Marek Wasiluk
 

BLIZNY (cz. 2) – strategie leczenia

W poprzednim poście omówiłem skąd się biorą blizny, jaki jest ich podział, jak postępować w trakcie gojenia ran oraz dlaczego leczenie blizn jest złożonym problemem. Dziś napiszę o konkretnych strategiach związanych z leczeniem poszczególnych rodzajów blizn.

trądzik

Nieleczone stany zapalne trądziku mogą doprowadzić do powstania blizn zanikowych, fot. Fotolia

1. Blizny zanikowe, czyli inaczej blizny wklęsłe, takie jak po trądziku, ospie, czasem po urazach. Metody ich usuwania, stosowane w gabinetach medycyny estetyczne, to:

dermabrazja, czyli mechaniczne ścieranie naskórka i górnych warstw skóry właściwej za pomocą tarczy diamentowej, aż do warstwy brodawkowatej, a mówiąc bardziej obrazowo po prostu zdzieranie skóry aż do krwi. Zabieg skuteczny (wystarcza jeden dobrze wykonany zabieg), wymaga jednak bardzo dużego poświęcenia ze strony pacjenta. Rekonwalescencja po zabiegu trwa kilka tygodni, konieczne jest branie antybiotyków i niezwykła dbałość o aseptykę poddanego zabiegowi obszaru, aby nie doprowadzić do infekcji. Istnieje duże ryzyko powstania nowych blizn, czasem nawet gorszych.

mikrodermabrazja, zabieg bardziej kosmetyczny, czyli mechaniczne ścieranie martwej warstwy naskórka za pomocą diamentu czy też korundu. Nie polecam tej metody, jest za słaba, daje marny efekt, ponieważ ścieramy jedynie naskórek.
pilingi głębokie, chemiczne, złuszczają naskórek i górne warstwy skóry właściwej. Zabieg o podobnej skuteczności jak dermabrazja. Niestety bardzo bolesny, wykonywany w znieczuleniu. Poddana leczeniu powierzchnia jest jak rozległa rana. Czas gojenia – kilka tygodni. Duże ryzyko powikłań w postaci powstania nowych blizn i przebarwień.
laser frakcyjny ablacyjny, jego światło wnika w głąb skóry, powoduje uszkodzenie komórek kolagenu i stymuluje produkcję nowego kolagenu. Bardzo wysoka skuteczność, potrzebne jest kilka zabiegów (minimum 3). Rekonwalescencja po zabiegu – ok. 5 dni. Relatywnie nieduże ryzyko powikłań w porównaniu do dermabrazji czy głębokiego peelingu.
laser frakcyjny nieablacyjny, działa podobnie do lasera ablacyjnego, tylko sporo słabiej. Potrzeba 5-15 zabiegów.
 frakcyjna RF mikroigłowa, połączenie nakłucia igłami do głębokości 3 mm z rozgrzewaniem do wysokiej temperatury (czyli inaczej wywołanie kontrolowanego poparzenia głębszych warstw skóry). Wymagane jest kilka zabiegów (minimum 3, co miesiąc lub dwa), czas gojenia po zabiegu – do 2 dni.

Ja najczęściej stosuję laser frakcyjny ablacyjny i frakcyjną RF mikroigłową. Co prawda obie te metody wymagają kilku zabiegów, ale są dość komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne dla pacjenta i nie wymagają wielotygodniowego okresu rekonwalescencji, jak w przypadku np. tradycyjnej dermabrazji.
RF mikroigłowa najlepiej sprawdza się przy drobnych dziurkach, kiedy jest zanik skóry, ale i kolor i struktura są prawidłowe (czyli przy typowych bliznach potrądzikowych). Dzięki zabiegowi następuje odbudowa kolagenu i „wypchnięcie” tkanki na zewnątrz.
Laser frakcyjny ablacyjny CO2 stosuję z kolei wtedy, gdy struktura jest zaburzona, a także przy bliznach po ospie, przy których trzeba zadziałać mocniej i głębiej. Zdarza się, że łączę oba te zabiegi.

 Często bliznom wklęsłym towarzyszy zrost, czyli skóra jest wciągnięta, nie przesuwa się. W pierwszej kolejności należy więc uwolnić zrost i zdarza się, że to wystarcza. Najtrudniejszy przypadek, z jakim miałem do czynienia to blizny zanikowe zrostowe na udach pacjentki, bardzo głębokie, pozostałość po zastrzykach z dzieciństwa. Leczenie wymagało wielu zabiegów i niestandardowego podejścia. Najpierw uwolniłem zrosty (zwykłą igłą) i użyłem lasera frakcyjnego. Potem zastosowałem kwas l-polimlekowy, ale że nie dał dobrego efektu odbudowania tkanki, użyłem akrylu – jako trwałego, niewchłanialnego wypełniacza. I dopiero wtedy osiągnąłem oczekiwany przez pacjentkę efekt. Oczywiście to był, można powiedzieć, przypadek ekstremalny, za to obrazujący bardzo dobrze to, że efekt jest wypadkową łączenia wielu różnych zabiegów i często odbiegania od standardowych protokołów zabiegowych.

Blizny na brzuchu, fot. Fotolia

Blizny na brzuchu, fot. Fotolia

2. Blizny przerostowe. W przypadku tych blizn trzeba doprowadzić do zaniku nadmiaru tkanki. Teoretycznie można bliznę wyciąć (chirurgicznie lub laserowo), szczególnie gdy wiemy, że powstała ona w wyniku złego gojenia się rany, aczkolwiek nie ma gwarancji, że blizna nie pojawi się ponownie. Jednak jeśli gojenie się rany przebiegało w miarę normalnie, a mimo to powstała blizna przerostowa, to nie polecam wycinania blizny.

Leczenie blizn przerostowych przebiega kilkutorowo:
wymrażanie
– miejscowe wstrzykiwanie sterydów
– działanie laserem barwnikowym lub bromkowo-miedziowym (powoduje zanikanie tkanek i blizna się cofa)
osocze bogatopłytkowe

Najczęściej leczenie jest kompilacją kilku metod, np. sterydy + laser albo sterydy + wymrażanie, itp. Sterydy podaje się na ogół co miesiąc, laser i osocze stosuje się częściej. Pomiędzy zabiegami należy używać plastrów silikonowych. Cały proces leczenia trwa około roku. Efektem jest zdecydowana poprawa blizny, niemniej nie ma stuprocentowej gwarancji, że całkiem zniknie. W leczeniu blizn ma znaczenie powierzchnia. Zdecydowanie łatwiej jest przy mniejszych bliznach, kilkucentymetrowych. Większym problemem są np. blizny po plastyce brzucha na 40 cm, bo leczenie trwa o wiele dłużej.

3. Blizny pooparzeniowe. Są to na ogół rozległe blizny o nieprawidłowej strukturze. Najskuteczniejsze metody:

laser frakcyjny ablacyjny, ok. 10 zabiegów co miesiąc lub dwa miesiące,
osocze bogatopłytkowe, zabieg polega na ostrzykiwaniu blizny własnym osoczem (pobiera się krew pacjenta, odwirowuje i pozostały po odwirowaniu płyn, w którym jest dużo płytek krwi, wstrzykuje się do skóry w taki sam sposób, jak się robi mezoterapię igłową). W zależności od blizny wykonuje się kilka zabiegów, co kilka tygodni
oddziaływanie na kolor blizny (to częsty problem przy bliznach pooparzeniowych), za pomocą metod opisanych poniżej

4. Kolor blizny.

Zostawiłem to zagadnienie na koniec, ale trzeba pamiętać, że problem koloru może pojawić się przy każdym rodzaju omówionych wcześniej blizn, i że wyżej opisanie działania były związane wyłącznie z leczeniem nieprawidłowej struktury. Na kolor trzeba działać osobno, innymi metodami.

kolor ciemny (brązowy), występuje na ogół przy bliznach pooparzeniowych; działamy na niego laserem bromkowo-miedziowym, laserem o długości fali 532 nm, laserem Q-swich lub mocnym pilingiem
blizna odbarwiona, biała. Najtrudniejsza do usunięcia, skuteczność klasycznych zabiegów jest na poziomie 10-30%. W takich odbarwionych bliznach jest bardzo mało melaniny. Leczenie polega na tym, żeby te nieliczne melanocyty, które pozostały, zmusić do działania. Można zastosować w tym celu laser frakcyjny. Jeśli 2-3 miesiące po 1-2 zabiegach nie będzie żadnej zmiany to nie ma sensu robić więcej ich wykonywać. Jeśli więc nie widać po tych pierwszych 1-2 zabiegach efektów, a ktoś proponuje nam zrobienie dziesięciu kolejnych to jest to albo brak wiedzy albo naciągactwo. Najskuteczniejszy na odbarwienia jest laser ekscymerowy, który emituje falę o długości UV. Problem w tym, że o ile mi wiadomo żaden gabinet medycyny estetycznej w Polsce takiego lasera nie posiada. To jest bardzo drogi sprzęt, o małym zakresie stosowania, więc z biznesowego punktu widzenia jego zakup jest kompletnie nieopłacalny. Można szukać lasera ekscymerowego w poradniach bielactwa (np. w Lublinie), szpitalach specjalistycznych, instytutach naukowych.
kolor czerwony to po prostu młoda, dobrze ukrwiona tkanka. Zazwyczaj nie ma potrzeby oddziaływania, chyba, że gojenie się przedłuża, to można zastosować laser naczyniowy (np. bromkowo-miedziowy, lub 532 nm).

Ostatnie komentarze
 • Czytam wiele artykułów na stronie i widzę,że szczególnie lubi Pan pracę z frakcyją RF mikroigłową.Wykorzystuje ją Pan w wielu defektach kosmetycznych, ale jak czytam jest chyba bardzo skuteczna?

  • Zgadza się i wynika to z faktu, że RF mikroigłowa to bardzo dobra i skuteczna technologia, i co ważne przy swojej skuteczności wymagająca relatywnie krótkiego okresu rekonwalescencji. A im więcej ją stosuję, tym bardziej lubię, ponieważ czasem efekty przerastają moje oczekiwania. Ale trzeba też pamiętać, że nie jest to panaceum na każdy problem, czasem trzeba stosować coś innego. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Bardzo fajny artykuł, przynajmniej dowiedziałem się czegoś konkretnego o bliznach, ja mam troszkę zanikowych blizn na twarzy, na czole i na skroni i takie bardzo płytkie na policzku. Nie są one głębokie ale mi i tak to na psychice siadło, mam nadzieje że któryś z zabiegów jaki Pan opisuje pomoże mi do tego stopnia że zostaną zrównane ze skórą zdrową i będę mniej widoczne 🙂 bo całkowite usunięcie wiem że nie jest możliwe.

  Pozdrawiam.

  • Cieszę się, że ktoś może skorzystać z tego co piszę, ponieważ według mnie trudno jest znaleźć wiarygodne i uporządkowane informacje na temat zabiegów estetycznych. Co do możliwości całkowitego usunięcia blizn, to dużo zależy od blizn, ale akurat zanikowe po trądziku, jeśli nie ma problemu odbarwienia, można praktycznie usunąć w 100%, tylko trzeba się trochę z nimi “pobawić”. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

   • Też się cieszę ale bez podważania kompetencji

 • A co Pan może powiedzieć o peelingach ziołowych typu – Herbal a Peel czy Bio Peeling Neoderma, jeśli bym wykonał serię zalecanych zabiegów można wyrównać blizny tymi metodami?

  • Osobiście nie polecam peelingów na blizny, głównie z jednego powodu. Aby skutecznie usunąć bliznę trzeba głęboko zniszczyć skórę. Silnym peelingiem jest to możliwe, ale niebezpieczne – można zrobić jeszcze większe blizny. Głównym wyznacznikiem jak głęboko jesteśmy jest obserwacja skóry i czas przez jaki kwas jest na skórze. Tylko czasem tak szybko się dzieją rzeczy, że 20-30 sekund może oznaczać brak efektu (za płytko wypalona skóra) lub poważne kłopoty i gorsze blizny (za głęboko wypalona). Peeling jest po prostu niebezpieczny (taki co ma działać na blizny, ponieważ w większość robione są relatywnie słabe peeling – z obawy o powikłania – a te słabo działają). Laser daje lepsze efekty przy dużo większym bezpieczeństwie (robi się kilka naświetlań w czasie jednego zabiegu, po każdym obserwuje zachowanie skóry i jak głęboko jesteśmy). Moje doświadczenia wskazują na jeszcze lepsze efekty po zastosowaniu RF mikroigłowej – co prawda trzeba ciut więcej zabiegów niż laserem, ale prawie nie ma okresu wyłączenia/rekonwalescencji. Po laserze ablacyjnym to minimum kilka dni, nawet do 2 tygodni, po peeling również. Ale RF mikroigłowa nie jest na każdy typ blizn. A jeszcze wracając to peelingów, o których Pan pisał – nie znam ich osobiście i nie mam doświadczenia w ich stosowaniu, ale idea działania każdego peelingu jest identyczne. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • z doświadczenie powiem że laser naprawdę pomaga na blizny, ale niestety nie wszystkich będzie na niego stać i to jest największa przeszkodą. Średnio za jeden zabieg płaciłam 300zł za blizny na twarzy, a zabiegów miałam 6 tak więc spora suma się zbiera, ale efekt jest naprawdę zadowalający

  • Cieszę się, że miała Pani efekty. Mogę jedynie powiedzieć, że moje dotychczasowe doświadczenia z RF mikroigłową na blizny zanikowe wskazują, że efekt jest porównywalny do lasera frakcyjnego, a pacjent po zabiegu jest jedynie czerwony przez jeden, czasem dwa dni, a nie tydzień czy dwa tygodnie jak po
   laserze. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Naprawdę nie warto próbować likwidować białych blizn nie mając możliwości w Polsce skorzystania z laseru ekscymerowego? Czy człowiek jest skazany już na życie z tymi okropnymi bliznami do końca? 🙁
  A zastosowanie dermabrazji mechanicznej nie przyciemni albo choć trochę nie zrówna koloru blizny z kolorem skóry, żeby nie była tak bardzo widoczna?

  • Moim zdaniem nie ma za dużego sensu. Można próbować jakiś metod drażniących skórę, licząc, że melanocyty się “podrażnią” i skóra ściemnieje, ale szansa jest mała. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Niestety tak, białe blizny zostaną Ci na pamiątkę aż po sam grób 🙂

 • Ilość zabiegów zależy przede wszystkim od rodzaju blizn, trochę od lokalizacji, od zdolności regeneracyjnych i rodzaju/agresywności zabiegów. Bez obejrzenia trudno jest mi więcej napisać, ale serdeczne zapraszam do mnie, jeśli tylko Pani zechce. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Ogólnie z tymi białymi bliznami pechowiec witaj w klubie :)tak szczerze gdybyś chciał mi je policzyć to naliczyłbyś się z 600 sztuk dosłownie 🙂
  Takie życie i nic nie zrobisz 🙂

  • Jacek2490,czy próbowałeś usuwać swoje blizny? Masz pewność, że nie da się ich poprawić? Tych białych

 • Mam zapytanie, córka – 8 lat, rok temu bardzo cięzko przechorowała ospę. Mnóstwo pęcherzy na ciele dało wiele blizn, część z nich jest płaska i wiodoczna tylko np: gdy jest zimno, inny kolor. Niestety, jeden pęcherz, umiejscowiony tuż nad brwią, zostwił po sobie głęboki ślad. Mimo że nie pękł ani nie został zdrapany. Kiedy zasechł i odpadł pozostawił po sobie “dziurę”, która potem nieco się wypłyciła ale nadal jest dość widoczna, średnicy ok. 0,5cm. Czy jest możliwość zlikwidowania tej blizny u dziecka czy należy odczekać?

  • Możliwe jest oczywiście likwidowanie blizn w każdym wieku, ale tego typu blizna wymaga dosyć agresywnych zabiegów i ich powtarzania, zaś dzieci w takim wieku zazwyczaj nie zwracają uwagi na blizny. Dlatego ja uważam, że lepiej poczekać aż dziecko samo poprosić o pomoc za kilka lat. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,
  mam bliznę po cesarskim cięciu, wykonanym rok temu. “Końce” blizny zagoiły się i nie ma po nich śladu. Niestety “środek” blizny pozostał czerwony i “przerośnięty”. Jaką metodę powinnam zastosować? Radzi Pan nie wycinać, lecz jeżeli “boki” zagoiły się ładnie, to czy nie warto zaryzykować wycięcia samego “środka”?

  • Zależy jak bardzo jest wypukła i jak jest duża. Wycięcie nie gwarantuje, że nie zrobi się tak samo wypukła, niestety. Dlatego lepiej ją delikatnie spłaszczać różnymi metodami. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

   • Czy jeśli mam skłonność do bliznowca ,mogę zrobić blefaroplastyke powiek górnych?
    Miałam bliznowca po kzej ramienia na górnej ręce. po wycięciu czegos takiego małego
    Bliznowiec ostrzykiwane sterydami został wycięty,rana zagoiła się ale zostało takie pomarszczone miejscem
    jest to małe i nie przeszkadza mi .ale jeśli chodzi o twarz to już się martwię

 • Czy Pana zdaniem jest możliwe całkowite usunięcie blizny-dołka po ospie z czoła, czy to zależy od wielkości? Mnie interesuje usunięcie blizn o średnicy 1 mm, 2 mm i 3 mm – wszystkie na czole u dziecka. Wiem, że teraz jest na to za wcześnie, ale chciałabym wiedzieć, czy jest to możliwe w ogóle.

  • Jest to możliwe, chociaż blizny po ospie są zazwyczaj głębokie i trudniejsze do usunięcia niż inne blizny zanikowe. Trzeba wykonać kilka zabiegów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry! Bardzo wstyd mi o tym pisać, ale posiadam sporo blizn po cięciu się. Mam 23 lata, blizny powstały, gdy miałam lat 15. Dzisiaj nie mogę uwierzyć jak mogłam być tak głupia i zrozpaczona, żeby to zrobić, ale blizny są faktem. Najgorzej, że lada chwila zacznę pracę w zawodzie, a w moim zawodzie takie blizny są po prostu niedopuszczalne. Blizny wyglądają tak: http://zapodaj.net/ca0e5e2fc1b4d.jpg.html . Największa ma 3cm długości, 0,4-0,5 szerokości. Czy jest jakaś metoda, żeby usunąć je w 100%? Jakie są koszty?

  • Blizny da się znacznie zniwelować, ale nie jestem na 100% pewien czy da się całkowicie wyeliminować. Zdjęcie nie do końca pokazuje ich kolor. Najlepszą metoda są za zabiegi laserem ablacyjnym albo może nawet chirurgicznym. Trzeba ich wykonać kilka, a cały okres terapii to kilka miesięcy. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie Doktorze, jestem po serii 3 zabiegów laserem CO2 ablacyjnym. Od ostatniego zabiegu minęły 2 m-ce a ja nie widzę, żadnej, ale to żadnej poprawy w wyglądzie mojej twarzy. Walczę z bliznami zanikowymi po trądziku. Wiem, że skóra regeneruje się nawet do kilku m-cy, ale czy faktycznie tak długo trzeba czekac na widoczne efekty? Czy może zabiegi były wykonane nieprawidłowo… Agata22 napisała, że jest po 6 zabiegach, może więc powinnam wykonać jeszcze 3 , skoro jestem dopiero na “półmetku”?

  • Nie wiem, ile czasu sumarycznie minęło od pierwszego zabiegu, ale domyślam się, że minimum 4 miesiące. Po takim czasie powinno być coś widać. Co prawda nie wiem, jakie są Pani blizny, ale mimo wszystko powinna być poprawa. Może być tak, że Pani nie zauważa, ponieważ zmiany następują powoli. Warto by było robić zdjęcia, żeby je porównać zdjęcia. Ale może być tak, że laser jest słaby albo zabiegi są robione niewłaściwie. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam. Co sądzi Pan o smarowaniu blizn (wgłębień) po ospie kolagenem? Ma szanse pomóc?

  • Niestety smarowanie kolagenem, czy też branie tabletek z kolagenem nie ma szans pomóc. Dlatego nie warto. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam! Bardzo proszę o pomoc. Miesiąc temu miałam zabieg, po którym została mi niemiła pamiątka : blizna. Dwa tygodnie temu wyglądała w ten sposób : http://d32dq8khacxhzy.cloudfront.net/contentimgs/orig/661731.jpg
  Była wklęsła i zaczerwieniona. Teraz na szczęście poziom blizny zrównał się z poziomem skóry, ale nadal blizna jest bardzo zaczerwieniona. Boję się, że już na zawsze taka zostanie, a jest do blizna na twarzy, a więc w bardzo widocznym miejscu. Lekarz zalecił mi stosowanie maści z wit. A oraz naklejanie plastrów z silikonami i masaż olejkiem. Niestety zabiegi te nie przynoszą żadnych efektów. Proszę o pomoc, co jeszcze mogę zrobić? Czy wygląd mojej blizny jest normalny?

  • Blizna wygląda dobrze. Na ten moment chyba nie ma potrzeby dodatkowej terapii. Kolor potrafi czasem blednąć i rok czasu, a zwykle ok 3-4 miesięcy. Dlatego proszę się nie przejmować. Proszę tylko nie opalać tej blizny w tym roku. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry, moja 3 letnia córka zostala ugryziona przez psa, miala ranę na nosie, 12 szwów w narkozie, niestety po zdjeciu szwów czesc tej blizny ma wygląd zanikowy, jest to akurat na środku nosa gdzie kończy sie kość a zaczyna czesc miękka. Smaruje ją 2-3 razy dziennie Avene Cicalfate, co jeszcze mogę zrobić aby ten ,,szew,, blizny sie bardziej zszedł wypelniajac zanik, gorna czesc blizny ladnie sie zeszla, dolna jakby byla za Malo ściśle zszyta… Martwię się bo to dziewczynka, jakie preparaty moglabym stosować, podobno silikony itd to na blizny przerostowe tylko, a u nas problem wygląda na to ze jest na odwrót, tylko czy na obecnym etapie mozna to juz stwierzic ? Blizna jest calkiem wygojona,od zdarzeni minelo 2 tyg, od zdjecia szwów kilka dni. Będę wdzięczna za odp. Czy u tak malego dziecka tez mozna stosować laser lub inne metody, oraz czy mamy po prostu czekac aż blizna sie przebuduje, czy lepiej działać, jest tyle sprzecznych opinii, część specjalistów twierdzi ze skutecznie mozna pracować nad blizna w pierwszym półroczu, inni że u malych dzieci nic sie nie robi ?

  • Zdarza się, że blizna zaczyna przerastać po jakimś czasie. Dlatego przez 1-2 miesiące warto profilaktycznie stosować maści na blizny. Na pewno nie zaszkodzą. Ostateczny wygląd miejsca po ugryzieniu będzie ustabilizowany po ok 6. miesiącach. Ale lepiej nie czekać tyle czasu. W zasadzie zabiegi laserowe można zacząć już robić po ok. 3-5 tygodniach. Dziecko tutaj niczym się nie różni od dorosłego, za wyjątkiem tego, że nie rozumie konieczności i że to dla jego dobra, zabiegi są trochę nieprzyjemnie, dlatego często trzeba robić na siłę. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Proszę o udzielenie jakiejkolwiek odpowiedzi, dziękuję.

 • Mam małe, ale za to dużo blizn zanikowych po trądziku w sumie tylko na policzkach, jaka jest cena zbiegu laserem ablacyjnym na te partie skóry?
  Czy ilość potrzebnych zabiegów zależy raczej od głębokośći blizn czy od ich ilośći na skórze?

  • Koszt 1 zabiegu to około 800 zł. Ich liczba zależy od rodzaju blizn, a nie ich ilości. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam

  Czy stosuje Pan może Mezoterapię – Mikronakłuwanie np z kolagenem na blizny ? Czy na duże blizny jest sens spróbować ? Moja blizna na brzuchu jest w miarę zagojona ( miesiąc od operacji ) ale nadal czerwono-fioletowa ale nie chcę zostawic jej zbyt długo samej sobie. Czy zrobił by mi Pan zabieg laserem miesiąc po wycięciu jajnika czy musi się cały ‘środek’ zagoić przed takim zabiegiem ?

  Pozdrawiam
  Kasia@

  • Jeśli nie ma już „strupków” to można zaczynać zabiegi. Co do metod, to raczej najpierw laseroterapia i stymulacja gojenia, ale nie poprzez smarowanie/podawanie kolagenu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Córka, po złamaniu reki miała 2 operacje, wprowadzania i wyciągania prętów tytanowych, cięcia w tych samych miejscach, jedno w okolicy nadgarstka, drugie blisko łokcia. Po pierwszym zabiegu blizny wyglądały przyzwoicie,choć były dość długie, druga operacja po 8 miesiącach, obecnie jesteśmy 3 miesiące po i blizny są brzydkie. Przy nadgarstku w miare cienka blizna ale wyczuwalna jest jej grubość. Ta przy łokciu zrobiła sie szeroka 4-5mm i wklęsła, sino-czerwona. Szwy były rozpuszczalne, resztki odcięte po 3 tygodniach, od ponad miesiąca smarujemy “Bliznasil’em”, wcześniej “Linomag”. Co można zrobic by poprawić wygląd tych blizn, czy jest jakiś sposób by zlikwidować wklęśnięcie?

  • Musiałbym jeszcze zobaczyć, ale na pewno laseroterapia, być może połączona z innymi zabiegami. Na pewno można znacznie poprawić wygląd blizn. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzien dobry. Moja córka oparzyla się herbata pod koniec lipca tego roku. Większasc oparzen, ocenione na oparzenie 2 st., zostaly wyleczone w trybie szpitalnym opatrunkami aquacel. Obecnie wiekszosc blizn jest prawie niewidocznych.
  Niestety w jednym miejcu, gdzie herbata wylala sie na elastyczne spodenki,a oparznie było do głębokosci tluszczu, po tygodniu zostalo zoperowane przeszczepem. obecnie jest juz w pelni wygojony. Co powinnam robić na tym etapie z blizna?

  • Warto już wdrożyc laseroterapie. Im wcześniej tym jest elpszy efekt, chociaż kilka/kilkanaście zabiegów będzie potrzebnych. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam! Mam do pana pytanie odnośnie ośmiu… cosiów, wszystkich na twarzy.
  Nazywam to cosiami bo część to nawet nie są chyba blizny ale mniejsza. Zacznę od początku.
  -dwie blizny są takie same, jedna z prawej strony nosa, druga na środku czoła, są stosunkowo małe bo około 2 do maksymalnie 3 milimetrów, kolorystycznie są identyczne jak reszta skóry. Są wklęsłe i z tego co pamiętam powstały po ospie.
  -trzecia blizna jest z lewej strony nosa, jakieś 2-3 cm pod okiem. Również jest efektem ospy, ma jakieś 0,5 cm średnicy, jest wklęsła i kolorystycznie taka jak reszta twarzy.
  -Kolejne trzy cosie znajdują się pod powyższą blizną. Są to malutkie dziurki które po mocnym naciągnięciu skóry wyglądają tak jak blizny po ospie. Wszystkie trzy znajdują się blisko siebie w odelgłości maksymalnie 0,5 cm od tej powyższej większej blizny. NIe wiem skąd się wzięły, ale podejrzewam że są to efekty uboczne wągrów. Myślę że istotne jest to, że w tych “dziurkach” tworzą się ciągle kolejne wągry, regularnie usuwane.
  -Ostatnie dwie blizny dla odmiany sa wypukłe i znajdują się na środku lewego policzka, blisko siebie, w odległości niecałego 0,5 cm. Jedna jest mniej więcej wielkości największej blizny po ospie, ma jakieś 0,4 mm, jest troszkę mniejsza od tamtej wklęsłej. Druga blizna która znajduje się obok jest mała, ma jakieś 2 mm średnicy. Te dwie blizny są najbardziej szpecące ze wszystkich, nie są koloru skóry, są znacznie ciemniejsze. Ich faktura jest dziwna, jest to jakby mocno pomarszczona i zrogowaciała skóra, napewno nie są gładkie jak zielony groszek. Obydwie są efektem wielokrotnie rozdrapywanego przeze mnie pryszcza który próbował się zagoić i był znowu przeze mnie rozdrapywany. Możliwe jest że w środku znjduje się ropa lub coś innego, myślę jednak że jest na to małe prawdopodobieństwo bo blizna mimo tego że jest miejscem bardziej wrażliwym niż reszta skóry, nie boli mnie.

  Wszystkie blizny mają dawno powyżej roku, najmłodsze są te dwie ostatnie i mają około 2 lat. Najstarsza jest duża blizna po ospie i ma chyba 7 lat. Teraz moje pytania. Jakiej metody by pan użył do tych blizn? Ile by te zabiegi kosztowały? Czy płaci się od blizny czy od zabiegu i mogę usuwać kilka blizn naraz płacąc za jedną wizytę? Czy da się usunąć również przebarwienie z dwóch ostatnich blizn? Czy tylko wypukłość? W jakim mieście pan pracuje i jakich lekarzy (?) poleca pan w obrębie Poznań-Leszno? Chciałabym iśc do jak najlepszego lekarza bo obawiam się powstania nowych blizn w skutek źle wykonanego zabiegu.

  Przepraszam za moje dosadne opisy chciałam jednak dobrze nakreślić panu obraz sytuacji, mam nadzieję że mi pan pomorze, pozdrawiam.

  • Proszę się tak nie przejmować, wszystkie blizny da się co najmniej znacznie poprawić, jak nie w 100% usunąć (musiałbym zobaczyć). Co do metod to wypukłe pewnie trzeba wyciąć laserem chirurgicznym, a wklęsłe potraktować prawdopodobnie laserem frakcyjnym lub RF mikroigłowa. Wszystko można zrobić na 1 wizycie, ale raczej 1 zabieg nie wystarczy dla wyrównania szczególnie wklęsłych blizn. Co do kosztów to kilkaset zł, pewnie ok. 600 za wszystkie blizny za zabieg. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Po pierwsze bardzo dziękuję za poprzednią odpowiedz. Udziela Pan pomocnych porad na każde zadane pytanie 🙂
  Moja blizna niestety sie nie goi a przerasta. Jest nadal ciemno czerwona i bardzo swędzi. Używam plastrów silikonowych i widzę że zatrzymały ‘zgrubianie’ blizny ( od pępka w dół po usunięciu jajnika). Wiem że konieczny jest laser, a czy dodatkowo mogę wykonywać mikronakłuwanie czy tylko pogorszę problem bo zaczną narastać nowe świeże ‘tkanki’ i blizna będzie się powiększać ?

  Pozdrawiam
  Kasia@

  • Jeśli blizna zaczyna przerastać to proszę nie stosować mikronakłuwania, bo może zaszkodzić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam 3,5 letnie dziecko, swieżo po ospie, zdrapał sobie kilka strupków, najgorsze, że jeden z nich centralnie na czole. Oczywiście jest wgłębienie (ranka już się zagoiła), ale brzegi blizny są nieco wypukłe. Czy można czymś smarować tę bliznę, żeby nieco zniwelować wypukłość brzegów? A co z wklęsłością? Od kiedy można stosować metody likwidacji blizn, np. laser, bo jak czytam o pozostałych, to są zbyt inwazyjne i sama sobie chyba bym ich nie zaaplikowała. Jak urośnie i będzie chciał, proszę bardzo, ale chodzi mi o działanie teraz, co mogę zrobić jak już blizny są, są świeże i lekko bym je chciała zniwelować?

  • Proszę regularnie smarować zmiany jakąś maścią na blizny. Rodzaj ma mniejsze znaczenie niż regularność stosowania. Niestety maść głównie zapobiega przerastaniu blizn, a na dziurki nie działa. Co do zabiegów laserowych to moim zdaniem lepiej poczekać, aż dziecko samo będzie chciało usunąć blizny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dziękuję bardzo za odpowiedź. Że też Młody musiał sobe rozdrapać na buzi ten strupek 🙁

 • Witam, doktorze jaki zabieg Pan poleci na przebarwienia pozostałe po trądziku (czerwone plamki)? Z czasem one same blakną i znikają, jednak na plecach mam takie, które mimo upływu czasu nie znikają, mają kolor jasno czerwony lub brązowy. Proszę o paradę, pozdrawiam

  • Jeśli same nie chcą zniknąć to można spróbować delikatnych zabiegów IPL, albo laserem ze światłem żółtym lub zielonym. Ewentualnie światła LED. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Posiadam dosyc spore blizny poparzeniowe, których doznałam kilkanascie lat temu, 25% ciala u dwu letniego dziecka… Do tej pory spotkalam sie z opiniami typu iz leczenie takich obszarow skory nie przyniesie efektow? Czy to prawda że nie ma zdnej szansy ?

  • Jest szansa i da się znacznie poprawić. Jedynie wymaga to sporego poświecenia – sporo zabiegów i sporo czasu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,

  Panie doktorze, na blizny przerosłe, 2-letnie, stosowalam dwa razy zabieg laserem frakcyjnym z kilkumiesiecznym odstępem czasu, za kilka dni ide na nastepny zabieg, po ostatnim zabiegu laserowym stosowalam po jakims czasie plastry silikonowe, ktore zdecydowanie splaszczyly blizny, jednak kolor zmienil sie nieznacznie z czerwonego na ciemno-różowy i różowy, robiąc regularnie “pamiątkowe zdjęcia” blizn gdzieniegdzie w obrebie blizny widze jasniejsze “mikropola”, blizny sa na szczescie nieduże 0,8centymetrowe, chce je bardziej splaszczyc i przede wszystkim rozjasnić tak aby zlewały się z moją raczej bladą skórą. Czy trzeci zabieg laserem pomoże? Myślalam nad ostrzykiwaniem sterydami, ale z tego co czytalam najbardziej skuteczną metodą jest wlasnie laseroterapia plus np. oklady okluzyjne z silikonem. Czy według Pana taka terapia łączona czyli serii zabiegów laserem co2 plus plastry silikonowe, przyniesie najlepsze rezultaty ?

  Pozdrawiam,
  Marta

  • Pani Marto, pomoże, ale trzeba trochę cierpliwości i zabiegów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,Panie Doktorze około 3 tygodnie temu na skutek wypadku miałam szytą górną wargę zewnętrznie i wewnętrznie od tego czasu czuję w miejscu zszycia pod skórą grubą kulkę wielkości około 2 cm czy ta kulka sama się rozejdzie czy będzie ją trzeba wyciąć chirurgicznie bo to zniekształca całkowicia moje usta

  • Powinna się rozejść, a przynajmniej mocno zmniejszyć. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dlaczego przed usuwaniem blizn trądzik ma być całkowicie wyleczony?
  JA byłam na zabiegu i kilka dni przed miałam nawrót, jednak zabieg został wykonany czy będzie on skuteczny?

  • Nie musi być całkowicie wyleczony, ale opanowany, nie powinno być za bardzo stanów zapalnych. Powody są dwa – po zabiegu mogą się one nasilić, a po drugie nie za bardzo sens jest robić zabiegi na blizny, jak mogą się tworzyć nowe. Ale nie ma to wpływu na skuteczność samego zabiegu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie Doktorze mam blizne na czole po plastyce z bardzo mi ona przeszkadza.Przeszlam juz serie zabiegow fraxelrestore i fraxelem co2,a takze peelingi azjatyckie glebokie.Mysle o zabiegu infini,czy to dobry wybor?pozdrawiam

  • Infini na czoło najprawdopodobniej nie da żadnej poprawy. Ale ponieważ nie widziałem blizny, to na 100% nie wiem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie Doktorze,
  Mam 27 lat i jestem aktualnie dość ciekawym przypadkiem (internista aż mnie sfotografował)stałej posiadaczki łuszczycy (od 13 r.ż) a obecnie tymczasowej ospy. Zmiany łuszczycowe miałam od wielu lat jedynie na głowie i brzuchu, przez kilka lat leczono mnie sterydami, od jakichś kilku lat stosuję jedynie natłuszczanie przeróżnymi olejkami i w razie intensyfniejszego uderzenia choroby – maści dziegciowe. Takie zaleczanie mnie satysfakcjonuje, bo jestem w stanie chorobę opanować a nie liczę już na całkowitą remisję w wypadku tak kapryśnej przypadłości. Jest ok.

  Niestety już widzę, że moja skóra bardzo źle znosi obecną ospę. Nie jestem jeszcze na etapie strupków, póki co krostki są “mokre” więc nie umiem powiedzieć ile i jakie będę mieć blizny, stąd moje pierwsze pytanie – o prewencję.
  1. Co jako łuszczyk już na tym, lub “wczesno-pochorobywym” etapie mogę zrobić, żeby zminimalizowac ilość blizn oraz ich rozmiary. Czym się smarować, kiedy strupki za jakiś czas zaczną odpadać?

  oraz drugie pytanie, o zakres możliwych opcji, kiedy ta prewencja okaże się niewystaraczająca i będę musiała zmierzyć się z bliznami po owej ospie:
  2. Na jakie zabiegi jako łuszczyk mogę sobie pozwolić? Czy wspomniane przez Pana lasery wchodzą w ogóle w moim wypadku w grę? Jeśli tak to jakie? A jeśli nie to czy mam w ogóle jakiekolwiek alternatywy? Retinoidy, mikrodermabrazja?

  Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, rady i wskazówki. Jak widać skóra nie jest moją mocną stroną 🙂 dlatego bardzo boję się sytuacji, w której prócz rutynowej walki z łuszczycą będę musiała maskować blizny po ospie. Perspektywa dość przygnębiająca.

  • Proszę przede wszystkim dbać o dezynfekcję zmian. Warto wspomagać gojenie, poprzez stosowanie maści wspomagających gojenie i regenerację. Co do blizn, jeśli powstaną, to trzeba uważać z silniejszymi zabiegami, ale to nie znaczy, że nic nie można robić. Warto żeby zadziałała Pani jak najwcześniej – świeże blizny lepiej się regenerują. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Czy laser frakcyjny jest w stanie usunąć naprawdę stare blizny zanikowe, które mam od czasów niemowlęcych (teraz mam 23 lata)? Większość blizn ma głębokość 1mm, a największa ma szerokość 5mm. Czy mam jakąś skłonność do powstawania blizn, skoro zaczeły mi się tworzyć kiedy byłam malutkim dzieckiem? Czy w mojej sytuacji po laserze nie powstaną nowe?

  • Musiałbym jeszcze zobaczyć blizny, ale przynajmniej powinno się dać je znacznie poprawić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie Doktorze, 2 lata temu urodziłam dziecko przez poziome cesarskie cięcie. Po porodzie uzywalam plastrow silikonowych, zeby blizna ladnie sie zagoila. Zewnętrznie blizna nie ma przerostow, natomiast na 3-4 cm długości zarówno po prawej jak i lewej stronie jest wklesla. Przez dłuższy czas myślałam, ze przyczyną są szwy wewnętrzne, które jeszcze się nie rozpuscily przez co skóra jest wciagana do środka. Mimo, ze od porodu minęły już 2 lata wklesniecie nadal istnieje, a skóra nad tym miejscem lekko zwisa (dodam, ze jestem raczej szczupła osoba) – generalnie wydaje sie, jakby w tym miejscu cialo bylo zblokowane. Na Pana stronie czytałam, ze przyczyną mogą być zrosty wewnątrz organizmu. Czy to co opisalam może właśnie na nie wskazywać ? Jeżeli tak to, co mozna z tym zrobic ? Czy beda to zabiegi inwazyjne czy raczej kosmetyczne ? Jaka ich ilość byłaby konieczna ? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

  • Bez obejrzenia i „pomacania” trudno jest mi odpowiedzieć, ale pewnie jest to zrost. Także trudno mi powiedzieć, na ile da się poprawić. Trochę na pewno. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, mam pytanie o wgłębienia po ospie. Moja 3,5 letnia córka przechodzi ospę, dzisiaj odpadły jej po kąpieli duże strupki i powstały nieestetyczne dołki dość głębokie 1,5 mm na udach i podudziu. Czy można już smarować preparatami na blizny i jaki byłby najkorzystniejszy na chwilę obecną. Dodam że córka ma AZS. Mam jeszcze pytanie jak pielęgnować skórę atopową podczas ospy. Nie ma nigdzie informacji na ten temat ani w szpitalu zakaźnym ani pediatra nie umieli doradzić nic odnośnie opieki skóry Atopowej podczas ospy poza informacją że mogą ją przechodzić trudniej, a jeszcze mam syna z AZS który być może będzie miał ospę.

  • Smarować warto od momentu, jak zejdą strupki. Ale najważniejsze jest odkażanie i wspomaganie gojenia. Co do atopowej skóry to nie za wiele się zmienia, trzeba odkażać, smarować pudrodermem czy czymś podobnym. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Mam pytanie do doktora. Kiedy mogę zacząć smarować córkę żelem silikonowym? Córreczka przechodziła bardzo ciężko ospę. Niestety nie udało mi się jej powstrzymać przed drapaniem i na twarzy pozostały cztery widoczne wgłębienia. Strupki już odpadły, na razie stosuję olej tamanu 2 razy dziennie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Maści/żele na blizny są skutecznie głównie jako profilaktyka i terapia twardych/wypukłych blizn. Nie działają na blizny wklęsłe. Dlatego warto je stosować za każdym razem przez kilka tygodni (właśnie profilaktycznie), a jeśli już powstanie wklęsła blizna i trochę zblednie, to dalsze smarowanie nie ma za dużego efektu i sensu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Czy mozna zastosowac rf mikroigłowa tylko na wybrane blizny zanikowe po ospie a na reszte twarzy zastosowac laser bromkowo miedziowy. (średnio nasilony tradzik i dwie małe blizny przerostowe po tradziku )?Czy jest mozliwe polaczenie tych zabiegow?

  • Można połączyć oba zabiegi w czasie jednej wizyty. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam 🙂 chcialam sie dowiedziec czy mozliwe jest usuniecie albo zmiejszenie widocznosci mojej blizny pooparzeniowej.. poparzylam sie gdy bylam dzieckiem i nawet tego nie pamietam ( mialam ok 1,5 latka ) poparzylam sie goraca herbata ktora wylalam sobie na klatke piersiowa 🙁 i tutaj moi rodzice popelnil blad bo zamiast umiescic mnie pod kranem z chlodna woda pojechali ze mna na pogotowie a z pogotowia przewiezli mnie do inego szpitala ktory byl oddalony ok godzine drogi.. a tam lekarze. Zrobili mi przeszczep skory poniewaz poparzenie bylo III stopnia,. W tej chwili mam 22 lata blizna jest nie widoczna pod normalna bluzka ale juz dekolt nawet najmniejszy odpada .. wydaje mi sie ze najmocniej skura jes zgrubiala pomiedzy piesiam.. a i dodam ze blizna.jest pomiedzy piesiami ina persiach
  i mam tez blizne na sutku,. Blizna jest mocno nierowna ma takie jakby dolki dziurki i ma rozne barwy kremowy siny bialy.. i tutaj moje pytanie czy da sie cos jeszcze z tym zrobic ? I jaki bylby koszt takiego zabiegu?

  • Blizny pooparzeniowe zazwyczaj da się bardzo mocno poprawić. Tylko potrzeba trochę zabiegów i czasu, zazwyczaj ponad rok. Więcej mogę powiedzieć po obejrzeniu zdjęć. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie. 5 miesieczne temp oparzylam pośladek wrzątkiem. Nie miałam pęcherzy jedynie strup, który zgolił sie pozostawiając przebarwienie czerwono- brązowe. Czy to zniknie samo, czy powinnam udać sie do Pana na jakiś zabieg? Jeżeli tak, to proszę powiedzieć jaki? Dziękuje z góry za odpowiedz

  • Jeśli minęło już ponad 5 miesięcy to całkiem może nie zejść samo, i warto wspomóc skórę zabiegiem laserowym. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam.
  Usuwałam tatuaż laserem frakcyjnym i q switch. Miałam w sumie 7 zabiegów. Od 4 zabiegu pojawiała się opryszczka. Zostało mi przebarwienie i blizna w jasnym odcieniu. Jaka jest szansa aby uzyskać zadowalający efekt oraz czy opalając się przebarwienie zmniejszy się?

  • Musiałbym zobaczyć jak to wygląda, pewnie da się poprawić, ale biała blizna jest zawsze trudna w korekcji. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Odnośnie poprzedniego pytania w moim wypadku zadziałał by laser bromkowo miedziowy? Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na odp

  • Laser bromkowo-miedziowy jest bardzo skuteczny, ale nie na każdy problem i bliznę. Muszę ocenić na żywo. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie Doktorze, chciałabym bardzo Panu podziękować za Pana bloga i wszystkie informacje które Pan na nim zamieścił, zwłaszcza na temat leczenia blizn. Do tego poświęca Pan tyle czasu na udzielanie odpowiedzi na pytania osób takich jak ja, ten blog jest na prawdę wspaniałym źródłem informacji dla nas wszystkich! Jestem właśnie w trakcie kuracji izotretinoiną i kiedy ją zakończę na pewno będę Pana szukać w celu ustalenia strategii dalszego działania! 🙂
  Bardzo mi przykro, czytając wszystkie smutne historie innych osób.

  Jeśli chodzi o mnie, to trądzik pozostawił na moich policzkach i żuchwie mnóstwo przebarwień, wszystkie są czerwone, chociaż niektóre mogą mieć już po kilka lat. Jest też bardzo dużo płytkich wgłębień na policzkach ale nie zależy mi aż tak bardzo na usuwaniu ich, najważniejsze dla mnie, to żeby zniknęły te czerwone kropki. Czy dobrze rozumiem, że w moim przypadku pomoże laser naczyniowy, nawet przy starych, ale czerwonych bliznach? Ile zabiegów zazwyczaj jest w jego przypadku potrzebnych?
  Czy stosowanie kwasów (np. glikolowy, pirogronowy) o wysokich stężeniach u kosmetyczki/dermatologa w mojej sytuacji rozjaśni te blizny?
  Z góry bardzo dziękuję za poświęcony mi czas.

  • Dziękuję za miłe słowa. Trudno jest mi zasugerować optymalną terapię bez obejrzenia. Zastosowanie kwasu glikolowego ma sens, ale raczej w maści i stosowanej codziennie przez kilka tygodni lub nawet dłużej. Sprawdzi się bardziej niż pilingi. Laser naczyniowy jest dobrym rozwiązaniem, ale czasem trzeba dołączyć jeszcze inne metody, lasery. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie!
  Moja 4 letnia córka wczoraj została podrapana po twarzy w przedszkolu. Jest duże zadrapanie od oka do połowy policzka. Co mogę zrobić by nie została blizna?
  Pozdrawiam.

  • Najważniejsze jest dbanie o dobre i szybkie zagojenie się uszkodzenia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Panie doktorze jestem po usunieciu raka tarczycy, 6 miesiecy temu. Blizne mam czerwona przerosla, szczególnie na srodku. Co by mi Pan polecil celem zmniejszenia tej blizny. Stosuje veraderm 2x dziennie.

  • Veraderm jest ok. Może też Pani na tym etapie stosować maść z kwasem azelainowym. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Proszę również o informacje czy stosując kosmetyki kamuflujące podrażniam bliznę i w jakim odstępie od nałożenia veradermu mogę nałożyć kamuflaż ewentualnie czy wcześniej potrzebny jest również kosmetyk z witaminą . dziękuję za odpowiedz Ewa

  • Jeśli blizna nie jest świeża (ma powyżej miesiąca), to w zasadzie kamuflaż nie powinien jej podrażniać. Maść na blizny warto, żeby była na skórze jak najdłużej, dlatego kamuflaż warto zakładać, kiedy jest potrzebny – czyli na dzień. Stosowanie specjalnych kosmetyków z witaminami nie jest koniecznie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam Panie doktorze pisze z taką prośbą ostatnio położyłam za mocny kwas . Od 3 tygodni ciągle mam czerwona plamka między oczami nad nosem. Jest lekkie wgłebienie. Czy to zniknie ? Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam

  • Prawdopodobnie jest to blizna i wgłębienie pewnie pozostanie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam czy stare blizny zanikowe które mają ok. 15 lat da się czym kolwiek usunąć? kiedy byłam mała wbilam sobie widelce w policzek.bardzo prosze o odpowiedz jest to dla mnie na prawde ważne. I drugie moje pytanie jeśli wykona się np 5 zabiegów z których jest się zadowolonych to czy po kilku latach te blizny znowu stają się widoczne i trzeba zabieg powtórzyć ?

  • Da się usunąć, a przynajmniej znacznie poprawić. Efekty są trwałe, bo zabiegi polegają na regeneracji a nie kamuflażu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,
  mam problem z bliznami po trądziku na twarzy i chciałabym je usunąć. Który zabieg według Pan jest lepszy RF mikroigłowa czy może Dermapen? Czy po RF mikroigłowej nie tworzą się przebarwienia jako efekt uboczny zabiegu? I czy niewielki trądzik (pojedyncze krostki) są przeciwwskazaniem do któregoś z tych zabiegów? Serdecznie pozdrawiam!

 • Witam.moja córeczka 15 miesięczna, 19 sierpnia b.r. Oparzyła sie kawą- 10% klatka pierś.i brzuszek.oparzenie to solidne 2b. W miejscach, w których po dwóch tyg.nie wytworzył sie naskórek blizna wygląda b.zle- jest mocno czerwona. Czy na tym etapie powinna córka, Pana zdaniem poddać sie zabiegowi- laseroterapii? Dodam , ze chcemy z mężem zrobić wszystko co możliwe by dziecko miało jak najmnieszy ślad do oparzeniu. Aktualnie jest smarowana linomagiem, nosi kamizelkę uciskową i próbujemy plastrów silikonowych w miejscach najbardziej czerwonych.
  Pozdrawiam,
  Zatroskana mama

  • Witam serdecznie. Myślę, że teraz już można i wręcz trzeba zaczynać laseroterapie, i to całkiem agresywną niestety. Proszę za długo nie czekać. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie Panie doktorze. Opisane metody są bardzo drastyczne, szczególnie to z ścieraniem skóry aż do krwi. Masakra jakas mam nadzieje ze nikt nie robi sobie takich rzeczy. Walcze z bliznami po tradziku dosc dlugo 4 lata. Tradzik zaczal mi sie 7 lat temu. Jestem strasznie zdesperowana i mam te dziurki w twarzy. Jak widze dziewczyne z ladna gladka cera to normalnie bym ja udusila. To nie sprawiedliwe ze jedni zmagaja sie z takim problemem a inni wcale takich nie maja. Chodzilam jakis czas temu na mikrodermabrazje do kosmetyczki. Niestety wyciagnela ode mnie pieniadze a efektu jak nie ma tak nie ma. Wywalilam pieniadze w bloto. Smarowałam blizny roznymi mazidlami :krem z kwasem azelainowym i pirogrynowym clareny, krem z masy perlowej, cepan, krem z kwasem migdalowym ( strasznie szczypala skora), zineryt, davercin, masc cynkowa. Ile jak juz sie naprobowalam roznych rzeczy pomagalo tylko na chwile na pryszcze ale na blizny nic a nic nie pomoglo. Jak sa tak zostaly. Chcialam zadac pytanie czy ja sie kiedys ich pozbede? Czy cale zycie bede miala taka buzie z dziurkami ? Mam blizny potradzikowe na czole i na policzkach.

 • Błagam Panie doktorze niech Pan ratuje !!! Bo myślałam nawet o samobójstwie. Nie chce żyć z taką twarzą !!!

  • Na blizny mikrodemabrazja, maści nie pomogą. Dziurki same nie zejdą.

 • Mam pytanie ,a co z dziurami po trądziku jest jakaś metoda i wole nadziejja,ze da sie je usunąć?

  • Da się, jak najbardziej, ale co byłoby najlepsze mogę powiedzieć po obejrzeniu. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Czy dermapen można jakoś porównać do rf mikroigłowej?

  • To zupełnie dwie różne technologie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Bardzo proszę o informację, czy zabiegi laserowe mogą być wykonywane u dzieci? Moja 7 letna córcia ma bliznę pooperacyjną ok. 3cm. na lewym policzku. Dziecku bardzo to przeszkadza, czuje się gorsza, brzydsza, bardzo źle to wpływa na jej psychikę. Rok temu miała dermabrazję, ale nie widzę efektu, a wręcz przeciwnie-myślę, że jest gorzej. Dodatkowo smaruję bliznę kelo-cote, ale nie wiem, czy dalej powinnam, ponieważ blizna jest bielsza od reszty skóry. Bardzo proszę Pana o odpowiedź i wskazówkę. Priorytetem dla mnie jest, by córcia patrząc w lustro nie widziała tej strasznej blizny i nie czuła się przez to gorsza od innych.

  • Moja najmiejsza pacjentka miała 11 miesięcy. Ale uważam, że jak problem nie jest drastyczny to warto poczekać, aż dziecko będzie troszkę większe, bo zabiegi nie są za przyjemne. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dzień dobry. Mam na nadgarstku bliznę po szwach, w miejscu rozcięcia żyły. Jest trochę wypukła i jasna. Nie mogłam znaleźć zdjęcia, które dokładnie by ją zobrazowało, ale trochę przypomina tę: http://pl.tinypic.com/view.php?pic=2helt1t&s=9#.VjfM3Ss_Z4Y z tym, że moja nie jest taka prosta. Napisał Pan, że taką bliznę trudno jest usunąć, ale czy dałoby się ją chociaż trochę spłaszczyć, zrównać z poziomem skóry wokół? Bardziej od koloru razi mnie właśnie ta wypukłość. Dodam, że blizna jest dosyć stara, ma 9 lat. Wygląda to dość nieestetycznie, aż wstyd chodzić w krótszym rękawku, bo nie mam jej wtedy jak zasłonić 🙁
  Bardzo proszę o radę i pozdrawiam.

  • Spłaszczyć się da, gorzej jest z kolorem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam! Panie Doktorze, 5 dni temu miałam wykonywany zabieg laserem ablacyjnym Co2, na twarzy. Wydaje mi się, że skóra goi się poprawnie – nie ma wysięków, a wierzchnia warstwa schodzi. Jednak po zejściu naskórka nadal – pod spodem – pozostaje zaczerwieniona skóra. Czy to normalne? Jeśli tak, jak długo taki stan może się utrzymywać? Ps. znalazłam Pańskiego bloga poszukując informacji już po zabiegu i muszę przyznać, że jest świetny! mnóstwo rzeczowych informacji, a do tego – podziwiam cierpliwość w odpowiadaniu na kierowane zapytania. Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt!

 • Zaczerwienienie to normalna rzecz, zależy w dużym stopniu od tego, jak mocny był zabieg. Utrzymuje się zazwyczaj do 2 tygodni, ale czasem (jak był za mocny zabieg) nawet i pół roku. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam! z tego co wyczytałam na stare płaskie białe blizny nie ma rady, a robiąc głęboką dermabrazję, która zostawi nowe blizny, to czy owe nowe blizny zakryją białe, czy zmieni się wygląd na tyle by nie przypominała blizn ciętych ? Pozdrawiam

  • To nie jest tak, że nie ma szans, ale częściej nie udaje się poprawić białych blizn niż udaje. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Witam, mam pytanie dotyczace mozliwosci korekty blizny po chirurgicznym usunieciu pieprzyka kilkanascie lat temu, mala, kilkumilimetrowa pionowa “kreska”, czesciowo na czerwieni ust, czesciowo powyzej, zaburza to lekko linie ust, jako ze blizna odrobine wklesla, a czesc za blizna w kierunku kacika ust zdaje sie byc jakby nizej polozona, sa to kwestie milimetrowe, ale z wiekiem zaczyna mi to coraz bardziej przeszkadzac. Dziekuje za ewentualna odpowiedz i pozdrawiam.

  • Powinno się udać poprawić bliznę, ale musiałbym jeszcze zobaczyć. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Nie dopisalam, ze blizna po usunieciu pieprzyka znajduje sie na gornej wardze. Dziekuje.

 • Dzien dobry,

  Kilkanascie lat temu usunelam pieprzyka z ust, gorna warga, ciecie chirurgiczne pionowe, obecnie blizna wydaje sie nieco wklesla, a czesc za blizna w strone kacika ust jakby mniejsza niz reszta, jako ze blizna zaburzyla linie gornej wargi. Czy jest szansa na korekte takiej blizny? Dziekuje za ewentualna odpowiedz i pozdrawiam.

  • Nie widziałem blizny, ale na pewno jest do poprawienia/zniwelowania. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Dzień dobry. Panie Doktorze, mam pytanie. W marcu 2014 roku miałam 4krotnie otwierany brzuch w ciągu dwóch tygodni, dwa razy to były operacje ratujące życie, stąd też nikt nie zabiegał o to, żeby cięcia a później blizny jakoś wyglądały. Dzięki Bogu przeżyłam ciężką batalię o życie i zdrowie. Ale brzuch mam pocięty bardzo mocno – mam cięcia w kształcie litery T. Pionowa blizna ok. 16 cm tuż przy pępku, pozioma blizna ok. 25 cm, oprócz tego mam po bokach bardzo głębokie blizny po drenach. Jedno miejsce niedawno mi się zagoiło, ok. dwóch miesięcy może minęło od momentu jak się zamknęło- blizna jest w tym miejscu bardzo głęboka, a na środku tych blizn, na wysokości jelita grubego mam maleńką dziurkę, to chyba nazywa się samoistna przetoka, która zamyka mi się i otwiera co jakiś czas, jednak dziurka jest naprawdę maleńka. Mój lekarz prowadzący kazał czekać po prostu aż samo to się zamknie. Pomijając jednak tą przetokę, pytam z ciekawości, czy dałoby radę coś z tymi moimi wielkimi bliznami zrobić? Nie przeszkadzają mi one w zasadzie, bo nigdy nie eksponowałam brzucha, zresztą po ciąży zostało mi wiele rozstępów. Tak tylko z ciekawości chciałabym wiedzieć, czy coś mogłoby pomóc. Przez jakiś czas smarowałam blizny różnymi maściami, czy żelami, jednak przyznam szczerze, że od dłuższego czasu nie robię z tym nic. Będę wdzięczna, jeśli Pan Doktor znajdzie chwilę, żeby odnieść się do mojego przypadku. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuję.

  • Da się na pewno poprawić wygląd blizn, ale zajmie to trochę czasu. Dokładnie trudno mi powiedzieć, bo nie widziałem blizn. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • witam. blizna po wytłuszczaniu torbieli 18.01.16 (potem wycięcie krwiaka i ropy 25.01 i założene drenów.), po prawej stronie zagojona, po lewej fioletowa , jakby pęcherzyki, na około różowa. nie boli, nie ma gorączki. o czym świadczy taki wygląd blizny?

 • Witam. Mam pytanie odnośnie rozstępów. Moja 14 letnia córka ma rozstępy na udach i biodrach są czerwone. Zastanawiam się jakie zabiegi pomogłyby je zlikwidować. Jaki jest koszt takich zabiegów?

 • Witam serdecznie. Bezskutecznie szukam w internecie informacji na temat pomocy i informacji w sprawie mojego problemu. Miałam-mam blizny na nogach (po upadku do plastikowego pojemnika, który pociął mi skórę nóg nieregularnie do wysokości kolan). Chciałam powstałe i zagojone blizny wklęsłe cienkie i długie usunąć laserem frakcyjnym co2. Wykonałam zabieg 2 i pół miesiąca temu. Długo strupki kropeczki utrzymywały się ok miesiąca potem czerwone ślady… a teraz mam jeśniejsza skórę w miejscu działania lasera. W gabinecie proponowano mi kolejne zabiegi, ale uważam że to pogłębi problem. Nie stać mnie na przyjazd do Pana proszę o pomoc. Co mogę zrobić aby pobudzić kolor skóry w miejscu odbarwien. Myślę o zabiegu derma rollerem,ale nie wiem jakie preparaty użyć… Boje się ze zostaną juz takie całe łydki w plackach i to nie małych. Mam 33 lata 3 dzieci i juz nie założę ani spódniczki ani spodenek latem nie wyobrazam sobie zabawy w piaskownicy 28 stopni C a ja w spodniach 🙁 Jestem przerażona proszę o szybką poradę co mogę zrobić by choć trochę sobie pomóc. Może resztę skóry jakoś odbarwić … kwasy… ?

  • Przejaśnienia usunąć jest bardzo trudno. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Chciałabym się zapytać o to, czy laserowe usuwanie blizn daje jakiekolwiek rezultaty w przypadku blizn kilku- i kilkunastoletnich blizn, które znajdują się na równi z poziomem skóry, ewentualnie są minimalnie zagłębione, ale są koloru białego. Dodam, że blizny są różnej głębokości, niektóre głębokie, w przypadku niektórych wystarczyło tylko lekkie uszkodzenie skóry, by pozostał biały ślad. W chwili obecnej, gdy coś się pojawi świeżego, smaruję uszkodzone miejsce kremem na blizny i to pomaga, ale te stare idą pewnie w setki. Faktycznie nie da się ich chociażby minimalnie poprawić czy jednak jakaś nadzieja istnieje i warto chociażby skonsultować się ze specjalistą?

  • Nie tyle wiek, co typ blizny ma znaczenie. Ale z białymi jest bardzo trudno. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • Dzien dobry, chciałam zapytac czy podczas stosowania na twarz co drugi dzien EpidUo zel mozna wykonac mEzoterapie mikroIgŁową

 • Dzień dobry!
  Czy mógłby Pan odpowiedzieć mi na kilka pytań:
  1. Czy mogę iść na RF mikroigłową jeżeli stosuje antybiotyk na trądzik i maść?
  2. W cenniku ma Pan 2500 za nią ale na całą twarz i czy tyle samo kosztuje na same policzki?
  3. Po ilu takich zabiegach blizny znikną?
  4. I czy w ogóle jest szansa, że znikną lub będą prawie w ogóle nie zauważalne?

  • Trochę zleży jaki antybiotyk jest stosowany. Koszt zabiegu na policzki to zazwyczaj 1000 zł. Co do ilości zabiegów potrzebnych nie mogę powiedzieć, bo nie wiem jakiego typu są blizny, ale na pewno kilka zabiegów. Można w bardzo znacznym stopniu zmniejszyć blizny, że pod standardowym makijażem nie będą widoczne

 • Witam ,jaka jest pana opinia na temat żelu zeraderm?
  Pozdrawiam

 • Witam ,jaka jest Pana opinia na temat żelu zeraderm?
  Pozdrawiam.

  • Uważam, że większość maści na blizny działa porównywalnie, ważne jest odpowiednie i regularne smarowanie.

 • Obecnie jestem po operacji żył laserem. Powstało oparzenie na podudziu i rana nie goni się jest czerwona i rana rozchodzi się dalej lekarz twierdzi że należy przemywać wodą z mydłem i nie smarować niczym. Usunął jedną ranę i zszył obok powstała nowa zaczerwienienie i powstaje nowa rana otwarta.

  • Nie widziałem, ale jak rana jest otwarta to ja bym jednak smarował.

 • Witam.Panie doktorze moja córeczka ma 3 łatka i uległa nieszczęśliwemu wypadkowi.Zdarcie mocne naskórka było na grzbiecie noska.Nie trzeba było zszywac.Zrobił się strupek.Smarowałam hydrosilem.Strupek odpadł a jest taka czerwona wklesla blizna…czy ona zniknie i wyrowna się ze skórą?Nadal smaruje hydrosilem…mam może inna zastosować maść?Czy wg Pana będzie blizna?Co robić żeby było wszystko dobrze?

 • Dzień dobry.

  Chciałbym dowiedzieć się jak postępować z blizną u mojej córki. Córka ma 5,5 roku trzy tygodnie temu została pogryziona przez psa (twarz 1 rana + pojedyncze “kropki” -12.05.2016), szwy zostały zdjęte 23.05.2016, na chwilę obecną wcierana jest maść Scagel – gojenie się rany przebiegało raczej bezproblemowo (niewielkie wysięki), jednak teraz blizna wykazuje skłonności przerostowe co mnie niepokoi. Pytanie moje ma dość szerokie spectrum – jak i czym pielęgnować, co można i kiedy wykonać dla minimalizacji “defektu”, czy jest do zniwelowania w 100%, koszty zabiegów, co pan jako specjalista poradziłby w długoterminowej diagnozie…?

 • Witam. 3 tygodnie temu miałam wykonany zabieg laserem w celu usunięcia blizn na nogach.Strupki już odpadły, zostały czerwone plamy. Czy można już stosować na nie preparaty na blizny?

  • Nie trzeba niczego, ale można maści na bazie kwasu azelainowego lub glikolowego. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam, chciałabym się spytać, czy derma roller pomoże w przypadku blizn przerostowych na czole?

  • Niestety nie, a może wręcz zaszkodzić.

 • Panie doktorze, moim problemem są blizny potrądzikowe i jednocześnie przebarwienia – melasma (powstałe w ciąży). Jaki zabieg mógłby mi Pan polecić? Obawiam się, że tak jak Pan pisze, laser frakcyjny, który jest najskuteczniejszy w walce z bliznami potrądzikowymi mógłby pogłębić problem przebarwień. Czy RF mikroigłowa byłaby dobrym rozwiązaniem w moim przypadku?

  • Pewnie RF mikroigłowa byłaby optymalna, ale musiałbym obejrzeć blizny.

 • Witam, chciałabym sie zapytać czy kremy na te blizny pomogą. Jedna jest czerwona i wypukła pozostałe jakby wklęsłe. Minęły jakies 3 tygodnie od urazu. Jest szansa zeby nie były one widoczne? Aktualnie używam kremu evolet.
  http://pl.tinypic.com/view.php?pic=20sg7e9&s=9#.V9fEePTo6nM
  Dodam ze blizny sa w zgięciu łokciowym.

  • Pomoże, ale całkiem raczej nie zejdą blizny.

 • Panie Doktorze, czy żel silikonowy Bliznasil smarowany regularnie 2 razy dziennie pomoże w przypadku 4-letniej blizny przerostowej? Po jakim czasie stosowania tego żelu będę mogła zobaczyć jakiekolwiek efekty?

 • Panie Doktorze, czy żel silikonowy Bliznasil smarowany regularnie 2 razy dziennie pomoże w przypadku 4-letniej blizny przerostowej? Po jakim czasie stosowania tego żelu będę mogła zobaczyć jakiekolwiek efekty?
  Dodam jeszcze, że blizna jest na udzie oraz ma 11 cm długości i w najszerszym miejscu 4 mm szerokości. Blizna jest biała, ale czasem przybiera kolor skóry.
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Po 4 latach raczej za wielkiego efektu nie będzie, blizna jest już dojrzała.

   • Dziękuję za odpowiedź. Jestem świadoma tego, że leczenie blizny rozpoczęłam za późno, ale wciąż mam cichą nadzieję, że po roku lub dwóch codziennego smarowania, blizna będzie mniej widoczna.

 • Witam,
  chciałabym się umówić na zabieg laserem frakcyjnym CO2. Stosuję Davercin i Epiduo ze względu na powracające zmiany trądzikowe. Po odstawieniu tych środków, ile muszę poczekać, aby umówić się na zabieg?

  • Trzeba odczekać chociaż 10 dni.

 • Witam,
  Jestem 4 tygodnie po cesarskim cięciu jakie kremy lub metody leczenia blizn stosować aby po cięciu blizna była jak najmniej widoczna?

  • Jakakolwiek maść na blizny, za to ważne jest regularne smarowanie i masowanie.

 • Witam proszę mi powiedzieć czy któreś z podanych metod mogę zastosować u 4 letniego dziecka. Syn 1.5 roku temu poparzyl się kawą i na przedramieniu zostały mu blizny po przeszczepie. Niestety uciskowe bluzeczki i plastry silikonowe nie bardzo pomogly.

  • Na pewno laser ablacyjny jako pierwsza i podstawowa metoda.

 • Witam,
  Mam u Pana zabieg za 2 tygodnie.
  Mam mieć usuwane blizny po trądziku. Są głównie zanikowe, raczej płaskie.
  Jednak 2 zrobiły się przerostowe.
  Czy w takim wypadku jest możliwość wykonania RF mikroigłowej?
  Czy jakoś trzeba się przygotować do zabiegu, kupić jakieś kremy?

 • Witam, mam 7 cm szeroką na 1 cm blizne na policzku. Chciałbym usunąć jej czerwony kolor(blizna jest dojrzala kilkuletnia). Blizna jest płaska ,niewypukła. Ile kosztuje zabieg laserem bromowo miedziowym w celu usuniecia czerwonego koloru i czy wystarczy jeden taki zabieg?

  • Jeden zabieg na pewno nie pomoże, a koszt to 300 zł.

 • Czy RF mikroigłowa poradzi sobie z czerwonymi śladami po trądziku?

  • Niestety RF mikroigłowa nie jest na czerwone ślady.

 • Dlaczego antybiotyk jest przeciwskazaniem podczas usuwania blizn laserem jakie są powikłania

  • Antybiotyku nie bierze się bez powodu, i to zazwyczaj ten powód jest przeciwwskazaniem. Ale dodatkowo część jest fotouczulających, i paradoksalnie może trochę zaburzać gojenie.

 • Dzień dobry. W wyniku wypadku mam od kilku miesięcy bliznę wklęsłą na czole (około 7 milimetrów głębokości). Czy w Pana klinice jest możliwość przeprowadzenia takich zabiegów laserowych, dzięki którym ta blizna zrówna się z poziomem skóry? I czy dużo takich zabiegów byłoby potrzebnych? Pozdrawiam i bardzo proszę o odpowiedź

 • Witam. Moja obecnie 19-letnia córka, 2 lata temu poparzyła 25% powierzchni ciała.Twarz, szyję, dekolt i obie ręce. Oparzenia II b, III’.Obecnie jest po kilku operacjach plastycznych- uwolnienie przykurczu szyi, usuwanie bliznowców na twarzy, dekolcie, uwalnianie przykurczów rąk. Od ostatniej operacji mineło 5 m-cy. Proszę o informację czy córka może się już poddać terapii laserem bądź innej zaproponowanej przez Pana?Dodam jeszcze,że większość poparzonych miejsc ma przeszczepioną skórę, a córka ma tendencje do powstawania bliznowców. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 • Panie doktorze, co będzie w miare skutecze na rozszerzone pory? Mam strasznie podzurkowaną buzię, tworzą mi się tzw jopy wielkości główki od szpilki…niestety wiem, że z taką tendedncją nie uzyskam skóry gładkiej jak aksamit ale może da się choć trochę zmniejszyć te dziury bo makijaż na takiej buzi wygląda jak nasze polskie drogi~połatany. Mikrodermabrazja i kwasy w gab.kosmetycznych są za delikatne… bardzo proszę o odpowiedź

  • Można spróbować RF mikroigłowej, troszkę pomoże, ale całkiem nie da się wygładzić rozstępów.

 • Witam, niestety i ja jestem posiadaczką blizny przez bardzo nie estetyczne zszycie łuku brwiowego i czoła nad. Rana powypadkowa byla dosc gleboko przecieta. Najbardziej przeszkadza ta część nad brwią gdyż na końcu zrobila się trochę wypukła jakby górka i na wszystkich zdjęciach jest widoczna a makijaż nic z tym nie zdziała. Ona ma już około 3 lata czy mezoterapia igłowa coś tu zdziała? A może zostało tylko chirurgiczne wycięcie I plastyka? Chodzę co jakiś czas na laser mosaic ale mam wrażenie ze gdy jest przerwa od laseru jakaś dłuższa, blizna wraca do wyglądu pierwotnego. Będę wdzięczna za radę.

 • Witam, mam pytanie odnosnie laserowego usuwania blizn. Moja 7 letnia corka ma dwie blizny na ramieniu po szczepieniu. Sa to blizny wklesle, bardzo widoczne. W jakim wieku moglaby je usunac.

  • W zasadzie nie ma jakiś ograniczeń, można usuwać blizny w każdym wieku.

 • Wiatm.5 lat temu poddalam sie zabiegowi laserowemu w celu zniwelowania blizn potradzikowych.Blizny byly punktowe.Po zabiegu-skora zostala poparzona na 2a,absencja w pracy na 2 tyg.,duze dawki sterydow,straszny ból,pieczenie.wynik-kolejne ,tym razem poparzeniowe blizny,przebarwienia,plamy,skora stala sie atopowa,sloabo sie regeneruje….ogolnie koszmar!Proszę sie zastanowic przy wyborze tej opcji.nie wystarczy miec sprzęt,ale i wiedze i doswiadczenie-zabieg wykonywala mi pani kosmetolog w reno renomowanym salonie kosmetycznym w Bydgoszczy.Oczywiscie otrzymamlam odszkodowanie ,ale coz mi po pieniadzach skoro wygladam jak koszmar….

 • Dzień dobry, Panie Doktorze, rok po cesarce blizna była czerowna i wypukła, wyglądało to jakby cały czas tam się toczył proces zapalny albo regeneracji. Poszłam na konsultacje w tej sprawie do jednej ze znanych klinik, blizna została ostrzyknięcie sterydem w miejscach sino- czerwonych i wypukłych. Zabieg był wykonany drugi raz po miesiącu od poprzedniego. Teraz jestem 2,5 miesiąca po i co się stalo, blizna w miejscach podania jest niżej niż pozostała cześć a wiec jakby się zapadła oraz skóra jest biała odbarwioae i widoczne są naczynka, czyli ścieńczona oraz struktura jej stała się pomarszczona. Żałuje ze poddałam się ostrzyknięciu sterydem zamiast zaczekać na kompletne zakończenie regeneracji. A może powinnam użyć sterydu ale w kremie zamiast ja pozwolić sobie ostrzyknięcie. 🙁 Mimo ze jest to blizna pod bielizna schowana, to jednak bardzo mi przeszkadza. Proszę o radę, czy da się coś z tym efektem zrobić? Co ja bym dała żeby cofnąć czas. Już wolałam jej wygląd sprzed.

  • Szanowny Panie doktorze, przyjmuje obecnie antybiotyk tetralysal (w tej chwili mam jedna ropna krostę), czy jeśli się on zagoi mogę podjąć się leczenia blizn zabiegiem RF nawet stosując ten antybiotyk? (wiem że jest fotouczulający, ale nie wiem czy jest to przeciwwskazanie do zabiegi RF mikroigłowa). Pozdrawiam serdecznie.

   • Bezpieczniej poczekać.

  • Trudno jest coś takiego poprawić niestety.

 • Panie doktorze,
  Czy nastolatka w wieku 14lat może mieć przeprowadzony zabieg laserem ftakcyjnym CO2 w celu usunięcia kilku blizn zanikowych?

  • Można bez problemu

 • Panie Doktorze,
  Mam na pośladkach głębokie wklęsłe miejsca, pamiątka po zastrzykach z dzieciństwa (mam 34 lata). Pośladki są przez to niekształtne, asymetryczne i źle leżą na mnie lekkie tkaniny. Dokucza mi to, chciałabym coś z tym zrobić, czy myśli Pan że można temu zaradzić?
  Pozdrawiam serdecznie 🙂

 • Panie doktorze okolo 3 tygodni temu skonczylam kurację kwasami Tca w stezeniu 35%. Kuracja robiona byław ten sposób: 1 zabieg co 10 dni, zabiegów było 3. Niestety na mojej twarzy skora ma nierównomierny kolor, w niektorych miejscach jest bardziej biała w postaci dużej plamy a w innych miejscach nie ma zbielenia. Czy to normalne? mam wrazenie ze to odbarwienia,chociaz skora jest w tym miejscu gładka, biała.

  • Mogło się tak stać niestety, ale jeszcze za wcześnie, żeby oceniać.

 • Panie doktorze czy na dziury potrądzikowe dermapen będzie odpowiednim wyborem?

  • Jak są nieduże, płytkie i świeże, to powinien pomóc.

 • Panie Doktorze, zwracam się z pytaniem o dziury po zamykaniu naczynek laserem diodowym. Miałam je wykonywane ponad trzy tygodnie temu. Przez 14 dni na nosie miałam strupy, które nie chciały się goić. Obecnie na policzkach mam czerwone przebarwienia i w niektórych miejscach wgłębienia a przy nosie i na skrzydełkach czerwone kratery. Ale konkretnie pytam czy te dziury się wypełnią, a jeżeli nie to jakim laserem mogę je usunąć? Twarz chronię kremami spf 50, rany i bąble samarowałam “Tribiotykiem” i przemywałam “Borasolem” i “Oktanisteptem”. Pozdrawiam.

  • Andzi, ja mam blizny po elektrokoagulacji. Jedna z nich jest większa od pozostałych i znajduje się na skrzydełku nosa. Wygląda jakby ktoś wbił mi paznokieć. Żyję z tym już jakieś 4 lata, ale czasem mam kryzys i czuję się przez to fatalnie. Też jestem ciekawa czy Pan doktor ma na to jakąś radę i jeśli się zdecyduję na zabieg na bliznę i naczynka, to tylko u doktora. Uważam, że ma ogromną wiedzę i naprawdę chce pomóc swoim pacjentom.

  • Wypełnią się, chociaż nie zawsze całkowicie. Wówczas potrzebne są zabiegi laserem frakcyjnym.

 • Witam,czy da się całkowicie usunąć blizny zrobione przez pania kosmetolog po oparzeniu laserem,jaka metoda będzie najlepsza

 • Dzień dobry. Jaki zabieg polecałby Pan na blizny po zabiegu laparoskopii? Słyszałam, że blizny rakie są trudne do usunięcia. Kiedy po zabiegu można zacząć zabiegi? Mam dostęp do lasera frakcyjnego Palomar, jest sens zaczynać nim zabiegi? Proszę o pomoc , pozdrawiam Ola.

  • Faktycznie to są trudne blizny, palomar ciut pomoże, ale tak naprawdę to bez obejrzenie nie da się dobrze doradzić, co zrobić.

 • Mi się zrobiły takie białe blizny zanikowe po zabiegu laserowym na trądzik różowaty. Wiedziałam, że po zabiegu bardzo spuchnę itp. ale albo miałam pecha, albo lekarz źle ustawił laser, bo czerwone plamy zeszły dopiero po 2 tygodniach, a przy skrzydełkach nosa zrobiły się grube strupy, które po odpadnięciu ukazały białe blizny. Nie są bardzo duże, ale zdarza się, że ktoś na to zwróci uwagę i myśli, że źle roztarłam na twarzy krem – szczególnie, gdy twarz mi się opali, a blizny wiadomo – białe. Teraz trochę nieufnie traktuję zabiegi laserowe (choć z zabiegu usunięcia naczyniaka i usuwania włosów z nóg jestem bardzo zadowolona). Trudno znaleźć w necie informacje, czy jakiś gabinet ma polecany przez Pana typ lasera do usuwania takich blizn.

  • Białe blizny jest bardzo trudno usunąć, można spróbować laserem co2, najlepiej byłoby ekscymerowym, ale jest on w praktyce nieodostępny

 • Dzien dobry
  mam pytanie miałam opercje laparoskopową kamica pecherzyka żółciowego 5 lat temu.Są to 3 blizny jedna ma na 2 szwy a dwie ostatnie blizny maja po jednym szwie.

  moje pytanie brzmi czy da się je raz na zawsze usunąc laserem……

  • Da się poprawić, ale całkowicie usunąć jest trudno

 • Kiedy najlepiej zacząć usuwać blizny po ospie? Im szybciej tym lepiej czy nie ma to znaczna ? Przechodziłam niedawno i pozostały mi na skórze czerwone ślady i blizny.

  • Im szybciej tym lepiej, świeże blizny lepiej się koryguje

 • Panie Doktorze proszę o pomoc zmagam się z bliznami na dekolcie od 3 lat. Powstaly w wyniku odpadnięcia strupków po pryszczach. Wszystkie koloru białego w tym jedna duza i wypukła. Dodatkowo 2 blizny na obojczyku po tym jak kosmetyczka spaliła dekolt nieumiejetnym wykonaniem zabiegu laserem frakcyjnym. Mialam juz 4 zabiegi laserem frakcyjnym u lekarza medycyny estetycznej jednak efektów 0. Bardzo proszę o radę ktory zabieg bylby najlepszy i czy w ogole jest szansa na usuniecie blizn. Z gory dziekuje i pozdrawiam

 • Panie Doktorze, mój 5-letni synek jest 2,5 tyg. po operacji grzbietu nosa (usunięcie torbieli skórzaste z przetoką). Było sporo strupków i chirurg zalecił smarowanie Alantanem. Ostatni strupek lada chwila odpadnie. Martwię się, że nad blizną jest uniesienie skóry i powierzchnia nosa jest przez to nieròwna. Czy to jest normalny etap zdrowienia rany? Czy teraz mogę zastosować jednocześnie żel i plastry silikonowe, tzn. smarować żelem silikonowym jednocześnie masując bliznę, a następnie po wyschnięciu nałożyć plaster silikonowy, np. Sutricon?

 • Panie doktorze, z ogromnym zaciekawieniem przeczytałam Pana artykuły na temat blizn. Ok rok temu miałam usuwaną niewielką zmianę skórną na piersi (wynik histopatologiczny – znamię wielobarwne). Blizna jest widoczna, biała, gdy się jej dotknie – czuć pod spodem niewielkie zgrubienie. W ostatnich tygodniach zaczęła mnie lekko swędzieć. Czy powinnam zgłosić się z nią do lekarza?

 • Pani doktorze jaki poleca Pan preparaty do mezoterpii iglowej na blizny po trądziku obecnej używam aquashine ale nie wiem czy jest dość dobry:)

 • Jaką metodę leczenia poleca Pan na bliznowce na tylnej części uda, powyżej kolana u dziecka chorujacego na nowotwór nieszkodliwy kości ” choroba Keitha ” onkolog odradza jakąkolwiek stymulacje mechaniczna miejsc w ktorych występują guzy. Obecnie stosujemy żele silikonowe i plastry silikonowe

  • Myślę, że skoro onkolog odradza zabiegi to pozostają tylko maści i plastry.

 • Mam według mnie wielki problem, ponieważ lata temu miałam zoperowany wyrostek, po którym pozostała głęboka blizna. Nic złego się nie dzieje,jednak czuję się z tym bardzo niekomfortowo. Czy ktoś mógłby mi doradzić, w jaki sposób mogłabym to skorygować.

 • Bardzo ciekawy artykuł. Sama jestem na etpie, w którym zaczynam wybierać sposób na zmniejszenie widoczności blizny po cc. Czy uważa Pan, że na początek dobrze jest skorzystać plastów, np. takich jak tu: https://sikatris.biovenahealth.com/ czy odrazu laser?

 • mam wklęską blizne na plecach, długość okolo 7 cm. szerokość w najszerszym miejscu 2 cm. Pisze Pan o wkluciu i uwolnieniu zrostu.. jest to możliwe bez operacji blizny?

 • Panie Doktorze, mam pytanie. Po jakim czasie od zabiegu laserem CO2 na blizny potrądzikowe można poddać się radiofrekwencji mikroigłowej? Jestem po 1 zabiegu laserem, ale teraz ze względu na to, że jest coraz więcej słońca wolałabym się poddać RF, ale czy można łączyć obie te metody?

 • Witam Panie Doktorze jestem 6 miesiecy po operacji tarczycy,blizna ma ok.5 cm i zrobil sie bliznowiec.Kiedy i jaki zabieg moze Pan polecic?I czy moge sie normalnie opalac smarujac blizne filtrem spf50?Pozdrawiam
  Olga Buzor

 • Dzień dobry, mam blizny wklęsłe po trądziku na czole, próbowałam już peeling diamentowy ale nie pomógł. Zastanawiam się nad laserem frakcyjnym, ale bardzo obawiam się że może to pogorszyć sprawę gdyż czytałam różne opinie i w poniektórych przypadkach było po laserze jeszcze gorzej a samo gojenie się i stan po zabiegu był bardzo ciężki. Myślałam o stosowaniu maści perłowej ale nie wiem czy ma to sens czy jednak zaufać i zrobić zabieg laserem RESURFX (podobno działa łagodniej? ). Bardzo proszę o odpowiedź i pomocną dla mnie radę.

  • Na blizny żadne maści, kremy nie pomogą. Na czole szczególnie trzeba umieć odpowiedni dobierać zabiegi. Laser raczej jest jedynym wyjściem (raczej bo nie widziałem blizn), i to niestety ablacyjny tylko.

   • A czy mogłabym wysłać Panu zdjęcia? Oczywiście jeśli ma Pan czas zobaczyć jak wyglądają te blizny.

 • Witam, mam niestety blizny odbarwione po poparzeniu sie kwasem. Bardzo mnie to zasmucilo ze napisal Pan ze sa najtrudniejsze w leczeniu. Chcialem sie zapytac cz skutecznosc o ktorej Pan pisze 10-30 procent dotyczy jednego zabiegu,czy dlugotrwalego i kompleksowego leczenia skladajacego sie z kilku zabiegow ?

  • Niestety dotyczy całości zabiegów.

 • Dzień dobry, mam wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego, jestem po kilku operacjach, ostatnia w 2016r, po roku okazało się, iz pod blizną zrobiły się zrosty, zaczeło ograniczac moje chodzenie, no i ból, blizna przerostowa, lekarz zalecił masaż blizny, po tygodniu sie rozszeżyła i robił się stan zapalny, dermatolog zapisał maś.ci, niestety nic nie pomogły, obecnie nawet nie mogę siedzieć na pośladku, spać moge tylko na brzuchu ponieważ jest ból.Proszę o pomoc. Pozdrawiam

 • Dzień dobry, błagam o pomoc. 8 miesięcy temu w jednej z białostockich klinik miałam wykonany zabieg laserem frakcyjnym. Po zabiegu miałam duże powikłania: byłam bardzo mocno opuchnięta, skóra praktycznie mi się nie łuszczyła i goiła powoli, a po zabiegu i “wygojeniu” mam tysiące blizn “krope”, przebarwienia na całej twarzy, niejednolity koloryt cery…utraciłam jej gładkość. Jednym słowem zabieg postarzał mnie o 10 lat. Wyglądam tragicznie :'( Już nie mam siły. Mam zdjęcia, moja twarz wygląda paskudnie. Skóra utraciła jędrność, policzki opadły, wydaje mi się, że po zabiegu zmienił mi się owal twarzy znacznie powiększyły mi się bruzdy nosowo wargowe. Bez czterech warstw dobrej jakości podkładu wstydzę się pokazać ludziom na oczy:-( A w ciepłe dni, wszyscy wiemy jak tyle warstw makijażu wygląda na buzi. Stan mojej cery jest dużo gorszy niż przed zabiegiem. Nie wiem co mam robić? Bardzo proszę o pomoc. Bardzo proszę. Z poważaniem, Justyna.

  • Pani Justyno, postaram się pomóc, ale proszę się umówić na wizytę, bo potrzebuję trochę informacji i przede wszystkim obejrzeć skórę.

 • Witam Panie Doktorze,

  Mam 37 lat, 2 miesiące temu miałam zabieg laserem frakcyjnym na twarz i szyję, chciałam zlikwidować wiotkość skóry, zmarszczki i delikatnie rozszerzone pory na policzkach.
  Na początku wszystko ładnie się goiło,skóra wydawała się gładsza, bardziej jędrna. Jeśli chodzi o szyję, to nie widzę efektu-być może trzeba jeszcze trochę poczekać, ale nie ma też pogorszenia.
  Natomiast twarz z każdym dniem wygląda gorzej- pory na policzkach wyraźnie się pogłębiły, skóra jakby się “rozeszła”, zmarszczki mimiczne zamieniły się w bruzdy, mam wrażenie, że w bruzdach utworzyły się blizny.
  Dodam jeszcze, że mam nadmierną ruchomość stawów- nie byłam do tej pory zdiagnozowana (oczekuję na wizytę w poradni genetycznej), nigdy mi to nie przeszkadzało w codziennym funkcjonowaniu, ale jestem coraz starsza, być może zdecyduję się na dziecko, więc chcę w końcu dowiedzieć się, co tak naprawdę mi dolega.
  W związku z powyższym mam pytania: Co mogło spowodować, że zabieg się nie udał?
  Czy to, że lekarz wykonał zabieg na wysokiej mocy urządzenia?
  Czy osoby z nadruchomością stawów nie powinny mieć wykonywanych zabiegów laserowych w związku z “inną” strukturą skóry? Czy po prostu w takim przypadku regeneracja skóry trwa dłużej?
  Czy jest możliwość, że lekarz nieodwracalnie zniszczył włókna kolagenowe?
  Czy mam cierpliwie czekać na ewentualną poprawę?

  Bardzo proszę o jakąkolwiek podpowiedź

  Pozdrawiam serdecznie

  • Pani Aniu. Jeśli jest to problem genetyczny, dotyczący na przykład nieprawidłowej budowy kolagenu, to jest prawdopodobne, że laser frakcyjny mógł mieć jakiś wpływ na postarzenie, ale trudno mi się wypowiadać, bo to nie jest tak, że kolagen się przecież nie tworzy. Raczej jest to mało prawdopodobne. Sam efekt zabiegu zależy od wielu czynników, ale efekt zabiegu (czy pomaga) zależy zawsze od dobrania parametrów do danej osoby, być może tutaj, dla Pani skóry było za mocno??? Za mało mamy danych, żeby to określić, ale naprawdę pogorszenie skóry po laserze frakcyjnym prawie się nie zdarza.

 • Panie Marku, czy istnieje możliwość usunięcia przebarwień skóry po liszaju płaskim? Aktualnie jestem w fazie leczenia tego paskudztwa, ale dermatolog nastraszył mnie, że zmiany barwnikowe mogą pozostać mi do końca życia. Czy są szanse, żeby jakimiś zabiegami je usunąć? Kiedy powinnam zgłosić się na zabieg? W internecie czytałam że zmiany mogą samoistnie ustąpić w przeciągu 2 lat, więc jak sądzę wcześniej nie ma sensu stosować np. lasera? Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

  • Usuwa się to bardzo trudno, same ustępują dosyć często, ja bym poczekał tak około rok czasu.

 • Dzień dobry. 9 tygodni temu miałam operowaną tarczycę – zakładane szwy śródskórne rozpuszczalne. Nie mam pewności, że już się wchłonęły. Czy istnienie ewentualnego nierozpuszczonego szwu będzie przeciwskazaniem do zabiegu laserem frakcyjnym na bliźnie po operacji? Rana jest już zagojona, a chciałabym rozpocząć wcześnie redukcję blizny ze względu na planowaną ciążę. Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

  • Nierozpuszczony szew nie jest przeciwskazaniem – laser frakcyjny można stosować.

 • Witam, kiedy byłam mała miałam wypadek i Mam bliznę szyta na policzku, teraz mam 22 lata. Czy jest możliwość po takim czasie na usunięcie jej? Liczę na odpowiedz i dziękuje

 • szanowny Panie Doktorze,
  jestem juz po konsultacji w Poradni genetycznej, mam stwierdzony łagodny zespół hipermobilności, czyli jakies nieprawidłowości syntezy kolagenu.
  I obawiam się,że w związku z powyższym laser frakcyjny bezpowrotnie mi ten kolagen zniszczył.
  Czy da się jeszcze coś zrobić? Z każdym dniem moja twarz wygląda gorzej. Nie wiem już sama, czy dlatego, że bardzo schudłam, czy to działanie lasera. Jestem przerazona! Mam coraz więcej zmarszczek, bruzd i generalnie skóra jest brzydka
  Czy da się jakoś naprawić skórę? jakie zabiegi ewentualnie można zastosować i nie zaszkodzą przy moimk schorzeniu?
  Pozdrawiam serdecznie

 • Dzień dobry Panie Doktorze, Rok temu usuwałam na policzku pieprzyk metoda elektrokoagulacji. Niestety pozostała spora wklęsła blizna. Jakie są sposoby na jpozbycie się jej, lub przynajmniej zmniejszenie widoczności?
  Bardzo będę wdzięczna za odpowiedz.

 • Dzień dobry, synek ma 2,5 roku. W grudniu przeszedł ospę, po której została mu blizna na środku czoła. Zanikowa. Od dwóch tygodni stosuję na nią kolagen platinu firmy colway. Blizna ma kolor różowo-sinawy. Czy mam uzbroić się w cierpliwość i czekać jak ta blizna ostatecznie się uformuje? Winie się za to, że go nie ustrzegłam przed tą blizną. Za radę z góry bardzo dziękuję.

 • Dzień dobry,
  Proszę o odpowiedź czy ma sens ostrzykiwanie sterydem 30 letniej przerośniętej blizny. Czy jest szansa na jej spłaszczenie?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.