Dzisiaj odpowiadam na kolejne pytania od Czytelników bloga.

1) PYTANIE: Modne jest teraz łączenie różnych zabiegów po to, by zwiększyć ich skuteczność. Czy dotyczy to także RF mikroigłowej?

Z mojego już prawie rocznego doświadczenia w pracy z frakcyjną radiofrekwencją mikroigłową wynika, że na zwykle rozstępy nie ma potrzeby i sensu łączenia zabiegów, bo RF mikroigłowa jest wystarczająco skuteczna. Są oczywiście przypadki, kiedy połączenie z innymi zabiegami ma sens (duże i głębokie rozstępy, starszy wiek, długie gojenie się organizmu w wywiadzie). Można wówczas stosować następujące schematy:

rozstępy

RF mikroigłowa jest tak skuteczna, że rzadko wymaga łączenia z innymi zabiegami, fot. fotolia

RF mikroigłowa i osocze
Przy bardzo dużych (czyli głębokich) rozstępach, zwłaszcza mocno rozerwanych, można podać wcześniej, a także po zabiegu, osocze bogato płytkowe, które jest bogate w czynniki wzrostu. Robi się to po to, aby nasze komórki były chętniejsze do współpracy. Można zrobić taki zabieg osoczem dwa razy, np. tydzień wcześniej i dzień wcześniej. Wtedy będzie silniejsza odpowiedź na uszkodzenia wywołane RF mikroigłową. Następnie można jeszcze podawać osocze kilka razy po zabiegu.

RF mikroigłowa i laser na naczynka
Leczenie rozstępów polega na tym, że stymulujemy produkcję kolagenu, dzięki temu rozstęp wypełnia się od wewnątrz i robi się coraz płytszy. A w drugiej kolejności stopniowo uzyskuje kolor skóry. W przypadku białych rozstępów dzieje się to naturalnie i szybciej, niż w przypadku czerwonych, których ich kolor wynika ze nadmiaru drobnych naczynek. Czasem na zmianę koloru trzeba czekać kilkanaście miesięcy albo i dłużej. Jeśli chcemy ją przyspieszyć można zastosować laser na naczynka, np. bromkowo-miedziowy.

RF mikroigłowa i laser frakcyjny
Frakcyjna RF mikroigłową usuwamy rozstępy, ale problemem są często rozstępy i równocześnie luźna skóra. W czasie zabiegu ona częściowo się napina, ale nie zawsze w sposób zadawalający. Wtedy dobrze jest zrobić dodatkowy zabieg RF mikroigłową, nawet jeśli już nie ma rozstępów albo laser frakcyjny, ale co ważne ablacyjny (czyli na przykład CO2).

RF mikroigłowa i kwas polimlekowy
Nadmiaru skóry możemy się również pozbyć poprzez wykonanie dodatkowych zabiegów kwasem polimlekowym, które wykonuje się jak już nie ma rozstępów. Kwas polimlekowy powoduje stymulację produkcji kolagenu w skórze, przez co jej lepsze wypełnienie, pogrubienie i przez to polepszenie napięcia. Ja zazwyczaj stosuję kwas polimlekowy na końcu, po RF mikroigłowej i po laserze frakcyjnym.

2) PYTANIE: Jak długo trwa leczenie?

Leczenie jest mocno rozciągnięte w czasie. Najczęściej robię na konkretną część ciała jeden zabieg i po 6 tygodniach następny. Po 2-3 miesiącach od drugiego zabiegu umawiam się z pacjentką na obejrzenie efektów i wtedy decydujemy, czy jest potrzeba jeszcze dodatkowych zabiegu. Jeśli po tym cyklu zostaje problem w postaci luźnej skóry to robimy jeszcze raz RF mikroigłową lub laser frakcyjny na ujędrnienie, a na samym końcu kwas pollimlekowy.
Liczba zabiegów jest ostatecznie uzależniona od obszaru, jaki podlega leczeniu. Mam pacjentki, które reprezentują dwie skrajności: takie które mają cieniutki nitki, które ledwie mogę dojrzeć, i chcą je usunąć, i takie, które mają rozległe rozstępy, na ogromnej powierzchni, np. na brzuchu, obu nogach, pośladkach i boczkach. Często tak się dzieje po chorobach albo nadmiernym przytyciu i schudnięciu. Wtedy, żeby zrobić całe ciało trzeba się umawiać kilka razy na pierwszy cykl. Bo jednorazowo nie możemy zrobić więcej niż np. jedną całą nogę albo cały brzuch. Jeśli rozstępy są umieszczone punktowo w różnych miejscach to oczywiście możemy wszystkie je poddać zabiegowi w czasie jednej wizyty, ale w innych przypadkach, gdy są gęsto obok siebie, to robimy jednorazowo mniej więcej obszar o powierzchni 4-7 dłoni. Więcej nie, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta, bo w końcu w czasie zabiegu następuje spore miejscowe przegrzanie organizmu, czyli poparzenie.

 

Share this article