Marek Wasiluk
 

Nowe obserwacje i prawdziwe przypadki: rozstępy

Dawno nie pisałem o rozstępach, a to wciąż jeden z ważniejszych zabiegów, jakie wykonuję. Dostaję wiele maili z pytaniami o ten zabieg, a także o to, czy coś się zmieniło w technice ich usuwania. Zatem dziś kilka nowych obserwacji i kilka zdjęć z zabiegów.

Metoda jest cały czas ta sama – frakcyjna RF mikroigłowa. Zmiana, i to kolosalna, jaka zaszła u mnie w związku z tym zabiegiem, polega na tym, że dzięki dużej liczbie pacjentów, którzy przewinęli się przez moją klinikę, mam jeszcze większe doświadczenie w dobieraniu indywidualnych parametrów zabiegu. Ten indywidualny dobór jest kluczowy dla skuteczności leczenia. Teraz, po obejrzeniu pacjenta, z dużo większym prawdopodobieństwem jestem w stanie określić, czy i w jakim stopniu metoda ta zadziała, i jakie ustawienia urządzenia będą najwłaściwsze – nie miewam wątpliwości, kiedy dać mocniejsze, a kiedy słabsze parametry.
Bardzo mało mam pacjentów, u których zabieg nie przyniósł żadnego efektu.

Szkoda, że rzadko mogę się pochwalić ostatecznymi efektami moich zabiegów i pokazać je na zdjęciach, a to z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że ostateczny efekt RF mikroigłowej pojawia się mniej więc pół roku od ostatniego zabiegu. Większość moich pacjentek przyjeżdża do mnie na zabieg z całej Polski, czasem z bardzo daleka. Nie ma potrzeby, aby przyjeżdżały tylko po to, by mi się pokazać i pozwolić zrobić zdjęcie do mojego archiwum. Rozumiem to. Drugi powód jest taki, że większość moich pacjentek ma duże lub nawet bardzo duże rozstępy. Po osiągnięciu 50-60 procentowej poprawy są one już zadowolone z efektu, że często im to wystarcza – stwierdzają, że to, co pozostało, już im nie przeszkadza, i nie chcą inwestować więcej czasu ani pieniędzy. To także da się zrozumieć – leczenie dużych rozstępów może trwać nawet dwa lata i wymagać do całkowitego ich usunięcia nawet 8-10 i więcej zabiegów. Przy cenie jednego zabiegu ok. 1500 zł (to cena przybliżona, bo zależy ona od okolicy i liczby rozstępów), daje to ok. 15 tys. zł.

Moje obserwacje
Już wcześniej pisałem o tym, że jest różnica między usuwaniem świeżych i starych rozstępów. Teraz wiem, że jest ona KOLOSALNA. Aby uzyskać poprawę rzędu 50 proc., na stare, typowe rozstępy trzeba wykonać 3– 4 zabiegi RF mikroigłowej. Ta sama liczba zabiegów na świeże rozstępy gwarantuje niemal całkowite ich usunięcie. Piszę „niemal”, bo na pierwszy rzut oka rozstępy mogą być niewidoczne, ale dokładniejsze badanie pozwala czasem odkryć ich minimalne ślady.

Dzielę teraz rozstępy na 3 grupy. Pierwsza to świeże, czerwone rozstępy, mające nie więcej niż 3-4 miesiące. Takie da się usunąć bardzo szybko, często dwoma zabiegami. Druga grupa to rozstępy „starzejące się” – też czerwone, ale liczące do 4-8 miesięcy, wymagające do całkowitego usunięcia trzech, a nawet czterech zabiegów. I trzecia to stare, białe. Te wymagają dużo większej liczby zabiegów. Jakiej? To zależy od wielu czynników: szerokości i głębokości samych rozstępów, ale także uwarunkowań genetycznych i sposobu odżywiania się pacjenta, jego wieku, a także trybu życia.

Był czas, że nie leczyłem rozstępów u osób z niedoczynnością tarczycy i chorobą Hahimoto. Ponieważ jednak wiele kobiet naciskało, bym się nimi zajął, przeanalizowałem tę kwestię i teraz już robię te zabiegi. Widzę, że są skuteczne, tyle tylko, że dla uzyskania zadowalającego efektu trzeba im poświęcić więcej czasu i wykonać większą liczbę zabiegów. Mówię oczywiście o przypadkach zdiagnozowanych – w trakcie leczenia, gdy poziom hormonów jest w miarę wyrównany.

Doświadczenie nieustannie pokazuje, jak ważny jest stosowany sprzęt i umiejętność indywidualnego doboru jego parametrów. Obrazuje to przykład kobiety, której list i zdjęcie po zabiegu publikowałem niedawno [czyta: Rozstępy i poparzenia https://www.marekwasiluk.pl/roztepy-i-poparzenia-list-od-czytelniczki/], a także mojej pacjentki, która wykonała sobie RF mikroigłową w innym gabinecie i po czterech miesiącach wyglądała tak samo źle jak zaraz po zabiegu. Poszła do gabinetu jeszcze kilkakrotnie, aby zapytać, co się dzieje, i za każdym razem słyszała, że wszystko jest w najlepszym porządku. Fakt, ten zabieg jest inwazyjny i ślady utrzymują się długo, czasem bardzo długo, ale nie aż tak, i to bez żadnej poprawy. Pacjentka opowiedziała mi, jakim urządzeniem był wykonany zabieg, oraz że było ono podobno ustawione na 70-75 procent mocy. Znam to urządzenie, przez krótki czas sam je stosowałem, ale wymieniłam je na inne, bo nie było wystarczająco dobre. 70-75 procent mocy to było zdecydowanie za dużo. Owszem, działanie RF mikroigłowej na rozstępy polega na poparzeniu, ale poparzeniu kontrolowanym, a nie takim, po którym pozostają blizny. W tym zabiegu nie można zadziałać ani za słabo (bo nie będzie efektu), ani za mocno (bo zostaną blizny). Tolerancja jest niestety nieduża, więc indywidualny, bardzo uważny dobór parametrów to sprawa kluczowa. Na rynku są różne urządzenia do RF mikroigłowej, i o tym, które jest lepsze, decyduje wiele technologicznych czynników. Wszystko ma znaczenie: liczba igieł, ich rozstaw, materiał z jakiego są zbudowane, itp. Czasem drobiazgi decydują o tym, czy zabieg działa czy nie. Warto też pamiętać, że nie ma dwóch takich samych urządzeń do RF mikroigłowej, dlatego każde nowe urządzenie trzeba zwalidować. Trzeba przeprowadzić co najmniej 30-40 zabiegów, aby nabrać pewności, że będzie ono prawidłowo i skutecznie działało.
Gdybym miał to porównać samochodów… wyobraźmy sobie stukonny silnik włożony do małego samochodu, i taki sam zamontowany w wielkiej ciężarówce: pierwszy pojazd wystrzeli jak rakieta, drugi ledwo ruszy. Z urządzeniami do RF jest podobnie – trzeba się upewnić, z jakim sprzętem się ma do czynienia i sprawdzić, jak zadziała.

Dziś na zdjęciach 3 różne przypadki:
1. Rozstępy na ramionach mężczyzny leczonego sterydowo. Efekt po kilku zabiegach
2. Świeże rozstępy na udach po dwóch zabiegach. Jak widać, efekt udało się osiągnąć bardzo szybko.
3. Rozstępy na udach po 5 zabiegach

ROZSTĘPY NA RAMIONACH U MĘŻCZYZNY LECZONEGO STERYDOWO
Stan przed zabiegiem:

Rozstępy na ramionach u osoby leczonej sterydowo (fot. triclinium)

Rozstępy na ramionach u osoby leczonej sterydowo. PRZED zabiegiem (fot. Triclinium)

Efekt po kilku zabiegach:

Efekt PO kilku zabiegach (fot. Triclinium)

Efekt PO kilku zabiegach (fot. Triclinium)

ŚWIEŻE ROZSTĘPY NA UDACH
Stan przed zabiegiem:

 

rozstępy na udach

Świeże rozstępy na udach PRZED zabiegiem (fot. Triclinium)

Efekt po dwóch zabiegach:

 

rozstępy na udach po zabeigu

Efekt po 2 zabiegach. Sprawdziła się zasada – im szybciej wykona się zabieg, tym szybszy i lepszy efekt (fot. Triclinium)

ROZSTĘPY NA UDACH

Stan przed zabiegiem

rozstępy

Stare, białe rozstępy PRZED zabiegiem (fot. Triclinium)

Efekt po 5 zabiegach

po zabiegach

Efekt uzyskany PO 5 zabiegach (fot. Triclinium)

Ostatnie komentarze
 • super efekty , chciałabym tego doświadczyć i w końcu latem nie chodzić w spodniach… niestety koszty chyba mnie zjedzą , ponieważ u mnie problem występuje na kolanach , udach ,biodrach na pośladkach od jakiegoś czasu też. Pytanie ,czy tu odstępy czasu w robieniu poszczególnych zabiegów maja znaczenie?

  • Niestety zachowanie odstępów ma znaczenie.

 • Muszę przyznać, że efekty są niesamowite.
  Moje rozstępy wyglądają jak na ostatnim zdjęciu i zastanawiam się czy 5 zabiegów (zakładając, że tyle wystarczy) jestem wstanie zrobić w około pół roku?

  Pozdrawiam
  Dagmara

  • W pół toku nie uda się zrobić 5 zabiegów, raczej w ok 9-10 miesięcy.

 • Panie doktorze, zdaje sobie sprawę, że trudno o czymkolwiek mówić bez zdjęcia rozstępów, ale czy rozstępy, które są białe patrząc na wprost, ale fioletowe patrząc pod kątem są już rozstepami starymi? Część z nich ma koło 6 lat, inne koło roku, może 2 lat. Czy u osób z chorobą Hashimoto trzeba wykonac o wiele wiecej zabiegów w przypadku jesli chce sie aby stały sie bledsze, a nie jest konieczne aby zniknely calkowicie?

  • Rozstępy są stare. Przy Hashimoto może trochę wolniej następować regeneracja, ale to jest 1-2 zabiegi więcej niż u zdrowej osoby.

 • Bardzo ciekawe obserwacje na temat rozstępów. Sprzęt i umiejętności masażysty są kluczem do sukcesu w walce z rozstępami. No i oczywiście dieta 🙂

 • Witam. Panie Doktorze, proszę mi powiedzieć, rozstępy na ramionach, takie delikatnie widoczne, a najbardziej przyglądając się pod światło i po naciągnięciu skóry, widać takie cieniutkie paseczki jakby wgłębienia, czy jest możliwość usunięcia? W ciąży bardzo przytyłam i nabrałam wody, teraz po dojściu wagi sprzed ciąży skóra nie jest taka jak wcześniej. Mają one ok.rok, niektóre są perłowe, a niektóre delikatnie fioletowe.

  Ile zabiegów potrzebowałabym zrobić w takim przypadku, oraz po jakim czasie od zabiegów skóra dochodzi do stanu sprzed? Tak, żeby nie było śladu, że była jakaś ingerencja? Zdjęć nie prześlę, ponieważ nie ma możliwości uchwycenia tego na zdjęciu.

  Czekam na odpowiedz. Pozdrawiam serdecznie 🙂

  • Powinno się dać, ale bez obejrzenia nie mogę na 100% powiedzieć.

 • Pani Doktorze, jeszcze proszę mi powiedzieć, czy może w moim przypadku lepsze byłyby zabieli laserem frakcyjnym? Jeżeli to sa takie cieniutkie kreseczki i wiotka skóra skóra? Tak mi zaproponowano w jednym salonie 3xlaser i 3xmezoterapia. Zastanawiam się co w takim przypadku lepiej się sprawdzi. Teraz na jesień chciałabym się z nimi rozprawić, żeby wiosną nie czuć się źle w krótkim rękawie.

  • Ja laser na rozstępy odradzam i nie wykonuję.

 • Panie doktorze mam wiele pytań dotyczących rozstępów do Pana:
  Mam nadwagę chciałabym najpierw bezpiecznie zrzucić trochę kilogramów mam już czerwone rozstępy i takie bielsze
  nie mam aż tyle pieniędzy by na już zrobić chociaż jeden zabieg.(Mam je na brzuchu,biodrach,pośladkach,ramionach)
  Chce umówić sie na zabieg za 3 miesiące wtedy od tej pory będę w stanie sfinalizować zabiegi co 4 tyg regularnie.
  1.Dużo czytałam czym nawilżać głęboko skórę ponoć najlepszy jest olej awokado zimno tłoczony?
  TO PRAWDA? CZY JEST COŚ LEPSZEGO CO NAWILŻA JESZCZE LEPIEJ?
  (Smaruję całe ciało co 2 dzień.Widzę efekty ujędrnienia i napięcia skóry.)
  2.Piję codziennie wodę MUSZYNIANKA rano o 8 całą szklankę potem co godzinę po pół szklanki aż do 21.(Widzę efekty ujędrnienia i napięcia skóry.)
  3.Pije codziennie rosół pół szklanki na dzień który sama przyrządzam z mięska i warzyw.
  CZY TO JEDYNY SPOSÓB NATURALNY BY W TAKIEJ POSTACI DOSTARCZAĆ KOLAGEN?
  4.Biorę tabletki które maja pobudzić produkcje kolagenu.Oraz witaminę C.
  BUJDA CZY PRAWDA Z TYMI TABLETKAMI?
  5.Piję codziennie sok Caprio multiwitamina w bogatą dawkę witaminy C.
  Stosuje to wszystko by jak najlepiej przygotować skórę oraz by najlepsze były efekty po zabiegach. CO MOGĘ JESZCZE ZROBIĆ?
  Proszę o wyczerpujące odpowiedzi na poszczególne punkty.
  Pozdrawiam

  • Witaj,
   Czy Pan Doktor odpisał na Twojego maila? Mam podobny problem i chętnie skorzystałabym z Twoich sposobów. Czy są skuteczne i je polecasz? U mnie rozstępy robią się cały czas inie wiem dla czego.Wagę mam taką samą .
   Proszę o informacje.
   Pozdrawiam Magda

 • Panie Doktorze, pod koniec ciązy zrobiły mi się rozstępy na wewnętrznych stronach ud oraz na ,,boczkach”. Rodziłam 5 miesięcy temu. Ile mniej więcej kosztowałby mnie jeden zabieg na boczki a ile na uda? Zdjęcia podesłałam na e-maila. Pozdrawiam, Patrycja.

  • OK, to już odpiszę na e-maila.

 • Witam,
  Czy po zabiegu rf mikroiglowej warto brać kolagen w tabletkach , czy to cos przyspieszy, bądź pomoże w regeneracji skory.Czy raczej skóra sama powinna “pracować” bez wspomagania ?

  • Skóra sama powinna pracować, o ile dobrze się odżywiamy.

 • Witam,
  Pisałam do Pana e-mail, ale niestety nie mam żadnej odpowiedzi, a zależy mi żeby usunąć rozstępy póki są “świeże”. Bardzo proszę o odpowiedź xmartysia29x@gmail.com

  • Jeśli w ciągu 2 tygodni nie odpowiedziałem to znaczy, że wiadomość nie dotarła. Proszę podesłać jeszcze raz (blog@marekwasiluk.pl)

 • Czy głębokie rozstępy na plecach, które stały się wypukłe można jeszcze usunąć?

  • Jak są wypukłe to niestety nie da się usunąć takich rozstępów

   • Panie doktorze. Część rozstępów, tych trochę starszych jest lekko wypukła.Te śweższe, ale już białe są gładkie, ale też raczej nie ma w nich wgłębień. Czy warto stosować maści na blizny? Czy są w stanie wygładzić te wypukłe lub zapobiec zbliznowaceniu tych starych. Rozstępy mają ok. 2-3 lata. Czy przy takich predyspozycje można zrobić zabieg na te płaskie rozstępy?

    • Raczej nie da się ich pozbyć jak są wypukłe, ale musiałbym zobaczyć.

 • Witam, czy słyszał Pan Doktor o radiofrekwencji mikroigłowej z elektroporacja? Taki zabieg zaproponowano mi na stosunkowo swieze rozstepy w okolicach ud i łydek. Czy mogłabym znać Pana zdanie na ten temat? Z gory dziekuje za odpowiedz.

  • Elektroporacja to nie jest zabieg tylko zjawisko biofizyczne otwierania porów w błonach komórkowych, tak więc sama elektroporacja nic nie może zadziałać na rozstępy.

 • Panie doktorze jakiś czas temu pisał Pan że koszt jednego zabiegu (jeśli dobrze pamiętam to obszar wielkości dloni) kosztował 700zl,teraz już 1500zl? Czy mowa o większym obszarze czy cena tak się zwiększyła? Czy jeśli wykonujemy zabiegi na wiele obszarów na ciele i rozstępy są rozległe, to istnieje możliwość jakiegoś zredukowania ceny zabiegu?

  • Cena jest cały czas podobna, tak naprawdę zależy od powierzchni, przy wykonywaniu dużej powierzchni liczymy mniej.

 • Witam,

  Co Pan sądzi o mikronakłuwaniu?. Ja używam dermapenu z igłami o długości
  3 może 3,5 mm. Zrobiłem już dużo nakłuć może około 5 zabiegów na daną partie ciała i rozstępy się wypełniają,skóra się wyrównuje. Zabiegi robie na bicepsy i uda. Na dodatek są to już białe 5 letnie rozstępy.

  Pozdrawiam

  • Mikronałuwanie trochę pomaga, ale wiele zależy od rozstępów i organizmu.

 • Kiedys pan miał dobrą cen, teraz lepiej żyć z rozstepami

 • Interesuje mnie wykonanie tego zabiegu na twarz- blizny zanikowe po trądziku . Jaka jest cena jednego zabiegu?

 • Witam. Panie Doktorze… proszę powiedzieć, czy stwierdzenie ,,usunięcie” rozstępów jest prawdziwe, czy to tylko redukcja polegająca na zmniejszeniu dziur w skórze, a kolor biały-perłowy pozostaje? Czy jest możliwość usunięcia całkowitego rozstępów na nogach takich cienkich kresek, wyczuwalnych w dotyku i widocznych tak, aby kolor przyrównał się do zdrowej skóry?
  Przeczytałam całego bloga, wszystkie komentarze i tak szczerze… sama się pogubiłam. Raz Pan pisze, że usunięcie jest możliwe, innym razem że nie każdych rozstępów. Wywnioskowałam, że wypukłych nie ma możliwości usunąć, ale czy takie głębsze w skórze jest możliwość?
  Czy, aby móc bez wstydu ubrać krótką sukienkę i poczuć się pewnie we własnej skórze zawsze jest potrzebne, aż 10zabiegów?
  Proszę bardzo o odpowiedz. Mam bardzo daleko do Pana Kliniki, ale wydaje mi się, że jedynie Pana metoda daje mi jakąś nadzieję, aby znów poczuć się kobietą.

  • Wszystko zależy od rozstępów, niektóre da się całkiem usunąć, inne tylko zmniejszyć. Wypukłe są nie do usunięcia, a nawet znacznej redukcji.

 • Doktorze czy można usuwać rozstępy na powiększanych piersiach. Czy jest to bezpieczne dla implantów i po jakim czasie po ciąży można poddać się zabiegowi ?

  • Można, implanty są dużo głębiej. Spokojnie 2 miesiące po ciąży można wykonywać zabieg.

 • Witam

  mam pytanie: czy skłonność rodzinna do zakrzepicy żylnej jest przeciwwskazaniem do wykonania tego typu zabiegu?

  • Nie jest to przeciwwskazanie.

 • A ja mam pytanie, z czego bierze się tak wysoki koszt zabiegu? Proszę o informację, bo zastanawia mnie, na ile jest to w ogóle uzasadnione. Nie rozumiem tych cen.

  Mam stare, białe rozstępy w wielu rejonach ciała, ale najbardziej przeszkadzają mi rozstępy na łydkach. Niestety, dla mnie wydanie minimum tysiąca zł. na zabieg estetyczny to w ogóle rzecz nie do przeskoczenia.

  Kupiłam sobie całkiem niedawno dermaroller – urządzonko z igłami. Niestety nie jestem w stanie go używać z powodu ogromnego bólu, jaki odczuwam w momencie przekłuwania skóry. Taki dermaroller to całkiem logiczne wyjście, ale niestety ból jest dla mnie nie do przejścia.

  Słyszałam też o redukcji rozstępów jakimiś kwasami, ale podejrzewam, że to nieskuteczne.

  Skąd te ceny zabiegu?

 • Witam, posiadam rozległe rozstępy wzrostowe na prawym pośladku, trochę na lewym w okolicy miednicy. Niestety mam kilka WYPUKŁYCH rozstępów na górze ud, jest to jakieś 5-6 kresek, oraz kilka białych pasków jakby pod skórą na prawym udzie. Zastanawia mnie to, czy te wypukłe da się usunąć lub w jakiś stopniu usunąć.
  Ile wynosi koszt w ogóle zabiegu na takie partie ciała jakie wymieniłam?
  Ile trzeba było by wykonać zabiegów?

  • Wypukłych niestety w zasadzie nie daje się usuwać.

 • Panie Doktorze,
  O jakiej porze warto umowic sie na usuwanie rozstępów. Mam ja na całych udach i łydkach i pewnie usunięcie tego zajmie sporo czasu. Jestem z Wrocławia co utrudnia sprawę. Jak najlepiej planować wizyty? Z jakim odstępem czasu. Moje rozstępy sa stare i głębokie. Mam 40 lat.
  Pozdrawiam
  Ania

  • Można robić zabiegi cały rok, chociaż latem trzeba uważać na słońce. Zabiegi są co ok 2 miesiące.

 • Witam !

  Zachęcona opiniami o profesjonalizmie pana doktora i skuteczności metody, jaką stosuje pan doktor, ośmieliłam się do Niego napisać. Było to rok temu. Do dzisiaj nie uzyskałam odpowiedzi. Niestety, ale straciłam zaufanie do pana doktora i będę szukać pomocy w walce z moimi rozstępami u innego lekarza.

 • Czy jest sens brać się za rozstępy na brzuchu (min. wokół pępka), które mają 12 lat? Pierwsza ciąża zostawiła wtedy spustoszenie na mojej skórze. W drugiej – kilka miesięcy temu – nie pojawił się ani jeden nowy rozstęp. Nie wiem, o czym to świadczy właściwie, ale te stare rozstępy są moim utrapieniem.

  • Można, mam sporo osób ze starymi rozstępami.

 • Obecnie mam stare roztepy na posladkach i udach, ktorych dorobilem sie podczas dojrzewania oraz roczne roztepy na ramionach i na bokach/plecach w talii, ktore niestety powstaly z mojej winy poniewaz przytylem 15kg. Moje pytanie brzmi czy samo schudniecie pomoze chociaz troche zmiejszyc widocznosc nowszych roztepow ? Czy moze jedynie pogorszy sytuacje bo skora sie zmarszy w tych miejscach? Na zabieg byc moze sie zdecyduje, ale na pewno nie w najblizszym czasie, a jako ze zabralem sie za odchudzanie chcialbym wiedziec jakie efekty moze ono przyniesc w przypadku roztepow.

 • Czy cena zabiegu na rozstępy na brzuchu :1600-2400 zł jest za jeden zabieg?

  • Tak, za jeden zabieg.

 • Witam. Panie czy w trakcie jednej wizyty można poddać leczeniu 3 obszary: brzuch, uda oraz biodra. Czy jakies rabaty wtedy obowiązują?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.