Rozstępy na brzuchu powstają najczęściej u kobiet w czasie ciąży. Skóra rozciąga się wtedy tak mocno, że nie wytrzymuje napięcia i pęka. Czynnikami zwiększającymi ryzyko powstania rozstępów jest nadmierne przybranie na wadze (powyżej 15 kg), skłonności dziedziczne i zła kondycja skóry.

Rozstępy mogą mieć bardzo różną formę. Czasem jest to kilka szerokich pęknięć, czasem cały brzuch jest usiany rozstępami. Bywa, że skóra pęka w taki sposób, że po ciąży pozostaje więcej tkanki chorej niż zdrowej. Wiele takich przypadków było w konkursie Wytęp rozstęp (http://www.marekwasiluk.pl/wytep-rozstep-podsumowanie-konkursu/).

Dodatkowo po ciąży najczęściej równolegle z rozstępami występuje problem z nadmiarem skóry, a często także tkanki tłuszczowej. Dlatego dobieram bardzo indywidualnie terapię i łączę różne metody: RF mikroigłową z laserem frakcyjnym, czasem też z kwasem l-polimlekowym czy osoczem bogatopłytkowym, zabiegami odchudzającymi – po to, aby działać równolegle na wszystkie problemy.

Zdjęcia poniżej pokazują 4 moje pacjentki, u których został wykonany dopiero jeden lub dwa zabiegi. Jak już Czytelniczki i Czytelnicy mojego bloga wiedzą, leczenie rozstępów radiofrekwencją mikroigłową (czyli równoczesnym nakłuwaniem i podgrzewaniem tkanki) jest rozłożone w czasie. Między kolejnymi zabiegami trzeba odczekać przynajmniej miesiąc, czasem dłużej, a przebudowa tkanki trwa jeszcze kilka miesięcy po ostatnim zabiegu. Czasem, jak w pierwszym przypadku, wystarczy jeden zabieg, by uzyskać spektakularne efekty. Czasem trzeba będzie się uzbroić w cierpliwość i nastawić na kilka zabiegów i wielomiesięczne, a nawet roczne leczenie. Kiedy rozstępy obejmują bardzo dużą powierzchnię może się okazać, że nie da się nimi wszystkimi zająć w czasie jednego zabiegu, i to dodatkowo wydłuża czas leczenia.

Nie jest łatwo zrobić zdjęcie rozstępom, bo kontrast między skórą zdrową i chorą nie jest dla aparatu tak mocno widoczny, jak dla oka. Ale jeśli oceniamy jedynie zdjęcia przed i po (a nie zdjęcia do „żywego” obrazu) to porównywanie staje się obiektywne, bo mam 2 obraz Jednak nawet na tych nieprofesjonalnych fotografiach można zobaczyć, jak skóra reaguje na radiofrekwencję mikroigłową. Zdjęcia nie są retuszowane.

1. 

Rozstępy u tej pacjentki były szerokie, ale świeże (co widać po ich ciemnofioletowym kolorze). Wystarczył jeden zabieg, by uzyskać tak dobre efekty. To kolejny dowód na to, że nie warto czekać aż rozstępy się zestarzeją.

rozstępy na brzuchu

Rozstępy na brzuchu przed zabiegiem (po lewej) i po zabiegu (po prawej). Tutaj już pierwszy zabieg okazał się niezwykle skuteczny (fot. arch. Triclinium)

2. 

Liczne, szerokie i zbliznowaciałe rozstępy. Na zdjęciu po prawej stronie widać, szczególnie po partiach na dole, że rozstępy dobrze reagują na działanie RF mikroigłowej. Przed pacjentką kolejne zabiegi

Trudny przypadek. Pacjentka jest po pierwszym zabiegu

Rozstępy na brzuchu przed zabiegiem (po lewej) i po zabiegu (po prawej). Pacjentka ma dużo szerokich i zbliznowaciałych rozstępów, widać jednak, że dobrze reagują na terapię (fot. arch. Triclinium)

3.  

Dużo białych, miejscami szerokich rozstępów na całym brzuchu. Pierwszy zabieg rozpoczął – jak widać – proces wypełniania się rozstępów zdrową tkanką, a jednocześnie zwiększył napięcie skóry, co wyraźnie widać. Przed pacjentką kolejne zabiegi.

Oprócz rozstępów jest problem nadmiaru tkanki tłuszczowej i nadmiaru skóry

Rozstępy na brzuchu przed zabiegiem (po lewej) i po zabiegu (po prawej). Dużo drobnych, białych rozstępów, a oprócz tego nadmiar tkanki tłuszczowej i skóry. Zaczął się już proces wypełniania rozstępów zdrowa tkanką (fot. arch. Triclinium)

4.

Podobna sytuacja, jak w przypadku 3. Rozstępy są białe, czyli stare, i liczne (chociaż na zdjęciu nie widać tego tak dobrze jak na żywo). Także i tu widać, że zaczął się proces regeneracji rozstępów, niemniej jednak potrzebne są kolejne zabiegi. Widać też poprawę napięcia skóry.

Podobnie jak wyżej, wiele jest do zrobienia

Rozstępy na brzuchu przed zabiegiem (po lewej) i po zabiegu (po prawej). Sytuacja podobna do przypadku nr 3, widać początek regeneracji rozstępów i poprawę napięcia skóry (fot. arch. Trcilinium)

——

Zdjęcia są własnością Triclinium.
Zakazuje się kopiowania i rozpowszechniania materiałów w całości lub w części bez zgody Triclinium

Share this article