Marek Wasiluk
 

Rozstępy – o skuteczności zabiegów

Ten artykuł jest odpowiedzią na dyskusję, jaka toczy się na moim blogu. Dla tych, którzy nie śledzą wszystkich komentarzy, przybliżę sprawę: pacjentka K. wyraziła niezadowolenie spowodowane brakiem (w jej odczuciu) efektów w usuwaniu rozstępów takich, jakich można się spodziewać po trzech zabiegach.

Nie wiem, jak wygląda w tej chwili obszar poddawany leczeniu, gdyż jeszcze nie widzieliśmy się po ostatnim zabiegu. Mogę natomiast omówić efekty po drugim zabiegu, gdyż mam je udokumentowane na zdjęciach. Dziękuję K. za zgodę na wykorzystanie zdjęć i omówienie jej przypadku, jest to bowiem okazja, by przybliżyć wiele rozmaitych kwestii związanych z usuwaniem rozstępów opracowaną przeze mnie metodą, wykorzystującą RF mikroigłową.

Zacznę od tego, że dla mnie podstawą oceny są zdjęcia. One są najbardziej wiarygodne. Czasem może się wydawać, że nic się nie zmieniło, a to jedynie jest ocena subiektywna, bo potem patrząc na zdjęcia widzi się, że jednak zmiana nastąpiła. To tak jak ze spoglądaniem np. na własną mamę. Jeśli przebywamy z nią na co dzień, to nie widzimy zmian, ale jeśli porównamy zdjęcia obecne i te sprzed kilku lat, to dopiero wtedy widać, że np. twarz się bardzo zmieniła, postarzała, itp.

Według pacjentki K. nie ma oczekiwanych efektów zabiegu, według mnie jest efekt ok. 50%. A więc różnica między naszym postrzeganiem sytuacji jest spora. Może ona wynikać z dwóch powodów. Raz – z tego co pisałem wyżej: subiektywnie może się nam wydawać, że nie widać zmiany, bo cały czas patrzymy na siebie i zapominamy, jak było wcześniej. Dwa – ze z rozumienia tego, co to znaczy w przypadku rozstępów, że poprawa wynosi ileś tam procent. Jeśli weźmiemy pod uwagę obszar np. pośladka, który jest cały w rozstępach, 50 % poprawy nie oznacza, że na połowie pośladka rozstępy zniknęły, a na drugiej są. Nie oznacza też, że rozstępy, które miały szerokość 2 mm, teraz mają 1 mm. Leczenie rozstępów polega na odbudowywaniu tkanki od wewnątrz, na stopniowym jej narastaniu, wypełnianiu ubytku. Spłyca się zatem głębokość rozstępu, zdrowa tkanka jest wypychana do góry, rozstęp nie zapada się, jest coraz bardziej rozmyty, kolor biały traci ostrość, jest delikatniejszy. Proces ten trwa wiele miesięcy. Jeszcze inna sprawa to poziom oczekiwań, na ogół jest on realny, ale zdarza się, że mamy inne wyobrażenie o przebiegu leczenia i to niedopasowanie oczekiwań do efektów powoduje frustrację lub niezadowolenie.

Pacjentka K. przyszła do mnie z typowymi rozstępami powstałymi w okresie wzrostowymi. Były to gęste, głębokie, poprzeczne bruzdy na pośladkach. Tak, jak napisałem, nie wiem, jakie są efekty po trzech zabiegach, ale to co pokazuję na zdjęciach poniżej to są typowe efekty, jakich można się spodziewać przy tego typu rozstępach po dwóch zabiegach (uogólniając w większości przypadków po 2-3 zabiegach zmiana wynosi ok. 50-70 procent). Nietypowe u K. są natomiast przebarwienia, które widzimy (dodatkowo zaburzają one trochę pełny obraz rozstępów na zdjęciach), ale o nich – i generalnie o skutkach ubocznych, a także indywidualnych reakcjach na zabieg – jeszcze będzie później.

Często pojawiają się na blogu i wśród pacjentek pytania – ile zabiegów trzeba, by zlikwidować rozstępy. To naprawdę jest tak indywidualna sprawa, że nigdy nie mogę tego określić z góry. Zdarzają się przypadki usunięcia rozstępów jednym tylko zabiegiem (najczęściej wtedy, gdy rozstępy są świeże i nieduże), ale to są wyjątkowe sytuacje i w żadnym wypadku nie należy podchodzić do zabiegu z takimi oczekiwaniami. Po zrobieniu ponad 400 zabiegów mogę z pewną dozą prawdopodobieństwa określić, że przy rozstępach takich jak ma pani K. po 2-3 zabiegach można uzyskać poprawę rzędu 50-70%. W przypadku świeżych rozstępów wystarczają na ogół dwa zabiegi, by osiągnąć 70%-90% poprawy. A czasem ten efekt uzyskamy dopiero 5-6 zabiegach, chociaż rozstępy wydają się być podobne jak u K. Przy bardzo głębokich i rozerwanych rozstępach 5 zabiegów jest konieczne, przy ekstremalnie głębokich trzeba nawet zrobić 10+, ale poprawa jest ewidentna. Jeśli komuś wydaje się, że to niska skuteczność, niech pomyśli o tym, że większość lekarzy uważa, że rozstępów nie da się usunąć w ogóle! Próbowano co prawda stosować pilingi i laser frakcyjny, ale raczej na świeże, i ze skutkiem, który nawet nie jest wstanie się zbliżyć efektywnością do rf mikroigłowej. A na powstałe po leczeniu sterydami rozstępy, które powinno się raczej nazywać dziurami w ciele o szerokości ponad 1 cm, głębokości ok 4 cm i długości 10-15 cm, medycyna jest całkowicie bezradna. A ja mam pacjentkę, u której jest efekt! Gdybym miał porównywać radiofrekwencję mikroigłową z laserem, to pięcioma zabiegami laserem frakcyjnym nie osiągnie się tyle, co jednym rf mikroigłową Osoby, które próbowały bezskutecznie usunąć rozstępy wszelkimi dostępnymi metodami mogą to potwierdzić.

Na czym polega zabieg usuwania rozstępów metodą radiofrekwencją mikroigłowej? Jest to równoczesne nakłuwanie i podgrzewanie tkanki. Nakłuwanie jest głębokie 2,5-3,5 mm, i już sam ten bodziec mechaniczny jest pierwszym impulsem do pobudzenia kolagenu. Do tego dochodzi radiofrekwencja, czyli działanie bodźcem termicznym. Igły nagrzewają się na całej długości do wysokiej temperatury. Mówiąc prościej, zabieg polega na mechanicznym i termicznym uszkodzeniu tkanki. Jeszcze prościej – na głębokim poparzeniu jej dokładnie tam, gdzie jest rozstęp i trochę głębiej. Naturalną reakcją organizmu na takie działanie jest uruchomienie mechanizmów naprawczych, regeneracyjnych. Resztki struktur skóry w rozstępach są pobudzone do odbudowy i to właśnie stopniowe ich narastanie powoduje wypełnianie ubytku (bo rozstęp to nic innego, jak ubytek powstały po zerwaniu skóry). Ten proces jest powolny, jego skuteczność zależy głównie od dwóch czynników, raz – od intensywności zabiegu, dwa – od indywidualnych zdolności regeneracji skóry. Co to oznacza w praktyce? Im intensywniejszy zabieg (wyższe parametry) tym większa skuteczność, ale nie każdemu mogę zrobić tak samo mocny zabieg, bo różne są możliwości regeneracyjne skóry. Tego ani ja, ani pacjent nie wie na początku, i cała sztuka w tym, aby zrobić jak najmocniej, ale nie przesadzić. Ja staram się rzeczywiście robić już pierwszy zabiegi maksymalnie intensywnie, ale może się zdarzyć, że okres regeneracji jest dłuższy niż przeciętny lub pojawiają się przebarwienia, i wówczas kolejne zabiegi trzeba robić słabiej. Dodam jeszcze, że aby zobaczyć zmiany potrzebny jest czas i to długi. Pierwsze są delikatnie dostrzegalne po ok. 6 tygodniach, ale nie zawsze i nie u każdego są widoczne gołym okiem, bo jak rozstępy są bardzo głębokie, to zmian nie widać, chociaż zazwyczaj można wyczuć pod palcem, że są płytsze. Cała terapia do efektu ostatecznego trwa minimum 6 miesięcy, zazwyczaj pomiędzy 6-12 miesięcy, czasem może trwać nawet dłużej, bardzo rzadko krócej niż 3 miesiące. Ogólnie mówiąc im ktoś jest starszy, rozstępy są starsze i głębsze, trzeba czekać dłużej. Ale nie jest to regułą, bo mam klika „starszych” pacjentek, u których regeneracja następuje relatywnie szybko i kilka młodych, u których następuje to wolniej niż zakładałem. Czasem jest tak, że robię na przykład takie same zabiegi na lewy i prawy bok (rozstępy wydają się być porównywalne), a jest różnica w efekcie. Efektywność w największym stopniu zależy od zdolności regeneracyjnych pacjenta, a te są w dużym stopniu uwarunkowane genetyczne, ale też zależne od trybu życia, odżywiania, równowagi hormonalnej, chorób, na której choruje pacjent.

Wracam do K. Pierwszy zabieg był wykonany mocnymi parametrami. Ponieważ pojawiły się przebarwienia, kolejny zabieg został wykonany już przy niższych parametrach (obniża to automatycznie skuteczność i wydłuża terapię, ale czasem nie ma wyboru). Przebarwienia są najczęstszym skutkiem ubocznym większości zabiegów medycyny estetycznej. Wynikają one z mocnego podrażnienia komórek, i nie jest niezbędne do tego słońce, chociaż wiadomo, że ono ten proces potęguje. Tu akurat zakładam, że działania słońca nie było, bo zabieg wykonany był na partie, które nie są wystawianie na co dzień na promieniowanie (chociaż zdarzyła mi się pacjentka, która przyznała się, że była jakiś czas po zabiegu w solarium!). W większości przypadków tego typu przebarwienia są przejściowe i bledną po kilku miesiącach, można ewentualnie na nie zastosować maści na przebarwienia lub laser. Moim zdaniem obawa o powstanie przebarwień nie powinna powstrzymywać przed decyzją o zabiegu, bo mogą one się pojawić z równym prawdopodobieństwem po każdym zabiegu na skórze, po laserze frakcyjnym, dermoabrazji czy peelingu. Drugim skutkiem ubocznym może być coś co nazywam mikroblizenkami. Może nie jest najtrafniejsza nazwa, bo kojarzy się ze szpecącymi bliznami, tymczasem jest to po prostu nierówna faktura skóry o wzorze siateczki, czasem z delikatnymi jaśniejszymi, niemal niewidocznymi kropeczkami. Zdarza się to u ok. 10 procent pacjentek i jest tak mało widoczne, że nie stanowi problemu estetycznego (trzeba się naprawdę przyglądać z bliska, żeby zauważyć – w przeciwieństwie do rozstępów), a spowodowane jest sposobem gojenia, indywidualnie uwarunkowanym genetycznie. Takie same zmiany i z takim samym prawdopodobieństwem mogą się pojawiać po zabiegach laserem frakcyjnym, nie jest to więc zjawisko przypisane do zabiegów rf mikorigłowa. Czy da się coś z tym zrobić? Zazwyczaj w ciągu 1-2 lat takie zmiany same się wyrównują. Jeśli ktoś nie chce czekać, można skórę „wyrównać” takimi zabiegami jak pilingi czy dermoabrazja/mikrodermoabrazja.

Reasumując, w moim odczuciu frakcyjna radiofrekwencja mikroigłowa na rozstępy to krok milowy. Przy czym zaznaczę to wyraźnie, chodzi o autorską metodę usuwania rozstępów, którą wypracowałem w ciągu ostatnich dwóch lat. Przypomnę, że producent urządzenia do RF mikroigłowej w ogóle nie podawał leczenia rozstępów we wskazaniach. Pomysł, że to urządzenie może być skuteczne na rozstępy przyszedł mi do głowy po przeanalizowaniu jego budowy i działania. A potem były próby, opracowywanie własnych protokołów zabiegowych, sprawdzanie parametrów. Jeśli ktoś pisze, a też się to zdarza, że słyszał od kogoś, że rf mikroigłowa na rozstępy nie działa, to mogę tylko powiedzieć, że nie każde urządzenie RF mikroigłowej będzie działać na rozstępy (niestety producenci także tego nie wiedzą albo nie chcą uświadamiać lekarzy, a lekarze w ogólne nie wiedzą co wybrać), a jeśli nawet ktoś posiada odpowiednie urządzenie, to z dużym prawdopodobieństwem nie wie, jak z niego korzystać. Od producenta urządzenia też się tego nie dowie, bo producent też nie wie. Aby stosować te protokoły zabiegowe, które opracowałem, potrzeba dużego doświadczenia (nie tylko przy tym zabiegu, ale w zabiegach medycyny estetycznej w ogóle), chęci, umiejętności i poświęcenia swojego czasu do 6-8 miesięcznego testowania sprzętu oraz odwagi (może nawet to jest ważniejsze), bo zabiegi które wykonuję są mocno inwazyjne i wymagają niestandardowego myślenia. Nie jest to przyjemne głaskanie, tylko mocna ingerencja w tkankę, wymagająca potem intensywnej regeneracji. A ponieważ jest ingerencja, mogą być też czasem skutki uboczne, jak przy każdym zabiegu. To kwestia wyboru. Czy jesteśmy gotowi i wystarczająco cierpliwi na długi okres regeneracji? Czy jesteśmy gotowi pozbyć się rozstępów za cenę śladów, które mogą się utrzymać na skórze kilka tygodni, a czasem kilka miesięcy? Moim zdaniem warto, ale każdy musi podjąć decyzję samodzielnie.

Poniżej zamieszczam zdjęcia K. Efekt po dwóch zabiegach wykonanych w odstępie czteromiesięcznym. Oceniam zmianę na 50 procent. W przypadku K. na zdjęciach widać dodatkowy efekt – inny kształt pośladka. Oczywiście nie jestem w stanie obiektywnie ocenić, czy to dzięki zabiegom, czy pacjentka zaczęła intensywnie ćwiczyć, ale ujędrnienie skóry jest naturalnym dodatkowym efektem działania rf mikroigłowej. Pyta o dalsze rokowania. Kiedy pojawi się u mnie na kolejnym zbiegu będę mógł obejrzeć ją dokładniej i coś więcej powiedzieć. Zdjęcia są nieretuszowane, niekadrowane.

W maju zamieszczę zdjęcia kilku innych pacjentek, które pokażą różnorodność terapii, będą tam zarówno pacjentki po 1 zabiegu ze satysfakcjonującym skutkiem, jak i po sześciu (bardzo głębokie i stare rozstępy). Tymczasem zachęcam do oglądania wcześniejszych zdjęć:
Usuwanie rozstępów – film i zdjęcia
Rozstępy na brzuchu – zdjęcia z zabiegów
Rozstępy na nogach – zdjęcia z zabiegów
Rozstępy na udach – zdjęcia z zabiegów
Rozstępy na biuście – zdjęcia z zabiegów

Poniższe zdjęcia są własnością Triclinium. Zakazuje się kopiowania i rozpowszechniania materiałów w całości lub w części bez zgody Triclinium

usuwanie rozstępów

Prawy pośladek przed zabiegiem, widać poprzeczne, białe rozstępy o charakterze bruzd (fot. Triclinium)

rozstępy

Prawy pośladek po dwóch zabiegach, rozstępy są wyraźnie wypłycone, skóra jest jędrniejsza. Widać przebarwienia jako efekt uboczny zabiegu. Przebarwienia w większości zejdą samoistnie. Fot. Triclinium

rozstępy

Lewy pośladek przed zabiegiem (fot. Triclinium)

lewy pośładek usuwanie rozstępów

Lewy pośladek po drugim zabiegu (fot. Triclinium)

rozstępy triclinium zabieg

Lewy pośladek przed zabiegiem (inne ujęcie), fot. Triclinium

lewy pośladek rozstępy

Lewy pośladek po drugim zabiegu (inne ujęcie), fot. Triclinium

Ostatnie komentarze
  • jaki był koszt wykonania 1 zabiegu u tej Pani?

    • Koszt zabiegu na pośladki to pomiędzy 1600-2300 zł , w zależności od powierzchni. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Ech, gdyby moje roztępy były takimi malusieńkimi kreseczkami jak u Pani Kasi, to bym była szczęśliwa. W temacie – Moim zdaniem róźnicę widać, ale cieżko powiedzieć czy widoczna zmiana to kwestia zupełnie innego oświetlenia skóry na zdjeciach przed i po, czy samych zabiegów. Sama wiem, jak różnie widoczne są moje pociążowe rozstępy w zalezności od oświetlenia. Dlatego rada, proszę zadbać o identyczne warunki i ustawienia gdy robią Państwo fotki i wtedy zdjęcia będa mówić same za siebie. Zwrócił Pan Panie Doktorze uwage na poprawę jedrności, tu rzeczywiście wydaje mi się że róznica jest tak ogromna, że samo inne oświetlenie by tego nie dało. Dlatego pytanie do Pani Kasi – Pani Kasiu, czy to efekt samego zabiegu, czy też intensywnych ćwiczeń?. Mam jeszcze pytanie o zdjęcie po drugim zabiegu, w jakim czasie po zabiegu zostało ono zrobione?

    • Dziękuję za komentarz. Głębsze rozstępy też się spłycają, tylko trzeba więcej czasu i więcej zabiegów. Mnie się wydaje, że nie tyle oświetlenie tylko balans bieli jest inny, a nie jest to takie łatwe do ustawienia (ja nie jestem zawodowym fotografem i staram się robić jak najlepsze zdjęcia). Jak spojrzymy na kontrasty pomiędzy “prążkami” to widać, że po zabiegach są dużo łagodniejsze przejścia, a to oznacza, że skóra się wyrównuje-rozstępy wypłycają. Drugie zdjęcia były chyba robione po około 4 miesiącach (dokładnie nie pamiętam w tej chwili bo nie mam dostępu do karty). Co do napinania się skóry to tak się dzieje, chociaż nie wiem na ile w sytuacji p. Kasi jest to od samego zabiegu bo faktycznie dosyć mocno się napięła skóra. Ale jak zwykle każdy organizm
      inaczej się regeneruje. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Panie doktorze, gdy oglądam zdjęcia jakie pan zamieszcza na swojej stronie jestem zarazem zachwycona jak i załamana, już wyjaśniam dlaczego, widzę efekty zabiegów i to jest wspaniałe, bardzo budujące, do niedawna myślałam , że usunięcie rozstępów jest nie możliwe, a tu takie zaskoczenie, bardzo pozytywne, ale już mówię dlaczego jestem załamana. Mam bardzo głębokie rozstępy szczególnie na brzuchu mają ok. 7 lat, jestem raczej biedną osobą, bez perspektyw na lepsze jutro, oczywiście wiem, że nie powinno się zakładać z góry, że nie będzie lepiej ale jestem realistką i mam świadomość, że takie zabiegi mogą pozostać na zawsze w sferze moich marzeń, bardzo tego nie chcę co mam zrobić tak ciężko żyję mi się z tymi okropnymi bliznami.Wiem, że pewnie teraz wyszłam na desperatkę, ale ja naprawdę nie widzę wyjścia, proszę o pomoc?

    • Przykro mi z powodu rozstępów. Od czasu do czasu wykonuję zabiegi bezpłatnie lub po kosztach w ramach różnego rodzaju projektów, dlatego proszę śledzić stronę i facebooka. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Z tego co pamietam to ok. 1600PLN, intensywne cwiczenia – nie powiedzialabym, choc troche mi sie schudlo (-7kg?). Rzeczywiscie widac roznice patrzac na zdjecia choc mozna by sie zastanawiac czy roznice w oswietleniu/balansie bieli pozwalaja na wiarygodne porownanie.

  • Mam pytanie jesli rozstępy sa dziurowate długie
    to laser zmienia kolor na mniej biały ?
    a dziury zostaną ?
    czy jak?

    • RF mikroigłowa przed wszystkim wyrównuje „dziury”. Kolor też się zmienia, ale czasem w przypadku zbliznowaciałych, sznureczkowatych rozstępów kolor nie dochodzi do koloru skóry. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam, chciałabym wysłać Panu zdjęcie do oceny. w jaki sposób mogę to zrobić? na jakiś adres mailowy?

  • Witam,
    Chciałabym poddac sie zabiegowi na brzuch, ile serii i w jakim odstepie czasu i w jakiej cenie za całosc, powinam wykonac, zeby efekt byl najlepszy. Moj stan brzucha +/- taki, jak pokazywany tutaj na stronie, czylo niewiesoło.
    Nie jestem z Warszawy, wiec musialabym jakos zaplanowac całą “operację”.
    Dziekuje za odpowiedz.

    • Bardzo proszę o przesłanie zdjęć. Orientacyjny koszt zabiegu na brzuch to 2000 zł, czasem mniej lub troszkę więcej. Co do ilości to na pewno kilka zabiegów, co ok. 2 miesiące. Po obejrzeniu będę w stanie powiedzieć więcej. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • zdjęcia to nie rzeczywistość 🙁

    • To jedyna możliwość pokazania, co i jak się zmienia. Zgadzam się, że najlepiej byłoby oglądać na żywo osoby przed i po zabiegach, ale nie jest to możliwe z oczywistych powodów – nie można na żywo zobaczyć kogoś przed i po zabiegu. Albo jest defekt albo go nie ma. Dlatego pozostają zdjęcia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam serdecznie 🙂
    Mam pytanie odnośnie ilości zabiegów i jego kosztów. Wpisał Pan kwotę ok 2000zl za usunięcie rozstępów z brzucha – czy to jest kwota za jedna serie czy ogólnie za np 3 jezeli sa potrzebne.
    Pozdrawiam

    • To jest kwota za 1 zabieg. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • Witam Chcę się zapytać ile kosztuje jeden zabieg na piersi uda pośladki biodra i kolana

    • Biust 1600, pośladki 1800, uda nawet 3200 (jeśli całe z zewnątrz i od wewnątrz, ale to się prawie nie zdarza), kolana 800, biodra 1400. Zazwyczaj jest to trochę mniej, a w przypadku ud sporo mniej. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • a czy jest szansa, że w przypadku starych, białych rozstępów kolor wyrówna się z kolorem skóry?

    • Oczywiście tak. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • dziękuję za odpowiedź, przywrócił mi Pan nadzieje, nawet nie wie Pan ile to dla mnie znaczy:)

  • Panie Doktorze jaki bylby koszt zabiegu na biodrach, powieszchnia ok 10cm2?

    • Biodra to zazwyczaj ok 1000-1500zł. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam!
    Widać ceny szybko idą do góry. Pewnie ze względu na popyt.Szkoda.

    • Oj nie. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Czy są jakieś promocje odnośnie zabiegów? Po paru zabiegach jakieś zniżki są możliwe?Pozdrawiam

    • Jak najbardziej tak, w zależności od tego jak dużo zabiegów/jaka duża powierzchnia jest poddawana zabiegom. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Co z tymi przebarwieniami, ktore u mnie sa “nietypowe”? Wygladaja one gorzej niz same rozstepy, czy kiedykolwiek(kiedy) znikna one calkowicie? Prosze o odpowiedz:(

    • Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby przebarwienia po rozstępach nie zniknęły. Chociaż w kilku przypadkach utrzymywały się ok 10 miesięcy. Dlatego o to że znikną bym się nie martwił. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Prosze mi doradzic czy jest sens kontynuowania zabiegow ktorych trzeba bedzie pewnie wykonac jeszcze z dwa razy tyle(4×2) jesli przebarwienia utrzymuja sie tak dlugo. Z czego wynika ze na “efekt koncowy” prawdopodobnie bedzie trzeba czekac jeszcze z kilka lat?

    • Przebarwienia schodzą, ale zazwyczaj po ok. 6 miesiącach od zabiegu (a nawet zdarzyło mi się raz, że po 10). Jeśli chodzi o rozstępy każdy organizm reaguje trochę inaczej. Sam proces regeneracji prawie nigdy nie trwa kilka lat (chyba że naprawdę głębokich rozstępów). Poza tym duży wpływ ma tryb życia i odżywiania, szczególnie w okresie terapii. Trudno jest mi podejmować decyzję za Panią, ale proszę o uwzględnienie wszystkich okoliczności.

  • Dzień dobry,
    Czy zabieg na rozstępy RF mikroigłowa boli?

    • Zabieg wykonuję w znieczuleniu kremem i wówczas jest odczuwalny jedynie niewielki dyskomfort. Bez znieczulenia jest bolesny. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam a kiedy sa te zabiegi bez płatne panie doktorze ?

    • Niestety tego typu zabieg nie podlegają refundacji NFZ. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • czyli efekt zabiegów polega głównie na zmniejszaniu widoczności, wypłycaniu i zmniejszaniu kontrastu? a mniej na zmianie szerokości pojedynczego rozstępu?

    • Rozstępy się spłycają, wypełniają od dna do powierzchni skóry, aż do wyrównania. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Dzień Dobry,
    Przede wszystkim chcę pogratulować pracy włożonej w napisanie tego bloga. Muszę przyznać, że Pana artykuły wzbudzają duże zaufanie, w szczególności dlatego, że nie zachwala Pan każdej metody medycyny estetycznej. Wskazuje Pan natomiast zarówno na zalety jak i wady każdej z nich, dlatego Pana wypowiedzi w artykułach oceniam jako wiarygodne.
    Byłabym zainteresowana wykonaniem zabiegu rf mikroigłowej w celu zmniejszenia widoczności rozszerzonych porów na twarzy. Najbardziej martwi mnie jednak ryzyko powstawania tych “mikroblizenek”.Wiem, że na twarz stosuje pan nieco inne parametry oraz technika wykynowania tego zabiegu w celu usuwania rozszerzonych porów czy blizn też nieco się różni od tej wykonywanej na rozstępy. Czy w przypadku zabiegów wykonywanych na twarz, również istnieje ryzyko powastania tych “mikroblizenek” ???

    • Odpowiedziałem na Pani e-mail i myślę, że wyjaśniłem wszystkie wątpliwości

  • Witam. Panie Doktorze – mnie też nurtuje pytanie Kejt. Czy mogłabym prosić o odpowiedź na blogu? Czy mikroblizenki to blizny? Jeśli tak to nawet jeśli ostatecznie zrównają się ze skórą to jak rozumiem mogą się np. inaczej opalać?

    • Każda ingerencja w skórę powoduje jej uszkodzenie i gojenie się, które przebiega w kilku etapach. Może to powodować powstawanie nierówności na powierzchni skóry, które niektórzy nazywają krateczką, mikrośladami, mikroblizenkami. Są one w kolorze skóry, opalają się, ale powierzchnia nie jest idealnie gładka. Nie jest to widoczne z typowej odległości, z jakiej patrzy się na drugą osobę, czyli z 80-100 cm, ale przy przyglądaniu się z bliska widać. Taka krateczka najczęściej występuje po laserze frakcyjnym, ale czasem też po RF mikroigłowej. Związane jest to trochę z „mocą” zabiegu (której nie da się zbytnio zmniejszyć, jeśli chcemy wykonywać skuteczne zabiegi) oraz sposobem gojenia się danego organizmu (na co też mamy mały wpływ). Krateczka z czasem zanika. Z mojego doświadczenia i opinii pacjentek taka krateczka na brzuchu czy udach, nie jest problemem dla pacjentów. Warto jeszcze pamiętać, że struktura naszej skóry też nie jest nigdy idealnie gładka jak szkło. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Przeglądam od 2h wszystkie zdjęcia oraz czytam Pana artykuły na temat rozstępów. Borykam się z nimi od 14 r.ż. aż do dnia dzisiejszego (8 lat). Moje rozstępy wynikły z mojego dojrzewania. Pokrywają całe pośladki (i nie wyglądają tak estetycznie jak u pani wyżej tylko jak to nazwała pewna osoba jak u zebry), więc są grube, głębokie i niesamowicie widoczne, okolice kolan (przód, boki, tył nóg pod kolanem), górna partia ud (przód, boki i zapewne tył). Tak więc wszystkie są niesamowicie widoczne, ponieważ są bardzo szerokie no i latem gdy lekko się opalę są bialutkie więc bardzo rzucają się w oczy i czasem pada pytanie “Co sobie zrobiłam (skaleczenie itp?)”. Jak przedstawia się cenowo naprawienie tylu partii ciała? Jak wiele zabiegów trzebaby było przejść?

    • Prosiłbym o podesłanie zdjęć, to będę w stanie napisać co do ilości zabiegów i jaka byłaby cena. Mail: blog@marekwasiluk.pl

  • Witam. Bardzo zaciekawiła mnie Pańska metoda.Myślę, że byłabym skłonna oddać się w Pańskie ręce byle by się pozbyć tego okropieństwa. Posiadam ok 8/9 miesieczne rozstępy po wewnętrznej stronie ud na obu nogach i nieco niżej na łydkach, również po wewnętrznej stronie (z tym, że na łydkach jest to maly obszar bo ok. 5cmx5cm). Jaki mniej więcej byłby koszt zabiegu? Z góry dziękuję za odpowiedź.Pzodrawiam

  • Czy ma Pan wiecej zdjec przed i po po zabiegach na rozstepy ? Jesli tak moze Pan mi je wyslac ?

    • Na blogu jest sporo zdjęć w artykułach o rozstępach: https://www.marekwasiluk.pl/category/rozstepy-2/ Nie mogę rozsyłać w świat zdjęć moich pacjentów, gdyż chronię ich prywatność. Więcej zdjęć można zobaczyć w klinice, przed zabiegiem

  • Witam, czy u 12 letniej dziewczyny pojawiające się rozstępy (fioletowe) można teraz usuwać czy należy wstrzymać się aż zakończy się okres dojrzewania.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.