Marek Wasiluk
 

Kroki milowe w medycynie estetycznej

PREPARATY

1. Botox
Można śmiało powiedzieć, że od niego zaczęła się współczesna medycyna estetyczna. Zabieg jest tak prosty, szybki, skuteczny i bezpieczny, że w gabinetach nadal pozostaje najczęściej wykonywanym. Botox to toksyna botulinowa, czyli.. jad kiełbasiany, toksyna która w małej ilości działa paraliżująco na mięśnie mimiczne, dzięki czemu „rozprasowuje” zmarszczki. Stosowny jest głównie do niwelowania zmarszczek czynnościowych, a szczególnie lwiej zmarszczki, kurzych łapek, zmarszczek na czole. Wprowadzenie botoksu okazało się ważne także dlatego, że dzięki niemu przekonaliśmy się, że nie potrzeba skomplikowanych zabiegów, aby znacząco poprawić swój wygląd.

2. Kwas hialuronowy
Jego wprowadzenie stanowi bardzo duży krok naprzód, ponieważ rozwiązało problem bezpiecznegowypełnienia ubytków objętości tkanek twarzy. Wcześniej były co prawda wypełniacze, ale miały więcej wad niż zalet. Wypełniacze kolagenowe miały zbyt krótką trwałość i zbyt dużą immunogenność, a stałe odwrotnie – zbyt długą, a w dodatku po paru latach mogły się przemieścić tak, że tworzyły bardzo nieestetyczny efekt. Kwas hialuronowy jest biozgodny, bezpieczny i daje szybki rezultat, który stosunkowo długo się utrzymuje. Wszystko to sprawia, że nadal jest w czołówce zabiegów, wykonywanych w gabinetach medycyny estetycznej.

3. Kwas l-polimlekowy
Dzięki kwasowi l-polimlekowemu zaczęto patrzeć na ludzką twarz jako obiekt 3D i rozumieć, że starzenie się skóry to nie tylko kwestia jej postępującej wiotkości i zmarszczek, ale tez bytków objetości i przebudowy tego, co mamy pod skórą. Kwas l-polimlekowy obudowuje tkanki i odtwarza to, co zniknęło, w sposób naturalny, a nie przez wstrzyknięcie do skóry implantu (w postaci np. kwasu hialuronowego). Znamienne, że kwas hialuronowy, jeśli poda się go sporo, widać na pierwszy rzut oka, natomiast zabieg kwasem l-polimlekowym daje zawsze efekt naturalny.

4. Nici liftingujące z haczykami
Chodzi o najnowszą generację nici, cienkich, wchłanialnych, z haczykami. Dzięki nim odwlekamy moment, kiedy konieczne będzie sięgnięcie po inwazyjne metody liftingu, ze skalpelem włącznie. Nici z haczykami podciągają skórę, poprawiają owal twarzy i niwelują chomiki. A przy tym są proste w stosowaniu i bezpieczne.

 

URZĄDZENIA

1. Laser frakcyjny
Trzeba przyznać, że zaawansowane technologie wprowadziły medycynę estetyczną na nieosiągalne dotąd szczyty. Laser frakcyjny (ściślej – laser frakcyjny ablacyjny) stosowany jest m.in. do odświeżania i napinania skóry oraz usuwania niektórych blizn. Wprowadzony został do medycyny estetycznej kilkanaście lat temu i cały czas pozostaje niezastąpiony.

2. Laser do depilacji
Wszystkie kobiety mają gdzieś włosy, których wolałyby nie mieć. Możliwość ich trwałego usuwania okazała się prawdziwą rewolucją.

3. Laser do zamykania naczynek
Trudno go przecenić. Zanim się pojawił, nie było żadnej skutecznej metody radzenia sobie z cerą naczyniową.

4. Frakcyjna RF mikroigłowa
Rewolucyjna technologia. To pierwsza, naprawdę skuteczna metoda na usuwanie rozstępów. Dodatkowo okazało się, że ta technologia ma mnóstwo innych zalet: leczy blizny zanikowe, liftinguje skórę, a na nadpotliwość jest lepsza od botoksu.

5. HIFU (high intensity focused ultrasound)
Urządzenie wykorzystujące skupioną wiązkę bezpiecznych ultradźwięków o dużym natężeniu to najnowsze technologiczne odkrycie medycyny estetycznej. Zapewnia doskonały efekt odmładzający przy braku uszkodzeń skóry, dzięki czemu pacjent wychodzi z gabinetu bez śladu po zabiegu.

Bez komentarza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.