Marek Wasiluk

Chciałbym dziś zaprezentować zdjęcia moich pacjentek, które są w trakcie leczenia rozstępów metodą frakcyjnej radiofrekwencji mikroigłowej. Wybrałem przypadki obrazujące rożne typy rozstępów na nogach i pośladkach.

Rozstępy na nogach – przyczyny

Każdy przypadek jest nieco inny tak jak różne są rozstępy. Rozstępy mogą mieć charakter drzewkowaty lub linijnych pęknięć i zaników, bardzo rzadko wypukłych „sznureczków” (jeśli były płytkie i nastąpiło ich silne zbliznowacenie), mogą być świeże lub stare, zbielałe lub nie.

U niektórych moich pacjentek rozstępy są wynikiem przyspieszonego wzrostu w fazie dojrzewania (jest to ostatnio bardzo rozpowszechnione, więcej na ten temat w artykule: Rozstępy w wieku dojrzewania), u innych powstają w czasie ciąży lub wahań wagi. Łączy je jedno – w wyniku zabiegów rf mikroigłową następuje bardzo wyraźny proces zanikania zmian.

Rozstępy na nogach – jak się pozbyć

Zdjęcia nie są retuszowane i pokazują efekty w TRAKCIE leczenia, zaledwie po jednym lub dwóch zabiegach. Na pełny rezultat trzeba jeszcze poczekać, w niektórych sytuacjach będzie potrzebny jeden, w innych może dwa lub trzy zabiegi, plus czas potrzebny na przemodelowanie się. Niestety nie da się rozstępów usunąć w ciągu kilku tygodni czy kilku miesięcy (chyba że naprawdę bardzo małe). Pomimo, że wykonujemy tylko 2-3 zabiegi, skóra musi mieć czas na przemodelowanie i wypełnienie rozstępów. Cały proces leczniczy to zazwyczaj około pół roku. W przypadku dużych rozstępów może to być nawet rok.

Ile zabiegów na rozstępy?

Chcę uprzedzić, że chociaż u wielu osób niewielka liczba zabiegów (1-2) daje tak zaskakujące i satysfakcjonujące wyniki, nie oznacza to, że w każdym przypadku tak będzie. Przy naprawdę głębokich rozstępach 2 zabiegi nie wystarczą, trzeba się liczyć z 3-5, a przy tych największych (nie mówię o ilości czy gęstości, ale rozległości pojedynczego rozstępu) nawet z ich większą liczbą. Zawsze uczciwie powtarzam, że każdy z moich pacjentów to indywidualny przypadek. Cieszę się, gdy jeden zabieg jest wystarczająco satysfakcjonujący, niemniej czasem trzeba się uzbroić w cierpliwość i założyć, że niezbędnych będzie kilka spotkań. Jedno jest pewne – nie istnieje w tej chwili żadna inna metoda, którą można byłoby osiągnąć porównywalne rezultaty. Ważne jest jedynie odpowiednie i indywidualne dobieranie parametrów terapii oraz reagowanie na to, co się dzieje ze skórą po każdym zabiegu.

Przypadek 1 – rozstępy na nogach w młodym wieku  (drzewka pod kolanem)

Rozstępy pod kolanami i na łydce. Drzewkowate, dużo drobnych rozgałęziających się. Pozostałość po okresie dojrzewania. Wykonany był na razie TYLKO 1 ZABIEG, ale był bardzo mocny i gojenie trwało dłużej, widać jego ślady jeszcze po 3 miesiącach.

rozstępy na nogach

Rozstępy na nogach, pod kolanem. Po lewej: przed zabiegiem. Po prawej: po jednym zabiegu. Drzewkowate rozstępy zniknęły niemal całkowicie już po jednym zabiegu (fot. arch. własne Triclinium)

Zobacz też: Rozstępy u nastolatków

Przypadek 2 – rozstępy na udach po ciąży (drzewka na udzie)

Rozstępy na udzie. Drzewkowate, białe. Pozostałość po ciąży. Te rozstępy – czego na zdjęciu nie widać – chociaż nie są głębokie, stwarzają problemy wynikające ze stwardnienia tkanki. Na drugim zdjęciu pokazany jest efekt po pierwszym zabiegu. W tej chwili pacjentka jest po kolejnym, drugim zabiegu.

rozstępy na udach

Rozstępy na nogach, na udach. Po lewej: przed zabiegiem. Po prawej: po pierwszym zabiegu. Białe drzewkowate rozstępy powstałe w ciąży, są niezbyt głębokie, ale mocno stwardniałe (fot. arch. własne Triclinium)

Zobacz też: Rozstępy na brzuchu o ciąży

Przypadek 3 – rozstępy na pośladkach (poprzeczne prążki)

Rozstępy na pośladkach i bokach u młodej i szczupłej kobiety. Mają charakter białych poprzecznych prążków. Powstały w okresie dojrzewania. Pacjentka jest jeszcze w czasie leczenia, tkanka cały czas się przebudowuje. Tutaj rezultaty po dwóch zabiegach. Widać jeszcze ślady po drugim zabiegu.

rozstępy na posladkach

Rozstępy na pośladkach. Po lewej: przed zabiegiem. Po prawej: po dwóch zabiegach. Białe poprzeczne prążki powstały w czasie dojrzewania (fot. arch. własne Triclinium)

 

Przypadek 4 – rozstępy na nogach i pośladkach (poprzeczne bruzdy)

Tutaj są zarówno rozstępy świeże czerwone, jak i starsze białe. Mają formę poprzecznych bruzd z nierówno zapadającą się tkanką (to dosyć często występujący typ rozstępów). U tej pacjentki występują zarówno na nogach, jak i pośladkach. Zdjęcie wykonane w czasie terapii, po pierwszym zabiegu.

rozstępy na udach i pośladkach

Rozstępy na udach i pośladkach. Po lewej: przed zabiegiem. Po prawej: po zabiegu. Rozstępy mają charakter poprzecznych bruzd z nierówno zapadającą się tkanką (fot. arch. własne Triclinium)

Zobacz też: Rozstępy usuwam skutecznie

——

Zdjęcia są własnością Triclinium.
Zakazuje się kopiowania i rozpowszechniania materiałów w całości lub w części bez zgody Triclinium

Ostatnie komentarze
 • Czy żeby usunąć rozstępy trzeba mieć ukończone 18 lat?

  • Nie trzeba, mam także młodsze pacjentki. Oczywiście rodzice powinni wiedzieć i wyrazić zgodę na zabieg.

 • Słyszałam opinie wielu kobiet na temat laseroterapii. Te które się jej poddały stwierdziły ,że laser jeszcze bardziej niszczy skórę. Zaraz po terapii laserem jest skóra jakby bardziej napięta a potem robi się jeszcze gorsza niż przed zabiegiem. Temperatura lasera ,,gotuje” włókna kolagenowe. PO prostu niszczy je ( ,,skraca ” ). Efekt jest potem jak zniszczenie skóry po nadmiernym opalaniu słonecznym. Jakby się Pan Doktor do tego odniósł?

  • Domyślam się, że tak dziwne opinie wynikają z niezrozumienia i niewiedzy pacjentów. Mechanizm niszczenia skóry przez promieniowanie słoneczne polega nie na rozpadzie, “ugotowaniu”, ale na destrukcyjnym działaniu promieniowania UV. Temperatura nie ma tu żadnego znaczenia. Zabieg laserowy silnie podgrzewa kolagen, co wywołuje kaskadę reakcji. Do najważniejszych należy skurcz kolagenu oraz stymulacja do tworzenia nowego kolagenu i elastyny. Tylko odbywa się to w różnym czasie. Skurcz następuje niemal natychmiast. Ale potem, po kilku dniach następuje naprawa zdenaturowanego kolagenu i zastępowanie go nowym, który tworzy się w dużej ilości i przez kilka miesięcy. Dlatego zaraz po zabiegu mamy do czynienia z silnym napięciem skóry, które później ustępuje, ale po ok 3-5 miesiącach skóra jest ponownie napięta jak zaraz po zabiegu, albo bardziej. Efekt jest długotrwały, co najmniej na rok, chociaż w badaniach wykazano, że zazwyczaj na ok. 24-30 miesięcy. Proszę sobie obejrzeć zdjęcie z artykułu o laserze frakcyjnym https://www.marekwasiluk.pl/laser-frakcyjny-odmladzanie-efekty/(tam jest pokazany efekt po ok 6-7 miesiącach). Podsumowując laser doskonale walczy z wiotkością skóry i daje trwały efekt, ale czasem trzeba zrobić kilka zabiegów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Czy laser potrafi zwalczyć wiotkość skóry ciała?

  • Wiotkość skóry da się całkiem ładnie poprawić, ale polecam inne metody iż laser frakcyjny (np. HIFU). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • jakie są ceny 1 zabiegu?

  • Cena zabiegu jest uzależniona od powierzchni i kształtuje się od 500 do 2500 zł. Zabieg na łydki kosztuje zazwyczaj pomiędzy 800-1300 zł. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • witam. mam jeszcze wieksze rostępy na pośladkach niz przypadek numer 4. czy jest szasna ich usuniecia? to moja zmiera od 17roku zycia. obecnie mam 21lat. jaki bylby koszt ?

  • Nie widziałem Pani rozstępów więc nie mogę się dokładnie wypowiedzieć, ale dać się powinno usunąć, a koszt 1 zabiegu to pomiędzy 1200-1600 zł. Może Pani przesłać zdjęcia na e-mail albo zapraszam na konsultację. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam górna granica określa np rozstepy w duzej ilosci na calym ciele? co wchodzi w tak duzy koszt zabiegu jedna czesc ciala czy kilka?

  • Górna granica ceny to maksymalny koszt za 1 zabieg (na maksymalnie dużą powierzchnię możliwą do wykonania jednorazowo i maksymalnie głęboko). Czasem dotyczy on tylko 1 część ciała, a czasem kilka, jeśli są one nieduże. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam czy jest mozliwość dostania sie na zabieg w lutym.2014? Moje rozstępy są podobne jak w przypadku zdjecia 1 na obu nogach jakie są koszy takiego usunięcia i jaki czas rekonwalestencji

  • Zapraszam w lutym, ale w pierwszej połowie. Proszę zadzwonić na recepcję Triclinium i się umówić. Co do kosztów to ok. 1100-1400 zł, zależy jak dużo jest rozstępów. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

 • Witam, Panie Doktorze czy ma Pan zdjęcia pacjętek przed i po z rozstępami na piersiach-białymi? pisał Pan dawno temu że wrzuci zdjęcia z zabiegu piersi ale nic nie znalazłam. chciałabym sie umówic do Pan ana zabieg własnie na piersi, na których mam 20letnie białe rozstępy (genetyczna wyłącznie sprawa) nigdy nie przytyłam. nie moge już na siebie patrzeć. Przestraszyłam sie jednak komentarzem na poczatku, że te lasery palą skóre która póxniej wygląda strasznie. czy jest Pan w stanie zagwarantoewać ze stan mojej skóry na na piersiach po zabiegu nie zmieni się? to byłoby straszne…
  będe wdzięczna za odpowiedź.

  • Akurat pokazanie zdjęć biustu na stronie nie jest proste z oczywistego powodu. Natomiast jeśli chodzi o wygląd i zachowanie skóry po zabiegu to jest to agresywny zabieg, i przez kilka dni jest obrzęk i mocne zaczerwienienie, a przez kilka tygodni ślady. Czasami ślady mogą się utrzymywać dłużej lub pojawić się przebarwienie, ale występuje to rzadko. Dlatego jeśli nie ma Pani tendencji do złego gojenia lub powstawania przebarwień po urazach (jak skaleczenia, poparzenie się) to nie powinna się Pani martwić. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • A rozstepy na piersiach? są to biale rozstępy, mam je już od około 10 lat, powstały w wyniku dojrzewania. czy można je usunąc tą metodą i jaki jest koszt jednego zabiegu?

  • Jak najbardziej można usunąć takie rozstępy RF mikroigłową. Koszt na biust to zazwyczaj pomiędzy 1200-1600 zł. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Dziękuję za odpowiedź doktorze, jeszcze jedno pytanie, w jakim okresie (chodiz o porę roku) najlepiej robic zabieg usuwania rozstępów na piersiach, tych bardzo starych i białych? czy wiosna to dobry pomysł? czy później latem będzie można wychodizc na słońce czy raczej lepiej zaczekac do jesieni, zimy?

  • Po zabiegu trzeba uważać na słońce przez kilka tygodni (mam na myśli opalanie miejsca poddanego zabiegowi). Jeśli raczej nie eksponuje Pani dekoltu to można robić zabiegi cały rok, jedynie z przerwą na okres urlopu i np. plażowania. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • hej, szcze

 • witam ,mam 20 lat i zmagam się z rozstępami własnie z okresu dojżewania , muszę przyznac ze sa one dla mnie strasznie kłopotliwe. chciała bym wiedziec jaki jest koszt jednego zabiegu dotyczący posladków ?moje rozstępy sa prawie identyczne jak ,,Przypadek 3 – poprzeczne prążki,, i ile zabiegów Wewntualnie trzeba było By wykonać.
  bardzo proszę o odpowiedz…

  • Prawdopodobnie potrzeba wykonać 3 zabiegi dla dobrego efektu. Jeśli chodzi o koszt to ok. 1600 -2000 zł za zabieg. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam, mam pytanie kiedy można zobaczyć pierwsze efekty po zabiegu?? Po zagojeniu skóry po zabiegu czy dopiero po pewnym czasie??

  • Efekt widać po ładnych kilku tygodniach, a czasem miesiącach. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam serdecznie,
  chciałabym wiedzieć czy zabieg usunięcia rozstępów ma wpływ jedynie na nie czy istnieje również szansa, że poprawi jędrność skóry w tym miejscu(w moim przypadku na piersiach) lub czy odwrotnie może spowodować dodatkowe rozciągnięcie i zwiotczenie skóry, czego oczywiscie chciałabym uniknąć?Proszę o odpowiedz,pozdrawiam,
  Magda, Lublin

  • Zabieg RF mikroigłową powoduje poprawę jakości skóry, czyli jej napięcie, sprężystość (elastyczność) czy grubość, i jest to jedna z najlepszych metod małoinwazyjnych. Dzieje się to niejako przy okazji, chociaż często stosuję tę metodę właśnie ze wskazań wiotkiej skóry na szyi, brzuchu, twarzy. Trzeba tylko pamiętać, że taka regeneracji wymaga cierpliwości. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Bardzo ciekawe spostrze

 • Witam serdecznie,
  Panie Doktorze, jeśli mam jasno różowe i białe rozstępy na plecach (co rzadko zdarza się u kobiet) są jakieś szanse na usunięcie ich?

  • Proszę o przesłanie zdjęcie e-mailem. Będę w stanie odpowiedzieć. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Elegancka witryna

 • jaki jest koszt zabiegu jeśli chodzi o ”drzewka na udzie” przypadek nr 2?

  • Koszt zależy od powierzchni. Zazwyczaj ok 1800 zł.

 • witam Panie doktorze wyczytałam, gdzieś na forum, że jedna osoba miała zabieg na piersiach i przez kilka dni po zabiegu odczuwała w piersiach jakies ciągnięcia, jakby się cos kurczyło czy to prawidłowy objaw? i od zabiegu ile dokładnie musi minąć czasu by móc się opalać?

  • Opalać się można po minimum 4 tygodniach, ale ja zalecam po 6 tygodniach (oczywiście mam na myśli opalanie okolicy zabiegowej, bo resztę skóry można opalać). Co do uczucia ciągnięcia, to nie jest to nic niepokojącego – skóra jest obrzęknięta, kolagen się w pierwszym momencie po zabiegu obkurcza, i dlatego trochę „ciągnie”

 • Witam. Rozstępy są moją zmorą od lat. Śmiało mogę powiedzieć, że zniszczyły mi życie. Wykańcza mnie wieczne ukrywanie się pod długimi spodniami i gotowanie się w ubraniach latem. Zazdroszczę wszystkim kobietom w sukienkach. Obecnie jestem w 2-giej ciąży, ale za rok wybiorę się na konsultację choć jestem z drugiego końca Polski. Ciekawa jestem czy te moje rozstępy z okresu dojrzewania nadają się do usunięcia… Najbardziej zależy mi na kolanach i łydkach, żeby wreszcie poczuć się kobietą i ubrać sukienkę latem… Ciekawi mnie jaki jest koszt zabiegu na kolana okolice rzepki do wewnątrz i ca kolanem plus łydki. Serdecznie pozdrawiam

  • Z mojego już naprawdę dużego doświadczeni wynika, że wiek rozstępów nie ma znaczenia. Tylko stare wymagają większej ilości zabiegów niż świeże. Co do kosztu na okolicę opisaną przez Panią to pewnie ok 1600 zł. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Jaki byłby przybliżony koszt usunięcia rozstępów na piersiach?? Proszę o podanie ceny jednego zabiegu na OBIE piersi. I proszę o informację ILE zabiegów przynosi oczekiwany efekt.

  • Koszt na biust to zazwyczaj ok. 1500 zł. Co do liczby zabiegów to bez obejrzenia rozstępów (lub chociaż zdjęć) nie jestem w stanie powiedzieć. Ale prawie na pewno potrzeba więcej niż 1 zabieg. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam. Mam pytanie odnośnie skuteczności zabiegu usuwania rozstępów na piersiach. Jakiś czas temu zdecydowałam się na zabieg usuwania rozstępów laserem frakcyjnym, lekarz zapewniał że jest to najlepsza i najbardziej skuteczna metoda. Zabieg był kosztowny a rezulatu zero. Nie było żadnej poprawy. Mam już ponad 10-letnie białe rozstępy, bardzo duże rozstępy, nigdy nie noszę bluzek, sukienek z dekoltem bo moje rozstępy zaczynają się bardzo wysoko- to dla mnie ogromny problem bo cały czas muszę je ukrywać. Czy ten zabieg jest lepszy od laserów frakcyjnych, czy po pierwszym zabiegu są efekty? Obawiam się, że będzie identycznie jak po laserze, po którym straciłam już całkowicie nadzieję na jakąś skuteczną metodę.

  • Moja metoda działa nieporównywalnie skuteczniej od lasera frakcyjnego. Wiem, bo wcześniej robiłem zabiegi na rozstępy laserem, a teraz w ogóle laserem nie wykonuję. Natomiast co do rokowań w Pani przypadku mógłbym powiedzieć po obejrzeniu chociaż zdjęć, a najlepiej ocenie „na żywo”

 • Witam, od dawna interesuje mnie taka sprawa, a mianowicie czy trudniej jest usunąć stare (w moim przypadku 4 letnie) rozstępy niż te świeższe, ale już białe? I czy ilość zabiegów zależy od głębokości rozstępów, czy od innych czynników?

  • W Pani przypadku i jedne i drugie rozstępy są już „stare”. Dlatego liczba zabiegów będzie zależała głównie od głębokości rozstępów. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam
  Mam pytanie jaki jest czas wykonania zabiegu po porodzie na piersiach, czy karmienie jest przeszkodą?
  Czy mozna wykonać zabieg na pośladkach i lędźwiach. Jestem w 8 mc ciazy i bardzo bym chciała poddać sie zabiegowi kiedy rozstepy sa świeże, w moim przypadku bardzo szybko przechodzą w perłowe. W jakim czasie po urodzeniu dziecka mogę poddać sie zabiegowi?

  • Sugeruję poczekanie chociaż ok 6 tygodni od porodu. Karmienie nie jest przeciwwskazaniem. Jeśli chodzi o obszar to pośladki z lędźwiami można wykonać za jednym razem. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Witam,
  czy po 1 bądź kilku zabiegach pod kolanami, rozstępy znikną na zawsze ?
  Czy też będę już skazana na to, aby wykonywać takie zabiegi co roku ?

  • Zabieg powoduje regenerację skóry, dlatego efekt jest trwały. Co nie znaczy, że nie mogą się pojawić nowe rozstępy, jak skóra znowu się rozciągnie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Nawiązując do powyższego zapytania, proszę o informację czy ma Pan Doktor jakiegoś znajomego lekarza, który równie poważnie i fachowo podchodzi do tematu jak Pan ? z tym, że ze Śląska. Warszawa to trochę daleko na przyjazd/y. Pochodzę z górnego Śląska.

  • Niestety nie mam znajomych z branży na Śląsku do polecenia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Ile mniej więcej kosztuje zabieg na łydki i okolic dołu podkolanowego? I czy jeden zabieg wystarczy ? Mam rozstępy na prawie całym ciele ( po okresie dojrzewania), ale tymi chciałabym się zająć najpierw.

  • Bardzo rzadko wystarcza 1 zabieg. Koszt na tę okolicę to około 1500 zł. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • A co w wypadku, jak mam dość świeże rozstepy, i nie chce robić zabiegów?? Czy jakieś kremy lub olejki mogą pomóc?? nie zdecydowałabym sie na zabiegi, niestety dla mnie jest to zbyt duża ingerencja :/

 • Na zdjęciach efekt robi wrażenie, sama się zastanawiam bo mam takie małe białe na to krem już chyba średnio pomoże ale na czerwone czemu nie, koleżanka się smarowała jak jej wyszły na udach i poznikały

 • A co z czerwonymi rozstępami na udach?? Po ciąży mam straszne mocno widoczne i w dotyku grube i bardzooo wyczuwalne. Czy takie rozstępy da się usunąć?? Wszędzie mam rozstępy.. płakać mi się chcę jak tylko patrzę na odbicie lustrzane. Łydki, brzuch, pośladki no i piersi. Najgorsze są na WEWNĘTRZNEJ części ud. Ile zabiegów potrzeba żeby się pozbyć na udach??

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.