Marek Wasiluk
 

Laser frakcyjny ablacyjny – must have odmładzania

W związku z sezonem na zabiegi laserowe, przygotowałem dla Newseeka artykuł o laserowych zabiegach odmładzających, czyli o laserze frakcyjnym ablacyjnym

laser frakcyjny

Laser frakcyjny można wykorzystywać zarówno u kobiet 25+ do odświeżania twarzy oraz likwidowania pierwszych objawów utraty kolagenu, jak i u osób starszych, które potrzebują wyraźnego efektu liftingującego.

Laser frakcyjny ablacyjny – must have odmładzania

Laser frakcyjny ablacyjny to najważniejsze urządzenie w gabinetach do zabiegów odmładzających. A jesień i zima z powodu mniejszej intensywności promieniowania słonecznego to najlepszy okres na tego typu zabiegi

Jak działa laser frakcyjny ablacyjny

Laser frakcyjny jest idealny do jednoczesnego mocnego odświeżenia i odmłodzenia skóry, powoduje jej lepsze napięcie i złuszczenie. Fale lasera wnikają w tkankę, gdzie są pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Dochodzi do jej błyskawicznego podgrzania do bardzo wysokiej temperatury, a następnie odparowania (ablacji), a wraz z nią tkanki, w której się znajdowała.

Mówiąc wprost skóra w ten sposób jest wypalana. Bardzo ważne jest to, że nie jest uszkadzana cała powierzchnia skóry. W tkance powstają równomiernie rozmieszczone mikroskopijne ubytki wyglądające jak dziurki, dzięki czemu skóra szybciej się goi.

Co nam daje takie silne uszkodzenie skóry? Poprzez nie możemy nakłonić organizm do samoczynnej odbudowy skóry, czyli do stymulacji produkcji nowego kolagenu i elastyny, które są odpowiedzialne za odpowiednie napięcie i elastyczność skóry. Drugim charakterystycznym efektem zabiegów wykonywanych tego typu laserem jest złuszczanie się tkanki, dające efekt powierzchownego, mocnego odświeżenia.

Jak często wykonywać zabieg

Do odświeżania skóry wystarczy jeden zabieg o delikatnych parametrach (krótki czas gojenia) nie częściej niż raz w roku. Przy mocniej zarysowanych zmarszczkach i powoli postępującym wiotczeniu skóry potrzebny jest jeden zabieg o silniejszych parametrach, czasem dwa, trzy zabiegi w odstępie jednego miesiąca. Defekty takie jak blizny czy poszerzone pory (bo także i z nimi radzi sobie laser ablacyjny) wymagają indywidualnie dobranej liczby zabiegów, adekwatnej do nasilenia problemu.
Ponieważ regeneracja komórek trwa około 28 dni, na kolejny zabieg można przyjść właśnie po takim czasie. Uzyskane efekty można w pełni ocenić jednak dopiero po minimum trzech miesiącach – właśnie tyle trwa bowiem pełen cykl przebudowy tkanki po zabiegu z użyciem lasera.

Istotne jest to, że jest to zabieg regeneracyjny, czyli taki, który odmładza i poprawia wygląd w sposób naturalny, a więc realnie cofa oznaki starzenia i defekty, a nie tylko je maskuje tak jak np. kwas hialuronowy.

Mocny zabieg wymaga doświadczenia

Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu twarz jest czerwona, obrzęknięta i szorstka, a pacjent może też odczuwać lekki ból i dyskomfort. Złuszczenie i gojenie trwają zazwyczaj 5-7 dni, choć zdarzają się też pacjentki, które już na czwarty dzień po zabiegu mogą spokojnie wrócić do pracy. To, jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu tego typu laserem, zależy od tego jak mocno i na jaki problem był wykonywany. W większości przypadków wskazane jest jednak sześciodniowe pozostanie w domu. Efekty zabiegu wynagradzają zarówno ten czas, jak i dyskomfort.

Ponieważ działanie ablacyjnego lasera frakcyjnego jest bardzo mocne, w zabiegach tych szczególnie ważne jest doświadczenie lekarza i jakość sprzętu. Lekarz powinien doskonale znać laser, którym się posługuje, powinien wiedzieć, co chce osiągnąć, jakie parametry powinny być wystarczające i czym może objawiać się to, że urządzenie nie działa. Powinien umieć dobrać parametry i ilość zabiegów do konkretnego przypadku, a także umieć sobie radzić z ewentualnymi powikłaniami.

Jeśli ktoś takiej wiedzy nie ma powinien najpierw ją nabyć przed zakupem lasera, inaczej może zrobić więcej krzywdy pacjentowi niż pożytku.

Ostatnie komentarze
  • Witam. Chce sobie zrobic zabieg tym laserem ale martwi mnie mozliwosc poparzenia skory badz brak efektu jesli zabieg bedzie robiony kiepskim laserem. Czy moze Pan doktor polecic bezpieczny laser frakcyjny? Na co zwrocic uwage przed ewentalnym zabiegiem? Czy laserem frakcyjnym mozna odmlodzic okolice oka? Pozdrawiam

    • Laser ablacyjny bardzo ładnie odmładza okolicę oka. I proszę się nie bać samego zabiegu, niestety z poleceniem lasera jest o tyle kłopot, że jest ich sporo na rynku, nie znam wszystkich a poza tym nie wszyscy producenci są wiarygodni w podawaniu parametrów sprzętu-dlatego warto po prostu poszukać wiarygodnej osoby/miejsca- tam sprzęt powinien być dobry.

  • Doktorze a jak wygląda usuwanie blizn zanikowych miejscowo? czy wtedy gojenie również trwa do tygodnia? ile zwykle potrzeba takich zabiegów i w jakim odstępie czasowym można je wykonywać?.

  • Proszę o opinię, czy jest jakikolwiek sens wykonywania osocza tuż przed laserem frakcyjnym? Czy podczas zabiegu laserem frakcyjnym ablacyjnym należy zabezpieczyć oczy pacjenta?

  • Witam, jak się można z Panem umówić, bo rozumiem, że przyjmuje Pan w Warszawie? pozdrawiam

  • Czy laser frakcyjny nie zniweluje efektów osiągnietych za pomocą kwasu hilauronowego tj. wypelnienie doliny łez oraz zmarszczek mimicznych przy ustach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.