogolnie nie lubie dotykac tej partii ciala i nawet nakladanie masci jes dla mnie dyskomfortem

 • Dzień dobry

  Czy można coś zrobić na ubytek skóry po głębokim zadrapaniu?
  Stosowałam cepan, aloes bez efektów, skóra nie narasta i jakby zaczęła robić się teraz z tego blizna po 3 mc od urazu.
  Czy coś mogę zadziałać?

 • Witam, mojej rocznej coreczce brat duzym, mocnym klipsem rozerwal łuk brwiowy. Ma trzy szwy. Żeby rana się lepiej goiła zostawiłam ją odkrytą, a córeczka otłuściła ją rączką z masłem co spodowalo lekkie ropienie i rozejscie blizny. Teraz prawie zagojona, ale dość szeroka blizna brzedko wygląda, tym bardziej, ze widoczne sa jeszcze kropeczki po szwach dookola. Czy plastry silikonowe, odpowiednio założone mogą jeszcze “ściagnąć” ranę, aby nie była taka szeroka? Albo co zastosowac, aby zblizyc tą bliznę? Mam już kupiony żel ale obawiam się, ze nieregularne stosowanie na wiele się nie zda a blizna jest na samym srodku brwi i to dziewczynka eh proszę bardzo o radę, cos co jest realne do wykonania przy dwojce urwisow i skuteczne pozdrawiam Sylwia

 • Witam… Mojej 4 letniej corce wycisnelam biala krosteczke na policzku przekuwajac najpiwrw skore igla.. Powstal na drugi dzien strupek ktore juz odpadl i zostala tylko czerwona plamka.. Ta plamka jest juz trzy tygodnie… Czym to smarowac zeby to czerwone zniklo?? Pozdrawiam

 • Witam, 1 marca miałam zabieg chirurgiczny palca (prawdopodobnie zastrzal ). Niestety cięcie było głębokie do paznokcia. Paznokiec rośnie, ale na cięciu zrobiło się zgrubienie (przyrost blizny) i dziurka przez którą widać paznokcia. Jak to wyleczyć czy ponownie trzeba rozcinac czy są inne metody? Niestety chirurg nie poinformował mnie jak pielęgnować ranę i stało się. Pozdrawiam Sylwia

  • Trudno mi doradzić bez obejrzenia.

 • Jaki zabieg jest najlepszy na pozbycie się kilkunastoletnich blizn? Są to blizny cienkie i płytkie. Zależałoby mi na całkowitym pozbyciu się ich, nie na zminimalizowaniu widoczności. Czy przeszczep skóry jest jedynym wyjściem?

 • Witam szwy juz mam zdjecie ale sa strupy czy mozna juz cos stosowalam na blizne

  • Jak najbardziej, można.

 • Dzień dobry.
  Miesiąc temu w wyniku wypadku uszkodziłem sobie twarz. Zębami rozciąłem sobie wargę i miałem szytą brodę. Rany goiły się bardzo ładnie, po zdjęciu szwów były bardzo słabo widoczne, nie były nawet czerwone. Aby jeszcze bardziej wspomóc leczenie blizn, po 4 dniach od zdjęcia szwów zacząłem stosować contractubex. Po kilku dniach stosowania pod blizną zrobiło się zgrubienie, jakby obrzęk, a sama blizna czerwona. Poszedłem do lekarza, zrobiono mi laser (frakcyjny, nieablacyjny) i umówiono mnie na kolejną wizytę za miesiąc. W międzyczasie postanowiłem skonsultować to z innym lekarzem dermatologiem i drugi lekarz stwierdził, że tworzy się bliznowiec, a bliznowca absolutnie nie leczy się laserem, bo ten powoduje narastanie tkanek i stwierdzil, ze laser trzeba odstawić, a zrobić zastrzyki ze sterydów i krioterapię. Mam dwie sprzeczne opinie, kto ma rację ? Wg mnie tą nową tkankę – “obrzęk” – należałoby ostrzykąć sterydem, aby się wchłonął i spłaszczył, zaś samą bliznę traktować laserem, jednakze tak się pewnie nie da. Proszę najmocniej o poradę. Pozdrawiam

 • Dzień dobry prosiłbym Pana o poradę moja 6 cio letnia córka poparzyła nogi w tylnej części kolana o metalowe rozgrzane palenisko. Poparzenia punktowe II stopnia A odcinek 12 cm i II stopnia B ok na odcinku 4 cm i 6 cm , .Oparzenia mają charkter lini grubości 3 mm. Leczenie rozpoczyliśmy u specjalisty chirurga dziecięcego pracującego w szpitalu na oddziale oparzeń zalecił specjalne opatrunki, a po etapie braku sączenia smarowanie kremem bepanten.Oparzenie bardzo ładnie się goji.
  Część ran się zagoiła ale w miejscach najgłębszych poparzeń dalej są strupy.
  Doktor poleciała kres silarium na bazie silikonu po zabliżnienu się.
  Prosiłbym o poradę czy w wygojonych okolicach stosować silarium a reszta bepantol czy silarium całkowicie odpuścić do całkowitego się zagojena.
  Prosiłbym również o padanie preparatów które mogły by przynieść najlepszy efekt i ewentualnie zbiegów które umożliwiłyby zminimalizowanie blizn.
  Z góry dziękuje z a poradę.

 • Mam blizny popareniowe 3 stopni na udach i lydce. sa to spac stare i duze blizny. Maja okolo 27 lat. Kolor jest bialy. Troche czerwone. Skoda jest nierowna. ”. Jakie dzialania moge podaje zeby sie ich pozbyc?

 • Dzień dobry, kilka dni temu mocno zdarłam sobie skórę z obu policzków (w górnej części policzków), nie było krwi, ale rany są głębokie i szerokie, pojawił się płyn surowiczy. Lekarz pierwszego kontaktu zalecił stosowanie maści Argosulfan, po zastosowaniu pojawiła się jakaś wydzielina z obu ran, ale podczas przemywania wodą z szarym mydłem ta wydzielina się rozpusciła i delikatnie oczyściłam rany. Teraz rany są suche i smaruje je 2 razy dziennie. Dziwi mnie, że nie zrobiły się strupy, widzę ubytki naskórka i bardzo różową skórę. Nie bardzo wiem czy to prawidłowy proces gojenia i ile czasu można stosować Argosulfan i czy czasami nie powinnam teraz zmienić sposobu leczenia i maści. Zależy mi, ponieważ jest to twarz aby nie zostały trwałe blizny i przebarwienia. Proszę o poradę.

 • Dzień dobry

  Dostałam dwie maści na smarowanie blizny Sutricon i contractubex.
  Czy mogę dwie stosować na raz,lub jedną rano i drugą wieczorem, by uzyskać lepsze efekty gojenia blizny?

 • Witam. Mam 4 szwy pod okiem. Zmieniam opatrunek – strip- codziennie. Myje ranę mydłem i woda i natłuszczamy Alantanem? Czy moje postępowanie jest prawidłowe ?

 • Dzień dobry. 7 letnia córka rozciela czoło (uderzyła w brame) w poprzek – rana głęboka, ok 5 cm. Ma 6 szwów. Po zdjęciu szwów ma zalwcone plastry i maść silikonowa. Czy zostanie blizna? Czy można ją w jakiś sposób zniwelować? Czy laseroterapia coś da? Jeśli tak to jaki zabieg i kiedy można rozpocząć?

 • Panie doktorze. Miesiąc temu miałam wypadek, w jego wyniku starłam sobie silnie kolana. Powstały strupy. Smarowałam je maścią solcosery. Dwa tygodnie temu strupki odpadły. w ich miejscu był różowy slad. Nadal stosowałam solcoseryl. Obecnie skóra w tym miejscu jest gładka, taka jak poza obszarem zranienia, jedyne co mnie martwi to białe ślady w miejscu strupów. Odznaczają się od mojej dość ciemnej skóry. Czym mam te miejsca smarować? Czy istnieje szansa, ze koloryt się wyrówna do reszty powierzchni skóry?

 • Witam.
  2 tygodnie temu miałam przeprowadzoną korektę odstających uszu. Tydzień temu zdjęto mi szwy. Dzisiaj mąż się zapomniał i wygłupiajac się pociągnął mnie za związane włosy. Dość mocno. CZy jest możliwe żeby przez to coś stało się z zaszytym miejscem ?

 • Dzień dobry.
  Miałam ranę na wylot (dolna część brody). Szycie było zarówno od strony zewnętrznej jak i od środka jamy ustnej. Po 9 dniach sciagnieto mi szwy. Na zwenatrz jest oczywiście blizna ale co mnie niepokoi to to ze pod blizną mam zgrubienie,ok.3 cm, odczuwam dyskomfort i ciagniecie przy usmiechu czy innej mimice twarzy (od wewnątrz j.ustnej).Zgrubienie to powoduje uwypuklenie blizny, przez co jest bardziej widoczna.Proszę o radę, czy to wynik nieprawidłowego szycia, czy powinnam masowac to zgrubienie, czy udac sie ponownie do chirurga? Blizna jest świeża.

 • Witam.
  Rozcięłam sobie skórę na udzie drutem. Prawdopodobnie zostanie mi biała blizna, kreska- 5 cm. Czy można taka blizne usunać laserem na stałe? Bo słyszałam, że białych, odbarwionych blizn nigdy sie nie usunie…

 • Witam.Mam bliznę na brodzie już ponad 20 lat, do tej pory nie było z nia problemów nie zucala się w oczy, jednak ze od jakiegoś czasy około 5 miesięcy zrobiła się czerwona i bardziej wypukła wcześniej tez swedziala mnie i teraz zrobiła się bardziej wrażliwa na dotyk. Chciała bym się dowiedzieć czy można cos z tym zrobić żeby zbledla czy już tak zostanie ? I czy to nie wpłynie jakoś na moje zdrowie ?

 • Dzień dobry,
  Zaraz po urodzeniu moja córeczka mocno zadrapała się w policzek, zrobił się strupek i skóra szybko wróciła do pierwotnego koloru. W miejscu strupka powstało jednak widoczne pod światło zagłębienie. Wydaje się ono dość płytkie, jednak jest zauważalne i do tej pory nie zniknęło. Czy jest szansa, że samoistnie ono zniknie z czasem, czy wraz ze wzrostem dziecka wgłębienie to będzie się rozciągać i stanie się bardziej widoczne? Czy powinnam podjąć jakieś działania u tak małego dziecka, żeby wspomóc regenerację naskórka?
  Pozdrawiam,
  Justyna

  • Od momentu zadrapania minęło w tej chwili 4,5 miesiąca. Zapomniałam napisać wyżej w jakim wieku jest córeczka.

 • Witam pani Justyno, czy ślad dalej pozostał?

 • Miałam szyte usta (czerwień warg i wyżej). Tydzień temu.
  Lekarz w szpitalu po zdjęciu szwów kazał stosować alanatan przez 6 tygodni (rany już nie ma). Dopiero po 6 tygodniach zalecił stosowanie Dermatixu.

  Mam pytanie, czy może wcześniej niż po 6 tygodniach nie zacząć stosować innych maści niż alantan? Jakie by pan polecał? I po jakim czasie polecałby pan je stosować?

  Jeszcze pytanie – po jakim czasie można stosować na tę bliznę podkład kosmetyczny, żeby ją trochę zatuszować?

  Z GÓRY DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ. JEST TO DLA MNIE BARDZO WAŻNY TEMAT, BO TO JEDNAK TWARZ.

  Olga

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.