Marek Wasiluk
 

LIPOSUKCJA – CO TO JEST, METODY

Wokół liposukcji narosło kilka nieporozumień, stąd dziś ten temat. Czym jest liposukcja? To zabieg polegający na usunięciu tłuszczu przez odessanie (lipo = tłuszcz, sukcja = odsysanie), w odróżnieniu od lipolizy, polegającej na jego rozbiciu. O ile lipoliza może być iniekcyjna, kawitacyjna, HIFu, to nie ma czegoś takiego jak np. liposukcja kawitacyjna (o czym piszę wyraźnie, bo zdarzyło mi się słyszeć takie sformułowania).

tłuszcz na brzuchu

W zabiegu liposukcji można odessać jednorazowo 2-4 litry tłuszczu, mimo to nie należy traktować go jako metody na odchudzanie – otyłości w ten sposób nie zlikwidujemy (fot. Fotolia)

Liposukcja na odchudzanie?

Liposukcji nie można traktować jako zabiegu na odchudzanie. Choć zabieg pozwala jednorazowo odessać nawet 3-4 litry tłuszczu (to bardzo dużo, zwłaszcza jak pomyślimy, że w zabiegach wypełniania już podanie 2 ml preparatu robi widoczną różnicę), to otyłości liposukcją nie zlikwidujemy. Jest to raczej zabieg służący modelowaniu ciała, dla osób z lekką nadwagą lub pań po ciąży, które są już jakiś czas po porodzie i nie zdołały zrzucić nadmiaru tłuszczu.

Liposukcja jest z założenia zabiegiem inwazyjnym – w skórze trzeba wykonać otwór, żeby odessać tłuszcz. Ale to nie takie proste – tłuszcz to nie olej, żeby go sobie tak łatwo usunąć. Ma raczej konsystencję zbliżoną do słoniny, jest więc bardzo zwarty. W dodatku jest połączony z tkanką łączną i przegrodami kolagenowymi. Aby go skutecznie odessać, trzeba zmienić jego konsystencję i zamienić go w postać płynną.

Zobacz też:
Powiększanie pośladków – metody

Liposukcja – metody

Najstarsza metoda liposukcji (dobra i do tej pory jest stosowna) polega na mechanicznym rozbijaniu tłuszczu kaniulą, której koniec ma ostre ponacinane otworki. Po podaniu pacjentowi znieczulenia wkłada się kaniulę pod skórę i skrobie tkankę tłuszczową tak, jakbyśmy tarką tarli ser. W ten sposób rozrywamy tkankę tłuszczową na drobne kawałki, a gdy już przybierze postać płynnej masy, włączamy podciśnienie, żeby go wyssać, albo robimy to ręcznie za pomocą strzykawki. Metoda ta ma jednak podstawowy minus – jest czasochłonna, zwłaszcza, gdy zależy nam na usunięciu większej ilości tłuszczu. Dlatego wymyślono inne metody upłynniania tłuszczu. Są to:
– laser
– ultradźwięki
– rf
– woda (wymywa się tłuszcz pod ciśnieniem)
Każda z nich, podobnie jak liposukcja mechaniczna, jest inwazyjna, bo wymaga wykonania otworu w skórze, wprowadzenia do środka jakiegoś urządzenia i odrywania tłuszczu. Wbrew temu, co piszą różni producenci, nie ma też wśród nich lepszych ani gorszych – są równie skuteczne, jeśli tylko urządzenia są dobrej jakości. Ich podstawowa zaleta w stosunku do metody mechanicznej polega na tym, że szybciej uwalniają tłuszcz, więc i zabieg jest krótszy. Poza tym po odessaniu tłuszczu, gdy powstaje problem nadmiaru skóry, laserowe czy RF odsysanie tłuszczu działają na nią obkurczająco, czego nie zapewnia liposukcja mechaniczna. Jednak jest też wada tych metod, która polega na tym, że po zabiegu tłuszcz nie za bardzo nadaje się do przeszczepu, bo jego jakość i przeżywalność jest dużo gorsza. Jeśli więc ktoś robi liposukcję z myślą o wykorzystaniu tłuszczu do przeszczepu, np. w piersi czy twarz, powinien raczej wybrać metodę mechaniczną.

Bez względu na metodę, liposukcja jest zabiegiem agresywnym, bo wymaga nie tylko naruszenia ciągłości skóry, ale powoduje też rozerwanie naczyń krwionośnych i tkanki łącznej, sąsiadujących z komórkami tłuszczowymi. Dlatego wykonuje się ją w osłonie antybiotykowej, a po zabiegu trzeba nosić specjalne ubranie i masować poddane zabiegowi okolice.

Zobacz też:
Lipotransfer – dla kogo naprawdę

Jak widać, nie sposób określić, która metoda liposukcji jest najlepsza. Każda ma swoje wady i zalety. Wiadomo natomiast, że im lepiej zabieg jest wykonany, tym lepszy jest efekt estetyczny i mniejsze ryzyko powikłań. W swoim gabinecie, z myślą o przeszczepianiu tłuszczu, proponuję liposukcję mechaniczną. Zdecydowanie ostrzegam przed traktowaniem liposukcji jak zabiegu kosmetycznego.

Ostatni komentarz
  • Dzień dobry.
    Wydaje mi się, że mało artykułów poświęca się przeszczepu tkanki tłuszczowej jako zabieg na twarz, szczególnie dla chudych osób.
    Ja miałam taki zabieg dwa tygodnie temu i już widać różnicę.Ale nie wiem jak mam o nią dbać tzn.jakich innych zabiegów mogę używać i po jakim czasie po tym przeszczepie? Byłabym wdzięczna za poradę.
    Pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.