Marek Wasiluk

Botoks to inaczej toksyna botulinowa, czyli… trucizna zwana jadem kiełbasianym. Jak wiele toksyn, ma podwójne działanie – szkodliwe i lecznicze. Porażenie przez nią mięśni może wywołać dobroczynne skutki, np. zmniejszyć migreny czy pomóc osobom, które zgrzytają zębami!

Botoks

Botoks to najpopularniejszy zabieg medycyny estetycznej, fot. lenets tan – Fotolia.com

Wstrzykiwanie botoksu to obecnie najpopularniejszy na świecie zabieg medycyny estetycznej. Botulina, paraliżując mięśnie mimiczne wygładza zmarszczki na kilka miesięcy. Efekt pojawia się w okresie od 2 do 14 dni po iniekcji i utrzymuje się do około pół roku, w zależności od rodzaju porażonego mięśnia i zmienności osobniczej. Botoks to suszony próżniowo proszek neurotoksyny BTX-A, który przed podaniem rozcieńcza się solą fizjologiczną. Najlepiej sprawdza się w redukcji zmarszczek mimicznych (najczęściej stosuje się na czoło i okolice oczu). Botulinę wykorzystuje się też w walce z nadmierną potliwością. Zresztą, ma zastosowanie nie tylko w medycynie estetycznej. W neurochirurgii stosuje się ją m.in. przy kurczu powiek czy porażeniach spastycznych. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do jej zastosowania są ciąża i okres karmienia oraz nadwrażliwość na którykolwiek ze składników.

 

Czy wiesz, że: przeciwzmarszczkowe działanie botuliny odkrył w 1987 roku okulistka z Kanady, dr Jean Carruthers? Zauważył, że efektem ubocznym leczenia kurczu powiek było zredukowanie zmarszczek wokół oczu pacjenta.

 

O botoksie czytaj też: Botox na zmarszczki i na ból głowy

Ostatnie komentarze
  • Chciałabym się poddać zabiegowi modelowania koniuszka nosa toksyną botulinową, na czym ten zabieg dokładnie polega? Kiedy się go wykonuje? na jakiej zasadzie, jak działa? Czy oszczykuje się cały nos?

    • W zasadzie botoksem nie da się modelować, ponieważ on powoduje porażenie mięśni, pośrednio daje to efekt „modelowania”, bo kształt się zmienia. Co do koniuszka nosa to zależy jaki jest problem. Raczej stosuje się kwas hialuronowy, i podaje się go albo w koniuszek, albo czasem u nasady (jeśli chcemy unieść). Botoksem możemy jedynie delikatnie unieść, ale kształtu nie zmienimy. Zabieg można wykonać w każdej chwili, podaje się preparat tylko tam gdzie trzeba, czyli nie w cały nos. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • Interesuje mnie zabieg przy uzyciu botoksu. Chodzi o czolo. Czy znane sa przypadki – czy pan Doktor w swojej karierze spotkal sie z takimi przypadkami, ze jednak byly jakies wieksze reakcje alergiczne na ten srodek. Cokolwiek, co wzbudzaloby niepokoj? Czy opadniae powiek, czy tez brwi po zabiegu zdarza sie czasem?

    Dziekuje za odpowiedz:)

    • Mnie reakcja alergiczna się nie zdarzyła, a literatura podaje b.rzadkie przypadki reakcji alergicznych. Botoks jest b. bezpieczny. Opadnięcia czasem się zdarzają, ale naprawdę rzadko, i najczęściej u starszych osób. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.