Marek Wasiluk
 

HITY I KITY MEDYCYNY ESTETYCZNEJ 2014

Zostałem poproszony przez Wirtualna Polskę o wytypowanie hitów i kitów medycyny estetycznej 2014. Zainspirowało mnie to do stworzenia także wpisu na blog na ten sam temat. Niech służy pomocą wszystkim, którzy próbują się rozeznać w gąszczu  nowinek z zakresu medycyny estetycznej. 

HITY 2014

hity-kity NICI LIFTINGUJĄCE
Nici w medycynie estetycznej funkcjonują od kilku lat, jednak te starej generacji (złote, wprowadzone na stałe, i syntetyczne) nie zapisały się dobrze w pamięci. Dopiero wprowadzenie rozpuszczalnych mikronici i nowej filozofii ich stosowania spowodowało wybuch tegorocznej ich popularności.
Nici stosuje się głównie w zabiegach na twarz. Są to te same mikronici, które wykorzystuje się przy bardzo precyzyjnych operacjach, np. kardiochirurgicznych. Nici są różnej długości, z haczykami i bez, jednokierunkowe i dwukierunkowe. Umieszcza się je w tkance za pomocą igieł w taki sposób, aby zbudowały „rusztowanie” dla skóry. Po około roku nici się rozpuszczają, ale zanim się to stanie, ich obecność stymuluje własne komórki kolagenowe do regeneracji, dlatego efekt odmłodzonej skóry może się utrzymać nawet kilka lat.
Nici są bezpieczne (biozgodne), nie przesuwają się. Zabiegi z wykorzystaniem nici poprawiają kontur twarzy, wzmacniają tkankę (staje się ona grubsza i sztywniejsza). Nici zyskały taka popularność, że dostosowuje się je także do zabiegów na ciało, podnoszących biust i pośladki, ujędrniających ramiona.

LASEROWE OBKURCZANIE POCHWY
Wymieniłem tylko jeden zabieg, a należałoby do tytułu HITU 2014 nominować całą ginekologię estetyczną. Ta nowa gałąź medycyny wyszła naprzeciw problemom kobiet, które do tej pory nie miały gdzie szukać pomocy. Tymczasem nawet niewielka zmiana w obrębie narządów intymnych prowadzi do radykalnych zmian życiowych pacjentek. Laserowe obkurczanie pochwy wykonuje się nie tylko w celu poprawy jakości życia seksualnego, ale też jako metodę leczenia nietrzymania moczu. O tej przypadłości, która dotyka statystycznie co czwartą kobietę mówi się na szczęście coraz głośniej. Jest ona wynikiem osłabienia mięśni wskutek porodu oraz związanego z wiekiem, a także zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy. Specjalny ablacyjny laser ginekologiczny, dostosowany do działania w obrębie delikatnych błon śluzowych jest przełomem w leczeniu nietrzymania moczu w pierwszym i drugim stopniu zaawansowania. Laser poprzez działanie ablacyjne na śluzówkę pochwy oraz termiczne na mięśnie, wymusza ich regenerację, sprawia, że zwiększa się ukrwienie, śluzówka staje się grubsza, a mięśnie sztywniejsze i bardziej napięte. Dzięki regeneracji mięśni miednicy i pochwy położony bezpośrednio nad nią przewód moczowy uzyskuje mocniejsze rusztowanie i nie przepuszcza w sposób niekontrolowany moczu. Zabieg, który trwa zaledwie 15 minut należy do najbardziej skutecznych zabiegów medycyny estetycznej. U większości pacjentek wystarczą dwa-trzy takie zabiegi, sporadycznie zdarza się, że nawet jeden rozwiązuje problem. Efekt utrzymuje się około dwa lata.

LECZENIE ROZSTĘPÓW RADIOFREKWENCJĄ MIKROIGŁOWĄ
Zabieg rewolucyjny, podobnie jak sama technologia frakcyjnej rf mikroigłowej, która w moim odczuciu jest równie przełomowa co niegdyś laser frakcyjny. Dość powiedzieć, że rf mikroigłowa w mojej praktyce wypiera stopniowo laser nawet z takich obszarów jak odmładzanie twarzy i leczenie blizn.
Rozstępy to fragmenty skóry, która uległa rozerwaniu. Uszkodzenie dotyczy głównie włókien kolagenowych i elastyny. Niestety, rozstępy same nie znikną i co gorsza pojawiają się u coraz młodszych pacjentek – są prawdziwą plagą u nastolatek w okresie szybkiego wzrostu. Na początku są czerwone (faza zapalna), a potem białe (faza zanikowa). Białe rozstępy są ubytkiem, a mówiąc bardziej obrazowo – wręcz dziurą w tkance, przykrytą naskórkiem. Bardzo trudno jest ten ubytek wypełnić. Do czasu pojawienia się rf mikroigłowej było to niemożliwe. Zabieg na rozstępy No Strech Marks polega na nakłuwaniu skóry aż do 3,5 milimetra głębokości oraz jednoczesnym jej podgrzewaniu. Wywołuje się w ten sposób bardzo mocny bodziec mechaniczny i termiczny dokładnie tam, gdzie jest on potrzebny. W ten sposób wymusza się silną symulację pozostałej w rozstępie niewielkiej ilości włókien kolagenowych. Ich namnażanie powoduje stopniowe zapełnianie się ubytku.

KITY 2014

Dobrą dla klientek gabinetów medycyny estetycznej wiadomością jest to, że ciężko wytypować zabiegi, które zasługiwałyby na miano kitu. Z całym przekonaniem mogę wymienić tylko dwa.

KWAS HIALURONOWY POD OCZY
Specjalny preparat z rzadkim kwasem hialuronowym, aminokwasami i kilkoma innymi składnikami, który pojawił się na rynku w tym roku, miał być nadzieją dla starzejących się okolic oczu, a okazał się wielkim rozczarowaniem. Jego przeznaczeniem było niwelowanie cieni pod oczami. Tytuł kitu otrzymuje ode mnie za to, że efekt jest krótkotrwały, utrzymuje się często zaledwie 2-3 miesiące, zamiast obiecywanego pół roku. A także za częste skutki uboczne zabiegu w postaci poczucia dyskomfortu i obrzęków.

LECZENIE PRZEBARWIEŃ LASEREM FRAKCYJNYM
To nie jest wymysł ostatniego roku, jednak ten błąd w sztuce skutkujący powikłaniami u pacjentów jest tak częsty, że warto go nagłośnić. Laser frakcyjny został wymyślony do liftingu twarzy, a do leczenia przebarwień są inne lasery (np. bromkowo-miedziowy, diodowe o odpowiedniej długości fali i typu Q-Swich). Wykorzystywanie lasera frakcyjnego do likwidacji przebarwień nie tylko nie jest skuteczne, ale przede wszystkim jest przyczyną powikłań w postaci nowych, znacznie trudniejszych do wyleczenia przebarwień. Do tej kategorii nieskutecznych metod leczenia przebarwień zakwalifikowałbym jeszcze IPL, który jest nieefektywny, oraz peelingi chemiczne, które są metodą ryzykowną i mocno inwazyjną, a rezultat zabiegu utrzymuje się mniej więcej do pierwszego mocnego słońca.

Ostatnie komentarze
 • Medycyna estetyczna poczyniła ogromne postępy jeśli chodzi o nici liftingujące i rzeczywiście ubiegły rok sprawił, że wiele osób przekonało się do tej metody.

 • Popieram przedmówcę. Nawet z tego względu, że medycyna estetyczna cieszy się coraz większa popularnością.

 • i5rxJ1 zebqwlcgotpb, [url=http://zxoxzsrpmcti.com/]zxoxzsrpmcti[/url], [link=http://xexvpkimbhwi.com/]xexvpkimbhwi[/link], http://acnpjukvkuzp.com/

 • Panie doktorze to co Pan poleca dla kobiety po 40- w celu odmłodzenia rysów twarzy,napięcia,ogólem mówiąc odmłodzenia peselu..Cera naczynkowa,wrażliwa. Jakie zabiegi sa skuteczne a czego unikać?Pomijam botox i kwas ..Osocze(Regeneris)?Jakies peelingi?Co tak naprawdę działa,bo wybór jest ogromny i wszyscy na swoich stronach piszą -HIT;)Ufam Pana ocenie i temu poglądowi z nutką pazura:):)Pozdrawiam serdecznie.M

  • Niestety tak to jest, że każdy zachwala swoje, a nie zawsze jest to faktycznie skuteczne. Najważniejsza zasada, to obejrzenie kondycji skóry i owalu i dopiero potem dobranie terapii. Dlatego bez obejrzenia na 100% nie mogę być pewien co by było warto zrobić, ale kwas hialuronowy to raczej nie. Osocze bogatopłytkowe w takim wieku jest dobre, ale bardziej jako odżywka i przygotowanie niż coś, co spektakularnie odmłodzi (i jeśli już, to polecam coś innego niż Regeneris, bo w nim osocze w cale nie jest za bardzo bogatoplytkowe niestety). Osocze jako samo jest dobre do 35-40 lat. Jak bym miał w ciemno i bez oglądania polecać 1 zabieg to chyba laser frakcyjny ablacyjny. Bo bardzo poprawi i wyrówna koloryt skory, a przy okazji też poprawi jej napięcie i troszkę owal. Ewentualne drugą opcją może prawdopodobnie być kwas polimlekowy, ale tutaj naprawdę trzeba obejrzeć buzię. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • No własnie.Dużo tu o cellulicie i rozstępach,a o zabiegach na twarz mniej.Co Pan poleca jako te najskuteczniejsze,które działają faktycznie ??Jestem bardzo ciekawa Pana opinii.Danka

  • Ogólnie można powiedzieć, że skuteczne zabiegi to te, po których kilka dni wygląda się nieciekawie. Chociaż oczywiście nie zawsze. Co do twarzy to wszystko zależy od problemu – na opadniętą/chomiki najlepiej sprawdza się HIFU i/lub RF mikroigłowa, zasem w połączeniu z kwasem polimlekowym, na odświeżenie cery laser frakcyjny ablacyjny, na pierwsze zmarszczki botoks, na naczynka laser „żółty”, ewentualnie „zielony”. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie Doktorze co jeśli prawie rok po zabiegu Zaffiro moja skóra wygląda dużo gorzej niż przed? Co mi może teraz pomóc?

  • Zabiegi, które pobudzą skórę do regeneracji a nie te, które spowodują tylko skurczenie. Ja bym polecił ze 2-3 razu osocze a potem pewnie HIFU. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Panie doktorze a czym się różni HIFU od Zaffiro, jeśli to i to podgrzewa skórę ?!. Powinny więc obydwie metody prowadzić do regeneracji. Mieszkam w Krakowie i dlatego pytam tą drogą. Jakbym miała bliżej wybrałabym się na wizytę. Spróbuję osocze a może jednak nici z haczykami ?

  • HIFU od ZAffiro różni się zasadniczo: zupełnie inna technologia i zupełnie inne grzania. A to nie sam fakt podgrzania ale odpowiednio głęboko i odpowiednio mocno ma znaczenie. A co do osocza czy nico to zależy jaki jest problem, może być to rozwiązanie ale niekoniecznie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

 • Kiedy pojawią się hity i kity roku 2015? Moim zdaniem kitem numer jeden są perły dermatologii estetycznej, czyli sponsorowany ranking reklam.

 • W 2012 r. pisał Pan, że
  “Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego pozwala na uzyskanie natychmiastowego efektu wypełnienia doliny łez, który utrzymuje się przez ok. półtora roku.”
  https://www.marekwasiluk.pl/cienie-i-obrzeki-pod-oczami-sa-na-to-sposoby/

  • Ważne są tutaj dwa aspekty. Po pierwsze, dolina łez to nie to samo co cienie pod oczami, to inne miejsce. I zupełnie inny kwas hialuronowy powinno się tam wstrzykiwać (chociaż ja nie polecam kwasu na cienie pod oczami), a precyzyjniej na dolinę łez można podać bardzo gesty kwas hialuronowy, który się utrzymuje ok. roku lub dłużej. Pod oczy trzeba podać dosyć rzadki kwas hialuronowy (bo inaczej efekt estetyczny jest nienajlepszy i gwarantowane są obrzęki), i taki kwas utrzymuje się 3-4 miesiące. Druga sprawa to efekt wizualny, a czas utrzymywania. Kwas w dolinie łez będzie się utrzymywać do 1,5 roku, ale już po około roku będzie go na tyle mało, że estetycznie wygląd będzie, jakby go nie było. Kwas się stopniowo rozkłada, to nie jest tak, że przez rok czy półtora jest tyle ile było wstrzyknięte i nagle znika w ciągu dnia czy tygodnia. Pozdrawiam Marek Wasiluk

 • Panie doktorze,czy peelingi chemiczne stosowane w przypadku przebarwień naskórkowych są nieefektywne ? IPL,zgadzam się 🙂

  • Zależy od przebarwień i od rodzaju peelingu. Efektywne mogą być, ale często na chwilę. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Panie doktorze,jeszcze jedno pytanie a w zasadzie dwa.Czy lampa Wooda sprawdza się pana zdaniem w diagnostyce głębokości przebarwień ? Pisząc o powikłaniach i ryzyku przy/po peelingach chemicznych miał pan na myśli peelingi głębokie ?

  • Lampa Wooda pomaga. A powikłania są nie tylko po peelingach głębokich, ale też średniogłębokich, po powierzchownych też się zdarzają. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

 • Czy po podaniu Botoxu w jedną okolice np. czoła musimy odczekać to min.3 miesiące,czy możemy wcześniej podać np. w lwią zmarszczkę.Jeszcze jedno pytanie,jakie zabiegi skuteczne dla 50- latki na dość wiotką skórę pod oczami

  • Przy innej okolicy nie ma potrzeby czekać 3 miesiące. Co do skóry pod oczami, to prawdopodobnie laser ablacyjny i RF mikroigłowa.

 • To zdanie jest niezgodne z prawda. To oszustwo. Do tego tego typu zarzut jest nie tylko niezgodny z Kodeksem Etyki Lekarskiej, ale również można z łatwością , powołując się na piśmiennicto “puknąć” doktora szanownego. i to zamierzam zrobic 🙂

  LECZENIE PRZEBARWIEŃ LASEREM FRAKCYJNYM
  To nie jest wymysł ostatniego roku, jednak ten błąd w sztuce skutkujący powikłaniami u pacjentów jest tak częsty, że warto go nagłośnić.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.