Marek Wasiluk
 

Kwas hialuronowy pod oczy?

Kwas hialuronowy jest od lat najczęściej stosowanym i promowanym preparatem w medycynie estetycznej. Zaczęło się od modelowania i powiększania ust, potem było wypełnianie i modelowanie policzków, aż rynek się nasycił i trzeba było znaleźć nowe zastosowania, aby rozszerzyć rynki zbytu. Padło na…. oczy, i zaraz pojawił się kwas hialuronowy dedykowany właśnie pod oczy.

Dolna powieka ma specyficzną budowę (fot. Fotolia)

Dolna powieka ma specyficzną budowę pod względem anatomicznym (fot. Fotolia)

Oczy to obok ust ta okolica twarzy, na której skupia się wzrok innych osób w pierwszym kontakcie. Mózg podświadomie na nie reaguje. Nic dziwnego, że to dla ludzi ważne, aby wyglądały zdrowo i młodo. Tymczasem wiele osób, nawet młodych, ma problemy z tym obszarem twarzy, borykając się z zapadnięciami lub cieniami.

Kiedy przed laty mówiono o zastosowaniu kwasu hialuronowego, zawsze podkreślano, że z podawaniem pod oczy trzeba być ostrożnym. Pisząc „pod oczy”, mam na myśli „w dolną powiekę”. To co innego niż dolina łez, która co prawda zaczyna się dosyć blisko oka, ale tuż obok nosa i schodzi w dół – w nią, w większą jej część można bezpiecznie stosować kwas hialuronowy. To rozróżnienie okolic oka jest ważne. Bo czym jest powieka dolna? To pod względem budowy anatomicznej bardzo specyficzny obszar, bardzo mocno unaczyniony, bardzo słabo umięśniony i w dodatku ma cienką skórę. Dlaczego podawanie kwasu hialuronowego w powiekę dolną nie jest dobrym pomysłem? Choć jak dotąd nikt głośno o tym nie mówi, po paru latach stosowania widać, że zabieg relatywnie często powoduje dosyć uciążliwy probem, i nie chodzi tu o powikłania w rodzaju siniaka po trafieniu w naczynko, ale o nieestetyczny wygląd po zabiegu (czyli efekt przeciwny do zamierzonego).

Oto lista problemów związanych z podawaniem kwasu hialuronowego w dolną powiekę:
1) Podanie kwasu w tę okolicę jest trudne – trzeba to zrobić IDEALNIE równo. Nawet minimalne odstępstwa są widoczne, nic ich nie maskuje. Ale nawet przy idealnym podaniu nie ma gwarancji dobrego wyglądu – skóra jest tak cienka, że kwas może ją wypychać i powodować nierówności.
2) Czas utrzymywania się kwasu w skórze przy tych zabiegach jest relatywnie krótki. Wynika to z faktu, że HA podawany w powiekę dolną musi być rzadki, aby rozkładał się dobrze i równomiernie pod skórą. Utrzymuje się więc w ekstremalnych przypadkach zaledwie dwa, ale na ogół cztery miesiące, choć jego producent deklaruje co innego.
3) Nawet idealnie podany kwas nie zawsze daje super rezultat. Pojawić się bowiem może tzw. efekt Tyndala. Spróbuję wyjaśnić, na czym on polega. Otóż kwas hialuronowy jest przezroczysty i nie odbija promieniowania świetlnego, natomiast przypuszcza je. A teraz odrobina fizyki. Nasze oko dostrzega kolor jakiegoś przedmiotu wówczas, gdy odbija on określony wycinek widma świetlnego. To nie powierzchnia tego przedmiotu jest kolorowa, tylko odpowiednio odbite światło. To jest tak, jak z farbą w tubce – dopóki pozostaje ona w tubce, nie ma koloru, zyskuje go dopiero po wyciśnięciu, gdy pada na nią światło. Czarny kolor jest wyjątkiem – widzimy go wówczas, gdy powierzchnia przedmiotu całkowicie pochłania światło. A teraz wróćmy do naszych powiek. Ich skóra jest bardzo cienka i przezierna (nie odbija całości fal świetlnych), światło odbija się więc częściowo od struktur, które są pod skórą. Ale wyobraźmy sobie cienką, przezierną skórę, a pod nią cienką warstwę przezroczystego kwasu hialuronowego, które nie odbijają światła. Ta przezierna warstwa sprawia, że światło odbija się w mniejszym stopniu i odbieramy takie miejsce jako ciemne, stąd paradoksalnie poprawianie cieni pod oczami kwasem hialuronowym może przyczynić się do pogłębienia tego efektu.
4) Wiele osób narzeka na obrzęki po zabiegach HA pod oczy. Nie mówię tu o obrzęku, który mógłby się pojawić tuż po zabiegu, ale o takim, który pojawia się po tygodniu czy miesiącu. To powikłanie występuje u sporej liczby pacjentów, i jest to najgorsza rzecz, jaka się może przytrafić w konsekwencji tego zabiegu. Powstanie obrzęków związane jest z podanymi wcześniej cechami anatomicznymi tej okolicy: słabymi mięśniami, dużym unaczynieniem i cienką skórą. Jak wiadomo, przepływ krwi jest wspomagany praca mięśni, a tutaj są one słabiutkie i z złożenia pracują niewydolnie. Dlatego niektórzy ludzie, nawet bez podanego HA, budzą się rano z obrzękami pod oczami. Dlaczego akurat rano? Jest to związane z działaniem grawitacji na układ krążenia. Krew tętnicza, wypychana skurczami serca, musi pokonać opór grawitacji, żeby dopłynąć do głowy, a krew żylna, niczym nie wspomagana, spływa spokojnie, bez oporu. I to jest bardzo korzystna sytuacja, która jednak zmienia się podczas snu (pozycji leżącej). Wówczas krew tętnicza płynie łatwiej, a żylna trudniej, dodatkowo jak śpimy mięśnie nie wspomagają krążenia żylnego i tworzy się obrzęk. Jeśli dołożymy do tego HA, który uciska, efekt się potęguje. Co najgorsze, jeśli się taki obrzęk po podaniu kwasu się pojawi, to bardzo trudno jest go zlikwidować, nawet gdy się rozpuści kwas. Tak czy owak, gdy się już pojawi, trzeba go NATYCHMIAST rozpuścić, absolutnie nie wolno czekać, aż sam się zneutralizuje.

Tym, co mnie szokuje, jest zamęt informacyjny wokół kwasu hialuronowego dedykowanego pod oczy. O każdym innym HA trąbi się, że pochłania wodę, że można nim nawilżać usta, ale w tym wypadku nie wspomina się o tym w ogóle. Skąd ta wybiórczość informacji? Bo przecież jeśli chłonie wodę, to wiadomo, że spowoduje obrzęk. Więc może producenci by się zdecydowali, czy chłonie, czy nie? Zwłaszcza że pod oczy podaje się HA stosunkowo mało usieciowany, czyli właśnie ten, który chłonie wodę mocniej. Paradoksalnie więc, jeśli już podawać HA w dolną powiekę, to raczej nieco gęstszy, bardziej usieciowany, niż ten, który proponują producenci. Ale tak jest trudniej podać estetycznie. Taki kwas może też wprawdzie silniej uciskać, ale jeśli się go umiejętnie poda (technika podawania też jest niezwykle ważna; trzeba go podać we właściwą warstwę), i niedużo, efekt może się okazać lepszy.

Problemy te są mi znane, bo regularnie trafiają do mnie pacjenci z obrzękami po HA.
Z tych samych powodów unikam podawania HA w dolną powiekę. Robię to w dwóch przypadkach: na wyraźne życzenie pacjenta, którego nie zniechęcają moje kontrargumenty, oraz gdy trudno mi znaleźć alternatywną metodę na problem pacjenta, a skóra jego dolnej powieki jest dość gruba i nie ma tendencji do obrzęków. Dodatkowo zawsze uświadamiam pacjentów o ryzyku obrzęków, bo jest to czynnik nieprzewidywalny. Jedyną zaletą podania kwasu hialuronowego pod oczy, jaka mi przychodzi do głowy, jest to, że efekt widać od razu, i jeśli coś wypadło nie tak jak należy, od razu można to skorygować.

Ostatnie komentarze
  • No wiec co proponuje Pan doktor pod oczy i wokol oczu?

    • Wirtualnie nic nie mogę zaproponować, bo to jest trudna okolica i nie ma uniwersalnej metody.

  • Ciekawy artykol. Ja wlasnie mialam kwas pod oczami I mialam takie worki obrzeki, ktory zeszly po paru miesiacach. Mnie sie wydawalo ze kwas zablokowal obieg wody bo podany byl w doline lez, gdzie wlasnie przebiega uklad limfatyczny.

    A co Pan proponuje pod oczy jezeli ktos wie ze zawsze dostaje obrzeki po takich zabiegach.

    • Nie ma jednej metody, trzeba obejrzeć, ocenić na żywo.

    • Witam
      Mialam podawany kwas pod oczy ponad pol roku temu I niestety zrobily sie worki pod oczami ..prosze napisac czy mozna ten kwas rozpuscic u lekarza I jak ta okolice bedzie wygladala bo boje sie ze pogorsze jeszcze

    • Witma
      Jestem Juz po 4 zabiegach rozpuszania kwasU spod oczU i dalej mam Brzydkie Zgrubienie od strony policzka a od sTRony nosa zapadnIete. Strasznie mnie to doLuje ☹️. Boje sie ze to nigdy nie zejdzie. Jak moge spRawdzic czy mam dalje kwas czy cos innego sie tam Dzieje?

      Pozdrawiam

  • super wpis … dlugo czekalam az ktos to naglosni…Panie doktorze …co zatem stosowac na te dolne powieki aby przeciwdzialac sinym okolicom i cieniutkim zmarszczom szczegolnie w kacikach oczu ?

    • Ja polecam laser frakcyjny lub FR mikroigłową.

  • Dołączam do pytania – jakie zabiegi najlepiej zastosować na cienie pod oczami powodujące wygląd wiecznego zmęczenia?

  • Hmm, rf mikroigłowa (i każda inna) rozpuszcza tłuszcz, więc nie nadaje się pod oczy, chyba że ktoś tam ma za dużo tłuszczu. To samo dotyczy Hifu. U niektórych osób zabiegi laserowe również spowodowały utratę tłuszczu podskórnego na twarzy.

    • Proszę się zastanowić nad jednym – fakt rozpuszczenia tłuszczu nie powoduje złego efektu. A raczej pacjent nie patrzy na to czy ma tłuszcz czy nie, tylko czy wygląda dobrze czy nie

    • Czy Suneksos 200 podany w dolną powieke, może spowodować obrzęki w okolicy powiek górnych?

      Czy tutaj też trzeba w przypadku tego produktu wziąć pod uwagę jego ROZPUSZCZENIE?

      3 miesiące temu blefaroplastyka powiek górnych. 2 dawki SUNEKSOS 200. Ostatnia 2 tygodnie TEMU.

  • Chciałam się zapytać, czy można smarować pod oczami kwasem hialuronowym lub kwasem hialuronowym z kremem?. Dziękuję za odpowiedź.

    • Pewnie ,że można, ale taki kwas wchłania się w mikroilościach

  • Używajac kremy pod oczy z kwasem hialuronowym różnych producentów doszłam do wniosku, ze po każdym mam obrzęk dolnych powiek. Czy ktoś inny miał podobny problem? Zatem jaka alternatywa?

  • Panie doktorze czy w takim razie na dość mocne doły pod oczami wraz z pojawiającymi się zapuchnięciami jest jakaś nieinwazyjna alternatywa dla HA? np zabiegi typu Icoone, Hifu, Storz Medical czy inne cuda?

    • Niestety nie do końca, jak są duże doły pod oczami, to trzeba uzupełnić zaniki.

  • Witam Panie doktorze . Jestem ofiarą zabiegu podania HA na dolną powiekę . Zamiast pozbyć się obrzęku pod oczyma mam jeszcze większy. Będę składać reklamacje ale co teraz zrobić , żeby nie zostać z tum problemem na długie miesiące , aż kwas się wchłonie ?

    • Proszę jak najszybciej rozpuścić kwas, jest szansa, że obrzęki stopniowo ustąpią, a jeśli nie, to niestety będzie trudno się ich całkiem pozbyć.

      • Witam Panie doktorze
        A jesli taki obrzek = worki pod oczami pojawil sie u mnie Po zabiegu mezoterapii iglowej kwasem hialuronowym nieusieciowionym? Czy wowczas tez cos mozna z tym zrobic? Jestem tydzien Po zabiegu nigdy wczesniej nie mialam workow pod oczami. Jak dlugo i czy w ogole to zniknie samoistnie? Czy juz zostanie na zawsze? 🙁 bardzo sie obawiam dziekuje za odpowiedz

        • Ciekawa jestem jak sie tobie Rozwiazalo ?

  • Witam Panie doktorze, a co Pan myśli o mezoterapii nanoiglowej pod oczy, w celu walki z cieniami i na usta w celu nawilzenia. Jakich koktajli używać do ZABIEGU?

  • Witam dzidiaj mislam zabieg pod oczy kwasem jisluronowym i boje sie po przeczytaniu czy trz tak bede misla Nsrazie jrst lekki obrzek
    Prosze powiedziec jak dlugo dir utrzymuje kosmetyczka moeila ze kilka dni czy tak jest naprawde

    • to <<kosmetyczka" wykonywala zabieg iniekcji?? o zgrozo 😱 kosmetolog moglaby mi wykonac zabieg nie przerywajacy ciaglosci naskorka tylko i wylacznie 😀 a pani mogla sobie samma w domu zamiast u kosmetyczki wstrzyknac olej bo i taniej i glupich pytan by pozniej nie bylo

    • JAK ROBILAS IWONA U KOSMETYCZKI TO PRZYLOZ ZIEMNIAKA MOZE POMOZE BO TO ROWNIE DOBRZE MOGLAS W WARZYWNIAKU ROBIC HEHEHEEH 😅😅😅

  • Ja również mialam rozpuszczany kwas.Zgrubienia zaczęły się robic pol roku po zabiegu.Nigdy więcej nie powtorze

  • Czy kwas moze utzrymywac sie rok po podaniu-dolina lez ? Zrobly sie walki pod oczami , lekarz zrobil 2 zabiegi hifu i nic .Twierdzi ze to nie kwas Co z tym mozna zrobic?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.