Marek Wasiluk
 

Dla kogo odmładzanie laserem frakcyjnym ablacyjnym?

Czytelnicy mojego bloga wiedzą, że laser frakcyjny ablacyjny CO2 to must have odmładzania. Ale co to oznacza w kontekście wieku? Kiedy to odmładzanie zacząć?

Odmładzanie – od jakiego wieku?

W książce „Młodziej. Anti-Age. Jak wyglądać pięknie i naturalnie” pisałem, że odmładzanie można zacząć już od 25-30 roku życia. Przy czym u osób młodych zabiegi są ukierunkowane na profilaktykę, czyli na utrzymywanie aktualnego stanu (chyba, że mają skórę zniszczoną np. ciężkim trądzikiem), podczas gdy u osób w przedziale wiekowym 30-45 lat działamy już równolegle – na utrzymanie status quo, a dodatkowo cofamy objawy starzenia. Po 45-50 roku życia dominują terapie związane z cofaniem objawów starzenia, przeplatane zabiegami podtrzymującymi obecny stan.
Niektóre zabiegi medycyny estetycznej wprowadzamy dopiero w późniejszych przedziałach wiekowych (np. HIFU czy kwas polimlekowy po 45. roku życia), natomiast laser należy do zabiegów, które możemy zastosować dosyć wcześnie.

Jakie są wskazania do zabiegów:

Do stosowania lasera frakcyjnego ablacyjnego CO2 istnieją 3 główne wskazania:
1 / Odmłodzenie skóry
2 / Korekta defektów skóry
3 / Profilaktyka
Inne parametry stosuje się w przypadku zabiegów odmładzających; inne, gdy zabieg jest wykonywany profilaktycznie, aby opóźnić procesy starzenia się skóry; jeszcze inne w celu usunięcia defektów skóry.

Zobacz też:
Laser frakcyjny ablacyjny – pytania i odpowiedzi

Kiedy pierwszy zabieg laserem frakcyjnym ablacyjnym?

Moja najmłodsza pacjentka miała 9 miesięcy, najstarsza 80 lat. Ta pierwsza trafiła na zabieg laserowy nie w celu odmłodzenia rzecz jasna, ale z blizną po poparzeniu herbatą (bo laser frakcyjny CO2 ma wiele zastosowań, nie tylko odmładzające). Ta starsza była w bardzo dobrej formie psychofizycznej, aktywna towarzysko i zawodowo, i chciała wyglądać równie dobrze jak się czuła. Pacjentek i pacjentów przychodzących na laser frakcyjny w wieku 70+ mam co raz więcej.
Wiadomo, że w obu tych przypadkach, i generalnie dla różnych grup wiekowych, inaczej wykonuje się zabiegi. Najczęstszym jednak pytaniem, w kontekście wieku, jest to, czy w ogóle jest sens robić zabieg laserowy, gdy nie ma jeszcze widocznych zmian wynikających z procesów starzenia.

Laser jako profilaktyka anti-ageing

Procesy starzenia się skóry zaczynają się od 20-25. roku życia. Zatem przedział wiekowy 25-30 lat to doskonały moment na pierwszy zabieg laserem frakcyjny. Dekadę temu myślałem inaczej, ale moje podejście bardzo się zmieniło w tej kwestii i teraz uważam, że laser należy stosować już tym wieku jako profilaktykę przeciwstarzeniową.
Starzenie dzieje się cały czas, chociaż przez długi czas go nie zauważamy lub bagatelizujemy. W przypadku osób młodych, ok. 30 roku życia, używamy lasera w taki sposób, by w mikroskali coś odmłodzić, pobudzić, spowolnić procesy starzenia. Cel zabiegu i jego parametry są więc inne niż w przypadku zabiegów odmładzających u starszych osób.

U młodych chcemy pobudzić lekko już leniwe komórki do działania i trochę uszkodzić (w sposób kontrolowany) skórę, by odnowić kolagen. To nie są mocne zabiegi. Nie wymagają też dużej częstotliwości. Mają one utrzymać dobrą kondycje skóry, szczególnie we wrażliwszych miejscach, np. w okolicach oczu, na górnej i dolnej powiece, bo tutaj skóra szybciej i łatwiej się starzeje. Dobrym wskazaniem jest laser frakcyjny ablacyjny na cienie pod oczami.

U młodych osób wykonuje się także zabiegi laserem frakcyjnym na inne okolice niż twarz, np. na pośladki i brzuch, zarówno po ciąży, jak i po schudnięciu (np. 5-7 kilo), aby napiąć skórę, a także w ramach terapii na rozstępy (ale bardzo specyficznych rozstępów).

Laser na odmładzanie

Zupełnie inaczej wykonuje się zabiegi u osób starszych. Muszą być mocniejsze, bo skóra słabiej się regeneruje, więc wymaga dużo intensywniejszego pobudzenia. Im starsza osoba, tym bardziej spektakularne są efekty przed i po zabiegu (wizualne, bo w skali mikroskopowej zmianę widać tak samo u młodszych i starszych osób). U starszych pacjentów potrzebna jest większa liczba zabiegów, np. kilka w roku, ale nie ma gotowych recept. Może być np. kilka zabiegów w roku, a potem dłuższa przerwa.
O tym, jakie są efekty takiego zabiegu i w jakich mechanizmach następuje odmłodzenie, pisałem we wcześniejszym artykule „Na czym polega odmładzanie laserem frakcyjnym ablacyjnym

Ile zabiegów laserowych można bezkarnie zrobić w życiu?

Jeśli zabiegi wykonywane są dobrym laserem, to nie ma ograniczeń. Mam pacjentki, które miały już ponad 20 zabiegów do tej pory ze świetnym efektem. Gorzej, gdy laser jest słabej jakości, wtedy nawet jeden zabieg może zaszkodzić, zamiast pomóc.
Dlaczego w przypadku dobrej jakości sprzętu i dobrego wykonania zabiegu nie ma ograniczeń? Laser frakcyjny ablacyjny pobudza komórki, a reaktywność organizmu nie zależy od liczby zabiegów. To nie jest tak, jak z lekami, że można się na nie „uodpornić”, czy nawet z toksyną botulinową, że mięśnie już przyzwyczajają się do jej działania.

Dlatego jak ktoś rozpoczyna zabiegi laserowe w wieku 30 lat, nie musi się obawiać, że wyczerpie jakąś pulę zabiegów przypisaną do organizmu. Może np. robić takie zabiegi co roku do końca życia i zawsze laser będzie działał. Piszę o tym celowo, bo krąży na ten temat wiele mitów.

Wiadomo, że z medycyną estetyczną, tak jak z jedzeniem, trzeba zachować umiar, nie najemy się na zapas. Ale jak „jemy” regularnie, w dodatku dobre zabiegi, wtedy przedłużamy młodość i urodę.

Bez komentarza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.