Marek Wasiluk
 

Cienie pod oczami (film i zdjęcia z zabiegu)

Cienie pod oczami to powszechny problem, występuje nawet u 30 procent dorosłych. Przez cienie pod oczami wyglądamy na zmęczonych, niewyspanych i starszych niż jesteśmy w rzeczywistości.

usuwanie cieni pod oczami

Cienie pod oczami najlepiej usuwać w terapii skojarzonej, np. łącząc zabieg radiofrekwencji mikroigłowej (na zdjęciu) z laserem frakcyjnym.

Moja pacjentka, która wystąpiła w dzisiejszym odcinku filmu z serii „Medycyna estetyczna bez tajemnic”, opowiada, że męczą ją już uwagi otoczenia, że chyba znów się nie wyspała, albo że powinna pójść na urlop.

ZOBACZ FILM:

cienie pod oczami

Przez cienie pod oczami wyglądamy na zmęczonych, niewyspanych i starszych niż jesteśmy w rzeczywistości.

Wbrew pozorom cienie pod oczami to problem złożony. Istnieją dwa główne mechanizmy, które powodują ich powstawianie i często się nakładają.

1) Skóra w okolicy dolnej powieki jest bardzo cienka i łatwo wiotczeje. U młodych osób między skórą a kością oczodołu mieści się delikatna poduszeczka tłuszczowa, ale z wiekiem zanika. Skóra wtedy opada i tworzy się niecka (zwana też lejkiem) przechodząca niżej w tak zwaną doliną łez). Światło inaczej się wtedy odbija i powstaje efekt cienia. To właśnie ten zanik poduszeczki tłuszczowej jest głównym powodem powstawiania cieni pod oczami. W dodatku mięśnie w tym miejscu są cieknie, słabo pracują, krążenie limfy jest utrudnione, tworzą się zastoje i obrzęki. Szczególnie jest to widoczne rano, po wstaniu z łóżka. W dłuższej perspektywie zastoje powodują punktowe odkładanie tłuszczu, które wzmacnia efekt niecki.

2) Ponieważ skóra w okolicy dolnej powieki jest bardzo cienka, często drobne naczynka przez nią prześwitują, a wtedy wydaje się być sina i ciemniejsza. Do tych dwóch, na ogół współwystępujących mechanizmów, dochodzi jeszcze to, że starzejąca się skóra jest wiotka i zaczyna się marszczyć.

Jak temu przeciwdziałać? Najpopularniejszą metodą na problem cieni stosowaną w gabinetach medycyny estetycznej jest niestety wypełnianie kwasem hialuronowym. Piszę „niestety”, gdyż uważam, że w większości przypadków jest to niekonieczne optymalna terapia. Zabieg ten jest silnie promowany ze względu na błyskawiczny efekt i bezpieczeństwo oraz możliwość wykonania za pomocą igły i strzykawki (nie wymaga posiadania zaawansowanego technologicznie sprzętu). Jednak u wielu osób podanie kwasu hialuronowego w okolicę pod oczami nasila lub powoduje powstanie problemu obrzęków. Limfa wolniej krąży, bo kwas jest implantem uciskającym naczynka. To tak, jakbyśmy naciągnęli na rękę ciasną gumkę – będzie ona uciskać żyły i tętnice, i ręka zacznie sinieć. W bardziej odległej perspektywie odkładają się złogi tłuszczowe. Czasem występują delikatne zaburzenia czucia. Co więcej, kwas podany w „puste” miejsce i relatywnie płytko, a przy tym rzadki (musi taki być, żeby efekt estetyczny był akceptowalny), łatwo może się przemieścić. Dodatkowo efekt poprawy jest wyjątkowo krótki. Moje pacjentki narzekają, że tak zachwalany i promowany w mediach zabieg Redensity, daje wyjątkowo krótki rezultat – po 2-3 miesiącach po kwasie nie ma śladu. Trzeba też pamiętać, że kwas hialuronowy zadziała w przypadku doliny łez, ale jeśli mamy cienie wynikające z prześwitujących przez cienką skórę naczynek, to już nie.

Ponieważ istnieją o wiele lepsze metody, dające bardziej naturalny efekt i działające dłużej, ja nie proponuję moim pacjentkom kwasu hialuronowego. Podaję go tylko na bardzo wyraźne życzenie pacjentki i w sytuacjach podbramkowych, np. wtedy, gdy ktoś przychodzi do mnie tydzień przed bardzo ważnym wydarzeniem, w czasie którego chciałby dobrze wyglądać, i nie ma czasu na inne metody.

Inną metodą wypełnienia zapadnięć pod oczami jest uzupełnieniem ich tkanką tłuszczową przeszczepioną z innej okolicy ciała. Metoda ta jest lepsza od wypełnienia kwasem hialuronowym, ale nie bez wady – ponieważ nie do końca wiemy jaki procent przeszczepionego tłuszczu się przyjmie, trudno jest uzyskać równą i symetryczną korektę.

Stosowane przez mnie metody stawiają na REGENERACJĘ. Są korzystniejsze, gdyż:
– zagęszczają i uelastyczniają skórę, żeby nie była wiotka i nie zapadała się,
– napinają ją, skracają włókna kolagenowe, tak, by nie było nadmiaru skóry,
– pogrubiają skórę, przez co naczynka tak bardzo nie prześwitują,
– odbudowują poduszeczkę, co prawda nie tłuszczową, ale tkankę włóknistą, ale dzięki niej nie ma zapadania się i powstawania efektu niecki,
– efekt jest naturalny i nie ma ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, np. w postaci przesunięcia się wstrzykniętej substancji,
– nie ma uciskających implantów, więc nie tworzą się obrzęki pod oczami i nie ma efektu napuchniętych oczu,
– rezultaty utrzymują się do dwóch lat.

Jedynym minusem jest to, że zabieg nie działa natychmiastowo – potrzeba kilku zabiegów i na efekty trzeba poczekać kilka miesięcy (pół roku do roku), tyle bowiem zajmuje naturalny proces regeneracji i odbudowanie tkanki.

rf mikroigłowa na cienie pod oczami

Radiofrekwencja mikroigłowa działa głęboko, a jednocześnie nie jest uciążliwa dla pacjentów.

Stosuję dwie metody regeneracji: radiofrekwencję mikroigłową i laser ablacyjny. Najczęściej w ramach skojarzonej terapii: 3 do 5 zabiegów co około miesiąc. Większość z nich to rf mikroigłowa, ale staram się, aby jeden lub dwa zabiegi były wykonane laserem ablacyjnym, uzyskujemy wtedy dodatkowy efekt odmłodzenia, rozjaśnienia i odświeżenia skóry. Dlaczego akurat te zabiegi? RF mikroigłowa, którą pokazałem w filmie, jest zabiegiem, który działa silnie i punktowo głęboko (skóra jest podgrzewana i nakłuwana). Zarazem jednak nie jest uciążliwy dla pacjenta, nie wyłącza go z zawodowego życia. Skóra po zabiegu jest mocno zaczerwieniona, ale pacjent może na drugi dzień iść do pracy. RF mikroigłowa mocniej niż laser pogrubia i napina skórę, ale z kolei laser ablacyjny złuszcza i rozjaśnia skórę, dlatego zachęcam pacjentów, by w ramach serii wykonali jeden, dwa zabiegi laserem. Po laserze okres rekonwalescencji jest dłuższy, około tygodnia.

Efekty zabiegów radiofrekwencją mikroigłową i laserem w okolicach oka dają bardzo dobre rezultaty. Skóra pod okiem to takie miejsce, gdzie niewielka nawet zmiana daje ogromną różnicę w odbiorze osoby, która poddała się zabiegowi.

Ostatnie komentarze
  • Takie pytanie Panie doktorze… jak to jest z tym podgrzewaniem skóry przy zabiegach z użyciem fal radiowych np. radiofrekwencji… pisze Pan, o mocnym ogrzaniu skóry właściwej i szoku termicznym prowadzącym do wzbudzenia procesów regeneracji i przebudowy struktury kolagenowej. Tymczasem, słyszałam wiele negatywnych opinii dot. zabiegów RF, że efekt jest chwilowy (efekt napięcia) a z czasem gdy zanika (po kilku tygodniach) skóra wygląda gorzej niż w stanie wyjściowym – bo kolagen zmienia swoja strukturę tymczasowo, tak jak podgrzane białko na patelni, na początku obkurcza się, a tak naprawdę niszczy się nieodwracalnie. Inna opinia lekarza – fale radiowe powodują niszczenie tkanki tłuszczowej która odpowiada za napięcie skóry….
    Niech mnie Pan oświeci …. 🙂
    P.S. czytałam wszystkie Pana artykuły odnośnie radiofrekwencji… ale boję się że zniszczę swoją i tak w nienajlepszej kondycji będącą skórę…

    • Niestety panuje ogromna niewiedza, zafałszowanie informacji w zakresie wielu zabiegów medycyny estetycznej. RF a RF mikroigłowa to są 2 całkowicie różne metody. Co do działania, skurczania, zaników tkanki tłuszczowej, itp., pisałem już kilka razy. Ale w skrócie: umiejętnie i odpowiednim sprzętem wykonany zabieg RF mikkroigłową powoduje a) nie tylko skurczenie kolagenu, ale wymuszenie jego regeneracji i tworzenia nowego kolagenu b) nie powodują zaniku tkanki tłuszczowej. Niestety RF kontaktową tak się w zasadzie nie da zrobić z kilku powodów (choćby ograniczeń technologicznych). Dlatego w przypadku RF kontaktowej (nie RF mikroiłowej) trudno jest wymusić silną regenerację, a łatwiej doprowadzić to zaniku tłuszczu (ale też nie tak często się to zdarza, bo zabiegi musiałby być silne, a przez to bardzo bolesne). Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Panie Doktorze… odpowie Pan na pytanie poprzedniczki? Jestem zainteresowana takim zabiegiem, ale właśnie zaczełam się go obawiać 🙁

    • Już odpisane. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Od jakiego wieku można wykonywać zabieg?

    • Jak jest problem to w każdym wieku. Zazwyczaj po 30stce, ale miałem kilka osób niewiele po 20stce. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Jaka jest cena takiego zabiegu, biorąc pod uwagę konieczność wykonania trzech lub czterech serii??

    • Koszt zabiegu to 500 zł Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Cienie pod oczami mam praktycznie od zawsze, a mam 21 lat i żadnych problemów zdrowotnych. Są one ciemne (zupełnie inne niż u Pani na zdjeciach – takie jasne byłyby marzeniem ;)) i nie są zależne od tego, czy jestem zmeczona czy też nie. Ciężko je również zamaskować jakimkolwiek makijażem. Czy na takie cienie zabieg również by pomógł, jak dużo musiałoby ich być? Czy efekty byłyby trwałe?

    • Da się raczej poprawić, ale musiałbym jeszcze zobaczyć co byłoby najlepsze, jaka metoda. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Dobry wieczór Panie Doktorze, problem z “sińcami” mam od urodzenia, ale mam wrażenie, że od kilku lat wspomniany problem znacząco się pogłębia, prócz okropnego wyglądu dochodzi nadto swędzenie wokół okolic oczu. Moje pytanie brzmi, czy któryś z Pana zabiegów poprawiłby chociaż w niewielki sposób ten okropny kolor wokół skóry ( jednego dnia fioletowy, drugiego biały ). Jestem 25 letnim mężczyzną i strasznie drażni mnie to uczucie, gdy ktoś myśli, że jestem niewyspany..

    • Na pewno da się poprawić estetykę okolicy oczy, sińce też na pewno da się poprawić, ale jaki zabieg byłby najlepszy trudno mi powiedzieć bez obejrzenia. Pozdrawiam. Marek Wasiluk

  • Witam.Panie Doktorze chcę zapytać czy zabieg RF mikroigłowy jest bezpieczny dla skóry naczyniowej.Mam popękane naczynka w okolicach oczu a jestem głównie zainteresowana tym zabiegiem właśnie ze względu na cienie pod oczami.Poza tym miałam zabieg cosmelan dwa miesiące temu i czy nie ma przeciwskazań.Mam skłonności do przebarwień i czy ten zabieg jest dla mnie bezpieczny. Pozdrawiam

    • Skóra naczyniowa nie jest przeciwwskazaniem do RF mikroigłowej, jeśłi tylko zabiegi są umiejętnie dobrane. 2 miesiące po cosmelanie spokojnie można robić zabiegi. A co do przebarwień to też przy odpowidnio dobranych parametrach nic się nie powstaną. Pozdrawiam Marek Wasiluk

  • Panie doktorze, dlaczego Pana skóra pod oczami tak fatalnie wygląda, czy te cudowne zabiegi nie działają?? Jest Pan antyreklamą kliniki, zarówno jak i panie, które w niej pracują… bardzo młoda kosmetyczka ma mocno przesuszoną skórę pod oczami i widoczne zmarszczki. Nie wierzę w działanie tych zabiegów, gdyż jeden u Was wypróbowałam i okazał się bublem.

  • Trochę dziwią mnie tego typu komentarze, wszystkim ja bym się spodziewał raczej jako pierwszego pytania czy nie przeszkadzają moje zmarszczki zmarszczki. Po drugie czy względy zdrowotne pozwalają na stosowanie takich czy innych metod terapeutycznych czy to u mnie czy kosmetologa. A dopiero na trzecim miejscu zapytałbym się dlaczego w takim razie mam zmarszczki. Nie wiem z czego w ludziach bierze sie złośliwość, chociaż częst po prostu z niewiedzy i złego charakteru chyba. Jeśli zaś chodzi o „bublowaty“ zabieg, to nie wypowiadam się, bo nie wiem co to miał być za zabieg, jaki jest efekt, więc nie mam jak komentować. Mogę rozmawiać, ale merytorycznie. I jeszcze jedna rzecz- zabawne jest dla mnie, jak ktoś dokonuje oceny kompetencji na podstawie wyglądu. Znaczy to, że dla tak myślącej osoby, na przykład Stephen Hawking jest półgłowkiem i wszystko co robi, stworzył to jedna wielka głupota, a po prostu Universytet Cambridge się pomylił nominując go profesorem na wydziale fizyki i matematyki.…… Na szczęście osoby, które wyrabiają sobie poglady na podstawie wyglądu, jak mnie zobaczą to się wystraszą i będą się trzymać ode mnie z daleka  .Pozdrawiam Marek Wasiluk

    • Brawo, Panie doktorze! Ta pani pewnie miała zaleconą serię zabiegów ale przyszła na 1 i oczekiwała cudów. Mam to na co dzień w gabinecie – klientki oblatywaczki jak to nazywam: tu jeden zabieg, tam jeden, każdy inny a potem wyrok: to nie działa! Ale nie da się wytłumaczyć, że pojedyncze zabiegi nic nie dają, bo zaledwie lekko zastymulują skórę. Ręce opadają jak się czyta takie teksty. Pozdrawiam.

  • Dobry wieczór. Panie doktorze, co z nitkami liftingującymi pod oczami. Czy to dobry pomysł? Jestem z daleka a lekarz z okolicy rekomenduje mi tę metodę na wiotką, cienką skórę pod okiem.
    Pozdrawiam. Gratuluję bloga. Bardzo ciekawy i konkretny.

    • Nitki dadzą jakiś efekt, ale nie będzie on za duży. Ja bym bardziej polecał laser ablacyjny. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • Panie doktorze mam pytanie…..milam wykonany zabieg Nicmi z kwasem hiluronowym,mialam pod oczmi since a teraz mam “worki z woda” dlaczego i co moge zrobic zeby moc pozbyc sie tego? Z gory dziekuje za odpowiedz
    Pozdrawiam

    • Niestety tak się dosyć często dzieje, bo kwas uciska i zaburza krążenie limfy i krwi pod oczami, przez co robią się obrzęki. Ale pozbycie się wcale nie jest proste, rozpuszczenie kwasu powinno pomóc, ale nie zawsze obrzęki schodzą całkowicie. Pozdrawiam, Marek Wasiluk.

  • Witam, minal rok od wstrzykniecia kwasu hialuronowego w okolice lez. Nie ukrywam, ze jestem niezadowolona z efektu zabiegu ze wzgledu na ciagle spuchniecia w tych okolicach. Kontaktowalam sie z lekarzem, ktory wykonywal zabieg, ale zbytnio mi nie pomogl w tej kwestii. Prosze o porade czy moge sobie pomoc. Dodatkowo jesli wykonuje makijaz lub smaruje sie kremem po pewnym czasie okolice oczu robia sie duzo wieksze.
    Z powazaniem
    Ewelina

    • Będzie trudno to poprawić. Musiałbym jeszcze zobaczyć żeby powiedzieć coś więcej. Pozdrawiam Marek Wasiluk

  • Witam, mam pytanie! Moja córka ma obecnie 22 lata. Od około 8 lat ma tak silne przebarwienie wokół oczu, że już nie wie co ma z tym zrobić? Chodziła do dermatologów, robiła badania i jedyną rzeczą jaką usłyszała to “taką ma pani urodę”. Jeśli jej ktoś nie zna to niektórzy pytaj czy jest narkomanką, bo ma tak ciemne przebarwienie skóry wokół oczu. Czy istnieje jakiś zabieg laserowy aby ten koloryt zniwelować. Tak utrudnia jej to funkcjonowanie bo jeśli nie nałoży podkładu, fluidu to nie wychodzi z domu a studiuje i w różnych godzinach musi funkcjonować! Nadmieniam też, iż jest zaawansowaną alergiczką! Pozdrawiam!

    • Da się przynajmniej trochę rozjaśnić, ale to wymagałoby kilku zabiegów. Pozdrawiam, Marek Wasiluk

  • Witam mam pytanie odnośnie zabiegu mezoterapii igłowej. Czy jest możliwoś podczas zabiegu wstrzyknięcia preparatu z kw. hialuronowym w żyłę ? I jaki jest tego efekt ?

    • Przy mezoterapii nie, jeśli tylko ktoś wykonuje zabieg prawidłowo

  • Witam Panie doktorze, mam pytanie dotyczące “typowych worków pod oczami” czy można je usunąć za pomocą lasera czy zostaje mi niestety chirurgiczna ingerencja której bardzo się obawiam, mam 39 lat a przez te worki wyglądam co najmniej na 50, już nie wiem co robić, mam dość uwag rodziny że tragicznie wyglądam.

    • Bez obejrzenia trudno mi ocenić, powinno dać się poprawić worki metodami niechirurgicznymi.

  • Panie Doktorze,

    mam od jakiegoś czasu borykam się z podobnym problemem. Jestem umówiona do Pana na koniec kwietnia (konsultacja + zabieg), czy koniec kwietnia to dobry moment na rozpoczęcie terapii skojarzonej, o której pisze Pan w powyższym artykule? Czy, jednak, lepiej wstrzymać się i rozpocząć zabiegi we wrześniu? (Zaznaczę, że jestem osobą często podróżującą, również w półroczu jesienno – zimowym, w rejony tropikalne, czy to bardzo koliduje z ewentualnymi zabiegami (rekonwalescencją).

    Pozdrawiam

    • Można wykonywać cały rok, po zabiegu jest zaczerwienienie 1-2 dni.

  • Witam serdecznie, czy zabieg RF i RM dotyczą tego samego zabiegu ? Dziękuje za odp. 🙂

  • I jeszcze jedno. Czy przed zabiegiem powinnam zrezygnować z produktów z retinolem i wit.C i domowej mikrodermabrazji ? Pozdrawiam, Elwira.

  • Dołączam się do pytania poprzedniczki.
    Czy można poddać się zabiegowi po złuszczaniu atredermem?
    Oraz czy zabieg rf mikroigłowej będzie pomocny na spłycenie linii pod oczma (utrwalonych, ale niezbyt głębokich) i ile zabiegów będzie potrzebne dla dobrego efektu?
    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie

    • RF mikroigłowa zadziała na zmarszczki pod oczami, i można ją wykonać po atredermie, ale jak skóra się już zregeneruje

  • Witam,panie Marku jaki zabieg skutecznie usuwa zmarszczki pod oczami Pozdrawiam

    • Troszkę zależy jak duże są zmarszczki, może być botoks, laser frakcyjny, RF mikroigłowa.

  • Witam,
    Mam cienie pod oczami od dziecka, cienka skóra, widoczne naczynka, zaczerwienienie, dołek w okolicy doliny łzowej, mam 20 lat. Chciałabym zapytać czy te zabiegi mają trwały efekt czy jednak trzeba je powtarzać? (Wiadomo, skóra z czasem zacznie się starzeć, ale nie chodzi mi o naturalnie postępujące oznaki starości, a po prostu ponowny powrót tych cieni, które mam od urodzenia.

    Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂
    Pozdrawiam serdecznie.

  • Panie doktorze, a czy istnieje jakiś skuteczny krem pod oczy poprawiający gęstość skóry?

    • Nie za bardzo, retinoidy trochę pomagają, ale nie aż tak jak zabiegi

  • Doktorze jaki zabieg najlepiej sprawdziłby się na nieestetyczne opuchnięcia dolnej powieki?Dodam że zaczęło się to robić od niedawna mam 30 lat.

  • Panie doktorze. Miałam robione na twarz z naciskiem na okolice oczu fale radiowe plis kolagen. Teraz po licznych wypowiedziach zaczynam się bać o moja i tak już bardzo cienką skórę zwłaszcza pod oczami. Czy to prawda, że fale te niszczą tkankę tłuszczową i skóra będzie gorzej wyglądała niż przed zabiegiem? Miałam 1 zabieg zwykłych fal radiowych na całą twarz plus nałożony na koniec kolagen. Czy powinnam się obawiać o moją skórę? Zaznaczę, że mam bardzo cienką skórę i dużą dolinę łez, a ten zabieg miał mi ją pogubić.

    • zaznaczę że była to dość spora moc czwórka i po zabiegu czułam w pewnych miejscach dyskomfort jakby lekkiego przegrzania skóry.

  • Panie doktorze, a czy to moze rowniez pomoc na pekniete naczynko pod okiem?

    • Niestety nie, trzeba zrobić troszeczkę inny zabieg.

  • Panie doktorze, miałam wykonany zabieg wypełniania doliny łez kwasem hialuronowym, po miesiącu zabieg uzupełniajacy kwas, następnie w 3 miesiącu zrobiły się grudki które lekarz rozmasował w 4 miesiącu zaczęly pojawiać sie obrzęki dostałam na 3 dni sterydy w tabletkach i obrzęk troche sie zmniejszył nadal jednak jest lekkie wypukłość i dodatkowo zabieg ten nie usunał silnych sinców, teraz lekarz poleca mi wykonanie osocza bogatkopłytkowego na cała twarz twierdząc ze to pomoze na silniaki, co Pan o tym sądzi ? czy po podaniu kwasu hialuronowego można wykonywać sugerowane przez Pana zabiegi łącząc zabieg radiofrekwencji mikroigłowej z laserem frakcyjnym ? z góry dziękuje za odpowiedz

  • Miałam 3 zabiegi i owszem skóra wygląda lepiej ale niestety w żaden sposób nie zmniejszyły mi się cienie pod oczami.

  • Panie doktorze czy jest może jakiś kosmetyk który rozjaśnił by cienie pod oczami? Miałam robiony zabieg kwasem hialuronowym wypełnianie doliny łez lecz minol miesiąc A mam wrażenie że wszystko wróciło do normy dolina jest lekko splycona po zabiegu miałam troszkę mniej widoczne zasinienia lecz dziś są takie same jak z przed zabiegu

    • Kosmetyki za bardzo nie pomogą. Ale proszę pamiętać, że cienie mają różne podłoże. One są do skorygowania, chociaż niekoniecznie kwasem hialuronowym, zależy co jest przyczyną. Bez obejrzenia nie jestem w stanie więcej doradzić niestety

  • Dzień dobry Panie Doktorze,
    Miałam wykonywany zabieg preparatem Algeness 2,5% w dolinie łez i żeby zminimalizować zmarszki i cienie w okolicy oczu. Po pierwszym podaniu kaniulą preparat świetnie się ułożył i nie było nawet siniaków czy śladów po zabiegu. Po drugim, ogromne siniaki, ból i od początku widziałam zgrubienia. Czekałam na zniknięcie obrzęku i siniaków. Skontaktowałam się z lekarzem po miesiącu który mi podał silny antybiotyk ( bez rezultatu) a później polecił hialuronidaze. „ grube wałki” pod oczami trochę się zmniejszyły po czterokrotnym podaniu hialuronidazy około 1,5 cm na obydwa. Jednocześnie mam wrażenie ze jakby ubyło w tym miejscu mojej własnej tkanki . Usłyszałam, ze hisluronidaza rozpuszcza tez tkankę człowieka. Lekarz chce kontynuować , ja się obawiam, że rezultat będzie jeszcze gorszy bo zgrubienia są wciąż widoczne a okolice uczu „ zapadają się. Czy moja własna tkanka się zregeneruje? Jaka jest możliwość usunięcia tego preparatu? Lekarz mi powiedział ze może mi wstrzyknąć zwykły bardzo rzadki kwas hialuronowy żeby uzupełnić.( ostatni zastrzyk hialuronidazy miał miejsce 3 dni temu).Słyszałam ze po miesiącu od zabiegu hialuronidazą jest to dopiero możliwe. Myślę że z resztą będzie to ryzykowne skoro już raz źle zareagowałam na preparat z tym kwasem w składzie. Nie chcę też innych powikłań. Czy może mi Pan poradzić co mam zrobić?
    Mogę wysłać zdjecie. Dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam

  • Witam,
    Czy są jakies przeciwskazania do tych zabiegów jeśli miałam wstrzyknięty w dolinę łez kwas hilaluronowy około 6 miesięcy temu? Pozdrawiam serdecznie,

    • Nie jest to przeciwwskazanie.

  • Dzień dobry
    Mam 55 lat. Jestem po zabiegu podnoszenia powiek kilka lat temu. Zauważyłam że powieki ponownie zaczynają opadać, wykonałam więc zabieg hifu na górna część twarzy w gabinecie lekarza kosmetologa. Niestety nie zaobserwowałam spektakularnych efektów. Owszem po kilku miesiącach od zabiegu widać jakieś efekty ale w moim odczuciu tylko jakieś. Zastanawiam się nad zabiegiem RF mikroigłowej zwłaszcza chodzi mi o “dolinę łez”. i oczywiście zmarszczki pod oczami. Pytanie – czy skoro HIFU w moim odczuciu nie zadziałało to czy ten drugi zabieg przyniesie widoczne efekty.
    Pozdrawiam, i oczekuję odpowiedzi.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.