Marek Wasiluk

Zgłosiła się do mnie pacjentka, której, w rezultacie zabiegu HIFU, zaczęła opadać lewa część twarzy.

Uszkodzenie nerwu twarzowego w czasie zabiegu HIFU jest przykładem wysoce rażącej niekompetencji osoby wykonującej zabieg (fot. za zgodą klientki)

Uszkodzenie nerwu twarzowego w czasie zabiegu HIFU jest przykładem wysoce rażącej niekompetencji osoby wykonującej zabieg (fot. za zgodą klientki)

Piszę o tym, bo widzę, że dla osób zafascynowanych efektami, jakie można uzyskać dzięki HIFU, zabieg ten ciągle wydaje się prosty i bezpieczny. Owszem, efekty po zabiegu są fascynujące, i owszem, nie jest to zabieg skomplikowany, jeśli się wie, jak go przeprowadzić. Jednak, jak już wiele razy zwracałem uwagę, za jego wykonywanie często biorą się osoby niewykwalifikowane, które nie znają wystarczająco anatomii twarzy, a przede wszystkim brakuje im pokory. I dotyczy to nie tylko rodzimego rynku, bo wspomniana pacjentka wykonywała zabieg za granicą, a przyczyną komplikacji na pewno nie była niska jakość urządzenia – został on wykonany dobrym sprzętem.

Pacjentce, o której piszę, w czasie zabiegu uszkodzono nerw twarzowy, który jest odpowiedzialny za unerwienie ruchowe mięśni twarzy. Nerw twarzowy, który steruje mimiką, to duży nerw, biegnący pod skórą (miejscami głębiej, miejscami płycej) od ślinianki przyusznej promieniście w kierunku policzka. Muszę przyznać, że uszkodzenie go w czasie HIFU jest ogromną sztuką i świadczy o dużej niekompetencji osoby wykonującej zabieg.

Z ultradźwiękami jest tak, że uszkadzają te miejsca, gdzie trafia ich skupiona wiązka. W tym wypadku najwyraźniej źle ustawiono głębokość zabiegu w danym miejscu i wiązka ultradźwięków trafiła na wspomniany nerw. W efekcie dwa dni po zabiegu pacjentce „zesztywniała” lewa strona twarzy – kącik ust, policzek. Nie może za bardzo poruszyć mięśniami twarzy, nawet się uśmiechnąć, w dodatku odczuwa ból. Efekt jest taki, jakby była po wylewie, tyle że przy wylewie dochodzi do uszkodzenia w mózgu, a tutaj porażony został nerw obwodowy. Czeka ją długotrwałe leczenie sterydami i lekami poprawiającymi krążenie, oraz fizjoterapia, choć nikt nie jest w stanie określić, jak długo potrwa i czy uda się zregenerować nerw i nie zostanie np. jakiś tik.

Dlatego po raz kolejny zwracam się do osób wykonujących HIFU – skoro na skórze nie widać jego śladów (np. zaczerwienienia skóry), nie znaczy, że zabieg jest super bezpieczny; ślady pozostają, tyle że wewnątrz skóry i pod nią. Toteż trzeba bardzo uważać, jak się go wykonuje.

Ostatnie komentarze
 • Hifu jest urządzeniem, które dzisiaj wydaje się być hitem i jest promowane jako cudowny pogromca zmarszczek i .. urządzenie do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej – także tej na twarzy. Znane są już teraz opinie osób, które skorzystały z tego cudownego zabiegu i teraz nigdy by tego nie zrobiły, ponieważ na skutek ubocznej lipolizy ultradzwiekowej ich skóra na twarzy została pozbawiona podsciolki tłuszczowej i stała się ,,obwisła”, zwłaszcza w dolnej okolicy policzków. Obawiam się, że hifu to kolejna puszka Pandory w kosmetyce zabiegowej, niestety.

 • Zgadzam się z Pana opinią. Porządne firmy, które sprzedają sprzęt prowadzą też profesjonalne szkolenia i swoją ofertę kierują do osób z wykształceniem medycznym. Niestety jest mnóstwo pseudo dystrybutorów, którzy nawet wywiadu nie przeprowadzają z klientką i nie uczą tego osób obsługujących urządzenie. Ostatnio przyszła do mnie klientka i była bardzo zdziwiona, że pytam o choroby, metalowe implanty itp. Okazuje się, że była modelką na pokazie takiego urządzenia i osoby prowadzące szkolenie nie zapytały o takie podstawowe sprawy a ona ma implanty zębów. Całe szczęście, że chyba nie bardzo umieli się posłużyć swoim sprzętem, bo nie było nawet śladu po zabiegu nie mówiąc o efektach. Boję się pomyśleć, co by się stało, gdyby użyli takiej mocy jak w przypadku Pana pacjentki w okolicy metalu.

 • Jaka jest Pana opinia o thermoliftingu czyli o Zaffiro ?

  • Ja nie jestem zwolennikiem tej metody, wole inne.

 • Czy po zastosowaniu hifu możliwe jest wystąpienie bólu glowy(okolicy potylicy),nasilajacy sie nocą?Nigdy wczesniej nie dokuczaly mi podobne historie a teraz….

 • Gabinet Laura ,dokładnie taki mam efekt po hifu , obwisla skóra jakby tłuszcz wyparował i co teraz? Czy jest szansa , że ten efekt za jakiś czas się zmieni ? Odbuduje się tkanka tłuszczowa? Czy to już zostało zniszczone na stałe?

  • Tkanta tłuszczowa sama się nie odtworzy – trzeba ubytek czymś wypełnić niestety.Czy zależy od miejsca, problemu i ogólnego stanu zdrowia

 • Dołączam do pytania o zanik tkanki tłuszczowej – po 2 zabiegu po 3 miesiącach moja twarz zmalała a skóra obwisła… czy tkanka tłuszczowa ma szanse na odbudowę? Wyglada to bardzo nieestetycznie a nie chce się zgodzić na wypełniacze kwasem hialuronowym które kiedyś miałam…

  • Thanka tłuszczowa nie odbuduje się sama niestety. Można zrobić lipotransfer lub zastosować biostymulator

   • A jaki zabieg Pan poleca na obwisla skórę?

 • co może się stać z implantem jak wykona się zabieg HIFU? Kosmetyczka powiedziała mi, że wystarczy pod policzek włożyć wacik.

  • Nic się nie stanie

 • Czy można wykonać zabieg HIFU jeśli się na implanty zębowe.

 • Witam. Rok temu miałam hifu i niestety powikłanie w postaci sznyt – wgłębień wzdłuż wiązki lasera. Nie robiłam tego oczywiście u Pana doktora ale piszę ponieważ nawet tu nikt nie pisze o czymś podobnym do tego co mi się przydarzyło.widicznie nie jest to częste powikłanie. Posiadam zdjęcia gdyby któraś z Pań chciała chętnie wyślę na przestrogę. Minął rok od hifu, miałam kilka zabiegów w tym 2 razy rf mikroigliweą, laser frakcyjny ablacyjny ten co2i można powiedzieć że prawie sobie poradziłam. Niestety nigdzie o tym nie czytała co więcej przy pouczeniu o ewentualnych powikłaniach których wg deklaracji – niestety kosmetologa, miało nie być nie było mowy o czymś co właśnie mi się przydarzyło. Nosiłam i nadal jeszcze trochę niszę moje sznyty jak stygmat próżności tak to troszkę z żalem określałam.

  • Agata wyślij mi proszę zdjęcie

 • po zabiegi hi fu-dotykając górnej czesci policzka, czuje jakby cos dotykalo dolnej powieki.Co ma robic?

 • Pani Agato!
  Ja jestem umówiona na hifu do gabinetu na Gochowej i trochę się boję. poproszę o zdjęcie n aprzestrogę-mauretania@op.pl
  dziękuję

 • Panie Doktorze, a co pan sądzi o takich “domowych” urządzeniach masujących z ultradźwiękami. Zapewne są one o niższej mocy. Czy przy regularnym stosowaniu można też uzyskać jakieś drobne efekty?

 • Jakie mogą być powikłania po metodzie Zaffiro na twarz? Czy ktoś poddał się tej metodzie?

 • Wczoraj miałam hifu na szyi. Jestem szczupła. Od zabiegu po jednej stronie mam uczucie zdretwialej skóry jak po znieczuleniu u stomatologa. Przeraza mnie to. Czy to przejściowe czy też coś złego się stało. ? Proszę o odpowiedz. W innych miejscach jest wszystko dobrze

 • Miałam zabieg hifu niecałe 2 tyg. temu na szyję i żuchwę i nadal mam skórę odrętwiała, lekarz który to robił powiedział że tak może być do dwóch tygodni. Boję się bo zostały dwa dni a odretwienia nie znika. Twarz i szyją są ruchome z tym nie ma problemu ale odretwienia mnie martwi. Czy to przejdzie czy powinnam jednak udać się do lekarza po jakieś leki.

 • Dzień dobry. Trochę odgrzeje temat. Czy jest możliwość żeby laser hifu doprowadził do zakrzepicy dżg i zator płucnego? W odstępie czasu ok 5miesięcy.

 • Wykonywałam HIFU w zeszłym tyg. głównie chodziło mi o podniesienie powieki i łuku brwiowego. Strzały były wykonywane praktycznie w kość oczodołu w linii brwi i do teraz dotykając się mam tkliwy nerw po jednej i drugiej stronie i promieniuje aż do szczytu głowy. Tragedia… Boję się, że uszkodziły się osłonki mielinowe lub cały nerw. Jestem przerażona. Oby mi nie zaniknęły mięśnie twarzy.

  • Witam. Czy Ustapily Pani Dolegliwosc? Ja Miałam Hifu miesiąc Temu, Najpierw Jak Dotykalam Skrobi To Dziwnie Coś Na Jednej Połowie Głowy “Przeskakiwalo ” a Teraz Czubek Glowy Po Jednej Stronie Bardzo Tkliwy , Nawet Czasami Pobolewa.

 • Dzień dobry, czy zabieg zaffiro jest bezpieczniejszy niż HIFU?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.