Marek Wasiluk
 

Jak usnąć przebarwienia

W zeszłym miesiącu pisałem o tym, skąd się biorą przebarwienia i jak można im zapobiegać. Czas przybliżyć kilka metod usuwania tych niechcianych plam barwnikowych. Wymieniam je w kolejności – od tych najbardziej skutecznych i stosowanych wyłącznie przez lekarzy do… całkowicie nieefektywnych.

1. LASER

przebarwienia

Zastanawiasz się, jak usunąć przebarwienia? Najbardziej skutecznym urządzeniem do usuwania przebarwień jest laser, fot. 123rf

Najbardziej skutecznym urządzeniem do usuwania przebarwień jest laser. Światło lasera rozgrzewa komórki barwnikowe i uszkadza je. Potem są one wydalane z organizmu. Po zabiegu przebarwienie zazwyczaj najpierw ciemnieje, ale po około 2 tygodniach znika. Do usuwania przebarwień najlepiej nadają się lasery, których długość fali mieści się w zakresie 500-532 nm – taka fala jest najmocniej pochłaniana przez melaninę. Wbrew temu, co głoszą niektóre salony, do usuwania przebarwień nie służy laser frakcyjny, o czym już pisałem wcześniej [zobacz: Skąd się biorą przebarwienia].

Bardzo dobrym, mocnym laserem do walki z trudnymi i głębokimi plamami pigmentacyjnymi jest Q-Swich, który stosuję od lat. Jednak od paru miesięcy moim ulubieńcem jest laser bromkowo-miedziowy. Od kiedy go mam, nie jest mi straszne żadne przebarwienie. Ponieważ lubię wyzwania, podejmuję się rozwiązywania estetycznych problemów, z którymi nie poradzili sobie inni specjaliści, i takich, które inni „specjaliści” sami spowodowali. Obecnie moją pacjentką jest kobieta, która nabawiła się przebarwień w czasie zabiegu zamykania naczynek krwionośnych. Gabinet, w którym to robiła, nie był w stanie zaproponować jej rozwiązania problemu, do którego sam się przyczynił.

Laser bromkowo-miedziowy to rewolucyjne urządzenie. Jest technologicznie tak trudny do wykonania, że przez 10 lat produkowała go tylko jedna firma, z Australii, więc jego dostępność była prawie zerowa, a ceny zaporowe. Na szczęście pojawiła się konkurencja. Laser, który mam, jest jedynym w Polsce, a być może też w Europie. Wyjątkowość lasera bromkowo-miedziowego polega na tym, że w jednym impulsie aplikuje dwie długości fal, podczas gdy tradycyjne lasery emitują wiązkę o jednej długości. Po kilku miesiącach pracy z tym laserem mogę potwierdzić zagraniczne doniesienia, że pod względem skuteczności wyprzedza on inne rozwiązania o lata świetlne. Zabiegi laserem bromkowo-miedziowym są szczególnie polecane w przypadku trudnych do usunięcia lub nawracających przebarwień, na przykład ostudy.

2. PILINGI CHEMICZNE

Ta metoda usuwania plam pigmentacyjnych jest również dosyć skuteczna , usuwając zmiany poprzez złuszczanie lub enzymatycznie. Trzy najbardziej popularne pilingi, to: Cosmelan, Yellow Peel i TCA.

Cosmelan, bardzo dziś popularny, pozwala usunąć plamy w stosunkowo krótkim czasie, bo efekty widać po około miesiącu. W gabinecie nakłada się preparat, który po 3 do 10 godzinach, już w domu, trzeba zmyć. Potem nakłada się preparaty natłuszczające, oraz wspomagające gojenie. Pod wpływem preparatu skóra złuszcza się od dwóch do siedmiu dni, po upływie których można zacząć normalnie funkcjonować, czyli np. iść do pracy. Jednak, aby wzmocnić efekty zabiegu, przez kilka miesięcy trzeba stosować specjalny krem – Cosmelan 2. Kolejnym problemem jest to, że zabieg trzeba powtarzać przed każdą ekspozycją na słońce, inaczej przebarwienia niestety wracają.

– Zabieg kwasem TCA należy do silniejszych pilingów chemicznych, dlatego doświadczenie lekarza przy jego stosowaniu jest kluczowe. Najbezpieczniej jest stosować TCA do usuwania plam starczych oraz plam na dłoniach i przedramionach. Zabieg trzeba wykonać kilka razy.

Yellow Peel. Piling dość skuteczny. Działa na skórę złuszczająco i stymulująco.

 Laser czy piling

Jeśli mam do wyboru piling lub laser, zazwyczaj wybieram laser. Z kilku powodów:

Czas i komfort zabiegu. Leczenie laserowe wymaga mniejszej liczby zabiegów dla osiągnięcia dobrych efektów niż pilingi. Nie ma też aż takiego złuszczania skóry jak przy pilingach, co pozwala na szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.

Skuteczność. Laser dociera głębiej niż piling. Piling poradzi sobie z płytko położonym przebarwieniem, ale głębiej ulokowanych plam nie usunie, bo żeby się do nich dostać, musielibyśmy zedrzeć z pacjentki całą skórę.

Bezpieczeństwo. Lasery sa bezpieczniejsze od pilingów, bo przy pilingach o wiele łatwiej o błąd człowieka, którego konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne. Mówiąc w największym skrócie, trzeba bardzo pilnować, aby piling w odpowiednim momencie usunąć ze skóry, bo inaczej za mocno ją spali.

3. IPL

To dość często stosowana technika. Usuwanie przebarwień IPL-em nie jest tak skuteczne jak laserem i ma sens wyłącznie w przypadku bardzo płytkich zmian. IPL bywa często mylony z laserem. Tymczasem różnica jest ogromna, bo laser to wiązka światła o konkretnej długości, a IPL to duży zakres fali świetlnej, z której wycina się specjalnymi filtrami wiązki o pożądanej długości. IPL ma dużo mniejszą moc od lasera, stąd dużo niższa skuteczność. Zabiegi stosuje się w serii.

 4. KREMY

Na rynku jest sporo kremów, które reklamowane są jako preparaty na przebarwiania. Zawierają one witaminę C albo kwasy AHA. Ale nie oszukujmy się, nie są to kremy, które rozwiążą problem z przebarwieniami. Mogą rozjaśnić zszarzałą skórę czy pomóc w przypadku bardzo niewielkich i płytkich plamek. Ale na duże czy głębokie przebarwienia potrzeba silnej kuracji. Takich metod nie powinno się stosować w domu ze względu na bezpieczeństwo. Poza tym preparaty o silnym działaniu nie powinny być oficjalnie dostępne dla nieprofesjonalistów.

5. SUPLEMENTY

Zauważyłem, że pojawiły się suplementy na przebarwienia. Skoro są już na rynku tak absurdalne preparaty jak suplementy z kwasem hialuronowym, to (pomijając aspekt etyczny) nie dziwi mnie, że ktoś wpadł na pomysł, że można je zrobić i na przebarwienia. Jestem wielkim przeciwnikiem suplementów w ogóle. To jest jedno wielkie naciąganie ludzi (za wyjątkiem preparatów dla osób z ewidentnymi niedoborami, spowodowanymi na przykład chorobą). Organizm jest tak skonstruowany, że zatrzymuje z pożywienia składniki, które mu w danym momencie są potrzebne, jeśli tylko znajdują się w spożywanym jedzeniu. Jeśli więc ktoś się w miarę dobrze odżywia, to niczego mu nie brakuje. Poza tym droga od jelita do skóry jest daleka – trzeba by chyba brać końskie dawki, aby uzyskiwać takie stężenia, jak przy podawaniu preparatów w miejscowo w okolicę przebarwienia.
Największym problemem przy przebrawieniach jest to, że lubią one nawracać. Dlatego sprawdza się tu zasada, że lepiej zapobiegać niż leczyć. A ponieważ wielkimi krokami zbliża się jesień, przypomnę jeszcze, że nie zwalnia nas ona ze stosowania na co dzień kremów z filtrami. Bo przebarwienia czają się za każdym promieniem słonecznym.

 

Ostatnie komentarze
 • Witam

  ,, Od kiedy go mam, nie jest mi straszne żadne przebarwienie,,- ,mam glebokie przebarwienia od dziecinstwa-pod pachami i na piersi–piegi-cosmelan, ipl, a teraz jestem w trakcie laseru fotona. jestem po pierwszym zabiegu i zero reakcji -mam jeszcze dwa i widze , ze nie ma cudow… ale skoro czytam takie zdanie, ze zadne przebarwienia nie sa mi straszne to chyba rzuce Panu wyzwanie…:-))) Pozdrawiam. Kasia

  • Podtrzymuję to co wcześniej pisałem :). Uwielbiam wyzwania, trudne przypadki, bo planowanie i wykonywanie tego rodzaju terapii jest wyzwaniem, zmusza do myślenia, a także daje mi dużą satysfakcję. Dlatego koniecznie musi się Pani pojawić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • JA jestem po 4 zabiegach laserem frakcyjnym , totalna porażka ,brak efektu , poniesione koszta i zamiast poprawy wręcz pogłębienie problemu.Już nie wierzę,że kiedykolwiek pozbędę się tego problemu 🙁

  • Proszę się nie martwić, daje się usunąć nawet mocne i trudne przebarwienia, tylko potrzeba stosować odpowiednią terapię, wymaga to trochę zabiegów i czasu. A o laserze frakcyjnym stosowanym na przebarwienia pisałem wiele razy. I niestety jest Pani kolejną ofiarą, czyli osobą, u której zamiast poprawy jest pogorszenie. Bardzo współczuję i proszę już więcej nie robić tego typu zabiegów. Laser frakcyjny nie służy do usuwania przebarwień. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Co w przypadku, gdy to własnie od lasera mam przebarwienia, a moja skóra jest podatna na tworzenie się przebarwień po skaleczeniach, otarciach itd? jestem załamana swoimi przebraiwneiami po laserowym zmaykaniu naczyń, które utrzymują się już rok…

  • Laser na naczynka nie powinien spowodować przebarwień, co najwyżej przy zamykaniu większych naczynek na nogach mogą pozostać “tatuażyki” z własnej krwi w zamkniętym naczynku, którą organizm zamiast wydalić otorbił i „przechowuje”. Natomiast wiele zależy od jakości i rodzaju lasera jakim był wykonywany zabieg (jak kiedyś pisałem jedne są bardzo selektywne, a przez to bezpieczne, drugie dużo mniej selektywne, a przez to powodują więcej powikłań), a także od techniki zabiegu. Myślę, że sprawa nie jest beznadziejna i spokojnie da się wyeliminować przebarwienia, ale bez obejrzenia nie mogę powiedzieć więcej. Proszę nie zrażać się do laserów, ale w miarę możliwości kolejny raz starać się dobrze wybrać miejsce wykonywania zabiegu. Laser to potężne narzędzie, może zdziałać “cuda”, ale też zrobić krzywdę, jeśli stosuje się go niewłaściwie albo na siłę, albo bezmyślnie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam od kilkunastu lat blizny na ramionach. Niestety blizny to nie jedyny problem gdyz ciągle wyskakuąj mi nowe wypryski ropne, i nowe blizny. Od 4 lat również zaczeły mi się robić ropnie na nogach, nie chcą się goić i robią się blizny, niektóre jasne, a niektóre czerwone. W ostatnim roku miałam 5 zabiegów laserem frakcyjnym i niestety żadnych skutków, wrećz przeciwnie na przedramionach zaczeły mi się pojawiać kolejne krosty ropne i blizny. Jak mam sobie z tym poradzić, nadchodzi lato i znów chodzenie w długich rękawach. Proszę o pomoc.

  • Lasera frakcyjnego w fazie zaostrzenia trądziku (ropne zmiany) nie powinno się i nie wolno stosować, bo efekt jest odwrotny, czyli zaostrzenie. Co do tego, co zrobić z Pani problemem, to bardzo proszę o kontakt e-mailowy albo zapraszam na wizytę. Nie wiem jak wygląda skóra, co Pani stosowała/stosuje, i w związku z tym jaką terapię zastosować. Pewnie laseroterapię (ale nie laser frakcyjny na tym etapie), być może inne metody. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam
  a co Pan mysli o laserze x lase plus? czy on sie sprawdzi przy usuwaniu przebarwień głebiej połozonych?

  • Osobiście nie znam tego lasera, ale chwilkę poszperałem w internecie. I mam mieszane uczucia. Wydaje się to być chiński laser opakowany we włoską markę, ale może się mylę. Natomiast sama konstrukcja budzi moje wątpliwości. Ma to być kombajn łączący laser Q-switch, Er-Yag, diodowy 810, laser Nd-Yag. A wszystko to opakowane w małej obudowie. Moje zdanie na temat takich kombajnów jest powszechnie znane – są na wszystko czyli na nic. Technologicznie nie da się zresztą upakować tylu rodzajów laserów w jednej obudowie uzyskując dobrej jakości sprzęt. Dane techniczne nie są dostępne. Dlatego moim zdaniem jest to ryzykowne urządzenie i nie polecałbym jakiś poważniejszych zabiegów nim wykonywać. Jeśli to jest niewielkie przebarwienie typu starczego, na dłoniach, to może Pani spróbować (najwyżej będzie poparzenie albo brak efektu), ale na przebarwienia pohormonalne/melasmę poszukałbym lepszego sprzętu i osobę, która wie jak go stosować. Bo można tylko pogorszyć problem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • “Od kiedy go mam, nie jest mi straszne żadne przebarwienie.”
  Ja miałam tym laserem wykonane 3 zabiegi-tyle przewidziano na konsultacji do pozbycia się problemu. Niestety nie pomogło zupełnie nic. Więc jednak okazuje się,że laser jest mocno przereklamowany. Od 2 tygodni stosuję żel z hydrohinonem i widać mega różnicę. Laser okaał sie wyrzuceniem pieniędzy i to w sporej kwocie.

  • Przebarwienia należą do najtrudniejszych w usuwaniu problemów estetycznych z wielu powodów (o czym kilkukrotnie pisałem). Jeśli chodzi o terapie na trudne przebarwienia (czyli np. melasmę), to tylko skojarzona terapia ma szansę powodzenia. Ważne jest też takie działanie, aby nie tylko usunąć przebarwienia, ale też zminimalizować nawrót przebarwień. Do tego w wielu przypadkach potrzebna jest skojarzona terapia, a lasery grają w niej podstawową rolę poprzez kilka mechanizmów oddziaływania na tkankę i skórę. Ale trzeba to robić umiejętnie, nie ma uniwersalnej metody, każdy reaguje inaczej, niestety ilość zabiegów też jest zróżnicowana, czasem potrzeba 1-3, ale czasem i ponad 10. Smarowanie skóry hydrochinonem może rozjaśnić płytkie przebarwienia (czasem działa, a czasem nie), ale nie jest to żadne cudowne lekarstwo na przebarwienia z kilku powodów (gdyby tak było to preparaty z hydrochinomem były by powszechnie dostępne i nie byłoby problemu przebarwieniami). Po pierwsze, jest to bardziej działanie objawowe poprzez hamowanie tworzenia barwnika, czyli po zakończeniu smarowania hydrochinonem przebarwienia zazwyczaj powracają, bo komórki z powrotem wracają do produkcji melaniny (laser nie hamuje, a niszczy ciemniejszą tkankę, działa też biostymulacyjnie). Po drugie, hydrochinon to związek chemiczny. Zazwyczaj jest on stosowany przewlekle (przez miesiące, a nawet lata skóra otrzymuje dawki hydrochinonu). Dostępne badania wskazują, że hydrochinon nie jest taki zupełnie obojętny dla organizmu (nie chcę używać słowa szkodliwy). Jakaś jego część przedostaje się do krwi i tym samym do wnętrza ciała, a ponieważ jest stosowany przewlekle, to przez długi czas narażamy się na jego obecność w organizmie i oddziaływanie ogólnoustrojowe. Laser działa przez zjawiska biofizyczne (to tylko światło nie substancja chemiczna) w żaden sposób nie działa ogólnoustrojowo, a jedynie miejscowo w miejscu naświetlenia i selektywnie. Nie jest stosowany przewlekle, bo nawet jeśli trzeba wykonać 10 zabiegów to czas ekspozycji organizmu to w sumie może 5 godzin. Po trzecie, stężenia hydrochinonu powyżej 2% są w Unii Europejskiej zakazane ze względów bezpieczeństwa. A stężenie 2% nie jest niestety zbyt skuteczne i moim zdaniem efekty są słabe. Oczywiście można sobie sprowadzić z innego kontynentu preparaty o wyższym stężeniu hydrochinonu. Ale tutaj już każdy musi podejmować decyzję za siebie i ocenić ryzyko i korzyści, którą opcję wybrać. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Pani Ewo, mi niestety też nie pomogły te lasery a jestem po 5 zabiegach i nie wiem co dalej. Jednoczesnie stosowałam expigment 4% i nic to nie daje… Chciałam zapytać czy przyjmuje może Pani jakies hormony? Ja jestem na kuracji i obawiam sie, że to jest powodem braku skutecznosci lasera…

   • Terapia hormonalna niestety może bardzo utrudniać terapię. Co do liczby zabiegów, to w zależności od przebarwień czasem potrzeba wykonać nawet kilkanaście zabiegów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • hmmmm czyli że mogę się pożegnać z usunięciem blizny przebarwień z nogi , gdyż jestem w trakcie leczenia biologicznego i w ogole ciągle jestem na lekach jakiś , choruje wzjg ; colit. 🙁

  • Proszę się aż tak nie martwić. Znajdzie się odpowiedni moment na zabiegi, nie każde leczenie jest równoznaczne z zakazem zabiegów laserowych. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry:)

  Jestem po trzech zabiegach usuwania przebarwień laserem Q Switch u Doktora Wasiluk, przy ostatniej sesji Doktor dołożył mi coś wyjątkowo mocnego( drugi laser), co sprowokowało łzy jak u krokodyla i nie wiem czy to z bólu czy tez ze szczęścia, ze jestem coraz bliżej oczekiwanego efektu:) Po dwóch razach mogę oceni,c iz przebarwienia definitywnie zbladły i to co zostało można uznać za niewielką zmianę, która pod lekkim makijażem była absolutnie niezauważalne. Bez makijażu podobno też nie ma śladu po przebarwieniach-tak twierdzi moj mąż, ale kto by w takich kwestiach ufał mężowi i oczywiście ja cos tam jeszcze widzę/ widziałam. Jednakże nie ma porównania do stanu wyjściowego!!!! Wcześniej miałam mocno brązowe plamy u nasady brwi i dużą rozległą plamę, która powstała po IPL-u, ostrzegam , IPL może zrobić dużą krzywdę. Dokuczały mi również mocne przebarwienia nad ustami. Stosowałam wcześniej Fraxel, Peelingi oraz IPL, żadna z tych metod nie byla skuteczna a rezultaty IPL-u doprowadził do tego, ze naprawdę zaczęłam mieć powód do przejmowania się przebarwieniami. Osobiście uważam, iz powinno się zabronić podawania informacji, ze zabieg IPL usuwa przebarwienia. Jeżeli ktoś nie trafi na tę stronę, gdzie Doktor Wasiluk opisuje działanie IPL-u może później ryczeć i wydać dużo pieniążków na walkę ze skutkami nieudanego zabiegu( przebarwienie rozlewa się na cały obszar działania światła IPL). Teraz jestem po 3 zabiegu Q Swich wiec za tydzień plamy będą pewnie jeszcze jaśniejsze lub nie będzie ich wcale. W każdym razie już po pierwszych dwóch razach poczułam ogromną ulgę patrząc w lusterko. Do lutego zamierzam rozprawić się definitywnie z przebarwieniami i napiszę jesienią jaki jest efekt po nieuniknionym kontakcie ze słońcem, gdyż w 100% nie jest możliwe uniknięcie promyków latem. Uważam, ze wiedza lekarza może uczynić cuda, ale musie tę wiedzę mieć i być uczciwy. W mojej opinii Doktor zglebił problem przebarwień i dlatego wie jak z nimi postępować i nie bazuje na jednym uniwersalnym laserze do wszystkiego. Fantastyczne trafić na lekarza który tak długo poszukuje metody na daną troskę aż ją znajdzie!!! Wszystko super: Pan Doktor super, sprzęt super, efekty super, tylko ta odległoś…, Panie Doktorze proszę rozważyć pomysł objazdowego gabinetu:) Pozdrawiam Serdecznie Olimpia

  • Bardzo dziękuję za miłe słowa i cieszę się z fajnego efektu. Ten drugi laser to bromkowo-miedziowy.Ale czuję się w obowiązku napisać, że niestety zazwyczaj potrzeba więcej niż 3-4 zabiegi dla pozbycia się trudnych przebarwień (czyli np. melazmy). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • witam,

  ja mam pytanie odnośnie peelingu TCA, jestem miesiąć po kwasach i zostały ma plamy w tych miejscach gdzie był eylany kwas. Jak długo będą się utrzymywać i czy to normalnie po tak długim czasie?

  pozdrawiam, dziękuję
  Natalia

  • Niestety po kwasie TCA to się dosyć często zdarza. Plamy utrzymują się zazwyczaj ok. 6 miesięcy, ale czasem dłużej albo nie schodzą same. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

   • Witam,
    czy w przypadku pociemnienia plam po peelingu TCA wskazane jest rozjaśnianie ich retinoidami? 2 tygodnie temu miałam robiony miejscowo kwas TCA- na plamy, niestety widzę że są one ciemniejsze. POMOCY!

 • Witam
  Mam trzy plamy, z którymi od dłuższego czasu nie mogę się uporać. Pod okiem, na nosie i ta najgorsza nad górną wargą. Wydaje mi się, że plama na nosie to plama posłoneczna, ale martwi mnie ogromna plama nad górną wargą. Poczytałam trochę w internecie i wyszło na to, że mogę mięć melasmę. Nie brałam nigdy tabletek hormonalnych, ale podejrzewam u siebie problemy z tarczycą (niegdyś leczyłam się na tarczyce). Próbowałam już różnych środków w tym maść Pigmanorm sprowadzaną z Niemiec, kwasy, mikrodermabrazję i muszę przyznać, że plamy rozjaśniły się, ale ciągle są widoczne. Moje pytanie jest takie. Czy przed zabiegiem proponowanym przez Pana (laser Q-Swich ) powinnam uporać się najpierw z hormonami? Czy wówczas efekty będą bardziej zadowalające?

  • Witam serdecznie. Warto najpierw sprawdzić hormony i ewentualnie wyrównać ich poziom lekami, a dopiero potem zająć się przebarwieniami. Inaczej efekty zabiegów laserowych są słabsze. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,
  Czy piling TCA np(50%)jest wstanie wyeliminować rozstępy ??

  • W teorii może pomóc, jak się skórę wypali. Tylko ryzyko powikłań jest moim zdaniem za duże, w 30-40% odbarwienia, albo przebarwienia lub blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam mam od dziecinstwa problem z piegami mam ich mnostwo zwlaszcza na rekach ramionach i plecach czy jest szansa zeby pozbyc sie ich na zawsze. Jest jakas dla mnie nadzieja na normalne zycie bez dlugich rekawow w lato???prosze o porade

  • Proszę się nie martwić, piegi można skutecznie usuwać laserem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Chyba mam ten sam problem co Kasia. Mam od małego przebarwienie i miałam już ipl, fraxel, cosmelan, krioterapia i nic tego nie ruszyło wiec przebvarwienie napewno lezy głębiej. Miałam dwa podobne przebarwienia ale jedno zeszło po 1zabiegu krio, a drugie za chiny nie chce zejść. W związku z tym mam pytanie co by Pan polecił za zabieg i jaki byłby koszt. Dodam że wielkośc przebawienia to jakieś 1,5cmx 3cm jest brązowe płaskie. Mogę oczywiście przesłąć zdjecia na maila jeśli to pomoże w ocenieniu.

  • Proszę przesłać zdjęcia, chociaż z przebarwieniami jest o tyle trudno, że bez obejrzenia na żywo i wypytania o kilka rzeczy trudno jest powiedzieć, jaki zabieg byłby najlepszy. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam.Mam 56 lat i przebarwienia bardzo ciemnie na łydkach .Dermatolog stwierdził że za te przebarwienia odpowiedzialne są żylaki kończyn.Przwbarwienia pojawiły się dopiero po operacji żylaków.Smarowałam maścią przez 15 dni jaka mi wypisł dermatolod na przebarwienia(nie pamietam nazwy).Efekt mizerny.Proszę o poradę

  • Jest to bardzo prawdopodobna przyczna. Takie przebarwienia potrafią schdzić kilka miesięcy, ale czasem pozostają. Usunąć jest je trudno, bo są złokalizowane głęboko. Na pewno maści niewiele dadzą, raczej musi Pani pomyśleć o zabiegach laserowych. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie Doktorze. Od wielu lat mam problemy z przebarwieniami z którymi walczę raczej z mizernym skutkiem, nie mniej jednak w okresie zimowym moja twarz wygląda troszkę lepiej ale gdy przychodzi lato to problem się pogłębia. Zdaję sobie sprawę, że słońce jest przyczyną. Stosuję krem spf 50, który ze względu na pracę i na makijaż powtarzam po powrocie do domu. Byłabym wdzięczna gdyby napisał Pan w jaki sposób latem chronić się skutecznie przed promieniami. Wiem, że powinno powtarzać się nakładanie kremu co dwie godziny ale jest to trudne. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Jedyna skuteczna ochrona to ochrona mechaniczna czyli unikanie słońca, niestety.

 • Witam, jestem przed porodem i jak nigdy nie miałam problemów (jakichkolwiek) z cerą tak pod koniec ciąży pojawiły się nagle przebarwienia symetrycznie ułożone pod dolnymi powiekami (wyglądam jakbym się wcale nie wysypiała). Wiem, że póki co nie mogę nic większego zrobić tym bardziej planuję karmić minimum pół roku. Czy stosując teraz krem na przebarwienia jestem w stanie zapobiec powiększeniu się tych przebarwień?? A potem po okresie karmienia pewnie laser będzie jedynym rozwiązaniem..

 • Dzień dobry. Miałam zamykane pojedyncze naczynko na udzie. Jednak pani doktor wykonała zabieg na opalonej skórze. Mam przebarwienie pozapalne 3tyg po zabiegu. Czy takie przebarwienie zniknie? Pani doktor stwierdziła że po 2-3 miesiącach bez opalania.

 • Witam,
  pisze Pan, że lepiej zapobiegać niż leczyć ale jak zapobiec pojawieniu się plam na twarzy skoro krem “50” jest zupełnie nieskuteczny??? Nadmienię, że nakładałam go naprawde duzo, zużywając opakowanie za opakowaniem… Niestety jak tylko pojawi się mocniejsze słońce moja twarz wygląda strasznie. Na jesień poddaję się zabiegom wybielającym, które dają efekt do czasu pojawienia się słońca.

  • Niestety tylko unikanie słońca jest skuteczne.

 • Witam
  Panie doktorze, moim problemem jest ostuda chcę zdecydować się na zabieg laserem Alma Harmony Xl, proszę o opinię na temat tego zabiegu.
  Pozdrawiam

  • Nie mogę do końca odpowiedzieć, bo w przypadku ostudy może to być dobry zabieg albo nic nie dać. Jest zbyt wiele czynników, które maja znaczenia, a nie wiedząc tego nie da się ocenić skuteczności

 • Witam, po zabiegu laserem frakcyjnym, od którego upłynęło ponad dwa miesiące, została mi gigantyczna pomaranczowo – brązowa plama obejmująca czoło i skronie. Zabieg został wykonany w celu usunięcia przebarwień, zdiagnozowanych przez lekarza jako “fotouczulenie”, które jednak same w sobie pierwotnie wyglądały znacznie lepiej niż obecne, rozległe przebarwienie. Czy zajmuje się Pan takimi przypadkami, a jeżeli tak, to czy aktualnie jest dobra pora na wykonanie jakichś zabiegów?

  • Da się coś takiego poprawić, ale zapraszam już po lecie

 • Witam mam pytanie miałam robiony zabieg cosmolan i jestem przerażona koszt nie mały na początku byłam hepi mija 2 miesiąc i jestem przerażona mam gorsze przebarwienia niż dotychczas co robić komu ufać…pozdrawiam serdecznie

 • Witam chciałam zapytać jaki jest koszt jednorazowy usunięcia przebarwień na twarzy ( czoło skronie obszar nad górna warga) nie chodzi mi o dokładna cenę bo to trudne do podania bez obejrzenia twarzy ale w przedziale od do na ile mam się nastawić. I jaki jest dokładny adres Pana kliniki. Dziękuje

 • W styczniu miałam 3 zabieg mosaic. W miejscach gdzie blizny były najmocniejsze do dziś mam przebarwienie. To jest pod oczami do skroni. Czy mogę się ich pozbyć?

  • Da się, ale konieczne jest naświetlenie kilkukrotne laserem

 • Panie doktorze jakie hormony ewentualnie przebadać pod kątem przebarwień?

 • Witam,
  Panie Doktorze, mam pytanie odnośnie Pana opinii co do Bloomea na przebarwienia po słoneczne na twarzy. Przebarwienia nie są bardzo ciemne, ale są i źle się z nimi czuję. Czy poleca Pan tę metodę?

  • Mogę napisać, że ja tej metody nie stosuję

 • Panie Doktorze w tym roku oparzyłam olejem o temperaturze 180 stopni nogę od kolana do stopy. Po dwu miesięcznym leczeniu rany na łydce pozostała ciemna plama. Od oparzenia upłynęlo 4,5 miesiąca. Czy mogę już zacząć jakieś zabiegi majace na celu usunięcie plamy?

  • Spokojnie można zaczynać zabiegi

 • Czy laser bromkowo miedziowy na melasme pod oczami (nie cała twarz) można zastosować przy kuracji retinoidami (mała dawka 20mg). Bardzo proszę o odpowiedz

 • Witam. Stosuje od miesiąca pigmanorm. Miałam.przebarwienia na czole i na wąsiku. Po około tygodnia stosowania maści przebarwienia zniknęły. Chciałam zapytać czy mogę już przerwać stosowanie kremu czy według zaleceń powinnam stosować to 3 mieisace pomimo że już nie mam przrbarwien.

 • dzień dobry od 2 lat walczę z przebarwieniami pod oczami po nieodpowiedzialnym wyjściu na chwilę na słońce po zabiegu medycznym tca byłam na laserze frakcyjnym następnie 2razy na ipl później na TULOWYM stosuje teżmaść monobenzone trochę pomogła PROSZĘ mi powiedzieć czy ostatnim laserem który może mi pomóż będzie bromkowo miedziany

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.