Marek Wasiluk
 

BLIZNY WYPUKŁE (PRZEROSTOWE I KELOIDY) – JAK USUNĄĆ

Dziś przedstawię efekty usuwania blizny wypukłej. Pisałem już o tym wcześniej. Teraz omówię to dokładniej, gdyż mogę pokazać, jak ona wygląda po kolejnych zabiegach.

Leczenie blizny wypukłej (fot. arch. własne Triclinium)

Leczenie blizny wypukłej (fot. arch. własne Triclinium)

W grupie blizn wypukłych, czyli wystających ponad powierzchnię skóry, wyróżniamy blizny przerostowe i keloidy.

W tych pierwszych występuje nadmiar kolagenu, który wypycha skórę na zewnątrz. Są często czerwone i potrafią takie pozostać przez lata. Jedna z moich pacjentek ma wypukłą, czerwoną bliznę po szczepieniu na odrę, które wykonano jej w dzieciństwie. Blizna przerostowa jest takiej wielkości jak uraz, wskutek którego powstała.

Inaczej jest z keloidami – tu blizna jest znacznie większa niż uraz, i może rosnąć jeszcze długo po zagojeniu rany.

Kiedy powstają blizny wypukłe

Częstą ich przyczyną jest nieprawidłowe gojenie się ran.

Im dłużej goi się rana, tym większe ryzyko powstania blizny wypukłej.

Co ciekawe, niektóre okolice ciała są predysponowane do powstawania tego typu blizn. Są to okolice obojczyków, górna część pleców oraz twarz w okolicy uszu. Częściej niż keloidy występują tam blizny wypukłe przerostowe. Nie wiadomo dlaczego tak się dzieje. Można też mieć genetyczne predyspozycje do tego, że po każdej ranie pozostaje blizna wypukła.

Kolejna przyczyna to inwazyjne zabiegi chirurgiczne. Zwłaszcza po cięciach nożem elektrochirurgicznym blizny powstają częściej i są rozleglejsze, niż po cięciu zwykłym skalpelem. Dzieje się tak, ponieważ taki nóż nie tylko przecina skórę, ale powoduje też, że na granicy cięcia zostaje ona bardzo mocno poparzona, niemal zwęglona. W czasie operacji jest to wygodne, bo następuje koagulacja tkanek i zatrzymanie krwawienia, ale niestety prowadzi do późniejszego dłuższego gojenia się ran – organizm musi usunąć zwęgloną tkankę i zastąpić ją nową, zdrową, co trwa znacznie dłużej niż w przypadku zwykłej rany.

 

Zobacz też: Blizny – rodzaje i postępowanie ze świeżą blizną

 

Jak nie dopuścić do powstania blizn wypukłych

Proces gojenia i reperacji skóry po urazie wbrew pozorom nie trwa 1-2 tygodnie (do odpadnięcia strupków), ale nawet do 24 miesięcy. W tym czasie, po 1-2 miesiącach od zagojenia się rany często blizna robi się lekko wypukła i stwardniała, ale nie oznacza to jeszcze powstania blizny wypukłej, potem, po kolejnych 2-3 miesiącach na ogół wygląd tkanki wraca do normy, mięknie, a wypukłość zanika, więc nie ma co wpadać w panikę.

Ale nie zawsze się tak dzieje, czasem wypukłość pozostaje i mamy do czynienia z blizną wypukłą. Są one bardzo trudne do leczenia, więc najlepiej nie dopuścić do ich powstawania.

Przede wszystkim więc trzeba dbać o szybkie i prawidłowe gojenie się ran po urazie – odkażać je, zapewnić aseptykę i nie zrywać strupków.

Ważne jest też stosowanie jak najmniej urazowych technik, jeśli uraz powodujemy świadomie. Dlatego do wycinania znamion i włókniaków, o ile nie ma potrzeby wykonania badania histopatologicznego, lekarz powinien stosować laser chirurgiczny dobrej jakości. Mam wielu pacjentów, którzy trafili do mnie z rozległymi bliznami po wycięciu niedużych włókniaków nożem elektrochirurgicznym lub skalpelem.

Każdą bliznę, w okresie kiedy robi się delikatnie wypukła (1-2 miesiące) warto profilaktycznie masować. Warto też kupić maść na blizny na bazie silikonu lub plastry na blizny.

Pamiętajmy tylko o tym, że maści i plastry są na blizny wypukłe. Dlatego też należy nimi smarować bliznę tylko do momentu, aż tkanka wróci do normy. Ani maści ani plastrów nie stosujemy na blizny zanikowe, czyli takie, w których jest ubytek tkanki, np. na blizny po trądziku, bo nie ma to większego sensu. Warto też pamiętać, że każda blizna na początku ma inny kolor niż skóra, i zazwyczaj wyrównuje się on samoistnie. Dlatego kolorem blizny się nie przejmujemy przez 6-10 miesięcy, dopiero jak w tym czasie się nie wyrówna, to wtedy trzeba poszukać gabinetu medycyny estetycznej, który się tym zajmie.

Jak usuwać blizny wypukłe (metody, których nie stosuję)

Zanim lekarz podejmie decyzję o zastosowaniu konkretnej terapii, powinien dokładnie obejrzeć bliznę, z którą pacjent przyszedł oraz inne blizny na ciele pacjenta, o ile takie są. Powinien też wypytać o przyczyny powstania blizny, o to, jak się goiła i czy pacjent ma predyspozycje do blizn. To wszystko pozwoli dobrać terapię i optymalne parametry zabiegów.

Mogłoby się wydawać, że blizny wypukłe najłatwiej byłoby wycinać chirurgicznie, bo to nadmiar tkanki. Dawniej tak robiono, ale w większości przypadków blizny powracały, czasem wręcz większe, więc już się tej metody nie stosuje i warto o tym wiedzieć.

Słychać też o stosowaniu lasera frakcyjnego nieablacyjnego. Moim zdaniem jednak poza nielicznymi wyjątkami nie powinno się go do tego celu używać. Lepszy jest laser ablacyjny albo chirurgiczny, ale nie po to, aby wyciąć bliznę! Wycięcie jej, a także mocne drażnienie powoduje, że blizna powraca, tak jak po wycięciu skalpelem. Chodzi więc o to, aby wykorzystując laser bliznę tylko bardzo delikatnie drażnić, uszkadzać fragmentarycznie.

W literaturze fachowej wśród metod usuwania blizn przerostowych na czołowym miejscu jest ich wymrażanie. Ja też na początku mojej praktyki lekarskiej stosowałem tę metodę, ale przekonałem się, że… nie za bardzo działa. Co więcej, może dawać skutki uboczne w postaci odbarwienia blizny.

Raczej też nie stosuję też ostrzykiwania sterydami ani preparatami cytostatycznymi. Wprawdzie sterydy działają na blizny przerostowe, ale ich wadą jest, że powodują, że skóra w obrębie skóry staje cię cieńsza, czasem przez to wygląda inaczej niż zdrowa skóra. Ze sterydami łączy się czasem leki cytostatyczne, które zabijają młode komórki. Z mojej praktyki wynika, że sterydy i cytostatyki nie są aż tak bardzo skutecznie, jak podaje literatura, czyli pozwalają zmniejszyć bliznę, ale jednak nie do końca.

 

Zobacz też: Jak usunąć bliznę ciętą na twarzy

 

Metody, które stosuję

Wypracowałem autorską metodę usuwania blizn przerostowych.

Jest ona połączeniem lasera frakcyjnego ablacyjnego oraz specjalnie dobranych preparatów do rozpadu kolagenu, a czasami dodatkowo lasera bromkowo-miedziowego.

Metoda jest bolesna, żmudna, ale skuteczna. Stosując laser trzeba tylko pamiętać o tym, aby drażnienie tkanki było na tyle mocne, żeby metoda zadziałała, a zarazem na tyle delikatne, aby blizna się nie odnowiła. Laser bromkowo-miedziowy przydaje się w przypadku opornych blizn, które słabo reagują i słabo się zmniejszają. Taki zabieg jest bardzo agresywny. Pozostaje po nim w skórze dziura, która jeszcze przez długi czas będzie wypełniana tkanką. Tego lasera używam więc jako ostateczność, wtedy, gdy nie działają inne metody.

Zdarza mi się też używać rf mikroigłowej, co wydaje się paradoksalne, bo to świetna metoda, ale do blizn zanikowych – w bliznach wypukłych jest nadmiar kolagenu, więc nie ma potrzeby go pobudzać. A jednak rf mikroigłowa – umiejętnie łączona z innymi metodami, i wprowadzona nie od początku, ale na dalszym etapie terapii – pomaga.

Blizn wypukłych nie da się usunąć 2-3 zabiegami. Wymagają dużo cierpliwości i odpowiedniej kombinacji metod. Małe blizny dają ten komfort, że można naraz działać na całą ich powierzchnię. Inaczej jest przy dużych bliznach, co wydłuża leczenie. Najdłużej usuwa się blizny plackowate okrągłe.

Pacjentka z blizną

To blizna przerostowa na obojczyku, po wycięciu znamienia. Powstała mimo prawidłowego gojenia się rany.

Blizna przed leczeniem (fot. arch. Triclinium)

Blizna przed leczeniem (fot. arch. Triclinium)

Leczenie polegało na połączeniu różnych metod. Jest po jedenastym zabiegu. Pozostała jeszcze lekko zaczerwieniona, niewielka wypukłość. Poddam ją jeszcze jednemu zabiegowi, a potem zaczekam, aby się przekonać, czy zaczerwienienie ustąpi czy trzeba będzie jeszcze wykonać dodatkowe zabiegi wyrównujące kolor.

Blizna po 11 zabiegach (fot. arch. własne Triclinium)

Blizna po 11 zabiegach (fot. arch. własne Triclinium)

 

Ostatnie komentarze
  • Jaki jest orientacyjny koszt leczenia takiej blizny wypukłej na pepku po operacji plastycznej ?

    • Od 300 do 500 zł za zabieg, zależy co trzeba robić.

  • Witam panie doktorze. Ponad miesiac temu mialam wykonana mikrodermabrazje. Czy to możliwie ze po zbyt intensywnie wykonanym zabiegu porobily mi sie blizny na twarzy? Sa to niewielkie zaglebienia w skórze jakby ciemniejszego koloru. Czy samo zluszczanie usunie te blizny? Czy poddac sie seri mikrodermabrazji na jesieni i to pomoze. Nie wiem czy robic juz z tym cos czy czekać

    • Jest to niestety możliwe. Bez obejrzenia trudno mi jednoznacznie ocenić, ale pilingi raczej nie będą wystarczające i bez lasera się nie uda poprawić blizn.

  • Panie Doktorze czy blizny wypukłe maja tendencję do bielenia i wysychania pod wpływem wody? Moje, na policzkach przy nosie maja kolor biały i są nierówne i suche jakby sam naskórek zgrubiał, czy spotkał się Pan z takim rodzajem blizn. Drugie, oczywiste pytanie: czy da się je zredukować?

  • Witam.Panie doktorze jestem 4 miesiące po rekonstrukcji piersi i blizny mimo,że były klejone nie wyglądają ładnie(smarowałam cepanem).Czy jest sens teraz jeszcze użycie plastrów silikonowych?Czy w przypadku choroby nowotworowej mogę korzystać z leczenia blizny laserem?

    • Plastry jeszcze warto stosować. Co do laseroperapii to proszę porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym, bo nie wiem w jakiej fazie choroby Pani jest.

  • Witam. Dwa miesiące temu lekarz dermatolog usunął mi laserem CO2 kilka drobnych znamion naskórkowych i brodawek na skórze twarzy i szyi. Rany na szyi goiły się długo,ślimaczyły, ale wygoiły na płasko. Te na twarzy są lekko wypukłe. Stosowanie żelów silikonowych nie pomagało. Lekarz “uderzył” ponownie w dwie blizny laserem CO2 i znów po wygojeniu blizny są lekko wypukłe. Są one małe,więc nie szpecą mnie, jednak mam świadomość posiadania na tearzy takich “niedobitków”. Co robić? Boję się pogorszyć sprawę.

    • Trudno mi doradzić bez obejrzenia niestety.

  • Witam od jakiś 2 miesiecy mam problem z czerwoną blizną przerostową pod nosem, ktora wyglada bardzo nieestetycznie i sprawia mi dyskomfort. Czy samymi maściami typu “cepan” zmieniłabym jej kolor lub poprawiła jej stan? Czy moze jest to niemozliwe..

    • Po czym powstala ta blizna?

  • Witam, Panie Doktorze czy botoks jest przeciwwskazaniem przy tendencji do bliznowcow?

    • Też jestem bardzo ciekawa.

  • A ja lubię blizny.

  • Witam od 7 miesięcy mam bliznę przerostową..czy leczenie jej maściami pomoże? Jeśli nie, jakie zabiegi powinnam wykonać aby choć trochę pomniejszyć jej widoczność? Bardzo proszę o pomoc, ta blizna znajduję się na twarzy i wygląda strasznie nieestetycznie, przeszkadza mi w życiu codziennym.

  • Myślałem, że to zdjęcie jest po tylko jednym zabiegu laserem frakcyjnym. Po przeczytaniu, że jest to 11 takich drogi zabiegów zniechęciłem się bardzo.

    Sam jestem juz po jednym zabiegu i po 6 tygodniach widzę redukcję blizny rzędu 20-30% z czego nie bardzo jestem zadowolony – tym bardziej, że kosmetyczka powiedziała, że wystarczy tylko jeden może dwa zabiegi.

    • Nie da się usunąć skutecznie i bezpieczni blizn jednym czy dwoma zabiegami. A wypukłe tym bardziej-są nieprzewidywalne, można zrobić gorzej nawet, dlatego trzeba być ostrożnym.

  • Panie doktorze, czy na blizne(mająca 4 Msc) w dolnej okolicy brzucha, po rozcinaniu powłok brzusznych, można stosować zabiegi biostymulujace? Mam na myśli głównie Indibe,i pracy z nią wyłącznie na parametrach biostymulujacych?

  • taka mała blizna a takie problemy, w końcu leczenie małej blizny będzie koszować 10 tys a nie wiadomo czy efekt bedzie satysfakcjonujący…. nie raz plakac się chce ze zyjemy w XXI wieku a medycyna kuleje

    • Z bliznami niestety jest dużo kłopot, chociaż trwają pracę na terapiami, które być może umożliwią wręcz gojenie bez blizn, ale na to jeszcze trzeba poczekać przynajmniej kilkanaście lat.

  • Witam! Problemem jest blizna po przecięciu u 6 letniego syna, jest długości około 1 cm , jest wypukła, znajduje się pod nosem , trzy letnia

  • Moja partnerka Ma Blizne Bo Sexie Ze Mną, Nie Trafiłem Praciem i Powstała Jej Blizna wklesla, Czy Plastry Pomogą?

  • ZLE, KELOIDY CZESTSZE W TYCH OKOLICACH

  • Panie doktorze, co pan myśli o metodzie radioterapii SRT100 – prewencyjnie, od razu po wycięciu guza w celu zapobiegnięciA powstania kaleoidu. Mam bliznę kaleoid po szczepionce z dzieciństwa.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.