Biust jest ważnym atrybutem kobiecości. Choć przez większość dnia jest zakryty, to jego wygląd ma wpływ na samopoczucie kobiet i decyduje o ich pewności siebie lub jej braku. Jaki jest idealny? Dla mnie nie za duży i nie za mały. Nie ma idealnego biustu, zależy to od indywidualnych upodobań.

Największym obciążeniem dla biustu jest ciąża i okres karmienia, ale nie tylko. Także gwałtowne zmiany wagi, a co za tym idzie – objętości biustu, a także po prostu starzenie wpływają na to, że biust się zmienia. Główne problemy zgłaszane przez moje pacjentki to rozstępy, obwisanie, utrata jędrności i przebarwienia.

 1) ROZSTĘPY

Rozstępy, czyli pęknięcia skóry, pojawiają się przy gwałtownej zmianie objętości biustu. Niemal każda kobieta, która była w ciąży, zauważa u siebie prążki na skórze, na początku czerwone, potem białe (o powstawaniu rozstępów pisałem więcej tutaj Skuteczne usuwanie rozstępów) Rozstępy pojawiają się nie tylko w ciąży, ale także wtedy, gdy gwałtownie przybieramy na wadze, skóra nie wytrzymuje napięcia i pękają włókna kolagenowe.

ZAPOBIEGANIE: Zła wiadomość jest taka, że niewiele możemy zrobić w kwestii zapobiegania. Największy wpływ na to, czy rozstępy powstaną na biuście czy nie, mają geny. Warto też pamiętać, że także zaburzenia hormonalne mogą się przyczynić do ich powstawania. Najskuteczniejsze byłoby nie zachodzić w ciążę, ale tej akurat metody zapobiegania rozstępom nie polecam. Kremy i balsamy stosowane jako forma profilaktyki niewiele zdziałają, gdyż nie mają możliwości dotarcia tam, gdzie powstają rozstępy – czyli dość głęboko (do zerwania włókien kolagenu i elastyny dochodzi w głębokich warstwach skóry). Jedynym profilaktycznym działaniem, które może przynieść efekt, jest masaż. Powoduje on zwiększenie ukrwienia skóry, poprawę jej jakości i elastyczności, poprzez delikatne, ale częste drażnienie mechaniczne. Lepszej jakości skóra będzie bardziej odporna na powstanie rozstępów.

JAK ZLIKWIDOWAĆ ROZSTĘPY: Można oczywiście zakryć rozstępy na biuście, stosując biustonosze i ubrania nie eksponujące dekoltu ani biustu. Jednak jest to obejście problemu. Lepiej je po prostu zlikwidować. Jeszcze do niedawna nie było skutecznej metody usuwania, zwłaszcza starych rozstępów. Jednak frakcyjna RF mikroigłowa zmieniła tę sytuację. Odbieram coraz więcej telefonów od kobiet, które wciąż z niedowierzaniem dopytują, jak to jest możliwe, i w dodatku w cenie nie wyższej od przeciętnych zabiegów medycyny estetycznej. Możliwe, bo w RF mikroigłowej działamy równocześnie przez nakłucie (mechanicznie) i mocne rozgrzanie skóry (termicznie). Jeszcze ważniejsze jest to, że działamy dokładnie tam, gdzie rozstęp powstał, aż do 3 mm głębokości. Stymulujemy w ten sposób te resztki włókien kolagenowych, które pozostały w rozerwanej skórze. Te 3 mm stosuję przy rozstępach na udach – na biuście na ogół poprzestaję na 1,5 – 2 mm. Biust jest wrażliwy, ale na szczęście stosowanie tego zabiegu jest bezpieczne. 2-3 zabiegi powinny rozwiązać problem. Zabieg jest bolesny, dlatego stosuję znieczulenie kremem Emla.

rozstępy na biuście

Usuwanie rozstępów na biuście metodą rf mikroigłowej, fot. arch. Triclinium

 2) OBWISŁY BIUST

Obwisły biust to efekt działania grawitacji. Im większy biust, tym szybciej zacznie opadać. I oczywiście znowu znacząco przyczyniają się do tego stanu ciąża i karmienie piersią.

ZAPOBIEGANIE: Najważniejsze to mieć dobrze dobrany biustonosz. Większość kobiet już wie, że wizyta u brafitterki może odmienić ich biust. Warto też reagować jak najwcześniej, czyli wykonywać zabiegi (masaże, smart lifting, itp.), gdy tylko widzimy, że pojawiają się niepokojące zmiany.

JAK PODNIEŚĆ BIUST:

1) Najbardziej skuteczne są metody chirurgiczne, czyli włożenie implantu, bo to nie tylko powiększa pierś, ale i podnosi ją. Oczywiście trzeba pamiętać, że jest to metoda inwazyjna i droga. Zostawia też blizny.

2) Przez jakiś czas popularna była metoda Macrolane, czyli podnoszenie biustu poprzez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. Okazuje się jednak, że zaburza to wyniki badań mammograficznych i USG. Odczyt jest zaburzony, nie wiadomo, czy zmiany, które widać, są efektem zabiegu czy np. rozwoju komórek nowotworowych. W związku z tym odchodzi się od tej metody, a we Francji już od 2011 roku jest wręcz zakazana. Ten sam problem nieprecyzyjnych odczytów mammograficznych i USG może się pojawić przy zabiegach z przeszczepianiem własnej tkanki tłuszczowej. Nie dosyć, że efekt może być niezadowalający estetycznie, bo tłuszcz może się nierówno rozmieścić, to w dodatku zostaje dużo guzków, które zaburzają diagnostykę antynowotworową.

podniesienie opadającego biustu

Smart lifting na biust

 

3) Z metod dostępnych w ramach medycyny estetycznej, czyli nieinwazyjnych, polecam Smart lifting, czyli podnoszenie biustu za pomocą chirurgicznych mikronici. Są to bardzo cienkie i krótkie nici wchłanialne, które wprowadza się pod skórę nad biustem, w kierunku pachy, aby usztywnić jej strukturę. Warto ten zabieg połączyć z ujędrnianiem skóry biustu np. laserem frakcyjnym. Smart lifting to zabieg nieinwazyjny. Jego skuteczność zależy od wielkości biustu. Polecany raczej dla biustów niedużych i średnich, i u osób młodych – do 40 roku życia. Smart lifting stosuję głównie do niechirurgicznego liftingu twarzy, bo na twarzy podniesieni kącików o 2 mm daje duży efekt wizualny, a biust należałoby podnieść przynajmniej 2-3 cm, żeby było to odczuwalne.

 

 3. UTRATA JĘDRNOŚCI I PRZEBARWIENIA

Utrata jędrności i przebarwienia na biuście i dekolcie to naturalny efekt starzenia się skóry. Często zapominamy o tym, że dekolt, podobnie jak szyja, dłonie i twarz, jest najbardziej narażony na starzenie ze względu na ekspozycję na promieniowanie słoneczne. I często się zdarza, że twarz mamy zadbaną, a ta reszta wygląda na o dziesięć lat starszą.

ZAPOBIEGANIE: Codzienna pielęgnacja, stosowanie balsamów, kremów z filtrem na odkryte części ciała, to podstawa profilaktyki. I oczywiście reagowanie na zmiany, czyli wizyty w gabinecie medycyny estetycznej nie wtedy, gdy skóra będzie już brzydka i pomarszczona, ale profilaktycznie, np. około 35 roku życia.

JAK PRZYWRÓCIĆ JĘDRNOŚĆ BIUSTU I ZLIKWIDOWAĆ PRZEBARWIENIA. Na starzejącą się, wiotką skórę biustu najlepiej się sprawdza laser frakcyjny. Jako pierwszy zabieg proponuję go także wtedy, gdy problemem są też rozstępy, bo wtedy kolejne zabiegi będą skuteczniejsze. Laser frakcyjny poprzez celowe odparowanie komórek skóry zmusza fibroblasty do produkcji nowego kolagenu. Efekt odmłodzenia jest bardzo szybki. Jeśli problemem są przebarwienia, stosuję laser bromkowo-miedziowy, bo jest on najlepiej dopasowany do radzenia sobie z problemami plam barwnikowych.

 

Share this article