Zostałem poproszony przez redakcję Beauty Forum o artykuł, który odpowiedziałby na pytanie, czy korzystanie przez coraz młodsze osoby z zabiegów medycyny estetycznej jest dobrym zjawiskiem. Czy wynika to z potrzeby czy jest fanaberią? Czy media mają w tym swój udział. A może istnieją inne powodu, dla których młode kobiety przychodzą do lekarzy medycyny estetycznej. Poniżej pełna treść artykułu.
beautyforum

MEDYCYNA ESTETYCZNA – KONIECZNOŚĆ CZY FANABERIA?

Z najnowszych badań TNS Polska wynika, że ponad pół miliona Polaków ma zamiar w ciągu najbliższego roku skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Większość, bo prawie 90 procent, to kobiety, zainteresowane poprawą swojego wyglądu i zabiegami przeciwdziałającymi starzeniu się skóry. Coraz bardziej obniża się też granica wieku, kiedy po raz pierwszy udajemy się do gabinetu medycyny estetycznej. 
Jeśli ktoś ma wyobrażenie, że z usług medycyny estetycznej korzystają gwiazdy i starzejące się kobiety, zdziwiłby się widząc moje pacjentki. Większość z nich to osoby między 20 a 40 rokiem życia. Z czego to wynika? Czy korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej w takim wieku jest modą, fanaberią czy koniecznością? Spróbuję odpowiedzieć na te pytanie.
ZMIANY POKOLENIOWE I SPOŁECZNE
Przyczyną częstszego korzystania z usług gabinetów medycyny estetycznej jest przede wszystkim zmiana pokoleniowa. Dziś wygląd jest wartością, dba się o niego. Dwadzieścia lat temu mało kto zawracał sobie głowę tym, czy ma przebarwienia i wiotką skórę, bo były ważniejsze problemy. Kiedy ludziom żyje się lepiej, zaczynają bardziej dbać o własne potrzeby, a potrzeba piękna i młodości jest czymś naturalnym. Rozwój medycyny estetycznej w Polsce świadczy więc pozytywnie o przemianach naszej świadomości i wzroście zamożności społeczeństwa. Zabiegi stały się dostępne także finansowo. Dużą grupę osób korzystających z zabiegów stanowią kobiety po urodzeniu dziecka. Zmiany społeczne sprawiły, że młode matki nie zamykają się w domu ze swoimi rozstępami, cellulitem, nadwagą, tylko aktywnie uczestniczą w życiu zawodowym i towarzyskim. Mają więc potrzebę skorzystania z zabiegów, które pomogą im się uporać z urodowymi defektami ciała po ciąży
TECHNOLOGIA DLA PIĘKNA
Rozwinęły się znacząco możliwości technologiczne. Kiedyś nie dałoby się przeprowadzić większości z dziś powszechnie stosowanych terapii. Nie było skutecznych sposobów na leczenie blizn, rozstępów, rumienia twarzy czy drobnych asymetrii. Lifting twarzy kojarzył się tylko z chirurgią plastyczną, dla której w tej chwili medycyna estetyczna stała się konkurencją, proponując na te same dolegliwości równie skuteczne, a mniej inwazyjne zabiegi.
KULT WIZERUNKU
Żyjemy w czasach kultu wizerunku. Szybkie kontakty, zdjęcia na facebooku, konieczność wywołania pierwszego wrażenia – to nasza rzeczywistość. Coraz mniej jest czasu na długie rozmowy i godziny spędzane ze znajomymi w realu. To sprzyja powierzchownym relacjom, w których wizerunek jest stawiany na pierwszym miejscu. Zależy od niego sukces w pracy, relacjach towarzyskich i związkach. Dodatkowo media kreują nasze wyobrażenia o ludziach sukcesu, którzy są piękni i młodzi. Coraz trudniej sprostać tym wzorcom bez wspomagania się medycyną estetyczną.
NAJMŁODSI PACJENCI
Skupiłem się na kobietach w przedziale wiekowym, który statystycznie stanowi najmocniejszą grupę moich klientek. Ale rozpiętość wiekowa moich pacjentów jest dużo większa. Najstarsza pacjentka ma 89 lat, najmłodsza rok i trzy miesiące. W wieku dziecięcym, do dziesiątego roku życia, medycyna estetyczna rozwiązuje realne problemy. Najczęściej są to blizny pooparzeniowe, na przykład po wylaniu gorącej herbaty. Zdarzają się też mali pacjenci z bliznami po ospie, przy czym moim zdaniem nie zawsze istnieje zasadność i potrzeba ich usuwania w tym wieku. Sporo jest też malformacji naczyniowych. W tym przypadku zaleca się zaczekanie do 6,7 roku życia i dopiero potem rozpoczęcie zabiegów. Może się bowiem okazać, że zmiana nie jest malformacją, ale naczyniakiem, i sama się wchłonie. Między 10 a 18 rokiem życia dominują dwa problemy – rozstępy i trądzik. Rozstępy w wieku wzrostowym powstają od wpływem dwóch czynników – szybkiego wzrostu połączonego z burzą hormonalną. Najczęściej powstają na udach. Paradoksalnie rozstępom sprzyja duża aktywność fizyczna, gdyż nabita tkanka mięśniowa jeszcze bardziej rozciąga skórę. W tym wieku mój autorski zabieg No Stretch Marks, czyli frakcyjna rf mikroigłowa na szczęście szybko rozwiązuje problem. Moja najmłodsza pacjentka z rozstępami ma niecałe dwanaście lat. Przyszła razem z mamą, każda z nich ze swoimi rozstępami. Osoby poniżej osiemnastego roku życia muszą mieć zgodę rodziców na zabieg. Drugim problemem, aczkolwiek nie tak częstym jak rozstępy, jest trądzik młodzieńczy. W tym przypadku rozwiązaniem jest laser bromkowo-miedziowy, bo reguluje pracę gruczołów łojowych, redukuje bakterie i działa dodatkowo na czerwone ślady po zmianach trądzikowych.
ODPOWIEDNI MOMENT
Zatem: moda, konieczność czy fanaberia? Moim zdaniem po prostu potrzeba dbania o siebie, wspomagana zdobyczami technologicznymi i podsycana przemianami społecznymi. Od nas zależy, jak będziemy korzystać z możliwości, jakie niesie medycyna estetyczna. Rozsądnie, traktując zabiegi u lekarza jako element dbania o siebie? Czy nierozsądnie, oddając się ślepemu pędowi mody na coraz większe usta, bardziej uwypuklone kości policzkowe, jeszcze gładsze czoło? Trudno oceniać, czy to dobrze, że coraz młodsze osoby przychodzą do gabinetów, i jaki wiek jest odpowiedni. Na pewno im wcześniej rozpocznie się dbanie o siebie, tym lepiej. Kiedy zmiany związane ze starzeniem skóry są już zaawansowane, o wiele trudniej przywrócić młody wygląd. Zdecydowanie więc lepiej przyjść do gabinetu przed ukończeniem czterdziestego roku życia, niż po. Poza tym są problemy do rozwiązania i defekty do usunięcia, które pojawiają się niezależnie od wieku (np. blizny, rumień twarzy, asymetrie, rozstępy). Jedno jest pewne – czasem niewielki zabieg potrafi wywołać kolosalne zmiany w życiu pacjenta.

PODSUMOWANIE – JAKIE ZABIEGI W JAKIM WIEKU 
20-30 lat
powiększanie, modelowanie ust
korekta asymetrii twarzy
zabiegi antycellulitowe
zamykanie popękanych naczynek, leczenie rumienia
leczenie trądziku i blizn potrądzikowych
usuwanie rozstępów wzrostowych
30-40 lat
modelowanie sylwetki, zabiegi niwelujące tkankę tłuszczową
zabiegi antycellulitowe
pierwsze korekty kształtu twarzy i zabiegi przeciwzmarszczkowe
odświeżanie skóry
usuwanie rozstępów po ciąży albo po gwałtownych zmianach wagi
zamykanie popękanych naczynek, leczenie rumienia
leczenie blizn
zabiegi ginekologii estetycznej (nietrzymanie moczu, luźność pochwy)

Share this article