Zdarzyło mi się kilka razy usłyszeć i przeczytać (ostatnio nawet w Onecie!) o wypełnianiu ust botoksem. To oczywiście bzdura, bo usta wypełnia się kwasem hialuronowym. Okazuje się jednak, że wiele osób myli botox z kwasem hialuronowym.
Kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy to substancja, którą każdy z nas ma w organizmie i której z wiekiem ubywa, przez co skóra traci jędrność i sprężystość, ponieważ kwas hialuronowy jest odpowiedzialny za nawilżenie skóry (bardzo dobrze wiąże wodę). Wymyślono więc, że dobrym sposobem na powstrzymanie starzenia będzie uzupełnianie niedoborów kwasu hialuronowego poprzez wstrzykiwanie go wgłąb skóry. Kwas, który wykorzystuje się do tego celu otrzymuje się w procesach biotechnologicznych (jest wytwarzany przez bakterie) i jest on biozgodny z naszym własnym. Wprowadza się go do skóry przez mezoterpię (czyli metodą płytkich iniekcji, zwanych inaczej ostrzykiwaniem) albo jako wypełnienia (płytsze w przypadku zmarszczek lub głębokie, pod mięśnie, dla poprawienia owalu twarzy). Kwas hialuronowy stosuje się także do wypełniania ust (wprowadza się go w czerwień wargową).
Botox
Botox działa zupełnie inaczej. Botox to nazwa handlowa toksyny botulinowej, znanej też jako jad kiełbasiany, który jest… trucizną. Na szczęście trucizna w małych ilościach potrafi być lekarstwem. Botox poraża mięśnie, przez co twarz się wygładza i staje się zrelaksowana. Jest to stan przejściowy i trwa około pół roku. Jeszcze kilka lat temu botox był podstawowym zabiegiem medycyny estetycznej. Dziś istnieje wiele innych zabiegów, które z powodzeniem go zastępują lub uzupełniają. Przykładowo, zmarszczki wokół oczu można usunąć laserem lub radiofrekwencją mikroigłową. Jednak kobiety (a coraz częściej również mężczyźni) kochają botox, bo efekty jego działania są niemal natychmiastowe. Trzeba tylko uważać, żeby nie przesadzić i całkowicie nie pozbawić twarzy mimiki.
KIEDY BOTOX? NAJBARDZIEJ TYPOWE ZASTOSOWANIA
1) lwia zmarszczka
2) zmarszczki poziome na czole
3) kurze łapki wokół oczu
4) zmarszczki pod oczami (z zastrzeżeniem, że nie jest polecany u osób że skłonnością do obrzęków)
Obecnie zabiegi z wykorzystaniem botuliny zazwyczaj ogranicza się do górnej 1/3 powierzchni twarzy (czyli czoła i okolic oczu). Stosuje się co prawda botox np. przy „zmarszkach palacza”, czyli drobnych zmarszczkach promieniście otaczających usta, jednak w przypadku nieudanego zabiegu zachodzi ryzyko, że pacjent… będzie mieć problemy z mówieniem, piciem przez słomkę, dlatego do pozbywania się zmarszczek palacza zalecam inne metody.
KIEDY BOTOX – NIETYPOWE ZASTOSOWANIA
Zanim botox trafił do salonów urody, stosowany był w medycynie w chorobach neurologicznych. Także i dziś botox pomaga w leczeniu zaskakujących problemów, niekoniecznie związanych z urodą.
1) MIGRENY. Botox podany w mięśnie twarzy i głowy znacząco zmniejsza silne migreny.
2) NADPOTLIWOŚĆ. Dla wielu osób nadpotliwość to ogromny problem. Botox daje im wytchnienie na pół roku. Jedyny minus jest taki, że zabieg jest bolesny, szczególnie na dłoniach i na stopach.
3) BRUKSIZM. Zgrzytanie zębami potrafi doprowadzić do wielu poważnych schorzeń. Botoks jest więc w tym przypadku lekarstwem; podaje się go w mięśnie żwacze.
4) UŚMIECH DZIĄSŁOWY. Ten problem natury estetycznej polega na tym, że przy uśmiechu zanadto odsłonięte są dziąsła. Są dwa rozwiązania: przestać się uśmiechać lub zastosować botoks.
5) SPASTYCZNOŚĆ MIĘŚNI oraz DYSTONIE. Toksyna botulinowa jest z bardzo dobrym efektem stosowana w leczeniu ciężkich chorób zwanych dystoniami oraz przykurczy mięśniowych.
Na koniec: jeśli chcemy uzyskać efekt podniesionych brwi, trzeba botox podać w skroń. Czoło można zrobić botoksem „na blachę”, wolę jednak naturalniejszy efekt, bo człowiek całkowicie zabotoksowany jest kompletnie pozbawiony mimiki, a przecież to właśnie mimika twarzy jest sposobem przekazywania naszych emocji. Stąd dylemat, przed którym często stoją starzejące się aktorki – czy być aktorką dobrą, czy… gładką.
Pingback:Botoks | dr Marek Wasiluk | 2013/03/05
|