Przygotowywałem ostatnio dla kilku redakcji tekst o tym, jakie zabiegi można i warto wykonywać latem. Oto skrót tych informacji:

Lato pozwala na wiele, ale nie na wszystko (fot. Fotolia)

Lato pozwala na wiele, ale nie na wszystko (fot. Fotolia)

Nie wszystko jest dobre na lato
Latem odradzam zabiegi, które mocno podrażniają skórę i wymagają długiego czasu gojenia. Należą do nich np. laser frakcyjny i peelingi medyczne. Skóra po nich jest przez pewien czas bezbronna wobec działania promieniowania słonecznego, dlatego mimo ich skuteczności na krótko przed latem oraz w jego trakcie trzeba z nich zrezygnować. W innym przypadku istnieje ryzyko pojawiania się blizn lub przebarwień.

Botoks na zmarszczki
Typowo letnim zabiegiem odmładzającym jest toksyna botulinowa. Nie podrażnia skóry, jest więc bardzo bezpieczna i daje szybkie efekty rozprostowania zmarszczek mimicznych. Dodatkowym argumentem przemawiającym za stosowaniem botoksu latem (nawet przez osoby młode, jako zabieg profilaktyczny), jest fakt, że unieruchamia górne partie twarzy i nie powala skórze się marszczyć, a przez to chroni ją przed powstawianiem zmarszczek mimicznych. Latem jesteśmy na nie szczególnie narażeni, ponieważ słońce działa podwójnie: z jednej strony świecąc prosto w twarz wywołuje na niej grymas, czyli pomarszczenie skóry, które samo w sobie jest powodem powstawania tego typu zmarszczek, ale dodatkowo od razu utrwala je, ponieważ znacząco osłabia włókna kolagenowe. Warto więc stosować toksynę botulinową latem, jako zabieg odmładzający, ale również przeciwstarzeniowy.

Kwas hialuronowy na ubytki
Lato, kiedy stosowanie silnych zabiegów laserowych jest absolutnie niewskazane, jest idealnym momentem na uzupełnienie ubytków w skórze za pomocą kwasu hialuronowego. Na ten czas zniweluje zmarszczki tam gdzie nie poradzi sobie botoks i wymodeluje twarz. Do późnej jesieni wypełniacz całkowicie się wchłonie, a wtedy będzie można zastosować np. laser frakcyjny, który odmłodzi skórę bardziej trwale.
Taki czasowy podział stosowania tych zabiegów jest potrzebny, ponieważ wzajemnie się one wykluczają. Działanie lasera lub fal radiowych, czyli wszystkich zabiegów, które podgrzewają skórę, niweluje kwas hialuronowy i toksynę botulinową.

Kwas felurowy na odświeżenie skóry
Młoda skóra jest gładka, świeża i ma ładny koloryt. Zazwyczaj odświeża się ją za pomocą różnego typu peelingów. Jednak latem zarówno laserowe (np. ablacyjny laser frakcyjny CO2), jak i medyczne pilingi (chemiczne oraz mechaniczne) odpadają, gdyż powodują mocne podrażnienie, a wręcz starcie naskórka. Zabiegiem, który omija ten problem jest piling kwasem felurowym. Nie podrażnia on skóry i ma działanie antyoksydacyjne. Zabieg daje natychmiastowe efekty. Można go stosować w połączeniu z osoczem bogatopłytkowym.

HIFU do zadań specjalnych
Zabieg, który ma mocne działanie odmładzające i jednocześnie nie podrażnia skóry (więc można go stosować latem) jest HIFU. W czasie zabiegu wiązka skoncentrowanych ultradźwięków wysyłana jest w głąb skóry, gdzie wywołuje tarcie i przez to bardzo mocne podgrzanie głębokich jej warstw. Podgrzanie powoduje z kolei regenerację starych i powstawanie nowych włókien kolagenu i elastyny, a więc naturalne ujędrnienie skóry i rozprostowanie zmarszczek. Zabieg daje świetne efekty, nie powoduje podrażnień i można stosować go o każdej porze roku. Jest to drogi zabieg, jednak jeśli ktoś potrzebuje bardzo mocnego liftingu, bez okresu rekonwalescencji, wykonanego latem, które da trwałe efekty to jest to idealna metoda.

Share this article