Marek Wasiluk

Przebarwienia są jednym z najczęściej spotykanych defektów, z jakimi kobiety przychodzą do gabinetów medycyny estetycznej. Przebarwienia mają skomplikowaną etiologię, dlatego ich leczenie jest bardzo trudne. Wymaga wiedzy, doświadczenia, dysponowania wieloma metodami, które trzeba łączyć, a niejednokrotnie modyfikować w czasie terapii.

przebarwienia leczenie

Laser emitujący zielone światło o krótkiej fali (711 nm) jest najlepszym urządzeniem do usuwania przebarwień (fot. Pink Media dla Triclinium)

Słoneczne jo-jo, czyli skąd się biorą przebarwienia
W skórze człowieka znajdują się komórki barwnikowe (melanocyty), które produkują barwnik (melaninę). To one nadają skórze kolor. Przede wszystkim jednak spełniają funkcję ochronną przed promieniowaniem słonecznym. Jak działa ten proces, najlepiej widać w czasie opalania. Kiedy skóra jest wyeksponowana na słońce organizm produkuje więcej melaniny, żeby barwnik zablokował wnikanie szkodliwego promieniowania w głąb skóry. Warto zaznaczyć przy tej okazji, że nie każde fale emitowane przez słońce są szkodliwe, te najbardziej niekorzystne, przed którymi chronią nas melanocyty, to promieniowanie ultrafioletowe (UV). Tak pożądana przez wielu ludzi opalenizna jest więc w rzeczywistości wytworzonym w toku ewolucji mechanizmem ochronnym. Po jakimś czasie opalona skóra odzyskuje naturalny kolor. Lub… miejscami nie odzyskuje – tworzą się przebarwienia, bo komórki „głupieją”. Można to porównać obrazowo do mechanizmów odpowiedzialnych za tycie i efekt jo-jo po odchudzaniu. Jeśli będziemy jeść bardzo rzadko, ale duże porcje, to wcale nie schudniemy, bo nasz organizm bojąc się zagłodzenia będzie na wszelki wypadek magazynował każdą nadwyżkę. Podobnie z przebarwieniami: komórki skóry, którą narażaliśmy na silną słoneczną ekspozycję, mogą w obawie, że znowu to zrobimy, nie redukować barwnika do normalnego poziomu, mimo iż niebezpieczeństwo już minęło.

Dlaczego leczenie przebarwień jest skomplikowane
Leczenie jest skomplikowane, gdyż w obrębie defektu, który nazywamy przebarwieniami, występuje bardzo wiele kombinacji różnych czynników:
– Różne są przyczyny powstawania przebarwień. Oprócz słońca (czynnik zewnątrzpochodny), wpływ na przebarwienia mają podrażnienia skóry czy zaburzenia hormonalne (czynnik wewnątrzpochodny), najczęściej w wydzielaniu hormonów tarczycy i hormonów płciowych żeńskich. Dużym czynnikiem ryzyka jest – o czym kobiety często zapominają – przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Podłoże hormonalne jest przyczyną najtrudniejszych do leczenia przebarwień, zwanych melazmą. Przebarwienia powstają też wskutek urazów i stanów zapalnych. Te na ogół schodzą same, po kilku miesiącach, ale nie zawsze. Często przebarwienia są efektem zabiegów kosmetycznych, niejednokrotnie takich, które miały przebarwienia usunąć, a tymczasem tylko przysporzyły nowych.
– Przebarwienia mogą umiejscowić się na różnej głębokości: w naskórku, skórze właściwej lub tu i tu.
– Dużej części przebarwień hormonalnych towarzyszą zmiany naczyniowe. Najczęściej powikłanie to występuje przy melazmie.
– Trudno wyeliminować wszystkie czynniki mające wpływ na powstawanie przebarwień.
Czynników i możliwości kombinacji jest tak wiele, że kluczowa staje się diagnostyka. Błędy popełnione na tym etapie skutkują nieefektywnością zabiegów albo pogorszeniem stanu. Żeby usuwać przebarwienia skutecznie, trzeba mieć otwartą głowę i różnorodny sprzęt, ja do leczenia używam aż sześciu różnych urządzeń, w tym pięciu laserów. A czasami dołączam jeszcze terapię farmakologiczna.

Dodatkowo usuwanie przebarwień komplikuje fakt, że trzeba je usuwać tak, żeby uzyskać kolor taki sam, jak kolor skóry obok. Nie można usunąć całego barwnika, bo powstanie odbarwienie, co się niestety czasem zdarza.

Najczęstsze rodzaje przebarwień i sposoby ich usuwania
Najczęstsze rodzaje zmian barwnikowych to:
– piegi
– melazma (ostuda)
– plamy soczewicowate
– przebarwienia pourazowe
– plamy typu cafe au lauit
– znamiona typu OTA
Stosunkowo dobrze radzi sobie medycyna estetyczna z piegami i plamami soczewicowatymi. Pierwsze powstają w naskórku, a więc płytko i z reguły można się ich pozbyć w trakcie jednego lub dwóch zabiegów. Dobrze się sprawdza laser Q-Switch, taki jak do usuwania tatuaży, ale oczywiście pracujący w innym trybie. Drugie, zwane też plamami starczymi, powstają na dłoniach, twarzy lub dekolcie, najczęściej po pięćdziesiątym roku życia, jako efekt wieloletniego oddziaływania promieniowania słonecznego. Na ogół dwa, trzy zabiegi wystarczają, aby je zlikwidować. Można na nie działać laserem bromkowo-miedziowym albo laserem Q-Switch, czasem IPL. Można też użyć lasera frakcyjnego ablacyjnego, szczególnie na dłoniach, i szczególnie jeśli skóra na nich jest nie tylko przebarwiona, ale i ścieńczała. I jest to właściwie jedyny typ przebarwień, gdzie można zastosować laser frakcyjny. Najlepiej jednak w połączeniu z Q-Switch, bo sam laser frakcyjny przez to, że skórę dziurkuje wybiórczo co około 1mm , nie jest w stanie całkowicie usunąć przebarwienia, bo nie trafi w całe przebarwienie.
Przebarwienia pourazowe i pozapalne mogą powstawać np. po zabiegach kosmetycznych lub estetycznych. Na ogół schodzą same po kilku miesiącach. Jeśli ktoś nie chce tyle czekać albo nie schodzą, wtedy można zastosować laser Q-Switch lub bromkowo-miedziowy, czasami IPL. Jeśli są płytko, można dodatkowo używać kremu na przebarwienia.
Najtrudniejsza do usunięcia jest melazma, bo ma złożoną etiologię, między innymi podłoże hormonalne, a dodatkowo często współwystępuje ze zmianami naczyniowymi, które wpływają na stymulację komórek barwnikowych. Trzeba oczywiście pamiętać, że także tutaj słońce odgrywa istotną rolę, często nawet niewielka ekspozycja na słońce powoduje powstanie lub nasielenie zmian (tak się nie dzieje w przypadku innych przebarwień, np. plam soczewicowatych czy piegów). Melazma przyjmuje postać dużych, ciemnych plam na twarzy i na czole, czasem o wyglądzie motyla lub kontynentów. Często pojawia się u kobiet w ciąży. Leczenie melazmy wymaga cierpliwości, trwa wiele miesięcy. Niestety, to właśnie ona bywa źle zdiagnozowana lub źle prowadzona i przyczynia się do frustracji wielu kobiet, które nawet makijażem nie są w stanie zatuszować zmian na twarzy. Do leczenia melazmy wykorzystuję laser bromkowo-miedziowy, a dokładnie jego zielone światło, chyba że jest to melazma z powikłaniami naczyniowym. Wtedy używam też żółtego światła lasera bromkowo-miedziowego. Żółte światło niweluje naczynka krwionośne i hamuje wydzielanie przez ściany naczyń czynników stymulujących melanocyty do produkcji barwnika. Laser bromkowo-miedziowy przez to, że łączy bardzo selektywne żółte i zielone światło, jest jedynym narzędziem, które ma szanse uporać się z melazmami naczyniowymi. Skuteczność leczenia szacuję na 75-80%, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Do leczenia melazmy włączam też laser Q-Switch. Samodzielnie, aczkolwiek umiejętnie i ostrożnie, można go używać jedynie na melazmę bez naczynek. Jako element dodatkowy, zwiększający skuteczność leczenia, zalecam domową terapię farmakologiczną.
Laser Q-Switch dobry jest też na plamy typu kawa z mlekiem (cafe au lait), lekko brązowe, często obecne od urodzenia. Na ogół wystarczają trzy zabiegi, ale po kilku latach plamy z reguły wracają. Trudno jest całkowicie usunąć znamiona typu OTA, gdyż są one bardzo głębokie, aczkolwiek można uzyskać bardzo duże ich wyblednięcie. Te znamiona wywołują efekt „brudnej twarzy”. Warto w tym miejscu napisać, że znamion barwnikowych nie usuwa się laseroterapią, gdyż nie są one przebarwieniami. Stosuje się tu metody chirurgiczne.

Zasady leczenie przebarwień
Najczęściej popełniane błędy w leczeniu przebarwień (poza brakiem lub złą diagnozą) to nietrafne dobranie narzędzi do problemu i złe dobranie parametrów urządzeń czy preparatów (za słabe lub za mocne, albo nie mające szans zadziałać w ogóle). Na przykład próba usunięcia przebarwień w skórze właściwej za pomocą mikrodermabrazji nie ma szans powodzenia, bo zabieg działa tylko na naskórek. W leczeniu przebarwień stosuje się metody selektywne i nieselektywne. Te pierwsze niszczą przebarwienia prawie nie uszkadzając tkanek sąsiednich, te drugie niszczą wszystko.
Metody nieselektywne:
IPL. Statystycznie jest najczęściej wykorzystywany w gabinetach. Tymczasem jest i zbyt nieselektywny, a przez to często zbyt słaby, by być skutecznym. Nadaje się dobrze, ze względu na dużą końcówkę roboczą, jako urządzenie wspomagające przy zabiegach laserem Q-Switch, ale nigdy nie powinien być urządzeniem pierwszego wyboru. Ewentualnie w płytkich przebarwieniach.
Laser frakcyjny. Często niestety stosowany w gabinetach. I często zamiast pomagać, szkodzi. Należy pamiętać, że laser frakcyjny „dziurkuje” skórę co około 1 milimetr, nie ma więc możliwości całkowitego usunięcia przebarwienia. Co gorsza jest silny i nieselektywny, co oznacza, że często „podrażnia” komórki skóry i w efekcie wywołać nowe przebarwienia. Dlatego przez krótki czas po zabiegu jest poprawa, ale po kilku tygodniach przebarwienie wraca, czasami ciemniejsze i na większej powierzchni.
Pilingi chemiczne. Najpopularniejszy z nich piling TCA jest bardzo silny i nieselektywny, skóra po nim długo się goi i często powoduje białe odbarwienia lub przebarwienia pourazowe.
Mikrodermabrazja. Teoretycznie może być skuteczna w przypadku przebarwień naskórkowych. Ale osobiście zdecydowanie odradzam ten zabieg na przebarwienia, gdyż częściej przynosi więcej szkody (nasilenie przebarwień) niż rozjaśnienie
Kremy wybielające. Ich naturalnym ograniczeniem jest głębokość działania. Mogą hamować przebarwienia jedynie w przypadku najpłytszych zmian naskórkowych. Trzeba je traktować raczej jako terapię wspomagającą.
Cosmelan. Ten piling enzymatyczny składa się z dwóch części: nieselektywnej odbarwiająco-złuszczającej kuracji gabinetowej i bardziej selektywnej kuracji domowej. O ile uzyskujemy efekt rozjaśnienia, to bardzo często po zaprzestaniu stosowania problem powraca przy pierwszym kontakcie ze słońcem.

Metody selektywne to zabiegi laserowe. Ale odpowiednimi technologicznie laserami. Jak wcześniej wspomniałem, nie zalicza się do tych metod laser frakcyjny. W ramach laserów selektywnych są oczywiście lasery lepsze i gorsze, ale nie mam intencji opisywania konkretnych modeli sprzętu, bo to jest już bardziej wiedza dla profesjonalistów.
Laser bromkowo-miedziowy. Urządzeniami, które najskuteczniej radzą sobie z przebarwieniami są lasery działające w zakresie światła zielonego, a dodatkowo im krótszą długość fali zielonej laser emituje tym lepiej. To ono jest najbardziej selektywnie pochłaniane przez komórki barwnikowe (które nagrzewają się i ulegają uszkodzeniu) przy jednoczesnym niewielkim pochłanianiu, a więc wpływie na inne tkanki. Do takich laserów należy laser bromkowo-miedziowy, który emituje światło zielone o krótkiej fali (711nm), a dodatkowo emituje też światło żółte, pochłaniane bardzo selektywnie przez kolor czerwony (naczynka), co ma duże znaczenie w przypadku melazmy typu naczyniowego. Ważne jest też, że laser bromkowo miedziowy może emitować oba rodzaj światła w tym samym czasie i w jednym impulsie, przez co nie tylko zabieg jest krótszy, ale i skuteczniejszy. Zła wiadomość dla kobiet z melazmą z tego typu powikłaniami jest taka, że laserów bromkowo-miedziowych jest w Polsce bardzo mało. Są dla gabinetów nieopłacalne. Koszt ich zakupu oraz eksploatacji jest bardzo wysoki, zajmują dużo miejsca w gabinecie i wymagają ogromnej wiedzy lekarza obsługującego urządzenie. Inaczej albo nie działają, albo można nim wyrządzić krzywdę skórze.

melazma powikłania

Światło żółte lasera bromkowo-miedziowego sprawdza się w leczeniu melazmy z powikłaniami naczyniowymi (fot. Pink Media dla Triclinium)

Laser Q-Switch. Drugim laserem skutecznym w likwidacji przebarwień jest laser Q-Switch, najlepiej neodymowo-yagowy (Nd-YAG). Idealnie jest go łączyć z bromkowo-miedziowym, gdyż każdy z nich ma inny mechanizm działania, głębokość penetracji skóry, i dzięki temu świetnie się uzupełniają. Laser bromkowo-miedziowy działa termicznie na komórki barwnikowe, a laser Q-switch mechanicznie, rozbijając je. Warto pamiętać, że Q-Switch to nazwa typu lasera, w obrębie którego mieszczą się lasery za 5 tys. zł i za 300 tys. zł. Dzieli ich technologiczna przepaść. Różnica w poziomie bezpieczeństwa i skuteczności pomiędzy tymi tańszymi i droższymi laserami jest taka, jakby porównywać możliwość powalenia drzewa czołgiem i maluchem, chociaż oba to pojazdy mechaniczne.
Są też inne lasery z zakresu światła zielonego lub czerwonego/podczerwieni, które można stosować na przebarwienia. Niestety ich skuteczność, szczególnie w przypadku melazmy, jest ograniczona . Na plamy soczewicowate czy piegi mogą być stosowane.

Co z tego wynika dla pacjetnów?
Jak się ma odnaleźć w tak skomplikowanej materii przeciętna posiadaczka lub posiadacz przebarwień? Oto kilka rad.
1. Miejsce. Przebarwień nie usuwamy w gabinetach kosmetycznych!!!
2. Selekcja. Należy się trzymać z dala od metod nieskutecznych i ryzykownych, takich jak IPL, laser frakcyjny, mikrodermabrazja. Szczególnie jeśli przebarwienia dotyczą twarzy. Jeśli przebarwienia są rozległe i głębokie, albo typu melazmy lepiej zapomnieć o pilingach.
2. Sprzęt. Należy omijać gabinety, które leczą takimi metodami, jakie są w nich dostępne, a nie takimi, jakie są najbardziej skuteczne dla danej pacjentki. Najlepiej znaleźć gabinet, który ma kilka urządzeń na przebarwienia, chociaż bardzo dobrej jakości laser Q-Switch, dodatkowo laser bromkowo-miedziowy, i lekarza, który potrafi łączyć metody i zabiegi różnym sprzętem.
3. Eliminacja. Bez eliminacji czynników sprzyjających powstawaniu przebarwień leczenie nie będzie skuteczne. Jeśli przyczyną była antykoncepcja hormonalna, trzeba ją zastąpić inną. W każdym przypadku należy unikać dużej ekspozycji na słońce w czasie terapii i używać kremów z filtrami.
4. Cierpliwość. Trzeba się nastawić na kilkutygodniowe, a nawet wielomiesięcznie leczenie w poważnych przypadkach. Szczególnie usuwanie przebarwień typu melazma to proces długotrwały. Teoretycznie możliwe jest usunięcie przebarwienia jednym, dwoma zabiegami, ale jest to w zasadzie możliwe w przypadku piegów i plam soczewicowatych. Melazma po silnym zabiegu prawie na pewno po miesiącu czy dwóch powróci. Tylko kontrolowane, stopniowe jej usuwanie prowadzi do eliminacji problemu.

Na zakończenie chciałbym powiedzieć, że może się zdarzyć, że z pozoru trudne przebarwienie łatwo zejdzie nieselektywną metodą (np. IPL), a z pozoru łatwe nie chce schodzić. Wszystkie powyżej opisane informacje na temat metod usuwani przebarwień oparte są na swoich doświadczeniach i różnych badaniach, i pokazują statystycznie najczęstszą reakcję na daną metodę terapeutyczną.

Ostatnie komentarze
  • Artykuł:”PRZEBARWIENIE NIEJEDNO MA IMIĘ”

    “Zasady leczenie przebarwień”

    – powinno być “leczenia”

    “– Laser Q-Switch. Drugim laserem skutecznym w likwidacji przebarwień jest laser Q-Switch, najlepiej neodymowo-yagody (Nd-YAG).”

    – powinno być “neodymowo-yagowy”

  • A ja miałam melazamę na czole i pod okiem i pomógł mi laser frakcyjny – wprawdzie aż 3 zabiegi musiałam mieć (2xfraxel ablacyjny i raz mixto sx) i lekki cień pozostał, ale mija 1,5 roku i nic się nie zwiększa. Jestem bardzo zadowolona.

    • To super, chociaż tak się zdarza w mniej więcej 10% przypadków. W 90% po laserze frakcyjnym melazma wraca, a często jest jeszcze ciemniejsza. Ja osobiście nie stosuję lasera ablacyjnego na melazmę, bo dużo częściej szkodzi niż pomaga. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam
    Przyznam że nawet nie słyszałam o laserach bromkowo-miedziowym i Q-Swich, dobrze że ktoś dał odnośnik do tej strony.

    Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwe całkowite usuniecie piegów na twarzy, powstałych genetycznie nie od słońca, oczywiście z zachowaniem profilaktyki w okresach dużego nasłonecznienia? Oraz ile takich zabiegów byłoby trzeba wykonać i jaki jest ich koszt?

    Byłabym wdzięczna za odpowiedź stosowałam już różne kremy jak i domowe sposoby lecz są one mało skuteczne i krótkotrwałe.

    • Jeśli to są piegi to 2-3 zabiegi je usuną. Koszt jednego to ok 700 zł. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Panie doktorze na adres mailowy blog@marekwasiluk.pl wysłałam zapytanie dotyczące przebarwień. Będę ogromnie wdzięczana za odpowiedź. Jeżeli jest to możliwe proszę o podanie ceny zabiegu oraz określenie ich liczby.
    Pozdrawiam

    • Jeśli nie odpowiedziałem to e-mail nie dotarł. Proszę podesłać jeszcze raz. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Czy po tym laserze przebarwienia nie wrócą?

    • Wszystko zależy od typu przebarwień, czynników predysponujących do powstawania nowych przebarwień i umiejętnego dobrania terapii. Jeśli jest wszystko ocenione i zabiegi umiejętnie dobrane, to szansa nawrotu jest niewielka. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Czy po usuwaniu przebarwień laserem nie można już nigdy sieopalac, czy troche mozna?

  • Od paru miesięcy mam czerwone plamki na twarzy po wypryskach. Czy one znikną same i czy IPL poradzi sobie z tymi plamami? Czy będzie Potrzebny laser bromkowo miedziowy?

  • Bo Pan pisał, że IPL uszkadza sąsiednie tkanki.

  • Pabie doktorze ponad miesiac temu mialam wykonana mikrodedmabrazje.mam skórę wrazliwa sklonna do przebarwień poniewaz cztery lata temu po urodzeniu dziecka wyszly mi plamy na skroniach i w kącikach oczu.jak juz pisalam miesiąc temu po mikrodermabrazji zle wykonanej zaczely pojawiac sie nowe przebarwienia bardzo rizlegle mimo stosowania filtru 50+. kosmetyczka twierdzi ze tych przebarwień nie migla zrobić mikro. Czy jest szansa ze to zniknie albo jaka metode zastosowac. Ile zabiegow laserem wykonac i na jaki koszt mam sie nastawiać. czy kwasy beda w stanie pozbyc sie tego? prosze o odp

    • Trudno do końca precyzyjnie powiedzieć, ale co najmniej 3-4, czasem niestety większa ilość jest potrzebna

  • Witam, Cztery tygodnie temu mialam zabieg Laserem Revlite ® Cynosure na przebarwienia “cafe au lait” na nogach. W obecnej chwili plamy sa o wiele ciemniejsze niz byly przed zabiegiem. czy istnieje ryzyko , ze tak juz zostanie, ze to tzw przebarwienia pozapalne, ktore juz nie znikną?

    • Pociemnienie przebarwienia po zabiegu jest normalne i zazwyczaj jaśnieje po ok 3 tygodniach. Ale ryzyko, że tak zostanie niestety jest, chociaż bardzo małe. Dlatego proszę się nie martwić.

  • W jaki sposób można usunąć przebarwienia z okolic oczu? mam brązowe plamki na górnej i dolnej powiece, usuwałam już z policzków przebarwienia laserowo (VPL), zniknęły i nie wracają, ale tych okolic oczu nikt nie chce ruszać 🙁

    • Najlepiej laserem, nie IPL/VPL. Nie ma problemy z wykonaniem zabiegu.

  • Jakie jest ryzyko wystąpienia odbarwien i blizn przy wykonywaniu przez Pana zabiegów na przebarwienia?

    • Zależy od rodzaju przebarwień, ale minimalne. Póki co nie zdarzyło mi się.

  • Panie Doktorze w 2014r od listopada zaczelam brac pigulki antykoncepcyjne. W kwetniu nad gorna warga pojwily sie przebarwienia. Odstawilam pigulki po 12 mc.Uzywam kremu uv50 ,w sezonie zimowym robilam kwasy glikolowy i tca. Wraz z nadejsciem wiosny wyblakle plamy powrocily. Po wakacjach w Hiszpani mialam brazowy wàs.. caly czas filtr 50. Nie wiem co robic. Mam 30 lat i problem przebarwien bardzo mnie frustruje 🙁

    • Trudno mi do końca doradzić, bo musiałbym zobaczyć jak wyglądają przebarwienia i jak są głęboko. Ale TCA i k. glikolowy to nie są za dobre metody

  • Witam, pisze ponieważ jestem zdenerwowana – miesiąc temu miałam zastosowany laser na plamę tylu cafe au lait. Początkowo wszystko było zgodnie z opisem pani wykonującej – plamka zrobiła się czerwona, następnie pojawiły się strupki, które po 2 tyg odpadły. Jednak od tamtej pory plamka jest zaczerwieniona. Czy to normalne?? Do tego nie jest jaśniejsza, a wręcz bardziej widoczna przez to zaczerwienienie. Bardzo proszę o podpowiedź bo nie wiem co robić…

    • Zaczerwienienie jest normalnym objawem i może trochę potrwać.

  • Witam!Jaka będzie najbardziej skuteczna metoda pozbycia się przebarwień pozapalnych? Przechodziłam
    Terapie kwasami pirogronowy,salicylowy. 🙂 Zdarzają się zmiany trądzikowe .Było leczenie w dzień Klindacin T i na noc Epi duo. Efekty nie zadawalajace.

    • Laser q-switch.

  • Witam,
    Mam przebarwienia od co najmniej 10 lat. Zdecydowałam się na zabiegi usunięcia przebarwień w renomowanym centrum medycyny estetycznej, rezultat jest taki, że mam częściowo usunięte przebarwienia, ale pod wpływem zabiegów na linii włosów i czole pojawiły się białe odbarwienia. Moje pytanie jest następujące, czy mogę się pozbyć i przebarwień oraz powstałych białych odbarwień.
    Przyznaję, że przebarwienia to koszmar, ograniczają mi aktywny tryb życia.
    Pozdrawiam.

    • Niestety odbarwienia są bardzo trudne w korekcji.

  • Witam,
    Doktorze mojemu, teraz już 4 miesięcznemu synkowi, w wieku 2 miesięcy pojawiła się plama
    “kawa z mlekiem” na policzku. Nie wiem czy to w wyniku krótkiej ekspozycji na słońce czy są jakieś sposoby żeby to zniknęło w tym wieku ?
    pozdrawiam Agnieszka

    • Nie zniknie, i nie warto teraz robić zabiegów – tego typu plamy po kilku latach lubią powracać, więc sensowniej zrobić zabieg jak już będzie dziecku/nastolatkowi przeszkadzać

  • Panie Doktorze , czym się różni klasyczna melasma od melasmy typu naczyniowego? czy to wizualnie bardzo różni się od siebie?

  • Witam.Szukam pomocy.Czym plame cafe au lait mogę rozjaśnić u czterolatka?Czy krem z kwasekwasem azelainowym będzie skuteczny?I jaki procent ma być w kremie?a moze jakis inny psling?Czy może mi Pan doradzić? Pozdrawiam

  • A po jakim czasie jest efekt usuwania przebarwień leserem KTP? Miałam robiony zabieg 3tyg temu a przebarwienia jak były tak są? Czy mam czekać do 5 tyg czy mogę już reklamować ?

    • Raczej już nie zejdą przebarwienia.

  • dzien dobry,
    jak sie zachowac w przypadku przebarwein powslatych po peelibngu TCA? Czy zejda same, skoro nie sa one uwarunkowe hormonalnie?
    Moj lekarz twierdzi, ze trzeba tylko smarowac krememi z filtrem i zjeda same do 6 miesiecy.
    Uzywalam kremow wybilejacych, ale to odbarwily mi zdrowa skore.

  • Dzień Dobry
    Miałam usuwane przebarwienia laserem Alma Harmony , dwa pierwsze razy słabszymi parametrami i nie było różnicy, trzeci raz silniejszymi parametrami. Po tym trzecim zabiegu , naskórek po zejściu skóry początkowo był różowy , niestety w przeciągu trzech tygodni zaczął ciemnieć i obecnie przebarwienia mam w kolorze bordowo -brązowym. Czy ten laser w ogóle nadaje się do usuwania przebarwień? Czy kontynuować tą terapię ?

  • Czy laserem mozna usunac plame cafe aut lait u dziecka 5 lat?Od jakiego wieku mozna wykonać zabieg?

  • Dzień dobry

    Panie Doktorze wysłałam Panu e-mail na blog@marekwasiluk.pl. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.