usuwanie rozstępów

Usuwanie starych rozstępów jeszcze do niedawna było niemożliwe, fot. Piotr Marcinski – Fotolia.com

Kiedy w ubiegłym miesiącu pisałem o odmładzaniu metodą frakcyjnej radiofrekwencji (RF) mikroigłowej, sygnalizowałem, że RF mikroigłowa radzi sobie też doskonale z rozstępami. To bardzo dobra wiadomość dla kobiet i mężczyzn (bo oni także miewają rozstępy!), którzy stracili nadzieję, że istnieją skuteczne metody walki z tym problemem.

 

Skąd się biorą rozstępy?

Rozstępy, czyli ubytki w głębokich warstwach skóry, objawiające się w postaci nieestetycznych białych lub czerwonych prążków, występują niemal u 70 proc. kobiet i 40 proc. mężczyzn! Najczęściej na brzuchu, biuście, udach i pośladkach, a także obręczy barkowej oraz plecach. Ubytki te powstają w wyniku zerwania włókien kolagenu i elastyny. Dzieje się tak wtedy, gdy skóra w krótkim czasie jest narażona na zbyt duże rozciąganie, np. u kobiet w ciąży, osób z nadwagą, kulturystów (lub osób nadużywających ćwiczeń na siłowni), a także młodzieży w okresie bardzo szybkiego wzrostu. Drugą przyczyną powstawania rozstępów jest osłabienie włókien w wyniku zaburzeń hormonalnych (głównie wskutek nadmiernej produkcji kortyzolu i estrogenów). Najczęściej rozstępy powstają, gdy skumulują się obie te przyczyny. Skłonność do rozstępów jest niestety dziedziczna.

 

Rozstępy białe i czerwone

Rozstępy powstają w dwóch etapach. Pierwszy, tzw. zapalny, to okres, kiedy włókna elastyczne dopiero co zostały zerwane i w skórze właściwej doszło do urazu, na skutek którego powstał stan zapalny. To wtedy pojawiają się na ciele prążki w różnych odcieniach czerwieni. Ten etap trwa od kilku miesięcy do 2 lat. W tym czasie organizm próbuje sam pozbyć się rozstępów, ale nie jest w stanie, bo ubytki we włóknach są zbyt duże. Kiedy rozstępy są czerwone, świeże, łatwiej się ich pozbyć niż w drugim etapie, zwanym zanikowym, gdy prążki stają się białe, a zerwana tkanka zamiast się regenerować po prostu zanika. Stare, zabliźnione rozstępy jeszcze do niedawna były nie do usunięcia.

 

Jak usunąć rozstępy: na świeże rozstępy laser frakcyjny

Jak widać z tego co wyżej napisałem, skuteczność leczenia zależy od etapu powstawania rozstępów. Najlepiej reagować od razu, gdy pojawiają się czerwone prążki. Można wtedy zastosować kilka metod, których celem jest stymulacja produkcji kolagenu i elastyny. Do tej pory najbardziej popularnymi metodami leczenia rozstępów zapalnych były: piling, dermabrazja, mezoterapia i laser frakcyjny. Z wymienionych najskuteczniejszy i najmniej bolesny był do tej pory laser frakcyjny. Teraz doszła do tego jeszcze skuteczniejsza metoda rf mikroigłowa (o której w następnym akapicie)

W przypadku rozstępów czerwonych trzeba pamiętać, że mamy dwa problemy: pierwszy to przerwane włókna kolagenu i elastyny, drugi to kolor czerwony. Dlatego trzeba działać na obydwa. A więc zaczynamy od stymulacji kolagenu (rf igłowa, laser frakcyjny ablacyjny lub nieablacyjny, dermabrazja, piling), a kiedy już się kolagen odbuduje (można też robić to równolegle) działamy na kolor i wówczas używamy lasera naczyniowego (np. bromkowego, KTP, diodowego).

Jeszcze do niedawna na świeże rozstępy stosowałem laser frakcyjny (kilka zabiegów) równolegle z laserem bromkowym. Ostatnio jednak usuwam rozstępy głównie radiofrekwencją mikroigłową (często wystarcza jeden zabieg!), a potem naświetlam je laserem bromkowym, żeby zbladły. Czasami, jeśli rozstępom towarzyszy obwisła skóra używam przy pierwszym zabiegu lasera frakcyjnego, potem rf igłową.

 

Jak usunąć rozstępy: na stare rozstępy radiofrekwencja mikroigłowa (RF mikroigłowa)

O wiele trudniej się pozbyć rozstępów zanikowych. Do niedawna było to w ogóle niemożliwe. Są one bowiem umiejscowione głęboko w skórze, a ilość prawidłowej tkanki w rozstępie jest znikoma. Laser frakcyjny, który dociera na głębokość 1,5-2 mm, może nie być wystarczający. I tutaj do akcji wkracza wspomniana na początku radiofrekwencja mikroigłowa. Jak już pisałem we wcześniejszych postach, metoda ta polega na nakłuwaniu skóry (na głębokość aż do 3,5 milimetra) głowicą wyposażoną w 25 mikroigieł i jednoczesnym jej podgrzewaniu. W momencie wkłucia emitowana jest wiązka fal radiowych, która ogrzewa skórę na całej długości igieł. To daje bardzo silny bodziec (termiczny i mechaniczny) stymulujący fibroblasty do produkcji nowej elastyny i kolagenu. Co ważne bodziec ten jest podawany dokładnie tam gdzie potrzeba, w sam środek rozstępu. Włókna skręcają się i zagęszczają, powstają też między nimi nowe wiązania. W ten sposób głęboko umiejscowione rozstępy na nowo zaczynają się zapełniać i w rezultacie – zanikać.

 

Usuwanie rozstępów – skuteczność nie do pobicia

Frakcyjna RF mikroigłowa jest jak dotąd najskuteczniejszą metodą w leczeniu starych rozstępów. Moje pacjentki, zwłaszcza te, które z tym problemem walczyły od dłuższego już czasu innymi metodami, obserwują jej rezultaty z zachwytem i zdziwieniem. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu, ale pełna seria to 2-3 zabiegi. Stan zapalny, który powstaje wewnątrz skóry, utrzymuje się około miesiąca, a ostateczny efekt jest widoczny po dwóch, trzech miesiącach od ostatniego zabiegu. Frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa pozwala się pozbyć nawet do 100 proc. rozstępów zanikowych, co jest nieosiągalne za pomocą innych metod. Jej skuteczność tkwi w silnej stymulacji dokładnie tam, gdzie jest ona potrzebna, czyli w rozstępie, a nie koło niego.

Nie bez znaczenia dla szybko rosnącej popularności tego zabiegu w mojej klinice jest fakt, że jest on bezpieczny, a gojenie się – dużo szybsze niż w przypadku innych metod. Minusem, szczególnie dla kobiet spoza Warszawy, może być to, że metoda ta jest tak nowatorska, a sprzęt tak drogi, że jak do tej pory jest dostępna w Polsce jedynie w mojej klinice. Zważywszy jednak na to, że frakcyjny mikroigłowy system RF jest tak skuteczny i uniwersalny (działa nie tylko na rozstępy, ale dokonuje liftingu twarzy, leczy nadpotliwość, zmniejsza pory, redukuje zmarszczki i blizny), jestem przekonany, że tylko kwestią czasu jest rozprzestrzenienie się tej metody na inne miasta w Polsce.

Zobacz też zdjęcia obrazujące efekty zabiegu:
ROZSTĘPY,  EFEKTY
ROZSTĘPY NA BIUŚCIE

NSM-600px

Share this article